۹ اسفند ۱۴۰۲، ۸:۵۴
کد خبر: 85399757
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

وقتی حجاب با مد روبرو می‌شود

۹ اسفند ۱۴۰۲، ۸:۵۴
کد خبر: 85399757
وقتی حجاب با مد روبرو می‌شود

مدتی است که حجاب بازیچه دست حجاب استایل‌ها شده و مفهوم حیا را بازتعریف کرده است؛ تا جایی که آنها مانتوی عبایی را به جای چادر و پوشیدن جوراب شلواری به جای شلوار را حجاب برتر و البته شیک می‌دانند.

گروه ایرنا زندگی - در حوزه مد، حیا و استایل اغلب دست‌به‌دست هم می‌دهند. پوشش اسلامی زنان مظهر مفهومی جاودانه از حیا است که ارزش‌ها و سنت‌های جامعه مسلمانان را منعکس می‌کند؛ اما به لطف شبکه‌های اجتماعی و برخی اینفلوئنسرها، نگاه به حجاب در حال تغییر است. از دیدگاه بلاگرها یا حجاب استایل‌ها، این سبک از حجاب به زنان این فرصت را می‌دهد تا درعین‌حال که احساس شیک‌پوشی می‌کنند، حجاب خود را نیز محفوظ نگه دارند. آنها با شعارهای «باحجاب هم می‌توان زیبا بود»، «زیبا کردن محدودیت‌های حجاب»، «بهت یاد میدم چطوری هم باحجاب باشی هم خوش‌تیپ» کار خود را گسترش دادند و به‌جای ترویج حجاب، به استحاله حجاب رسیدند.

این روزها حجاب از سبک‌های سنتی تا پذیرش روندهای معاصر فاصله زیادی را طی کرده است. با ظهور پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، مد حجاب به رسمیت شناخته شده و محبوبیت گسترده‌ای در سراسر جهان به دست آورده است. اینفلوئنسرهای اینستاگرام و بلاگرهای حجاب نقشی اساسی در ترویج طیف متنوعی از گزینه‌های مد حجاب ایفا کرده‌اند و در نحوه درک ما از عفت و حیا انقلابی ایجاد کرده‌اند.

وقتی حجاب با مد روبرو می‌شود

عادی‌سازی بی‌حیایی با داشتن حجاب

مفهوم حیا در تعالیم اسلامی جایگاه قابل‌توجهی دارد و یکی از بارزترین عبارات این فضیلت، حجاب است. حجاب که اغلب با سوءتفاهم و تعبیر نادرست مواجه می‌شود، صرفاً یک‌تکه پارچه نیست که زنان مسلمان از آن استفاده می‌کنند، بلکه نمادی از ایمان و تعهد آنها به حیا در همه جنبه‌های زندگی است. این در حالی است که عملکرد حجاب استایل‌ها با فلسفه حجاب در تناقض است. یکی از موضوعاتی که در خصوص حجاب استایل‌ها به چشم می‌خورد، عادی‌سازی رعایت‌نکردن برخی احکام شرعی و نمایش زیبایی و طنازی زنانه است. به طور مثال، یکی از کارهایی که از سوی بلاگرها دنبال می‌شود ترویج آرایش به شکل افراطی، استفاده از چادرهای رنگی یا عبا به‌جای چادر مشکی،  انجام عمل‌های زیبایی، کاشت ناخن و... است. تقریباً هیچ بلاگر حجاب استایلی را نمی‌بینید که در تصاویر خود بدون آرایش و لاک ناخن باشد. با این اوصاف، واضح است که این جریان بیش ازآنکه به فکر دین و فرهنگ باشند به فکر جیب خود و دیده‌شدن هستند.

بازتعریف استانداردهای زیبایی از سوی حجاب استایل‌ها

حجاب استایل‌ها به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای به چالش کشیدن استانداردهای زیبایی سنتی و تشویق به ابراز وجود عمل می‌کنند. بلاگرهای حجاب به چهره‌های تأثیرگذاری تبدیل شده‌اند که در حال تغییر شکل صنعت مد و آغاز دوره جدیدی از تنوع هستند.این بلاگرها، با سبک‌های متنوع و رویکردهای مد روز، کلیشه‌ها را به چالش کشیده‌اند. آنها با تغییر پوشش آن هم با شومیز و شلوار، آرایش غلیظ، ‌ لاک جیغ و ناخن کاشته شده و چادرهای رنگی زنان  را تشویق می‌کنند تا در عین داشتن حجاب، زیبا و جذاب باشند، غافل از اینکه با این کار ماهیت اصلی حجاب را خدشه‌دار ‌می‌کنند.

وقتی حجاب با مد روبرو می‌شود

بلاگرها فرهنگ حجاب را تغییر می‌دهند

قرآن، کتاب مقدس اسلام، به‌عنوان راهنمای جامعی برای مسلمانان عمل می‌کند و دستورالعمل‌هایی را در مورد جنبه‌های مختلف زندگی از جمله مسائل اعتقادی، اخلاقی و رفتار شخصی ارائه می‌دهد. یکی از موضوعات مهمی که در قرآن به آن پرداخته شده، مفهوم حجاب است که بر اهمیت حیا و پوشش خاص زن و مرد تأکید دارد. حجاب که غالباً اشتباه برداشت یا تفسیر می‌شود، صرفاً یک لباس نیست، بلکه دستوری از جانب خداوند است، همان‌طور که در قرآن نازل شده است.

آیات متعددی در قرآن به‌صراحت به مفهوم حجاب و الزام به پوشش حیا اشاره کرده است. سوره نور، آیه ۳۱ می‌فرماید: «به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را (از نگاه هوس‌آلود) فروگیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را -جز آن مقدار که نمایان است- آشکار ننمایند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدر شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران همسرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان هم‌کیششان، یا بردگانشان [=کنیزانشان‌]، یا افراد سفیه که تمایلی به زن ندارند، یا کودکانی که از امور جنسی مربوط به زنان آگاه نیستند؛ و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود و همگی بسوی خدا بازگردید ای مؤمنان، تا رستگار شوید!»

این آیه به‌روشنی رهنمودهای زنان مسلمان را از نظر پوشش بیان می‌کند و بر لزوم پوشاندن بدن و پوشیدن سر تأکید می‌کند. این در حالی است که بلاگرهای به اصلاح محجبه با تغییر فرهنگ پوشش یک خانم مذهبی، این مسئله را به مخاطب القا می‌کنند که به هر نحوی که دوست داری لباس بپوش و آرایش کن، فقط نباید موی سر یا قسمتی از بدنت برهنه باشد؛ حتی اگر ناخن بکاری یا با آرایش غلیظ تصاویر خود را در معرض نمایش نامحرمان قرار دهی، ایرادی ندارد!

در این میان، زنگ خطری که باید جدی گرفته شود، اعتقادات نسل جدیدی است که در خانواده‌های مذهبی بزرگ شدند اما بسیار تحت‌تأثیر برخی از این بلاگرهای حجاب قرار دارند و رفته‌رفته با الگوبرداری از این بلاگرها، حجاب خود را از دست خواهند داد. 

وقتی حجاب با مد روبرو می‌شود

حذف چادر و شلوار با خوراک مانتوی عبایی و جوراب شلواری

اغلب بلاگرهای حجاب با پوشش چادر و حتی گاهی با زدن پوشیه وارد فضای مجازی شدند و رفته‌رفته به تبلیغ مانتوی عبایی به‌جای استفاده از چادر پرداختند. در واقع، حذف چادر مسئله است که این جریان به جد دنبال می‌کنند؛ چیزی که دشمن سال‌هاست به دنبال آن است. در ابتدا این‌گونه به نظر می‌رسید که با این نوع پوشش افراد غیر چادری به‌جای مانتو تنگ و کوتاه به پوشیدن مانتوهای عبایی و گشاد تشویق می‌شوند اما نتیجه کاملاً عکس شد و این امر، باعث گرایش چادری‌ها به مانتوهای عبایی شد.

 اگرچه مانتوهای عبایی پوششی کامل و اسلامی هستند اما مانتوهایی که بلاگرها به اسم مانتوی عبا می‌پوشند، بیش از مانتو به پیراهن‌های ساحلی پر زرق‌وبرق شبیه است.  تبلیغ مانتوهای عبایی از سوی حجاب‌استایل‌ها به ویژه در فصول گرم سال داغ‌تر می‌شود، تا جایی که انها استفاده از جوراب شلواری به جای شلوار در زیر مانتوهای عبایی را نسخه‌ای راحت و خنک در تابستان می‌دانند.  علاوه بر این، به‌تازگی در صفحات برخی از حجاب استایل‌ها کلیپ‌هایی دیده می‌شود که پیش‌ازاین در صفحه مدلینگ‌ها و بیوتی بلاگرها دیده می‌شد. حرکات شبیه رقص، آرایش‌کردن و نحوه بستن روسری، آوازخواندن و به اشتراک گذاشتن تولد و مهمانی‌های لاکچری بخشی از تصاویر منتشر شده از سوی حجاب استایل‌ها است.

بسیاری از این افراد بدون حتی پایبندی به شرعیات و حجاب وارد این صنعت شده‌اند. آنها باحجاب کارشان را آغاز کردند و سپس با طمع سود بالای این شغل، با پوششی از حجاب وارد حجاب استایل شدند. با این اوصاف، چطور می‌توان انتظار داشت کسانی که مقید به حجاب نیستند، حجاب مناسبی برای محجبه‌ها تبلیغ و حتی طراحی کنند؟!

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.