۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۵۰
کد خبرنگار: 5530
کد خبر: 85470485
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

نصیحت کردن را فراموش کنید!

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۵۰
کد خبر: 85470485
نصیحت کردن را فراموش کنید!

مادری هستم که نگران آینده دخترم هستم. او ۱۶ ساله است و لجباز. به حرف‌ های من گوش نمی‌دهد. از صبح تا شب با رفیق‌هایش به  گردش و خوش‌گذرانی می رود. سال پیش، ترک تحصیل هم کرد. لطفا راهنمایی‌ام کنید؟

گروه ایرنا زندگی - اگر جزو مادرانی هستید که فرزند نوجوان در خانه دارید و ترجیح می دهد مدام با دوستانش باشد و به گردش و خوش  گذرانی می رود، حتما برای آینده اش نگران هستید؛ می ترسید که در کوره راه زندگی از راه به در بشود و آینده اش رنگ تباهی بگیرد.

راهله فارسی مشاور و روانشناس در این زمینه توصیه هایی به مادران دارد که با هم مرور می کنیم:

رفتار با نوجوان باید رفتارهای خاصی باشد. نوجوان به دنبال هویت‌یابی است و شما به عنوان والد باید خیلی به او کمک کنید تا خودش را پیدا کند. نوجوانان به خصوص دختران نیاز دارند که فردی به صحبت ‌های‌شان گوش دهد نه این‌ که بدون شنیدن احساسات‌شان، از ابتدا راه‌حل ارائه شود. طبیعی است که دختران در سنین نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده در سنین بلوغ گاهی دچار خشم، عصبانیت و نوسان احساسات شوند. با این حال و بارها در همین صفحه خانواده ‌و ‌مشاوره به اصلی‌ترین ویژگی‌های روانی و شخصیتی نوجوانان پرداخته شده است و این بار فقط چند توصیه به شما مادر محترم داریم.

نصیحت کردن را فراموش کنید!

معمولا بیشتر دانش‌آموزان با ورود به دوره نوجوانی با اُفت تحصیلی روبه‌رو می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین دلایل این افت تحصیلی، شرایط خاص این دوره است. بنابراین به شما توصیه می‌شود که در کنار او باشید. به او کمک کنید تا استعداد و علایق تحصیلی و توانایی ‌های خود را بشناسد. هرگاه وارد مشاجره و اعمال فشار بر نوجوان شدید، بدانید که بازنده خواهید شد.

اگر در مواردی با نوجوانان اختلاف پیدا کردید، به جای وارد آوردن فشار بکوشید قوانینی وضع کنید که از طریق آن اختلاف‌های ‌تان را برطرف سازید. در ضمن بزرگ‌ترین اشتباهی که دخترتان را از شما دور می‌کند، تحقیر کردن او در جمع و حتی در خلوت است. موفقیت ‌های دیگران و شکست ‌هایش را بر سرش نکوبید. با توجه به این که نوجوانان تمایل زیادی به صحبت کردن با والدین خود ندارند، برقراری ارتباط با آن‌ها دشوار است.

به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید مهارت روبه‌رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید و به او یاد دهید چگونه از خودش محافظت کند.

متأسفانه بخش عمده‌ای از گفت‌وگوهای والدین با فرزند نوجوان خود هم در نصیحت کردن، اصلاح اشتباهات و آموزش به آن‌ها خلاصه می‌شود. از این رو آنان سخنان شما را بیشتر به عنوان یک سخنرانی تلقی می‌کنند تا یک ارتباط دوستانه.

نصیحت کردن را فراموش کنید!

مهارت روبه‌رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید

به گزارش تبیان، گاهی والدین آن ‌قدر نگران دختر نوجوان‌شان هستند که او را به شدت محدود می‌کنند و تحت کنترل خود قرار می‌دهند اما متاسفانه دختران، در بیشتر موارد و در برابر فشار والدین به پنهان کاری و دروغگویی رو می‌آورند. بنابراین به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید مهارت روبه‌رو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید و به او یاد دهید چگونه از خودش محافظت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.