آقای رئیس جمهور؛ سلام!

به جمعیت نگاه می کنم ، با لحن مواخذه طور به خودم می گویم«باید همان اول صبح میومدی ، حالا کلی تو صف منتظر بمون تا دفعه بعد سر ساعت بیایی» چاره ای نیست ، می روم نزدیک جمعیت و آخر صف، پشت خانم میانسالی که همراه با دختر نوجوانش آمده، می ایستم.

گروه ایرنا زندگی؛ یاسمن محمدی - با عجله وارد حیاط مدرسه می شوم. خیلی کار دارم و باید زود برگردم، خدا خدا میکنم که خیلی شلوغ نباشد و در صف معطل نشوم. البته گرمای هوا هم در این عجله و شتابزدگی بی تاثیر نیست. درگیر همین گفتگوهای ذهنی هستم که می رسم به محوطه داخلی ساختمان . ای بابا ! شلوغ است که!!

از همان انتها به ابتدای صف نگاه میکنم. آقایی در حال تحویل دادن مدارک شناسایی اش است.  پشت میز دو جوان سر حال و قبراق نشسته اند. نفر اول مدارک را چک می‌کند و نفر دوم با قرار دادن مدرک روی دستگاه و وارد کردن شماره (که بنظرم کد ملی افراد است) هویت آنها را تایید می کند. با چشم تعداد افرادی که داخل صف هستند را می شمارم و محاسبه می کنم که تقریبا چقدر باید در صف منتظر بمانم تا نوبت به من برسد.

اهمیت اثر انگشت

درگیر حساب کتاب های ذهنی خودم هستم که سر و صدای آن طرف سالن ، توجهم را جلب می کند.  کمی آن طرف تر از صندوق رای، دو کودک (شاید ۴ تا ۹ ساله) که به نظر میرسد خواهر و برادر هستند با هم بگو مگو می کنند و خانم جوانی که احتمالا مادر بچه هاست در حال صحبت کردن با آنهاست. صداها مفهوم نیست فقط می بینم دختر بچه (تقریبا ۴ یا ۵ ساله) شروع به گریه می کند و مادر با جمع و جور کردن چادر و در آغوش گرفتن دخترش، سعی می کند او را آرام کند. دختر بچه اما آرام بشو نیست هر چقدر مادر بیشتر صحبت می‌کند انگار بغض دختر بیشتر می شکند و با صدای بلندتری گریه می کند. پسر خانواده کمی با فاصله ایستاده و چیزی نمی گوید ظاهرا حالش خوب است.

آقای میان سالی که مثل ناظم ها (اما با خوشروئی کامل) وسط میدان است و مراقبت می کند تا همه چیز درست و دقیق انجام شود. به طرف مادر و دختر می رود و با همان خوشروئی شروع به صحبت می کند ، بعد از چند ثانیه صحبت با مادر، می خندد و دست دختربچه را می گیرد و همانطور که مشغول صحبت کردن با بچه است، به سمت یکی از میزها می رود و از همکارانش خواهش می کند که از دختر کوچولویی که حالا آرام و خجالتی شده، اثر انگشت بگیرند. معلوم می شود گریه دختر کوچولو برای همین بوده است. دلش می خواسته رای بدهد و قرار بوده مادرش برای او بنویسد و او کاغذ رای اش را به صندوق بیندازد اما در آخرین لحظات برادرش (که ظاهرا دو سه سالی از او بزرگتر است) رای را داخل صندوق انداخته و باقی ماجرا .

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

حضور کودکان در میدان انتخابات درست است؟

 مشکل این خانم کوچولو که با تدبیر مسئول محترمی که در شعبه حضور داشت حل شد اما ذوق و شوق این خواهر و برادر برای رای دادن این سوال را در ذهن من ایجاد کرد که آیا این حضور کودکان در انتخابات درست است؟ یا فراتر از آن آیا این حضور برای آنها لازم است؟‌

کودکان اگر چه به لحاظ قانونی امکان حضور در انتخابات ها را ندارند، اما به شکل قابل توجهی هم تاثیرگذارند و هم تاثیرپذیر. آنها در خانواده اغلب در حال تقلید هستند اما تاثیرگذاری شان در خانواده و بخصوص در مشارکت پذیری هم به شدت بالاست.

حوزه سیاسی اقشار گسترده‌ای را در بر می گیرد و کودکان هم به عنوان آینده سازان کشور، در این طیف جای دارند. شخصیت سیاسی آنها در جریان همین تمرین مشارکت پذیری سیاسی و با تماشای رفتار والدین شان شکل می گیرد. شکل گیری تفکرات سیاسی کودکان به رفتار والدین آن ها بستگی دارد. چرا که کودک تشنه تجربه است و شوق و ذوق زیادی برای تجربه کردن دارد.  شورای دانش آموزی یا فعالیت هایی از این دست که نوعی مشارکت اجتماعی را به بچه ها می آموزدِ در همین راستاست. یعنی آموزش مهارت های اجتماعی و  مشارکت جویی.

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

رفتارشناسی دانش آموزان در انتخابات شورای دانش آموزی و توجه به وعده های انتخاباتی، کاندیدا شدن، رای دادن، وعده‌های انتخاباتی بعضا منفی یا وعده های بی سر و ته و ... که از دانش آموزان سر می زند یا اینکه چقدر درباره قول هایی که می دهند، جدی هستند ، نشان می دهد که  جامعه تا چه حدّ باید مراقب شکل گیری شخصیت سیاسی کودکان باشد.

مراقب شکل گیری شخصیت سیاسی کودکان مان باشیم   

انتخابات یکی از رویدادهای مهم و واقعی برای کودکان است که نسبت به تجربه ای که از آن کسب می کنند در آینده رفتار سیاسی خود را بروز خواهند داد. یادگیری اجتماعی و سیاسی کودکان نشان می دهد که در خانواده با پدیده انتخابات چگونه برخورد شده است؟ به همین دلیل والدین باید مراقبت های خاصی در شکل گیری رفتار و شخصیت سیاسی یا بهتر بگوییم فرهنگ سیاسی درست ، انجام دهند.

هر عملی و هر کاری برای درونی شدن در افراد، باید از دوران کودکی شروع شود و انتخابات نیز از این موضوع مستثنی نیست. درواقع والدین باید مراقب باشند که در همین دوران کودکی فرزندان شان چه نوع کنشی انجام می دهند چون بعدها بازخورد آن را در رفتار کودکانشان خواهند دید. دقیقا مثل پژواک و انعکاس صدا در برابر کوه.

سواد سیاسی جامعه، ابتدا در خانواده ها شکل می گیرد و رشد می کند و بعد در مراکز آموزشی، از طریق رسانه ها، در محل کار و به شکل اساسی در خود جامعه تکمیل می شود. نحوه حضور و مشارکت خانواده ها در انتخابات که اغلب دیده می شود والدین با کودکان خود در این رویداد شرکت می کنند نوعی الگوی اجتماعی سیاسی برای فرزندانشان است و یک نوع تمرین مردم سالاری و مشارکت پذیری اجتماعی برای کودکان محسوب می شود.

آموزش مهارت‌ های اجتماعی مثل انتخابات بر سطح توانایی و نوع رفتارهای اجتماعی کودکان در  آینده‌ بسیار اثرگذار خواهد بود.  آموزش سیاسی خصوصا در جامعه ای مانند جامعه ما که دین و سیاست را جدای از هم نمی داند ، نباید نادیده گرفته شود بلکه به نظر برخی کارشناسان یکی از موضوعات حیاتی رشد فرزندان است. این مهارت در انواع حضور اجتماعی آنان در جامعه بکار می آید. در تاکسی، صف نان، میان همسالان ، دانشگاه، جمع های خودمانی و فامیلی و ... چرا که سیاست وجه جدایی ناپذیر جامعه ایران است.

به عبارتی بخشی از جامعه پذیری و حتی هویت یابی و ما شدن و حضور در گروه های اجتماعی با تاثیر بسیار قوی سیاسی صورت می گیرد. سیاست جمی تواند افراد را در جامعه فعال، پرتوان و هوشمند به بار بیارود. کسی که دانا به مسائل سیاسی باشد قطعا می تواند از افراد موفق جامعه هم باشد. اما جدای از اصل انتخابات و حضور در آن ، نتایج انتخابات هم می تواند غیر از  سرنوشت کلی جامعه، بر کوچک ترین نماد زندگی اجتماعی یعنی «خانواده» موثر باشد. فارغ از تاثیرپذیری جناح ها و گروه های مختلف سیاسی و تعیین سرنوشت سیاسی کشور ، حتی یک خانواده کوچک هم می تواند تحت تاثیر نتیجه انتخابات قرار گیرد. اما چگونه ؟

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

عامل غیرمستقیم خالی شدن جیب مردم

اصلی‌ترین مساله جامعه و به تبع آن خانواده، در حال حاضر اقتصاد و معیشت است و یکی از محورهای مطرح در مباحث اقتصادی موضوع تفاوت میان نرخ دستمزد و تورم است. برخی کارشناسان معتقدند در حقوق‌هایی که امروز به کارگران و کارمندان پرداخت می‌شود تورم ۴۰ درصد است، اما افزایش حقوق ها در بهترین شرایط، تنها ۲۰ درصد است. آنها تورم را یک عامل غیر مستقیم در خالی شدن جیب مردم می دانند. عاملی که باعث می شود کارمندان و بازنشستگان شرمنده خانواده‌های خود باشند؛ چرا که نمی‌توانند زندگی خود را به خوبی اداره کنند. 

اما اگر معضل اختلاف حقوق با تورم به شکلی حل شود، این قشر وسیع از جامعه می توانند زندگی راحت تری داشته باشند.فردی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود هم قدرت قانونی و هم قدرت اجرایی لازم و هم منابع مالی مورد نیاز را دارد برای این‌که متوسط مبلغ پرداختی به ۲۰ میلیون نفر حقوق‌بگیر بازنشسته و شاغل، اعم از خصوصی و دولتی را بازنگری و ترمیم کند. کاری که اگر انجام شود می تواند در رفع مشکلات اقتصادی خانواده تا حدودی موثر باشد.

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

شاغلانی که مادری را نیز انتخاب می کنند

اما نیازهای خانواده صرفا مسایل اقتصادی  نیست. امروز مادران بسیاری هستند که در عین شاغل بودن، اما انتخاب شان مادر شدن است و بی شک موضوع نگهداری از فرزندان بزرگ ترین دغدغه آنها و دغدغه خانواده محسوب می شود.  مشکلی که شاید با فراهم کردن ظرفیت نگهداری کودکان در محیط کار بتوان بخش عمده ای از آن را برطرف کرد. چرا که وجود این مراکز به مادران کمک می کند تا بدون دغدغه و با آرامش بیشتری به شغل خود ادامه دهند و همزمان نقش مادرانه خود را نیز ایفا کنند. 

بنابراین نتیجه انتخابات از این بُعد هم می تواند حائز اهمیت باشد. چون باید دید در دولت، فردی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب می شود با چه نوع تفکری قرار است حوزه زنان را مدیریت کند؟ آیا او برای شناخت نیازهای اساسی و واقعی زنان ، حضور نگاه زنانه به مسائل را ضروری می داند یا خیر؟ آیا نیازسنجی می کند و می داند یا نیازسازی؟ آیا برای زنان ایران زمین برنامه میریزد و اعتلای خانواده را مهم می داند یا با نگاه به منش زنان غربی و دهکده جهانی، تمایل دارد مسیر زنان ایرانی را به سوی یکی شدن با نهادهای بین المللی و حاکم بر دهکده جهانی سوق دهد؟ بنابراین دولت می تواند با اتخاذ سیاست های دوستدار خانواده و فراهم کردن تسهیلات برای توازن بین کار و زندگی ، به استحکام پایه های خانواده کمک کند و یا در مسیر عکس قدم بردارد.

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

جوانان، جوانان، جوانان!

از دیگر آثار نتیجه انتخابات بر خانواده، نحوه مواجهه و نوع نگاه شخص رئیس جمهور (به عنوان رئیس دولت) به جوانان است. اینکه نوع و زاویه نگاه عالی ترین مقام اجرایی کشور، نسبت به جوانان چگونه است؟ آیا اصولا جوان را یک ظرفیت عظیم و موثر در پیشبرد اهداف کشور می داند و در این راستا جوانان را مورد توجه قرار می دهد یا نه؟ آیا در عرصه های گوناگون مرتبط با جوانان، برای آنها برنامه ای دارد یا خیر؟ آیا آینده کشور را مرتبط با آینده جوانان می داند یا خیر؟ آیا برای تفریح جوانا برنامه دارد؟ آیا از جوانان در مسیرهای اصلی مدیریتی استفاده خواهد کرد؟ آیا برای تسهیل ازدواج جوانان و فرزندآوری آنها برنامه ای دارد؟ و ده ها سوال از این دست که پاسخ آنها می‌تواند مستقیما بر خانواده ها تاثیرگذار باشد.
 چون این سوالات مسائل قابل توجه و مهمی است که فکر، اندیشه و انرژی جوان را به خود معطوف می‌کند و به تبع او، خانواده هم درگیر این مباحث خواهد شد. شاید بد نباشد که رئیس جمهور منتخب مردم این سوال ها را از خود بپرسد و با مرور نیازها و مسیرهای رفع این نیازها برای آینده چهارساله ریاست خود برنامه ریزی کند تا بداند و بتواند بهترین سکاندار را بر کشیتی های وزارت و معاونت و باقی دستگاه های تحت امر خود بنشاند. خلاصه اینکه بعد از منتخب شدن یک نفر از آراء مردم تازه کار اصلی آغاز می شود. آقای رئیس جمهور؛ سلام!

آقای رئیس جمهور؛ سلام!

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.