۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۲۴
کد خبرنگار: 881
کد خبر: 85466156
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مصرف شیر و لبنیات و پاسخ به چند ابهام

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۲۴
کد خبر: 85466156
مصرف شیر و لبنیات و پاسخ به چند ابهام

شیر و لبنیات، منبع بسیار خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن است، مصرف روزانه دو لیوان شیر، ۵۰ درصد پروتئین مورد نیاز افراد بالغ را تأمین می‌کند.

گروه ایرنا زندگی - لبنیات یکی از مهمترین گروه های غذایی انسان به شمار می رود که ویتامین های حاوی آن، سلامت شما را تضمین می کند؛ کلسیم موجود در شیر و لبنیات از نرمی استخوان، کندی رشد، خرابی دندان ها در کودکان و پوکی استخوان در بزرگسالان پیشگیری می کند به طوری که مصرف ۲ تا ۳ لیوان شیر در روز می تواند نیاز بدن به کلسیم را در افراد بالغ تامین کند.

با این همه در خصوص مصرف شیر و لبنیات سوالات زیادی برای افراد پیش می آید که در این متن سعی شده به برخی از آنها پاسخ داده شود:

آیا شیر فقط برای بچه ها و استخوان‌های قوی نیست؟

بله، شیر و غذاهای لبنی برای رشد سالم، رشد و ساخت استخوان‌های قوی مهم هستند. اما آیا می دانستید خوردن لبنیات با قلب سالم، هضم غذا و عملکرد سیستم ایمنی و همچنین رشد اولیه مغز و مدیریت وزن مرتبط است؟ روزانه سه وعده لبنیات همراه با میوه ها، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و غلات کامل مصرف کنید.نوشیدنی‌های تخمیری مانند کفیر را امتحان کنید، فرقی نمی کند ۵ ساله باشید یا ۵۵ ساله، لبنیات می تواند در سفر سلامتی به شما کمک کند.

آیا نمی‌توانم مواد مغذی خود را از جای دیگری دریافت کنم؟

بیشتر توصیه‌های مربوط به کلسیم، ویتامین D و پتاسیم را که سه مورد از چهار ماده مغذی کم مصرف مورد توجه سلامت عمومی هستند (چهارمین مورد فیبر است) رعایت نمی‌کنند. غذاهای لبنی بیش از نیمی از کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی را تامین می کنند و کم هزینه ترین منابع این ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

جایگزینی مواد مغذی موجود در غذاهای لبنی با غذاهای غیر لبنی مستلزم افزایش کل غذای دریافتی، هزینه و کالری است (برخلاف سه وعده توصیه شده از غذاهای لبنی). فقط به همین جا بسنده نکنید: برای مقرون به صرفه ترین رژیم غذایی غنی از مواد مغذی، از انواع غذاها – از جمله لبنیات، میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و سایر پروتئین های بدون چربی استفاده کنید.

مصرف شیر و لبنیات و پاسخ به چند ابهام

آیا شیر طعم دار مانند برخی از شکلاتها (تلخ) مغذی است؟

شیر طعم‌دار منبع مهمی از مواد مغذی برای بسیاری از بچه‌های در حال رشد است. این یک منبع خوب یا عالی از ۱۳ ماده مغذی ضروری است و تنها حدود ۴ درصد از قندهای افزوده شده به رژیم غذایی کودکان را تامین می کند.

طبق این مطالعه، مصرف شیر طعم‌دار با اضافه وزن یا چاقی مرتبط نیست و اغلب با کیفیت کلی رژیم غذایی سالم‌تر مرتبط است. بچه‌ها طعم آن را دوست دارند و بنابراین تمایل بیشتری به نوشیدن آن دارند، که منجر به مزایای تغذیه‌ای و کاهش ضایعات غذا می‌شود.البته، شیر طعم دار مانند شیر شکلات فقط برای بچه ها نیست. بعد از تمرین یک وعده ۸ اونسی مصرف کنید تا آنچه بدن برای کمک به ریکاوری نیاز دارد را دریافت کنید.

آیا غذاهای لبنی با شیر کامل می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند؟

غذاهای لبنی کم چرب یا بدون چربی را برای افراد ۲ سال و بالاتر توصیه می کنیم اما دستورالعمل چربی های اشباع را رد نمی کنند. این محدودیت در ۱۰ درصد از کل کالری روزانه شما محدود شده است. ممکن است یک وعده لبنیات با شیر کامل را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم در نظر بگیرید.

تحقیقات نوظهور نشان می دهد که خوردن لبنیات با شیر کامل نه تنها می تواند در یک برنامه غذایی سالم قرار گیرد بلکه می تواند به کاهش خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، مرگ و میر، سکته مغزی، فشار خون بالا و چاقی کمک کند. اثرات محافظتی آن احتمالاً به دلیل مزایای مشخصات منحصر به فرد مواد مغذی لبنیات است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.