دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه‌ طبیعت زیبا، مناظر چشم‌گیر و آب‌وهوای مطبوع و دلپسند همواره مورد توجه مسافران و گردشگران از سراسر ایران بوده است. این استان برای کسانی که عاشق رفتن به دل طبیعت و لذت بردن از جلوه‌های طبیعی آن هستند حکم یک بهشت را دارد. دره عشق گوشه‌ای از این بهشت است

گروه ایرنا زندگی - استان چهارمحال و بختیاری به‌واسطه‌ طبیعت زیبا، مناظر چشم‌گیر و آب‌وهوای مطبوع و دلپسند همواره مورد توجه مسافران و گردشگران از سراسر ایران بوده است. این استان برای کسانی که عاشق رفتن به دل طبیعت و لذت بردن از جلوه‌های طبیعی آن هستند حکم یک بهشت را دارد. دره عشق گوشه‌ای از این بهشت است و ما در ادامه این مطلب به معرفی آن خواهیم پرداخت.

دره عشق چهارمحال بختیاری کجاست؟

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان اردل، بخش ناغان، دهستان مشایخ، روستای دره عشق (مشاهده روی نقشه)

دره عشق به‌عنوان یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه‌های استان چهارمحال و بختیاری در حاشیه رود کارون قرار دارد. فاصله این منطقه از ناغان و شهرکرد به‌ترتیب ۴۸ و ۱۳۰ کیلومتر است.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

مسیر اصفهان به دره عشق

استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری دو استان هم‌جوار هستند. برای دسترسی به دره عشق از مبدا اصفهان مسیری به درازای ۲۲۰ کیلومتر را در پیش خواهید داشت. ابتدا از انتهای بلوار کشاورز اصفهان وارد جاده اصفهان-زرین‌شهر شوید و با عبور از زرین‌شهر، مسیر جاده اصفهان-شهرکرد را در پیش بگیرید. نرسیده به شهرکرد در میدان قمر بنی‌هاشم (ع) دور بزنید و وارد خط برگشت جاده اصفهان-شهرکرد شوید. کمی جلوتر به‌سمت راست بپیچید و وارد جاده فرعی منتهی به شهر کیان شوید. این جاده را ادامه دهید و از طاقانک، خراجی، شلمزار، گمرو، ناغان، باجگیران و جوزستان عبور کنید تا به دره عشق برسید.

مسیر دره عشق روی نقشه

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

مطابق نقشه و اطلاعات موجود،  مسیر حرکت در طول دره عشق از ارتفاع حدود ۱,۴۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد آغاز می‌شود و با شیب ملایم پس از حدود ۲٫۲ کیلومتر، به حاشیه رودخانه کارون در ارتفاع ۱,۳۰۰ متری از سطح دریا ختم می‌شود.

فاصله شهرکرد تا دره عشق

شهرکرد به‌عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری و بام ایران مبدا مناسبی برای دسترسی به دره عشق محسوب می‌شود. از میدان قمر بنی‌هاشم (ع) شهرکرد وارد جاده شهرکرد-اصفهان شوید و کمی جلوتر وارد جاده منتهی به شهر کیان در سمت راست شوید. مشابه مسیر دسترسی به دره از مبدا اصفهان، این جاده پرپیچ‌وخم و طولانی را تا انتها طی کنید تا سرانجام با تماشای زیبایی‌های دره عشق خستگی این مسیر طولانی را از تن بیرون کنید.

درباره دره عشق

دره‌ عشق را می‌توان از کم‌نظیرترین مناطق و جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری معرفی کرد. این منظره با طبیعت وحشی و مناظر خیره‌کننده‌ پیرامون خود همانند نگینی بی‌همتا در استان زیبای چهارمحال و بختیاری می‌درخشد. این منطقه سالانه انبوهی از مسافران را به‌سوی خود فرامی‌خواند و گردشگران را با طبیعت وحشی و مثال‌زدنی خود شگفت‌زده می‌کند.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

دره عشق شهرکرد پر از رودخانه‌ها، آبشارها و روستاهای کوچک و بزرگ است. در این میان روستای دره عشق نیز یکی از روستاهای این منطقه خاص و تماشایی شمرده می‌شود. از نکات قابل‌توجه در مورد دره‌ عشق ارتفاع کم لبه‌های رودخانه کارون در کنار بلندی‌های بسیار، آن‌هم در فاصله‌ کمی از هم است که باعث تنوع در آب‌وهوا، جنس سنگ‌ها و پوشش گیاهی منطقه می‌شود.

طبق یافته‌های زمین‌شناسان دره‌ عشق بر اثر برخورد دو صفحه بزرگ تکتونیکی ایجاد شده و بر گسل اصلی رشته‌کوه زاگرس منطبق است. این دره که از جاهای دیدنی اردل به شمار می‌رود، در فاصله‌ ۱۳۰ کیلومتری از شهرکرد و در دهستان مشایخ شهرستان اردل قرار دارد.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

داستان دره عشق

طبق روایت محلی‌ها علت نام‌گذاری دره عشق شهرکرد به این نام به روزگار بسیار دور بازمی‌گردد. در آن دوران‌ عاشق و معشوقی در دو طرف دره زندگی می‌کردند و به‌دلیل نبود پل امکان وصال آن‌ها وجود نداشت. آن‌ها سرانجام تنها راه رسیدن به یکدیگر را رفتن به داخل آب رودخانه می‌یابند. در مورد صحت این افسانه سندی محکم در دست نیست؛ اما از آن زمان این منطقه به دره‌ عشق شهرت یافته است.

دیدنی های دره عشق شهرکرد

در دره‌ عشق خروش آبشارهای متعدد فصلی، کوه‌هایی با پوششی از جنگل‌های بلوط، چشمه‌های آب معدنی، روستاهای کهن و تاریخی با معماری‌ ارزنده‌ و اصیل، عبور رود زیبا و خروشان کارون، صخره‌ها و پرتگاه‌های متعدد در جنوب منطقه و نیز شالیزارهای گسترده در بخش‌های مختلفی از دره‌ بر زیبایی و طراوت این ناحیه افزوده است. گردشگران با حضور در این منطقه از استان چهارمحال و بختیاری پوششی مخمل‌گونه‌ای از رنگ سبز را به‌وضوح مشاهده می‌کنند.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

روستاهای دره عشق

هنگام حرکت در دره عشق و پیمودن مسیر این ناحیه‌ زیبا و استثنایی، روستاهایی با خانه‌های بهره‌مند از معماری زیبا و طبیعت بکر را مشاهده می‌کنیم که هرکدام از آن‌ها همانند کارت‌پستالی رویایی جلوه می‌کنند.  دره یاس، سررک، گل‌کله، معدن، دره بید، سرکون پایین، سرکون بالا، دورک، دره عشق، پوراز، برنجگان، گل‌سفید و جوزستان از جمله روستاهایی هستند که در این منطقه زیبا و افسانه‌ای قرار دارند.

آبشار دره عشق

آبشار زیبای دره‌ عشق یکی دیگر از جاذبه‌های تماشایی و شگفت‌انگیز این ناحیه است که در روستای زیبای «دره‌ عشق» قرار دارد. این آبشار را می‌توان مهم‌ترین جاذبه‌ گردشگری طبیعی و یکی دیگر از نعمت‌های بی‌نظیر خداوند در این منطقه نامید که با قرارگیری در منطقه حفاظت‌ شده‌ هلن و منطقه‌ مشایخ منظره‌ای دیدنی و تماشایی را برای دوستداران طبیعت ایجاد کرده است.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

آبشار دره عشق دارای بلندایی بیش از ۱۰۰ متر است و با سرعت زیاد از عمق کوه به بیرون سرازیر می‌شود. آب این آبشار بسیار گوارا، سبک و زلال است و نوشیدن آن تجربه لذت‌بخشی خواهد بود. بی‌اغراق می‌توان مسیر دسترسی به آبشار دره‌ عشق را از زیباترین و تماشایی‌ترین مسیرهای طبیعت گردی ایران دانست. در طول این مسیر می‌توانید به تماشای جاذبه‌های متعدد و متنوع بپردازید و از زیبایی‌های مناطق وحشی و بکر پیرامون لذت ببرید.

پل سیمی

در مسیر رسیدن به آبشار دره‌ عشق، پلی از جنس سیم وجود دارد که در روستای «دو پلان» قرار گرفته است. این پل سیمی کوچ‌رو در واقع در روزگار قدیم راه عبور و تردد عشایر کوچ‌نشین بود و امروزه از آن استفاده‌ نمی‌شود؛ اما به‌عنوان یک میراث ارزشمند از آن یاد می‌شود. این پل ضخیم از هشت رشته‌ سیم تشکیل شده است.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

پل سیمی دره عشق را با استفاده از میخچه‌های فلزی بسیار محکم به طرفین دره وصل کرده‌اند و دیواره‌ کوتاه پل و کف آن را با کمک تخته‌های چوبی پوشانده‌اند. هرچند تماشای رودخانه‌ خروشان در زیر پل جالب به نظر می‌رسد، توصیه می‌کنیم احتیاط کنید و از چنین تجربه‌ای بپرهیزید.

رودخانه کارون، شالیزارها و انارستان‌ها

دره عشق میزبان بلندترین و پرآب‌ترین رودخانه کشورمان است.  رود کارون با سرعتی آرام در مجاورت آبشار و منطقه دره عشق خرامان‌خرامان می‌خروشد و چشم‌اندازهایی بی‌نظیر را هنگام عبور از انارستان‌ها و شالیزارها رقم می‌زند. این رودخانه بخشی از زیبایی‌های خود را به دره عشق هدیه می‌دهد و سرانجام به خلیج‌ فارس منتهی می‌شود.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

تفریحات دره عشق شهرکرد

شکل ویژه طبیعت در دره عشق و تنوع جاذبه‌های منحصربه‌فرد و دوست‌داشتنی در این منطقه باعث شده است تا چشم‌اندازها و مناظر تماشایی و مسحورکننده‌ای ایجاد شوند. در ایام مختلفی از سال، خصوصا در فصل زیبا و رنگارنگ بهار، تصویری رویایی از طبیعت بکر و ناب دره‌ عشق در مقابل دیدگان مسافران و گردشگران به نمایش گذاشته می‌شود. علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی، کوهنوردی، پیاده‌روی، ماهیگیری و ورزش‌ رفتینگ می‌توانند با حضور در این مکان لحظاتی زیبا و هیجان‌انگیز را تجربه کنند.  ماهیگیری وحشی نیز در این منطقه از استان چهارمحال و بختیاری در سال‌های گذشته از محبوبیت و توجه بسیاری برخوردار شده است.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

بهترین زمان بازدید از دره عشق

بدون شک بهترین زمان برای سفر و بازدید از دره عشق فصل بهار و تابستان است. در این فصول شما شاهد اوج زیبایی طبیعت خواهید بود و آب‌وهوای معتدل و لذت‌بخشی را تجربه خواهید کرد. برای سفر به این منطقه ترجیحا فصول پاییز و زمستان را انتخاب نکنید؛ مگر اینکه قصد انجام ورزش هیجان‌انگیز رفتینگ را داشته باشید و سطح بالای آب رودخانه برای شما مهم باشد.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

تجهیزات سفر به دره عشق شهرکرد

با علم به این موضوع که سفر به دره عشق صرفا یک طبیعت‌گردی ساده نیست و شما احتیاج به تجهیزات و وسایل مناسب و کاربردی خواهید داشت، ما موارد مهم و ضروری زیر را به شما یادآوری می‌کنیم:

تاکید می‌کنیم که در اولین قدم حتما از کفش و لباس‌های مناسب استفاده کنید.

ذوب شدن برف کوه‌های اطراف دره، آب رودخانه و هوای این منطقه را به‌خصوص در فصل بهار تحت‌تاثیر قرار خواهد داد. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از سرمای آب حتما لباس گرم به‌همراه داشته باشید.

وعده‌های غذایی مفید و مقداری نوشیدنی گرم برای تامین انرژی از دست رفته به‌همراه داشته باشید.

کوله‌پشتی مناسب، کلاه و عینک آفتابی، پاور بانک، کیسه‌زباله، چادر و کیسه‌خواب مناسب (در صورت اقامت شبانه) و داروهای ضروری را فراموش نکنید.

اقامت در دره عشق

نرسیده به روستای دره عشق، درست در سمت چپ مسیر، فضای سرسبز و زیبایی را خواهید دید که مناسب‌ترین محل دره عشق برای کمپینگ و اقامت است. در این نقطه امکاناتی همچون سرویس بهداشتی برای رفاه بیشتر گردشگران در نظر گرفته شده‌ است.  اگرچه کمپینگ در دل دره عشق زیبا و دوست‌داشتنی چیزی نیست که بتوان به همین سادگی از آن دست کشید، شاید شما به‌دلیل اخبار مربوط به ریزش کوه دره عشق یا خبرهایی از این قبیل ترجیح دهید تا اقامت خود را در جایی دیگر تجربه کنید. هتل‌های شهرکرد و اقامتگاه‌های بومگردی شهرها و روستاهای اطراف دره عشق بهترین راه‌حل برای این موضوع خواهند بود. تعدادی هم اقامتگاه های بومگردی حوالی دره عشق وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

جاهای دیدنی اطراف دره عشق

منطقه حفاظت‌ شده هلن

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان

فاصله از دره عشق: حدود ۵۵ کیلومتر (یک ساعت و ۱۵ دقیقه با ماشین)

منطقه حفاظت ‌شده هلن در شهرستان‌های اردل، لردگان و کیار از توابع استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این منطقه در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب شهر ناغان و ۱۱۰ کیلومتری جنوب شهر شهرکرد واقع شده است. منطقه حفاظت‌ شده هلن حدود ۴۰ هزار هکتار وسعت دارد و پس از سبزکوه، به‌عنوان دومین منطقه حفاظت‌شده وسیع در استان چهارمحال و بختیاری شناخته می‌شود. این ناحیه تنها منطقه حفاظت‌شده جنگلی کشور به شمار می‌آید که ۳۰ هزار هکتار آن پوشیده از جنگل‌های بلوط غرب کشور است.

منطقه حفاظت‌ شده هلن شامل مجموعه‌ای وسیع از دره‌ها، دشت‌ها، ارتفاعات، روستاها و آبادی‌ها، رودخانه‌ها، انبوه پوشش‌های گیاهی و جانوری و در نهایت عشایری است که روح زندگی را در پهنه‌ این دشت زنده نگه داشته‌اند. دشت هلن به عروس ایران و استان چهارمحال و بختیاری معروف است.

دره عشق؛ جاذبه‌ای دیدنی در چهارمحال و بختیاری

آبشار تنگ زندان

آدرس: استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان لردگان، منطقه تنگ زندان

فاصله از دره عشق: حدود ۳۰ کیلومتر (پیاده‌روی چندین ساعته)

به گزارش وب گاه گردشگری کجارو، آبشار تنگ زندان یا «کردی کن» از جاهای دیدنی لردگان به شمار می‌رود و در ۵۵ کیلومتری شمال لردگان در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این آبشار زیبا بین دیواره‌های سنگی بلند و در میان دره عمیق تنگ زندان پنهان شده است. مسیر دسترسی به آبشار تنگ زندان پرشیب و مالرو محسوب می‌شود که حتی امکان دسترسی عشایر را نیز دشوار می‌کند؛ به همین دلیل این آبشار یکی از نقاط بکر و دست نخورده این ناحیه از کشورمان به شمار می‌آید.

آبشار تنگ زندان یا کردی کن که در زبان محلی به معنی مه و دود است، با ارتفاع ۱۲۰ متر یکی از آبشارهای بلند استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود. این آبشار از دل صخره‌های سخت و عظیم کوه به بیرون می‌جوشد و سرانجام به رودخانه «سبزکوه» و «کره بس» می‌پیوندد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.