۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۵۱
کد خبرنگار: 5595
کد خبر: 85458124
T T
۹ نفر

برچسب‌ها

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۹:۵۱
کد خبر: 85458124
جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

«جنگل فندقلو» که با گویش محلی «مشه» خوانده می‌شود، یکی از زیباترین دیدنی‌های استان اردبیل برای طبیعت گردی محسوب می‌شود.

گروه ایرنا زندگی - «جنگل فندقلو» که با گویش محلی «مشه» خوانده می‌شود، یکی از زیباترین دیدنی‌های استان اردبیل برای طبیعت گردی محسوب می‌شود. اگر دلتان هوای یک دشت پر از گل‌هایی نظیر بابونه و جنگلی بکر و دست‌نخورده را کرده است تا فارغ از هر فکر و اندیشه‌ای، این همه زیبایی را با چاشنی تازگی و طراوت هوایی پاک ببلعید و جسم و روح خسته‌تان را جانی دوباره ببخشید، کافی است تا در ادامه با ما همراه شده و این طبیعت بکر و رویایی بیشتر آشنا شوید.

جنگل فندقلو کجاست؟

جنگل فندقلو یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که در جنوب شهر نمین واقع شده است. محدوده جنگل فندقلو از شرق خانقاه علیا، واقع در مسیر جاده بین‌شهری نمین-آستارا شروع شده و با جهت شمال غربی-جنوب شرقی، در شرق روستای حور خاتمه پیدا می‌کند. فاصله جنگل فندقلو تا اردبیل ۳۹ کیلومتر، تا آستارا ۶۷ کیلومتر و تا تهران ۶۲۶ کیلومتر است.

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

مسیر دسترسی به جنگل فندقلو

مسیرهای گوناگونی برای رفتن و لذت بردن از طبیعت این جنگل وجود دارد:

مسیر گردنه حیران

اگر از آستارا به‌سمت اردبیل (مسیر گردنه حیران) حرکت می‌کنید و حدود ۲۰۰ متر قبل از تونل حیران، وارد یک جاده فرعی در سمت راست جاده منتهی به تونل شوید. این جاده فرعی از بالای تونل رد می‌شود و بعد از حدود یک کیلومتر به یک دوراهی می‌رسد که در آنجا جاده سمت راست دوباره به جاده اردبیل وصل می‌شود و جاده سمت چپ راه رسیدن به ایستگاه بالایی تله‌کابین، رستوان حیران و بعد از آن جنگل فندقلو است.

مسیر شهر اردبیل 

سه راهی جاده اردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین قرار دارد. در این مسیر و قبل از رسیدن به شهر نمین، بعد از جایگاه CNG نمین یک جاده فرعی وارد روستای «دودران» می‌شود. همین جاده را ادامه دهید تا به خانقاه سفلی و بعد از آن روستای آرپاتپه برسید. در روستای آرپاتاپه در چهارراه به‌سمت چپ بپیچید و در ادامه بعد از حدود چهار کیلومتر به پارکینگ فندقلو می‌رسید.

مسیر کوه پیمایی

با توجه به موقعیت کوهستانی منطقه، مسیرهای راهپیمایی متعددی برای رسیدن به جنگل فندقلو وجود دارد؛ ولی در این میان مسیرهای دریاچه سوها و آبشار لاتون بهترین مسیرهای کوهنوردی محسوب می‌شوند. توقف‌گاه هر دو مسیر آبگرم «مشه سویی» است.

جاهای دیدنی جنگل فندقلو

جنگل فندقلو دارای وسعتی در حدود ۱۶۰۰۰ هکتار است و با توجه به این وسعت جاهای دیدنی منطقه توریستی فندقلو بسیار متنوع است و برخی از بهترین مسیرهای طبیعت گردی ایران را می‌توانید در این جنگل پیدا کنید.

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

جنگل درختان فندق: وجود تعداد زیاد درختان فندق در این جنگل باعث شده است تا به نام جنگل فندقلو معروف و شناخته شود.

آبگرم مشه سویی: آبگرم جنگل یا در اصطلاح محلی (مشه سویی) بین روستاهای آلادیزگه و گیلده، در وسط جنگل و در ارتفاع ۶۳۰ متری قرار دارد و به‌لحاظ خواص درمانی برای پا درد و کمردرد مشهور است.

دشت گل‌های بابونه: فندقلو در فصل بهار تا اوایل تابستان شبیه فرشی پر از گل‌های بابونه می‌شود. در این راستا، جشنواره گل‌های بابونه همه ساله هم‌زمان با روز جهانی گل و گیاه در ۲۵ و ۲۴ خرداد، با حضور گسترده گردشگران داخلی و خارجی در این منطقه که یکی از مناطق بکر و ذخیره‌گاه طبیعی گیاهان دارویی است، برگزار می‌شود. این جشنواره در مراتعی با وسعت چند صد هکتار بابونه، به همت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل برگزار می‌شود. در این جشنواره هنرمندان چیره‌دست و صنعتگران این منطقه، با تولید گلیم ،مسند، جاجیم و ورنی میراثی گران‌بها را در معرض نمایش عموم قرار می‌دهند.

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

طبیعت جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو ۱۹ گونه جنگلی شناسایی شده‌اند که در این میان، گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط، بلند مازو و بیدمشک وجود دارند، که به ارزش منطقه می‌افزایند. اما نام فندقلو از این جهت بر این جنگل نهاده شده که در آن درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها روییده است. در منطقه فندقلو حیواناتی نظیر روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، سمور و پرندگانی چون قرقاول، کبک، عقاب طلایی، چکاوک و کلاغ ابلق یافت می‌شوند.

در دشت‌های جنگل فندقلو یکی از زیباترین و نادرترین گل‌های دنیا به نام سوسن چلچراغ می‌روید و قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه صنعت گردشگری دارد. بابونه نیز یکی از گیاهانی است یک ساله ، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتی‌متر که به‌صورت خودرو در مزارع، دشت‌ها، باغ‌ها و بیشتر در منطقه جنگلی فندقلو نمین می‌روید. 

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

آب و هوای جنگل فندقلو

جنگل فندقلو نقطه تقابل هوای خشک و سرد ناحیه اردبیل با هوای گرم و مرطوب گیلان است؛ ازاین‌رو، بیشتر روزهای سال هوای جنگل مه‌آلود است و حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان می‌توان شاهد جریان ابرها در ارتفاع پایین بود. درمجموع، این منطقه به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای آب و هوایی متبوع و خنک است.

اقامت در جنگل فندقلو

در جنگل فندقلو مجموعه اقامتی کوچکی برای گردشگران تدارک دیده شده است که امکان اقامت شبانه‌روزی هم در آن مهیا است. البته گردشگران در صورت تمایل می‌توانند در دل طبیعت زیبای فندقلو چادر بزنند.

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

تفریحات جنگل فندقلو 

از جمله تفریحات جنگل فندقلو می‌توان به پیست اسکی روی چمن اشاره کرد. ارتفاع این پیست زیبا به ۱۷۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد و از نظر استاندارد مورد تایید است.

تله‌ کابین گردنه حیران فندقلو یکی از مهیج‌ترین تفریحات این منطقه محسوب می‌شود. خط تله کابینی که یکی از استاندارترین خطوط تله‌کابین کشور نیز به حساب می‌آید و می‌تواند در مسیری به طول ۱۷۵۲ متر، ۱۳۵۰ نفر را در یک ساعت جابه‌جا کند.

جنگل فندقلو؛ بهشتی مینیاتوری در اردبیل

بهترین زمان سفر به جنگل فندقلو

به گزارش وب گاه گردشگری کجارو، جنگل فندقلو به‌علت قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است. این جنگل جزو مناطق سردسیر استان اردبیل محسوب می‌شود. بنابراین اگر از گرمای هوای تابستانی به تنگ آمده‌اید، بار سفر را به سوی این جنگل زیبا ببندید. علاوه بر این  این منطقه دو بهار دارد، یکی از ابتدای فروردین تا پایان خرداد و دیگری از مهر تا آبان. جنگل فندق در این فصول استعداد پرورش صد نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.