۸ بهمن ۱۴۰۲، ۹:۱۸
کد خبرنگار: 2423
کد خبر: 85366735
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

افراد با سیستم ایمنی ضعیف چگونه در برابر آنفلوانزا مقاوم شوند؟

یک ویروس حتی ضعیف هم می‌تواند در فردی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد فوراً منجر به بیماری و حتی عوارض کشنده شود؛ بنابراین در فصل شیوع آنفلوانزا خیلی از جاهای شلوغ مثل مدارس و مترو و... برای این افراد خطرناک‌اند و ابتلا به یک عفونت می‌تواند عوارض ناخوشایندی برای آنها ایجاد کند.

گروه ایرنا زندگی - درصد زیادی از افراد با مشکل ضعف سیستم ایمنی روبرو هستند و عجیب نیست که یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های این افراد محافظت از خودشان در برابر انواع و اقسام عوامل بیماری‌زایی باشد که در مکان‌های عمومی و پُرجمعیت وجود دارند. یک ویروس حتی ضعیف هم می‌تواند در فردی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد فوراً منجر به بیماری و حتی عوارض کشنده شود؛ بنابراین در فصل شیوع آنفلوانزا خیلی از جاهای شلوغ مثل مدارس و مترو و... برای این افراد خطرناک‌اند و ابتلا به یک عفونت می‌تواند عوارض ناخوشایندی برای آنها ایجاد کند.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف چگونه در برابر آنفلوانزا مقاوم شوند؟

با رعایت اصول اولیه مراقبت؛ تغذیه خوب، هیدراته نگه‌داشتن بدن و خواب و استراحت کافی

برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یک سرماخوردگی ساده می‌تواند تبدیل به یک بیماری شدید شود. ضمناً در بیشتر بیماری‌های خودایمنی، زمان بروز علائم قابل‌پیش‌بینی نیست و به همین دلیل باید سعی کنید تمرکزتان را بر آنچه در کنترل شماست بگذارید. طی پاییز و زمستان با تغذیه سالم و مقوی، هیدراته یا سیراب نگه‌داشتن بدن و خواب و استراحت کافی، به اساسی‌ترین اقدامات پیشگیرانه مجهز باشید. یکی از چیزهایی که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند، ورزش منظم است. شرایط ورزش‌کردن را برای خود ساده کنید تا بتوانید روتین ورزشی‌تان را حفظ کنید.

همیشه غذا و خوراکی سالم و مقوی در دسترس داشته باشید تا زمانی که گرسنه‌تان می‌شود به‌ناچار سراغ خوردنی‌هایی که ارزش غذایی ندارند نروید. گاهی هم لازم است از یک سری از موقعیت‌ها اجتناب کنید تا کمتر در معرض شلوغی و جمعیت باشید. اگر هم مجبور شدید به این مکان‌ها بروید حتماً ماسک بزنید. واکسن سالیانه آنفلوانزا را فراموش نکنید و اطرافیانتان را نیز تشویق کنید تا واکسن بزنند و در نتیجه احتمال بیماری در حیطه شما نیز کاهش پیدا کند.

با ماسک زدن

بعد از پاندمی کرونا، ماسک‌زدن تبدیل به یک عادت بهداشتی برای بسیاری از افراد شده است. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید طی فصول آنفلوانزا خیلی باید مراقب باشید؛ چون ابتلا به ویروس‌های ساده و نه‌چندان جدی هم می‌توانند مشکلاتی برای سلامتی‌تان ایجاد کنند.

کسی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد ناخودآگاه در میان جمعی از افراد نگران این است که مبادا به ویروسی مبتلا شود. اگر کسی نزدیک شما عطسه یا سرفه کند، احتمالاً فوراً به این فکر می‌کنید که ممکن است چه ویروسی داشته باشد. ضمناً شما هیچ‌وقت نمی‌دانید جمعی که قرار است به آن وارد شوید شامل افرادی که ویروس دارند هم می‌شود یا نه.

بهترین کاری که می‌توانید انجام بدهید این است که هر جایی که با بیشتر از دو سه نفر در محیطی بسته قرار می‌گیرید حتماً ماسک بزنید. حتماً متوجه شده‌اید از زمانی که در میان جمع ماسک می‌زنید خیلی کمتر مریض می‌شوید. ماسک‌زدن نه فقط در برابر کووید بلکه در برابر خیلی از ویروس‌های ضعیف و قوی، از شما محافظت می‌کند.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف چگونه در برابر آنفلوانزا مقاوم شوند؟

با دوری از آدم‌هایی که علائم بیماری را دارند

برای یک آدم معمولی، سرماخوردگی و آنفلوانزا هر چقدر هم که علائمی بدی داشته باشد گذراست. اما برای کسی که ضعف سیستم ایمنی دارد شرایط خیلی‌خیلی بدتر خواهد شد.

شما باید نسبت به عطسه و سرفه دیگران حساس باشید و علاوه بر ماسک‌زدن باید از کسانی که علائم دارند کاملاً دوری کنید. اگر در اتوبوس یا مترو شخص کناری شما سرفه یا عطسه‌ای کرد فوراً بدون خجالت از او فاصله بگیرید. شاید فکر کنید با این رفتار بی‌ادب به نظر می‌رسید؛ اما مهم نیست؛ اولویت شما ایمنی و سلامتی‌تان است.

اگر به رستوران می‌روید خوب است میز فضای باز را انتخاب کنید یا حداقل دور از بقیه بنشینید. البته به‌طورکلی بهتر است در فصل شیوع آنفلوانزا کمتر به مکان‌های عمومی بروید.

با تزریق سالیانه واکسن

حتی اگر تمام مراقبت‌ها را انجام دهید هیچ‌کدام جای واکسینه شدن را نمی‌گیرند. واکسن بهترین فرصت را به بدنتان می‌دهد تا با آنفلوانزا و کووید و دیگر بیماری‌ها به‌خوبی بجنگد.

گاهی واقعاً این امکان وجود ندارد که از جمع دوری کنید یا تماسی با دیگران نداشته باشید و واکسن در همین موقعیت‌ها به دادتان می‌رسد.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف چگونه در برابر آنفلوانزا مقاوم شوند؟

یک توصیه: غذاهایی را آماده و فریز کنید تا اگر بیمار شدید غذای آماده داشته باشید

داروهایی که برای کنترل بیماری‌های خودایمنی استفاده می‌شوند سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند و افرادی که این داروها را استفاده می‌کنند بیشتر احتمال دارد مریض شوند و بدنشان مدت‌زمان طولانی‌تری در حال مبارزه با عفونت خواهد بود. مثلاً یک سرماخوردگی معمولی ممکن است شدید شود و تا شش هفته هم طول بکشد. مدت طولانی مریض ماندن می‌تواند شما را از خیلی از کارها عقب بیندازد و همچنین غذا درست‌کردن را برایتان واقعاً سخت کند.

روزهایی که وقت و حوصله دارید، مثلاً طی تعطیلات، غذاهایی را درست و فریز کنید. اگر بیمار شوید به‌احتمال زیاد حوصله غذا درست‌کردن نخواهید داشت و ضعیف‌تر هم می‌شوید. روزهایی که بیمار هستید باید استراحت کنید و لازم است غذای مقوی برای خوردن داشته باشید.

به گزارش وب گاه تبیان، در پایان اینکه نه گفتن به دوستان و فامیل در پاسخ به دعوت‌ها و دورهمی‌ها راحت نیست؛ اما طی فصل سرد سال، ریسک ابتلا به بیماری‌ها خصوصاً برای کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند بالاست و مطمئناً اولویت همه ما باید سلامتی‌مان باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.