کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

کویر رضا آباد سمنان در حوالی روستایی با همین نام قرار گرفته است و یکی از زیباترین و بکرترین کویرهای ایران به شمار می‌رود.

گروه ایرنا زندگی - کویر رضا آباد در مجاورت پارک وحش خارتوران واقع شده است؛ به همین علت گردشگران علاوه بر لذت بردن از زیبایی‌های کویر، می‌توانند مدتی از زمان سفر خود را نیز به تماشای حیات وحش اختصاص دهند. همچنین، امکان تجربه دیدنی‌ها و تفریحات جذاب دیگری مانند رودخانه شور، آفرود در کویر، رصد ستارگان، آسمان پرستاره شب‌های کویر، بارش شهابی، موتور چهارچرخ، شتر سواری و پیاده‌روی روی رمل‌های ماسه‌ای کویر مهیا است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با کویر زیبای رضا آباد آشنا شوید.

کویر رضا آباد کجاست؟

آدرس: استان سمنان، شهرستان شاهرود، بخش بیارجمند، دهستان خارتوران، روستای رضا آباد

کویر رضا آباد در روستایی به همین نام قرار گرفته و یکی از زیباترین کویرهای ایران است. این کویر از روستای رضا آباد شروع می‌شود و تا نزدیکی پارک وحش خارتوران ادامه پیدا می‌کند. کویر رضا آباد از سمت غرب با فاصله ۱۱۵ کیلومتر (یک ساعت و ۴۵ دقیقه) به شهر بیارجمند، از سمت شمال غرب با فاصله ۲۲۵ کیلومتر (سه ساعت) به شهر شاهرود و از سمت شمال شرق با فاصله ۱۴۰ کیلومتر (دو ساعت و ۱۰ دقیقه) به شهر سبزوار منتهی می‌شود.

کویر رضا آباد در فاصله ۴۰۵ کیلومتری (پنج ساعت) سمنان، ۳۸۰ کیلومتری (چهار ساعت و ۵۰ دقیقه) مشهد و ۸۴۰ کیلومتری (هشت ساعت و ۲۵ دقیقه) تهران قرار دارد.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

مسیر دسترسی به کویر رضا آباد

برای دسترسی به کویر رضا آباد با خودروی شخصی، پیشنهاد می‌شود علاوه بر استناد به تابلوهای راهنما در جاده، نقشه یا نقشه‌یاب الکترونیکی (GPS) نیز به‌همراه داشته باشید. در ابتدا به سمنان و در ادامه به شهر شاهرود بروید؛ پس از عبور از شاهرود و پلیس‌راه میامی، وارد جاده بیارجمند شوید و از شهر بیارجمند، روستاهای قلعه آباد و احمد آباد نیز عبور کنید. مسیر را ادامه دهید تا تابلوی روستای رضا آباد را ببینید. 

در مسیر دیگر دسترسی به کویر رضا آباد، پس از عبور از شهر شاهرود، میامی، میاندشت و عباس‌آباد، مسیر را در بزرگراه امام رضا یا جاده شاهرود-سبزوار ادامه دهید و نرسیده به داورزن، از خروجی به‌سمت مزینان خارج شوید. پس از طی کردن حدود ۵۰ کیلومتر به رضا آباد خواهید رسید. توجه داشته باشید این جاده از عرض کویر سبزوار می‌گذرد.

در نظر داشته باشید که درمجموع، مسیر دسترسی اول، مسیر بهتری است؛ زیرا تنها ۱۰ کیلومتر انتهایی مسیر، خاکی است؛ البته باید بدانید که کیفیت آسفالت جاده احمد آباد به رضا آباد مناسب نیست و این مسیر ناصاف، چاله‌های بسیاری دارد. مسیر دسترسی دوم، حدود ۴۵ کیلومتر جاده خاکی دارد.

به یاد داشته باشید که برای سفر به کویر زیبای رضا آباد، می‌توانید با تورهای کویرگردی همراه شوید و با همسفران خود تجربه‌ای متفاوت و بی‌نظیر به دست بیاورید.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

درباره کویر رضا آباد

کویر رضا آباد مانند دیگر کویرهای کشور ایران، بعد دیگری از زیبایی یک جاذبه را به بینندگان نمایش می‌دهد. در این کویر می‌توان روزها از پیاده‌روی روی شن‌ها و ماسه‌ها و همچنین تماشای رنگ طلایی آن‌ها زیر آفتاب سوزان خورشید لذت برد؛ شب‌ها نیز از آرامش محیط و منظره آسمان جذاب و پر ستاره آن استفاده کرد.

مرداد و آذرماه در کویر رضا آباد ممکن است شاهد بارش‌های شهابی اعجاب‌انگیز و رویایی باشید که به‌ترتیب، به بارش‌های شهابی «برساوشی» و «جوزایی» نیز معروف هستند.

تپه‌های ماسه‌ای کویر رضا آباد همیشه شکل یکسانی ندارند و با وزش باد تغییر شکل می‌دهند. قدم‌زدن در کویر به‌علت نرم بودن سطح زیرپا و جابه‌جایی ماسه‌ها، به همان اندازه که خوشایند است، به همان اندازه نیز از شخص انرژی می‌گیرد. پیاده‌روی روی تپه‌های ماسه‌ای کویر رضا آباد تجربه‌ای بی‌نظیر به‌همراه خواهد داشت. اغلب تپه‌ها یا رمل‌های این کویر دارای خزنده هستند؛ که البته در مناطقی که گردشگر از آن‌ها بازدید می‌کند و در نزدیکی روستا کمتر دیده شده‌اند.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

بهترین زمان سفر به کویر رضا آباد

مناطق کویری کشور، اغلب آب‌وهوایی گرم و خشک دارند؛ کویر رضا آباد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بر همین اساس در فصول گرم، گرمایی طاقت‌فرسا در این منطقه حکم‌فرما است. با رسیدن فصول پاییز و زمستان، وضعیت آب‌وهوایی در وضعیت بهتری قرار می‌گیرد و به حالت معتدل درمی‌آید؛ به این‌صورت که در طول روز به‌علت وجود تابش خورشید، هوا به نسبت گرم و با تاریک شدن نیز رو به سردی خواهد رفت.

در نهایت می‌توان گفت، بهترین زمان سفر به کویر رضا آباد فصول بهار و پاییز هستند. سفر در فصل تابستان به‌دلیل گرمای بیش از حد و در زمستان به‌دلیل سرمای سخت و بادهای شدید، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

تفریحات کویر رضا آباد

تفریحات مناطق کویری، اگر بیشتر از تفریحات مناطق سرسبز نباشند، چیزی کمتر هم ندارند. کافی است یک‌بار به کویر رضا آباد سفر کنید تا از تفریحات بی‌نظیر و هیجان‌انگیز آن نهایت لذت را ببرید.

پیاده‌روی روی تپه‌ها یا رمل‌های ماسه‌ای

یکی از تفریحات سالم و رایگان کویر رضا آباد که وجود هر گردشگری را از آرامش پر می‌کند، پیاده‌روی روی شن‌های گرم و نرم است. اگر از وجود موجودات در منطقه‌ای که می‌خواهید در آنجا قدم بزنید، بی اطلاع هستید، حتما از کفش مناسب استفاده کنید. در غیر این صورت، احتمال گزیدگی توسط عقرب یا دیگر موجودات وجود دارد.

قدم زدن روی ماسه‌های روان کویر رضا آباد کمی سخت است؛ زیرا با هر قدم پاها و مچ‌ها به درون ماسه‌ها فرو می‌روند. اگر قصد پیاده‌روی دارید سعی کنید زیاد از هم‌سفرهای خود فاصله نگیرید.

شتر سواری

شتر سواری در کویر جزو تفریحاتی است که قدمت آن به سال‌های دور برمی‌گردد. شتر سواری امروزه نیز جزئی جدانشدنی از لذت کویر گردی به حساب می‌آید. شکوه کویر زمانی که روی شتر نشسته‌اید و هیچ صدایی جز زنگوله کاروان به گوش نمی‌رسد دو چندان خواهد بود.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

موتور چهارچرخ 

سواری بر موتور چهارچرخ یکی از تفریحات کویر است که می‌توان گفت بیشترین هیجان را دارد. اکثر کمپ‌های آفرود سواری، این موتورها را نیز دارند. موتور چهارچرخ توانسته است در مدتی کوتاه، علاقه‌مندان زیادی را جذب کند. این موتورها مخصوص مسیرهای ناهموار و مکان‌هایی نظیر کویر ساخته شده‌اند و استفاده از آن‌ها به مهارت زیادی نیاز ندارد. کافی است که با اندک مهارت رانندگی، در محدوده مشخص شده حرکت کنید. 

رانندگی با موتورچهارچرخ، در سرعت‌های بالا، باعث ایجاد موج شن در هوا خواهد شد؛ بنابراین حتما از عینک برای محافظت از چشم‌ها در برابر شن‌ها استفاده کنید.

آفرود سواری

آفرود و سافاری یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات در کویر رضا آباد است که اغلب گردشگرانی که برای تخلیه انرژی به این کویر سفر می‌کنند، حتما به سراغ آن خواهند رفت. البته وجود راننده متبحر و سرعت بالای خودرو، در لذت بردن از این تفریح، بی‌تاثیر نیست. اگر قصد آفرود سواری با جیپ یا ماشین‌های روباز را داشتید، حتما از عینک‌ برای محافظت از چشم‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد می‌شود، قبل از رسیدن به کویر رضا آباد، از طریق تماس تلفنی یا اینترنتی، رزرو آفرود سواری را از طریق کمپ‌های مربوطه انجام دهید.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

بازدید از منطقه حفاظت‌شده خارتوران

منطقه حفاظت‌شده توران یکی از سه منطقه محافظت شده و دیدنی‌های طبیعی ایران است. برای ورود و بازدید از این منطقه، نیاز به مجوز دارید. بهتر است با یک شخص بومی رضا آباد برای رفتن و اخذ آن از اداره مربوطه هماهنگ کنید تا در زمان مراجعه، معطل گرفتن مجوز نشوید. این منطقه بسیار بکر و دیدنی است. خارتوران، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی و البته بهترین مکان برای تماشای گورخر ایرانی است.

برای رفتن به منطقه محافظت شده خارتوران، سعی کنید لباسی همرنگ طبیعت بپوشید تا توجه حیوانات کمتر متوجه شما شود؛ به‌علاوه تا حد ممکن سکوت را رعایت کنید. همچنین زباله‌های خود را به هیچ‌عنوان در طبیعت منطقه رها نکنید؛ این‌کار صدمه‌ای جبران‌ناپذیر به حیات وحش منطقه خارتوران وارد خواهد کرد.

بازدید از رودخانه شور

دیدن رودخانه شور در مواقعی که بارندگی خوب و قابل‌قبولی در منطقه صورت گرفته است، خالی از لطف نیست؛ زیرا به‌دلیل کم‌آبی این منطقه، این رود بیشتر اوقات خشک است و در صورت پرآبی تبدیل به جاذبه‌ای دیدنی می‌شود.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

تماشای آسمان کویر، بارش شهابی برساوشی و جوزایی و ستاره‌ها با تلسکوپ

برای رصد ستاره‌ها و دیدن آسمان زیبای شب کویر رضا آباد، ابتدا سعی کنید فاصله‌ای قابل‌توجه با روستا داشته باشید؛ زیرا روشنایی و نور چراغ‌های روستا در شب، از زیبایی آسمان کویر می‌کاهد. فاصله با روستا را تا حدی رعایت کنید که درگیر جانوران و حیوانات نشوید.

بارش شهابی برساوشی که در مردادماه و بارش شهابی جوزایی که در اواخر آذرماه به اوج فعالیت خود در منطقه کویر رضا آباد می‌رسند، از زیباترین و کم‌نظیرترین فستیوال‌های سالانه نجومی هستند؛ رویدادهایی که حتی افرادی را که به علم نجوم هم علاقه‌مند نیستند نیز شیفته خود می‌کنند. توجه داشته باشید که هرچه آسمان تاریک‌تر و آلودگی نوری محیط کمتر باشد، بارش‌های شهابی را با کیفیت و وضوح بیشتری خواهید دید.

عکاسی

عکاسی در کویر رضا آباد از شن‌ها و رمل‌ها، کاروان‌های شتر، رودخانه‌ شور و سوژه‌های انسانی همیشه طرفدار داشته است و کسانی که عاشق عکاسی هستند، اغلب در سفر به کویر، اول دوربین عکاسی را در وسایل خود می‌گذارند. در نظر داشته باشید که برای عکاسی از آسمان زیبای این منطقه، باید تجهیزات حرفه‌ای عکاسی همراه داشته باشید.

بسیاری از تورها با هدف عکاسی از کویر رضا آباد و جاذبه‌های اطراف آن، تشکیل و راهی سفر می‌شوند.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

نکات ایمنی در سفر به کویر رضا آباد

اگر به‌تنهایی عازم سفر به کویر رضا آباد هستید، اطلاعات خود را در زمینه نکات ایمنی سفر به این منطقه، بیشتر کنید و از افراد باتجربه مشورت و راهنمایی بگیرید. 

ایمنی، یکی از جنبه‌های مهم سفر به مناطق کویری است. اگر تنها یا با گروه دو تا سه نفر عازم سفر هستید، برنامه سفر را با دوستان یا خانواده که همراه شما نیستند در میان بگذارید تا در صورت بروز مشکل احتمالی، بتوانند پیگیری کنند. 

اگر قصد داشتید در کویر رضا آباد به نقطه دورتری بروید، حتما هم‌سفران خود را در جریان بگذارید.

اگر با تور کویرگردی یه کویر رضا آباد می‌روید کار سختی در پیش ندارید؛ زیرا تورلیدرها به نکات ایمنی کویرگردی مسلط هستند. در غیر این صورت هرگز ریسک نکنید و بدون دانش و تجهیزات کافی راهی سفر نشوید.

در راه کویر با سرعت کم رانندگی کنید تا امکان تصادف با جانوران را به حداقل برسانید.

در نزدیکی روستای رضاآباد پرورش شتر در کویر بسیار رایج است. توجه داشته باشید که شترها در طول شب دیده نمی‌شوند و برخورد خودرو با شتر بسیار خطرناک است؛ پس با سرعت کم و با احتیاط رانندگی و ترجیحا در روز حرکت کنید. 

اگر پاییز راهی کویر رضا آباد می‌شوید، بردن لباس گرم برای پوشیدن در شب‌های طولانی و سرد کویر، فراموش نشود.

یک آینه همراه داشته باشید؛ زیرا آینه و انعکاس نور خورشید به شما کمک خواهد کرد تا جای خود را به دیگران اعلام کنید.

حتما مسیریاب و قطب‌نما به‌همراه داشته باشید؛ تا در صورت گم کردن مسیر کمک بگیرید و راه را پیدا کنید.

برای احتیاط پاوربانک جیبی برای شارژ گوشی، همیشه همراهتان باشد؛ به‌خصوص زمانی که می‌خواهید از گروه جدا شوید. 

آب به میزان کافی همراه داشته باشید تا در صورت گم کردن مسیر به مشکل بی‌آبی برنخورید.

مراقب محیط‌زیست کویر رضا آباد باشید و زباله‌ها را در کویر رها نکنید.

حواستان به فاصله‌ها در کویر باشد؛ مکانی که فکر می‌کنید شاید ۵۰ متر با آن فاصله دارید، امکان دارد خیلی بیشتر از شما دور باشد.

اگر از خزندگان و موجودات ریز در کویر واهمه دارید، حتما برای پیاده‌روی از کفش مناسب استفاده کنید و خیلی آرام و شمرده قدم بردارید.

از لباس‌هایی با جنس کتان و نخ استفاده کنید تا علاوه بر راحتی در پیاده‌روی، دمای بدن را خنک نگه دارند. 

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، حتما کرم ضدآفتاب بزنید. سعی کنید از بلوز با آستین بلند و شلوار استفاده کنید تا بدنتان نیز کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرد.

دستمال گردن همراه داشته باشید تا درصورت وقوع احتمالی طوفان شن، بتوانید بینی و دهان خود را بپوشانید.

اگر قصد کمپ کردن در شب را دارید، ضمن لذت بردن از آسمان پرستاره و زیبای شب کویر، حتما آتشی برپا کنید که تا صبح روشن بماند و حتی‌الامکان تا طلوع کامل خورشید داخل چادر بمانید.

اگر شب هنگام در کویر رضا آباد، قصد بیرون آمدن از چادر را دارید، دورتادور محل مربوطه، چند مرز نازک به‌وسیله محلول روغن سوخته یا گازوئیل ایجاد کنید تا از عقرب گزیدگی در امان باشید. بیشتر عقرب‌ها وقتی در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرند شفاف می‌شوند و در شب به‌خوبی قابل تشخیص هستند؛ پس بهتر است چراغ قوه با نور «فرابنفش» (UV) در دسترس باشد.

با توجه به اینکه در کویر رضا آباد گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی وجود دارند، قبل از رفتن اطلاعاتی در خصوص دفاع یا درمان، در صورت آسیب‌های احتمالی از سوی آن‌ها داشته باشید.

از بردن وسایل الکترونیکی غیرضروری مانند تبلت و رایانه کیفی اجتناب کنید؛ همچنین مراقب دوربین عکاسی و گوشی خود نیز باشید؛ زیرا شن‌های روان کویر به‌راحتی به درزهای آن‌ها نفوذ می‌کنند.

نزدیک‌ترین شهر به کویر رضا آباد، سبزوار است. سعی کنید در این شهر سوخت‌گیری خودرو را انجام دهید و احتیاجات خود را تهیه کنید.

اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید، تجهیزات عکاسی به‌همراه داشته باشید.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

تجهیزات سفر برای بازدید از کویر رضا آباد

از مهم‌ترین وسایلی که باید برای کویرگردی همراه داشت، می‌توان به لباس مناسب اشاره کرد؛ لباسی که راحت و در عین حال مقاوم نسبت به خاک و باد باشد. لباسی از جنس کتان یا نخ (برای کمک به خنک شدن بدن) و رنگ متناسب با طبیعت به تن کنید.

از دیگر تجهیزات سفر برای بازدید از کویر رضا آباد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تلفن همراه، پاور بانک جیبی و شارژر

قطب‌نما یا مسیریاب

سوخت خودرو

دستگاه تنظیم باد

کفش کوهنوردی و دمپایی یا صندل

لباس اضافه و گرم

کلاه آفتابگیر و کلاه گرم

کوله‌پشتی

جعبه کمک‌های اولیه

داروهای عمومی

قطره استریل چشمی

دستبند یا کرم دافع حشرات

دفترچه بیمه

کارت شناسایی

آب آشامیدنی و قمقمه

وعده غذایی و میان‌وعده

کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی

هیزم و آتش افروز

کیسه زباله

چنانچه تمایل دارید آسمان زیبا و پرستاره کویر را در شب ببینید و آنجا بمانید، حتما چادر، کیسه خواب، بالشت، پتوی نازک و وسایل کمپینگ را همراه داشته باشید.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

اقامت در کویر رضا آباد

اگر قصد دارید شب را در کویر رضا آباد بمانید، نگران نباشید؛ زیرا این کویر با روستای رضا آباد تنها ۱۰۰ متر فاصله دارد و گردشگران می‌توانند بعد از دیدن آسمان و رصد ستارگان، به روستای رضا آباد بروند.

روستای رضا آباد دارای تعدادی اقامتگاه بومگردی است که با روی باز پذیرای شما خواهند بود. برخی از این بومگردی‌ها، سیاه‌چادرهایی عشایری هستند که امکاناتی نظیر کرسی سنتی هم دارند. مسافران می‌توانند در آرامش مطلق و به‌دور از هیاهوی شهر، شب را در این بوم گردی‌ها سپری کنند. 

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

پوشش گیاهی و جانوری کویر رضا آباد

در کویر رضا آباد گونه‌های زیادی از گیاهان و جانوران وجود دارند.

از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی منطقه کویر رضا آباد می‌توان به گیاه بوته‌ای «قیچ» (نام علمی: Zygophyllum)، اشاره کرد. دیگر گیاهی که به‌وفور یافت می‌شود، درختچه‌های «اسکنبیل» (نام علمی: Calligonum Comosum) است که سازگاری زیادی در برابر کم‌آبی و خشکسالی دارد. 

در خصوص پوشش جانوری کویر رضا آباد لازم است بدانید، نزدیک روستا، به‌غیر از شتر گونه‌های به‌خصوصی پیدا نخواهند شد؛ ولی اگر به دل کویر بروید و از روستا فاصله زیاد بگیرید، شاید موفق به دیدن یوزپلنگ ایرانی، گورخر ایرانی، بز کوهی، هوبره و زاغ بور بشوید.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

دیدنی های اطراف کویر رضا آباد

روستای رضا آباد

آدرس: استان سمنان، شهرستان شاهرود، بخش بیارجمند، دهستان خارتوران (مشاهده روی نقشه)

فاصله از کویر رضا آباد: ۱۰۰ متر (کمتر از پنج دقیقه پیاده‌روی)

روستای رضا آباد با نام قدیمی «چشمه کوررو» به معنی چشمه کور شده، به‌دلیل نزدیکی به کویر مورد بازدید تعداد زیادی گردشگر در طول سال قرار می‌گیرد. رضا آباد در گذشته محل قشلاق ایل «چوبداری» (یکی از ایلات هرات افغانستان)، بوده است؛ البته هم‌اکنون نیز تعدادی از این ایل به این روستا آمده‌اند و علاوه بر خانه‌ها، همچنان در سیاه‌چادرها هم زندگی می‌کنند. 

مردم روستای رضا آباد به دامداری، پرورش شتر، گلیم‌بافی و تهیه کیف و کلاه و دستبند از پشم شتر، گوسفند و بز مشغول هستند. همچنین محصولات لبنی از جمله شیر بز و دوغ شتر این روستا بسیار معروف و خوشمزه است. در بومگردی‌های روستای رضا آباد، امتحان غذایی به نام «دیگی» را از دست ندهید؛ غذایی لذیذ که با گوشت گوسفند تهیه می‌شود.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

خانه‌هایی با سقف‌های گنبدی گلی از جذاب‌ترین مشخصه‌های روستای رضا آباد برشمرده می‌شود. رودخانه شور در قسمت غربی روستای رضا آباد نیز از دیدنی‌های این روستا به شمار می‌آید. نقطه آغاز این رودخانه از کوه‌های اطراف نیشابور است و در نهایت به رودخانه مور یا موره می‌پیوندد. این رودخانه به‌دلیل آب و هوای خشک و کم‌آب منطقه اغلب خشک است؛ ولی در مواقع بارندگی‌های شدید تبدیل به رودخانه‌ای خروشان می‌شود.

تپه رضاآباد با قدمتی از سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام، از دیگر جاهای دیدنی این روستا است که در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

روستای قلعه بالا

آدرس: استان سمنان، شهرستان شاهرود، دهستان بیارجمند 

فاصله از کویر رضا آباد: ۱۰۰ کیلومتر (۹۰ دقیقه)

روستای قلعه بالا، در ۱۴۰ کیلومتری (یک ساعت و ۳۵ دقیقه) جنوب شرق شاهرود و جنوب پارک ملی خارتوران قرار گرفته است. این روستا بافتی کویری دارد. خانه‌های بومی قلعه بالا، مانند شهر ماسوله استان گیلان، به‌صورت پلکانی با نماهای کاه‌گلی ساخته شده‌اند. این روستا در منطقه حفاظت‌شده خارتوران واقع شده است و به «دروازه پارک ملی خارتوران» نیز شهرت دارد. 

مردم قلعه بالا مشاغلی همچون کشاورزی و باغداری دارند که از محصولات آن‌ها می‌توان به گندم و جو، آلو و انار اشاره کرد. صنایع دستی بانوان روستا نیز شامل سوزن‌دوزی، گل‌دوزی، تانه دوزی، کاک، قندی و فطیر است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

پارک ملی خارتوران

آدرس: استان سمنان، شهرستان شاهرود، بخش بیارجمند

پارک ملی توران یا خارتوران که با نام «آفریقای ایران» نیز مشهور است، در منتهی الیه شرق استان سمنان و هم‌مرز با خراسان رضوی قرار دارد. این پارک، بخشی از منطقه محافظت شده ذخیره‌گاه زیست‌کره خارتوران است. این منطقه جزو یکی از برترین و وسیع‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران و یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره‌ای دنیا به شمار می‌رود.

به گزارش وب گاه گردشگری کجارو، پارک توران در سال ۱۳۵۱ شمسی، با هدف محافظت از پوشش گیاهی و جانوری بخش‌های مرکزی ایران، افتتاح شد، در سال ۱۳۸۱ قسمت‌های مرکزی منطقه محافظت شده، به پارک ملی ارتقا داده شد و عنوان پارک ملی خارتوران را از آن خود کرد.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

به گفته کارشناسان، پارک ملی خارتوران در دل خود حدود، ۱۷۰ نوع پرنده و دوزیست، ۴۰ گونه پستاندار، ۴۰ نوع خزنده و ۷۰ نوع مار دارد. از مهم‌ترین حیوانات این منطقه می‌توان به پوزپلنگ ایرانی، گربه شنی، گورخر ایرانی، قوچ‌ میش، گرگ، شاه روباه، روباه قرمز، عقاب طلایی، سیاه گوش، غزال ایرانی، کفتار راه راه، افعی شاخ‌دار و انواع پرندگان شکاری اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه محافظت شده توران یا خارتوران نیز شامل «قیچ» (نام علمی: Zygophyllum)، «تاغ‌ها» (Haloxylon)، «خار شتر» (Alhagi Maurorum)، «گون» (Astragalus)، «کاروان کش» (Atraphaxis) و «گز» (Tamarisk) هستند.

کویر رضا آباد سمنان؛ رویای دل‌انگیز تپه‌های ماسه‌ای

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.