۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 5633
کد خبر: 85510887
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۵۰
کد خبر: 85510887
مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

در این سالها ادعاهای مختلف در حوزه سلامت و بهداشت در فضای مجازی منتشر می شود که اغلب بدون سند و مدرک هستند و یا از زبان کسی گفته می شوند که تخصص حوزه مذکور را ندارند و صرف تجربه شخصی که داشته، لقمه ای برای جمع می پیچد. اما امروز رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت در مورد سلامت مردان سخنانی گفته که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

گروه ایرنا زندگی- از عادت به آرایشگاه رفتن و تقویت پوست و خریدهای مختلف لوازم مراقبت پوست و مو که بین بانوان شایع تر از آقایان است می توان دریافت که در عادت بیشتر مردان ایرانی، رسیدگی و توجه به سلامت در اولویت نیست. گواه این ادعا هم مصاحبه رئیس مرکز جوانی جمعیت سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت است که با «خبرگزاری تسنیم» داشته. «صابر جباری» با ابراز تاسف از اینکه مردها کمتر به سلامت خود اهمیت می‌دهند، بیان کرد: «این موضوع فقط مربوط به کشور ما نیست بلکه رفتار سلامتی مردان در کل جهان این گونه است.»

مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

وی کم اهمیتی مردان نسبت به سلامت خود را ریشه در باورهای فرهنگی عوامل اجتماعی، محیطی و رفتاری دانست و گفت: «مردان نسبت به زنان از سلامت کمتری برخوردار بوده و میزان مرگ و میر آنان در مقایسه با زنان به مراتب بالاتر باشد. عوامل متعددی وجود دارد که اولویت ذهنی مردان ایرانی محسوب شده و توجه و پرداختن به سلامتی را تحت الشعاع خود قرار می‌دهند.»

مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت تصریح کرد: «یافته‌ها نشان داده است که سواد سلامت ناکافی، دغدغه‌های اقتصادی، مسائل و مشکلات خانوادگی، فقدان تامین اجتماعی موثر، ترس از مراجعه به پزشک و اعتقاد به قدرت مردانگی از مهمترین عوامل بی توجهی مردان به سلامت شان و تاثیرگذار بر سبک زندگی آنها است.»

وی افزود: «سواد سلامت به دلایل تاثیر بر نحوه تصمیم‌گیری اشخاص در مورد سلامت به عنوان یکی از موضوعات مهم برای ارتقای سطح سلامت محسوب می‌شود. در حال حاضر با توجه به اینکه ایران در خطر سالخوردگی جمعیت قرار دارد پیشگیری و تشخیص به هنگام درمان ناباروری در مردان جزو اولویت‌های برنامه‌های ما قرار دارد. حدود ۴۴ درصد از جمعیت بالغ ایرانی (۶۵- ۱۸) سال از سواد سلامت محدود برخوردارند. میزان تحصیلات و سن، بیشترین تاثیر را بر سواد سلامت افراد دارند.»

جباری با تاکید بر اینکه‌ امروز سلامت مردان به یک بحران خاموش تبدیل شده است، گفت: «متاسفانه مردان درست زمانی متوجه بیماری می‌شوند که دیگر قابل پیشگیری نیست بنابراین وظیفه ما در معاونت بهداشت وزارت بهداشت ارائه مراقبت‌های بهداشتی پایه و آموزش و غربالگری بیماری‌ها برای پیشگیری از بیمارشدن است.»

مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

رئیس مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت ادامه داد: «طی تحقیقاتی که در حوزه سلامت مردان صورت گرفته است، متاسفانه میزان مراجعه مردان به تمامی مراجع ارائه‌دهنده خدمات سلامت شامل پزشک، درمانگاه، داروخانه و آزمایشگاه یک‌دوم خانم‌هاست بنابراین باید در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت گیرد و بدیهی است به همان نسبت که بیماری زودتر تشخیص داده شود بار مالی بر اقتصاد سلامت کاهش پیدا خواهد کرد.»

وی از تدوین بسته خدمات سلامت مردان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: «پیش‌نویس اولیه این بسته تهیه شده است. اما هنوز مراحل کارشناسی و موضوع ادغام آن در نظام شبکه در دست بررسی است. از جمله موارد بسیار مهم و تاثیرگذار در سواد سلامت و سبک زندگی استفاده از ظرفیت تدابیر طب ایرانی در سلامت مردان است.»

مردان به سلامت خود بیشتر توجه کنند!

جباری همچنین به سرطان شایع در مردان یعنی سرطان پروستات اشاره و خاطرنشان کرد: «میزان بروز (موارد جدید) سرطان پروستات در جهان ۱۴،۲ درصد است و ۷،۳ درصد از آمار مرگ و میر مردان بر اثر سرطان را تشکیل می‌دهد.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.