زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاقهای مازندران از بهترین مناطق طبیعی کشور ما برای گذراندن روزهای گرم سال هستند. ییلاقات مازندران شامل روستاها، دشت‌ها و جنگل‌های سبز و انبوه می‌شوند.

گروه ایرنا زندگی - ییلاقات مازندران از زیباترین مناظر طبیعی در شمال کشور ما هستند. ییلاق های مازندران بخش‌های مختلفی از استان مازندران از کرانه دریای خزر گرفته تا روستاهای جنگلی و کوهپایه‌ای را شامل می‌شوند. در طول سال مسافران زیادی برای گذراندن تعطیلات و گشت‌وگذار در طبیعت زیبای شمال ایران به ییلاق‌های این استان سفر می‌کنند.

زیباترین ییلاق های مازندران کدامند؟

از زیباترین ییلاق های مازندران می‌توان به ییلاق گرسماسر، لپاسر، برنت، مازیچال، آلاشت، سلیمان تنگه، سلیمان تنگه، داکو و جنگل دالخانی اشاره کرد.

ییلاق های مازندران در طول تابستان شلوغ‌ترین فصل گردشگری خود را سپری می‌کنند و از زیباترین جاهای دیدنی مازندران به شمار می‌روند. دسترسی جاده‌های چالوس، هراز و فیروزکوه از دو جهت غرب و شرق استان مازندران، شرایط را برای تردد از مناطق مختلف کشور به این استان مهیا می‌کنند. اگر به طبیعت گردی و تماشای زیباترین مناظر طبیعی علاقه دارید، در این مقاله با ما همراه شوید تا شما را بهترین ییلاق های مازندران آشنا کنیم.

بهترین ییلاقات مازندران

ییلاق گرسماسر

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق گرسماسر منطقه‌ای روستایی در نزدیکی شهر رامسر در مازندران است که به‌دلیل دسترسی به کوهستان‌های سرسبز و زیبا شهرت زیادی دارد. روستای گرسماسر در فاصله ۶۰ کیلومتری از جنوب غربی رامسر قرار دارد و بین روستاهای «بزشی محله»، «رستم سر» و قله‌های رشته کوه البرز محصور شده است.

نام روستا و ییلاق گرسماسر را از قلعه «گرزمان» به معنی مکانی بالای بهشت گرفته‌اند. این قلعه تاریخی در گذشته در این منطقه قرار داشته و در حال حاضر خرابه‌هایی از آن باقی مانده است. قله سماسوس از معروف‌ترین مسیرهای کوهنوردی نزدیک این ییلاق به شمار می‌رود و در طول سال از گروه‌های مختلف کوهنوردی میزبانی می‌کند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

کوه‌های اطراف ییلاق گرسماسر چشم‌انداز زیبایی از رامسر، تنکابن و جنگل های هیرکانی این منطقه دارند. دشت‌های سرسبز، چشمه‌های گوارا و جنگل‌های انبوه از دیگر ویژگی‌های این ییلاق زیبا هستند و از جاذبه‌های معروف اطراف آن نیز می‌توان به فولاد چشمه، مسجد آبجی و روستاهای ییلاقی مرتفع اطراف آن اشاره کرد.

آدرس ییلاق گرسماسر: رامسر، بعد از جنگل‌های دالخانی، روستای گرسماسر

ییلاق لپاسر

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق لپاسر یکی از سرسبزترین ییلاقات مازندران است که گردشگران کمتر نام آن را شنیده‌اند. این ییلاق گستره وسیعی از دشت‌ها و سبزه‌زارهای شمال ایران را در بر می‌گیرد و خود به ییلاق‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود. این منطقه زیبا در نزدیکی شهر رامسر قرار دارد و مرتفع‌ترین ییلاق در این منطقه است.

کوهستان‌های ییلاق لپاسر در طول تابستان نیز پوشیده از برف هستند و کوه سمامس که بلندترین قله کوهستان سماسوس در رامسر به شمار می‌رود، در این ییلاق قرار دارد. آب معدنی «آب سیاه» در ییلاق لپاسر خاصیت معدنی بالایی دارد و گردشگران زیادی برای درمان بیماری‌های کلیوی آب این چشمه را می‌نوشند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

بهترین زمان برای سفر به ییلاق لپاسر از آخرین روزهای فصل بهار آغاز می‌شود و تا نخستین روزهای فصل پاییز ادامه دارد. برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا می‌توانید به یکی از ییلاق‌های نمک دره یا جواهر ده بروید و ادامه مسیر را با پای پیاده به‌سمت ییلاق لپاسر طی کنید؛ اما به خاطر داشته باشید در این راه باید از راهنماهای محلی آشنا به مسیر کمک بگیرید.

آدرس ییلاق لپاسر: رامسر، ییلاق نمکدره، ییلاق لپاسر

ییلاق برنت

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق برنت در نزدیکی سوادکوه در استان مازندران قرار دارد و گردشگران و طبیعت دوستان این منطقه را با چشمه‌های قدیمی و پرآب آن می‌شناسند. این ییلاق دیدنی به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاع بالا نسبت به روستاهای اطراف در زمان‌های زیادی از سال پوشیده از ابر و مه می‌شود.

مناطق اطراف ییلاق برنت از تاریخی‌ترین نقاط استان مازندران هستند و جاذبه‌های طبیعی برجسته‌ای نیز دارند. با اقامت در روستای برنت امکان بازدید از قلعه‌های تاریخی و عمارت‌های باستانی مانند کوشک اردشیر بابکان را خواهید داشت. دره‌های اطراف این منطقه یخچال‌های طبیعی زیادی را در خود جا داده‌اند و آب معدنی این روستا شهرت زیادی دارد.

روستای برنت و ییلاق‌های اطراف آن از اواخر فصل بهار تا میانه فصل پاییز میزبان گردشگران زیادی هستند. برای رسیدن به این ییلاق زیبا باید خود را به شهرستان سوادکوه و سپس روستای برنت برسانید. این منطقه در فاصله تقریبی ۱۰۰ کیلومتری جنوب ساری قرار دارد.

آدرس ییلاق برنت: سوادکوه، شهرستان پل سفید، روستای برنت

ییلاق مازیچال

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق مازیچال از بکرترین ییلاق‌های شمال ایران است که طبیعت‌گردان حرفه‌ای طرفدار آن هستند. دسترسی به ییلاق مازیچال ساده نیست و برای رسیدن به آن تا حدی نیاز به آمادگی بدنی دارید؛ البته با استفاده از ماشین‌های آفرود نیز می‌توانید به بخش‌های مختلف این ییلاق سفر کنید.

در نقاط مرتفع ییلاق مازیچال می‌توانید زیباترین چشم‌انداز از جنگل‌ عباس‌آباد را ببینید؛ اما ابتدا باید خود را برای جنگل‌نوردی آماده کنید. دشت‌های این ییلاق مراتعی مناسب برای دامداران هستند و اگر در فصل‌های بهار و تابستان به این منطقه سفر کنید، با گله‌های دام در دشت‌ها مواجه می‌شوید. ییلاق مازیچال پوشیده از دشت‌های سرسبز و جنگل‌های کوهستانی است.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

برای رسیدن به روستای مازیچال باید فاصله‌ای یک ساعته را از کلاردشت میان جنگل‌هایی پوشیده از بلوط و شاه بلوط طی کنید. ارتفاع ییلاق مازیچال به ۲۶۰۰ متر از سطح دریا می‌رسد و سراسر آن را گل‌های رنگارنگ پوشانده‌اند. هر ساله جشنواره گل در روستا و ییلاق مازیچال برگزار می‌شود که گردشگران زیادی را به این منطقه جلب می‌کند. بهترین زمان برای سفر به ییلاق مازیچال از اواسط فصل بهار تا اواخر فصل تابستان است.

آدرس ییلاق مازیچال: کلاردشت، جاده عباس‌آباد، ییلاق مازیچال

جنگل دالخانی

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

جنگل دالخانی از ییلاق‌های پرطرفدار در مسیر دسترسی به رامسر و روستای جواهرده است که به‌دلیل جاده مناسب آن در طول سال گردشگران زیادی را جذب می‌کند. بخش‌های زیادی از این جنگل وسیع کاملا بکر و دست‌نخورده باقی مانده‌اند و به همین دلیل امکانات خاصی در این جنگل وجود ندارد.

اگر برای بازدید از جنگل دالخانی ساعت‌های نخست روز را انتخاب کنید می‌توانید میان جنگل‌های ابری مه گرفته قدم بزنید. ارتفاعات اطراف این جنگل را دشت‌های سرسبز پوشانده‌اند که در طول زمستان دسترسی به آن‌ها ممکن نیست. این جنگل در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار دارد و از بهترین گزینه‌های سفر در فصل‌های بهار و تابستان است.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

جنگل دالخانی در حدود ۶۰۰ هزار متر مربع وسعت دارد و دسترسی به بسیاری از ییلاق‌های زیبای مازندران مانند روستای گرسماسر از این جنگل میسر است. در این جنگل وسیع جاذبه‌های بکر طبیعی نیز وجود دارند که در سفر به این منطقه با کمک راهنماهای محلی می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. دریاچه سد میجران، پارک جنگلی دالخانی، روستای جنت رودبار، آبشار سیاسرت، روستای اربکله و قلعه مارکوه از معروف‌ترین جاذبه‌های این جنگل هستند. این جنگل فاصله کوتاهی نیز تا جنگل های دوهزار و سه هزار دارد.

آدرس جنگل دالخانی: رامسر، جاده روستای جنت رودبار، جنگل دالخانی

ییلاق آلاشت

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق آلاشت از زیباترین و قدیمی‌ترین مناطق در استان مازندران است که در نزدیکی شهرستان سوادکوه قرار دارد. این ییلاق نیز در نیمی از سال با ابر و مه پوشیده می‌شود و با قدم زدن در آن می‌توانید از تماشای زیباترین مناظر طبیعی لذت ببرید.

در ییلاق آلاشت امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران و گردشگران تعبیه کرده‌اند و به همین دلیل در طول سال طبیعت دوستان زیادی برای سفر به ییلاق‌های شمال این منطقه را انتخاب می‌کنند. ییلاق آلاشت از با ارزش‌ترین ذخایر طبیعی کشور ما به شمار می‌رود و نام آن در فهرست میراث ملی ایران به چشم می‌خورد.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

پل ورسک که از زیباترین جاذبه‌های تاریخی در شهرستان سوادکوه و استان مازندران است، در مسیر دسترسی به ییلاق آلاشت قرار دارد. در سراسر ییلاق آلاشت کلبه‌های جنگلی دیده می‌شوند که می‌توانید برای اقامت شبانه آن‌ها را انتخاب کنید. در سفر به آلاشت می‌توانید از جاذبه‌ای تاریخی و طبیعی در شهرستان سوادکوه نیز دیدن کنید که از میان آن‌ها می‌توان موزه مردم شناسی، رصدخانه آلاشت و معبد دختر پاک را نام برد.

آدرس ییلاق آلاشت: جاده فیروزکوه، شهرستان سوادکوه، سه راهی آزادمهر، ییلاق آلاشت

ییلاق هزار جریب

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق هزار جریب از دیگر ییلاق‌های کوهستانی و سرسبز در استان مازندران است که طبیعتی زیبا و منحصربه‌فرد دارد. این منطقه خوش آب و هوا در نزدیکی شهرستان نکا قرار گرفته است.

در اطراف ییلاق هزار جریب نیز دیدنی‌های تاریخی و طبیعی متنوعی قرار گرفته‌اند و در سفر به این منطقه می‌تواند زمانی را به بازدید از این جاذبه‌ها اختصاص دهید. این ییلاق خوش آب و هوا در دسته مناطق حفاظت‌شده ایران قرار می‌گیرد و گونه‌های ارزشمند حیات وحش در آن زندگی می‌کنند. این منطقه نیز بسیار بکر و دست نخورده است و امکانات زیادی ندارد.

سراسر ییلاق هزار جریب پوشیده از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران هستند و چشمه‌های آب معدنی در بخش‌های مختلف آن به چشم می‌خورند. از مهم‌ترین روستاهای ییلاقی در منطقه هزار جریب می‌توان به «کچپ»، «ارم»، «سیکا» و «آکرد» اشاره کرد. منطقه ییلاقی «ملاخیل» نیز در این ناحیه قرار دارد. در این روستاها و جنگل‌های اطراف آن‌ها زیباترین جاذبه‌های طبیعی شمال ایران دیده می‌شوند که مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان قرار دارند.

آدرس ییلاق هزار جریب: جنوب شرقی شهرستان نکا، منطقه هزار جیب

ییلاق سلیمان تنگه

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق سلیمان تنگه منطقه‌ای زیبا در نزدیکی شهرستان ساری است که دریاچه‌ای زیبا و سد شهید رجایی در آن قرار دارند. این منطقه نیز جایگاه ویژه‌ای بین گردشگران علاقه‌مند به طبیعت دارد که از آن با نام دهکده آرامش یاد می‌کنند.

در ییلاق سلیمان تنگه به‌دلیل وجود رودخانه تجن و دریاچه سد امکان لذت بردن از تفریحات آبی وجود دارد. قایق‌سواری، اسکی روی آب، گردش با اتوبوس دریایی و قایق‌های پدالی از پرطرفدارترین تفریح‌های آبی در این منطقه هستند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

اطراف سلیمان تنگه پوشیده از جنگل‌های انبوه و شالیزارهای سرسبز است و پیاده روزی میان این مناظر طبیعی زیبا توجه طبیعت دوستان را به خود جلب می‌کند. این منطقه زیبا از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در طبیعت سرسبز شمال ایران است.

آدرس ییلاق سلیمان تنگه: جنوب غربی شهرستان ساری، منطقه دودانگه، روستای افرا چال، ییلاق و سد سلیمان تنگه

ییلاق داکو

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق داکو-گولاسر از بکرترین مناطق ییلاقی در استان مازندران به شمار می‌رود که اطراف آن را کوهستان‌های سرسبز، دشت‌های زیبا و جنگل‌های انبوه پوشانده‌اند. در بخش شمالی این ییلاق جنگل میان بند نشتا و در جنوب آن کوه‌های طالقان قرار گرفته‌اند. ییلاق داکو از شرق به کوه‌های کلاردشت و از غرب به کوهستان‌های جنگل سه هزار می‌رسد.

جنگل‌های ییلاقی داکو در فصل تابستان مملو از میوه‌های جنگلی می‌شوند و بانوان روستایی انواع مربا و غذاهای محلی را با این میوه‌ها طبخ می‌کنند. در اطراف این ییلاق زیبا جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متنوعی وجود دارند که در سفر به این منطقه می‌توانید زمانی را نیز به بازدید از این جاذبه‌ها اختصاص دهید.

برای بازدید از منطقه ییلاقی داکو باید ابتدا به‌سمت تنکابن بروید. در این منطقه امکاناتی برای اقامت وجود ندارد و می‌توانید با اقامت در خانه‌های روستایی و اقامتگاه‌های بومگردی اطراف تنکابن، به دیدن این ییلاق سرسبز بروید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل‌های بهار و تابستان هستند.

آدرس ییلاق داکو: تنکابن، مرز جنوبی نشتارود، ییلاق داکو 

روستاهای بکر مازندران

روستای یوش

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای یوش یکی از ییلاقی‌ترین مناطق استان مازندران است که در شهرستان نور و غرب روستای بلده قرار دارد. این روستای زیبا و دیدنی در طول فصل‌های بهار و تابستان از گردشگران زیادی پذیرایی می‌کند. روستای یوش در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است و به همین دلیل ارتفاع زیاد و آب و هوای دلپذیری دارد.

در بازدید از روستای یوش می‌توانید زمانی را نیز به بازدید از دهستان بلده اختصاص دهید. دشت‌های اطراف این دو روستا در مسیر دسترسی آن‌ها به یکدیگر در بهار و تابستان پوشیده از گل‌های رنگارنگ می‌شوند و بازدید از این منطقه در این زمان برای علاقه‌مندان به طبیعت بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

روستای یوش زادگاه شاعر برجسته شعر نوی ایران، نیما یوشیج است و بسیاری از گردشگران در سفر به این روستا از خانه این شاعر برجسته نیز دیدن می‌کنند. از دیگر جاذبه‌های دیدنی در این منطقه می‌توان به گنبد کیا داوود و مقبره‌های سید امین و سید جلال اشاره کرد. رود اوز در جنوب این روستا سبب سرسبزی بیشتر این منطقه می‌شود و اطرف آن محل‌هایی مناسب برای اتراق وجود دارند.

آدرس روستای یوش: شهرستان نوشهر، بخش کجور، جاده یوش-بلده، روستای یوش 

روستای فیلبند

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

در طول سالیان اخیر روستای فیلبند جای خود را به‌خوبی میان طبیعت گردان باز کرده است. این روستای زیبا و رویایی در ارتفاعات مازندران قرار دارد و به‌دلیل احاطه شدن در کوهستان‌های بلند از آن با عنوان ییلاقی بر فراز ابرها یاد می‌کنند. در سفر به این منطقه می‌توانید روی دشت‌های سرسبز، میان اقیانوس ابر راه بروید و خاطراتی فراموش‌نشدنی بسازید.

بهترین زمان سفر به روستای فیلبند از اواسط بهار آغاز می‌شود و تا نخستین روزهای پاییز ادامه دارد. در سفر به این منطقه سحرخیز باشید تا از زیبایی‌های طبیعت این روستا در نخستین ساعت‌های روز لذت بیشتری ببرید. آب و هوای روستای فیلبند در طول یک روز تنوع بالایی دارد و دربعضی روزها پدیده‌های مختلفی مانند باران، تگرگ، تابش شدید آفتاب و رنگین کمان در فواصل کوتاه اتفاق می‌افتند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای فیلبند در نزدیکی شهرستان بابل قرار دارد و جاده کوهستانی این روستا بسیار پرپیچ‌وخم است. بسیاری از گردشگران برای بازدید از این ییلاق تماشایی با تورهای دسته‌جمعی همراه می‌شوند یا جاده کوهستانی این روستا را با وسایل نقلیه مردم روستا طی می‌کنند. روستای فیلبند فاصله کوتاهی تا شهر تهران دارد و به همین دلیل در فصل‌های بهار و تابستان مورد استقبال گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

آدرس روستای فیلبند: جنوب شهرستان بابل، بخش بندپی غربی، روستای فیلبند 

روستای دلیر

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای دلیر در مسیر جاده چالوس و در نزدیکی شهر مرزن آباد قرار دارد. این روستا یکی از بکرترین ییلاق‌های استان مازندران است که مانند فرشی سرسبز و زیبا با گل‌های رنگارنگ در دامنه‌های کوهستان البرز خودنمایی می‌کند. این آبادی نیز در بسیاری از روزهای سال پوشیده از مه و ابر می‌شود.

روستای دلیر و طبیعت اطراف آن آب و هوای بسیار دلپذیری دارند و کوهستان‌های اطراف این منطقه زیستگاه جانوران متنوع حیات وحش هستند. روستای الیت در همسایگی روستای دلیر نیز از دیگر ییلاق‌های تماشایی این منطقه به شمار می‌رود. آبادی‌های این بخش بین جنگل‌ و کوهستان محصور هستند و به همین دلیل آب و هوایی بسیار عالی دارند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

در سفر به روستای دلیر می‌توانید از مناظر طبیعی زیبایی مانند مه غلیظ صبحگاهی، آبشارهای بین کوه، چمنزارها و دشت‌های سرسبز و دامنه‌های پوشیده از گیاهان معطر کوهی لذت ببرید. در این روستا چشمه آبگرم نیز وجود دارد و اهالی روستای دلیر احترام زیادی برای این چشمه قائل هستند. بهترین زمان برای سفر به این روستا از واپسین روزهای فصل بهار آغاز می‌شود و تا پایان فصل تابستان ادامه دارد. در این روستا و آبادی‌های اطراف آن، خانه‌های محلی و ویلایی برای اجاره به مسافران وجود دارند.

آدرس روستای دلیر: جاده چالوس، حدفاصل سیاه بیشه تا مرزن آباد، جاده روستای دلیر، روستای دلیر

روستای جواهرده

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای جواهرده یکی از ییلاق‌های نزدیک به رامسر، عروس شهرهای ایران است و در دهستان «سخت سر» قرار دارد. این روستای زیبا به ۱۲ محله کوچک تقسیم می‌شود که هرکدام زیباترین مناظر طبیعی را در خود جا داده‌اند. اطراف جواهرده را جنگل‌های سرسبز، رودخانه‌های خروشان، چشمه‌های زلال و دشت‌های پرگل پوشانده‌اند.

در طول فصل تابستان جنگل‌های اطراف جواهرده پر ازتمشک‌های وحشی می‌شوند. این روستا نیز مانند بسیاری از دهستان‌های مازندران قدمت زیادی دارد و بافت روستایی این منطقه را در فهرست میراث فرهنگی ایران ثبت کرده‌اند. روستای جواهرده بین کوهستان‌های بلند قرار دارد و به همین دلیل آبشارهای زیبایی گرداگرد این منطقه به چشم می‌خورند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

در روستای جواهرده و مناطق اطراف آن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی وجود دارند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نیست. از معروف‌ترین جاذبه‌های این منطقه می‌توان مسجد آدینه، مقبره شاه یحیی، گورهای تاریخی گبری، پارک جنگلی جواهرده، دریاچه قو و آبشارهای فصلی و دائمی در کوهستان‌های اطراف این روستا را نام برد.

آدرس روستای جواهرده: جنوب شهرستان رامسر، بلوار امام خمینی، لات محله، روستای جواهرده

روستای نیالا

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای نیالا در بخش مرکزی شهرستان گلوگاه قرار دارد و در جوار طبیعت زیبا و بی‌نظیر آن، گورستانی تاریخی نیز به چشم می‌خورد. نام گورستان نیالا را در فهرست آثار ملی ایران ثبت کرده‌اند. این روستا در مسیر دسترسی به ییلاق هزار جریب واقع شده است و به‌دلیل احاطه شدن میان کوهستان‌های پردرخت آب و هوایی معتدل و طبیعتی سرسبز دارد.

چشمه و رودخانه نکا در نزدیکی روستای نیالا، کشاورزی در این منطقه را پررونق کرده‌ است. این روستا نخستین آبادی در مسیر جاده هزار جریب است و در سفر به این روستای زیبا می‌توانید زمانی را با بازدید از این ییلاق و اتراق در طبیعت زیبای آن اختصاص دهید.

آدرس روستای نیالا: شهرستان بهشهر، جاده گلوگاه به دامغان، روستای نیالا

روستای دراسله

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای دراسله از زیباترین مناطق ییلاقی در شهرستان سوادکوه است که به‌دلیل آبشار زیبای آن، مورد توجه طبیعت دوستان قرار می‌گیرد. این روستا نیز در دامنه کوهستان‌های سرسبز البرز واقع شده است و وجود آبشار و رودخانه‌های خروشان در آن طرفداران ماهیگیری را به این روستا جلب می‌کند. ماهی قزل‌آلای رودخانه‌های اطراف این روستا شهرت زیاد و طعم لذیذی دارد.

در دامنه‌های اطراف روستای دراسله گیاهان معطر و دارویی متنوعی می‌رویند که از میان آن‌ها می‌توان به گل گاوزبان، پر سیاوشان، کاس و اورشمک اشاره کرد. درختان اطراف این منطقه نیز در تابستان پر از میوه‌های جنگلی می‌شوند و بوته‌های تمشک در سراسر جنگل به چشم می‌خورند.

روستای دراسله نیز از قدیمی‌ترین ییلاق‌های استان مازندران است که در زمان قاجار مورد توجه پادشاهان قرار داشت. بهترین زمان سفر به این روستا فصل‌های بهار و تابستان هستند.

آدرس روستای دراسله: سوادکوه، ۴۰ کیلومتری جنوب غربی زیرآب، روستای دراسله

روستای پلور

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای پلور از خوش آب و هواترین ییلاق‌های استان مازندران است که به‌دلیل فاصله کوتاه تا تهران در طول سال از گردشگران زیادی پذیرایی می‌کند. با شروع فصل بهار سراسر این روستا پر از شکوفه‌های زیبا می‌شوند و مناظری بسیار زیبا پدید می‌آورند. در طول فصل تابستان نیز درختان این منطقه پر از میوه‌های رنگارنگ می‌شوند.

روستای پلور در منطقه‌ای کوهستانی به ارتفاع نزدیک به ۲۳۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای آن بسیار دلپذیر است. در این روستا چشمه پرآب و گوارایی وجود دارد که مردم این منطقه از آب آن می‌نوشند. اطراف روستای پلور جاذبه‌های طبیعی و تاریخی برجسته‌ای قرار گرفته‌اند که در سفر به این منطقه می‌توانید از آن‌ها نیز بازدید کنید. آبشار شاهاندشت، قلعه فرشت و دریاچه امامزاده از معروف‌ترین جاهای دیدنی نزدیک پلور هستند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای پلور در طول سال از کوهنوردان و صخره‌نوردان زیادی نیز میزبانی می‌کند. در کوه‌های اطراف این روستا، پناهگاه‌های مختلفی برای استراحت ورزشکاران تعبیه کرده‌اند که در ارتفاع‌های مختلفی از کوه قرار دارند. آبشار یخی در کوهستان مشرف به روستای پلور در طول فصل‌های سرد سال تشکیل می‌شود و بسیار تماشایی است. برای رسیدن به این روستا باید به جاده هراز بروید.

آدرس روستای پلور: جاده هراز، بعد از روستای مشا، روستای پلور

روستای کندلوس

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای کندلوس در شهرستان نوشهر و در منطقه‌ای تاریخی قرار دارد. این روستا یکی از پرطرفدارترین مناطق ییلاقی در استان مازندران است که زیرساخت‌های مناسبی برای پذیرایی از گردشگران دارد. نخستین موزه روستایی در این روستا قرار گرفته است که آثار و اشیای باستانی کشف شده در این منطقه در آن به نمایش در آمده‌اند.

روستای کندلوس یکی از زیباترین روستاهای شمال ایران است و ساکنان آن به‌خوبی از آن مراقبت می‌کنند. این روستا در نزدیکی شهر مرزن آباد قرار دارد و اطراف آن را دهستان‌های مختلفی پوشانده‌اند. مسیر دسترسی به این منطقه از زیباترین جاده‌های مازندران است و چشم اندازهای منحصربه‌فردی دارد.

در روستای کندلوس جاذبه‌های دیدنی متنوعی وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان موزه مردم شناسی، موزه گیاهان دارویی و امامزاده فضل و فاضل را نام برد. دیو چشمه و آبشار کندلوس نیز از جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند. معماری پلکانی این روستا با خانه‌های چوبی و کاه‌گلی و زمین سنگ‌فرش شده آن نمای متفاوت به این آبادی بخشیده‌اند و سبب رونق بیشتر گردشگری در این روستا شده‌اند. کوهستان‌های اطراف این روستا نیز برای کوهنوردی مناسب هستند و اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های محلی برای اقامت شبانه در روستای کندلوس وجود دارند.

آدرس روستای کندلوس: شهرستان نوشهر، بخش کجور، دهستان زانوس رستاق، روستای کندلوس

روستای لاویج

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

روستای لاویج در شهرستان نور و منطقه چمستان قرار دارد و وجود چشمه آبگرم در این روستا سبب شهرت آن در میان گردشگران شده است. جاده دسترسی محلی به این روستا بسیار زیبا است و چشم‌اندازهای زیبایی از جنگل‌های چمستان دارد. در روستای لاویج امکانات مناسبی برای اقامت و اتراق گردشگران تعبیه کرده‌اند و به همین دلیل مسافران زیادی در طول سال از این روستا دیدن می‌کنند.

قدمت روستای لاویج به بیش از دو هزار سال قبل می‌رسد و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی در اطراف آن به چشم می‌خورند. آب چشمه آبگرم لاویج برای درمان دردهای مفاصل مفید است و خاصیت آرامبخشی نیز دارد. بازار لاویج نیز از دیگر جاذبه‌های گرشگری در این روستا به شمار می‌رود و انواع محصولات محلی و سوغات شمال در آن به فروش می‌رسند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

کوه‌ها و جنگل‌های اطراف روستای لاویج برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی بسیار مناسب هستند. در جنگل‌های این منطقه گونه‌های متنوعی از گیاهان و درختان روییده‌اند و در نقاط مرتفع جنگل، چشمه‌های زلال و گوارا جریان دارند. آبشار «حرام او» در مسیر جاده چمستان به لاویج، قلعه نسا در دیزنکلا و فیل سنگی از معروف‌ترین جاذبه‌های اطراف و داخل این روستا هستند.

آدرس روستای لاویج: ۱۸ کیلومتری جنوب چمستان، روستای لاویج

زیباترین ییلاقات مازندران

ییلاق آغوزحال

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

آغوزحال از زیباترین مناطق ییلاقی در غرب استان مازندران است که در جاده تنکابن به‌سمت جنگل‌های دوهزار و سه هزار قرار دارد. بخش‌های زیادی از این منطقه تحت نظر سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارند. ابتدای جاده دسترسی به ییلاق آغوزحال از سه راه سلیمان آباد در بخش خرم آباد در فاصله پنج کیلومتری از شهرستان تنکابن، شروع می‌شود.

جنگل‌های اطراف ییلاق آغوزحال پوشیده از درختان راش، ون، چنار و دیگر درختان هیرکانی شمال ایران هستند. برای تردد در جاده کوهستانی این ییلاق نیاز به‌وسیله نقلیه مناسب یا ماشین آفرود خواهید داشت. در بخش‌های مختلفی از این ییلاق کوهستانی چشمه‌های جوشان با آب گوارا به چشم می‌خورند و آبشارهای طبیعی میان صخره‌های سرسبز جنگلی جاری هستند.

از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در ییلاق آغوزحال می‌توان به آبشار میلاش اشاره کرد. حوضچه پایین این آبشار آبی بسیار زلال دارد و برای آبتنی و شنا مناسب است. هرچه به‌سمت عمق جنگل‌های هیرکانی در آغوزحال پیش بروید، با گونه‌های متنوعی از گیاهان و جانوران روبه‌رو خواهید شد؛ اما به خاطر داشته باشید برای گشت‌وگذار در این منطقه به‌مدت طولانی حتما از راهنمای محلی آشنا به مسیر کمک بگیرید.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

دشت دریاسر و جنگل‌های دوهزار و سه هزار نیز از دیگر جاذبه‌های دیدنی در نزدیکی ییلاق آغوزحال هستند که در سفر به این منطقه می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. بهترین زمان سفر به این منطقه از نخستین روزهای فصل بهار آغاز می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد؛ اما به خاطر داشته باشید به‌دلیل ارتفاع بالای این منطقه از واپسین روزهای اردیبهشت ماه دشت‌ها سرسبز و پرگل می‌شوند.

آدرس ییلاق آغوزحال: تنکابن، سه راه سلیمان آباد، جاده جنگل دوهزار، ییلاق آغوزحال

ییلاق خوشواش

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

ییلاق خوشواش مازندران در فاصله ۸۰ کیلومتری از شهر آمل قرار دارد و در نیمی از سال اقیانوس ابر در این منطقه تشکیل می‌شود. این ییلاق زیبا مانند روستای فیلبند در بعضی روزها به‌خصوص در فصل بهار، آب و هوای متنوعی را تجربه می‌کند. در این روستا سحرگاه میان انبوهی از ابرها بیدار می‌شوید و ممکن است در طول روز با پدیده‌هایی مانند باران، تگرگ، آفتاب درخشان و رنگین کمان روبه‌رو شوید.

خانه‌های روستای خوشواش از چوب و کاهگل ساخته شده‌اند و پیاده روی در این منطقه به‌خصوص زیر نم باران بسیار لذت‌بخش است. در طبیعت اطراف ییلاق خوشواش کوهستان‌های بلند قرار گرفته‌اند که نظر کوهنوردان حرفه‌ای را به خود جلب می‌کنند. دشت‌های سرسبز، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های خروشان نیز از دیگر جاذبه‌های طبیعی در اطراف این منطقه خوش آب و هوا هستند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت گردی و جنگل‌نوردی در طول فصل‌های بهار و تابستان ییلاق خوشواش را برای اقامت در طبیعت انتخاب می‌کنند. ارتفاعات اطراف این ییلاق چشم‌انداز زیبایی از دریا و دشت‌های مازندران دارند. هفت چشمه، مهدی چشمه، مروارید چشمه و انگلج از معروف‌ترین چشمه‌های این منطقه هستند و پوشش گیاهی متنوعی در جنگل‌های کوهستانی این ناحیه به چشم می‌خورد. بهترین زمان سفر به ییلاق خوشواش از اواخر فصل بهار تا اواخر فصل تابستان است.

آدرس ییلاق خوشواش: ۸۰ کیلومتری جنوب شهر آمل، روستای خوشواش

جنگل واز چمستان

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

جنگل واز در منطقه چمستان و در فاصله ۱۵ کیلومتری از جنوب شهرستان نور قرار دارد. این منطقه خوش آب و هوا و تماشایی با کوهستان‌های سرسبز، جنگل‌های انبوه و دریا احاطه شده است و به همین دلیل مورد توجه گردشگران زیادی قرار می‌گیرد. از طرفی امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی در این منطقه برای ارائه به مسافران وجود دارد.

در جنگل واز چمستان رودخانه‌های خروشانی جریان دارند و کوه‌های واز، لاویج، طارم، رودبارک و میرخمند برای صخره‌نوردی و کوهنوردی مناسب هستند. در جنگل‌های هیرکانی این منطقه گونه‌های مختلف جانوری زندگی می‌کنند و گیاهان مختلفی نیز روییده‌اند. جنگل واز چمستان از مناطق حفاظت‌شده در فهرست میراث طبیعی ایران است و از برجسته‌ترین گنجینه‌های طبیعی در ایران به شمار می‌رود.

آدرس جنگل واز چمستان: ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان نور، چمستان، جنگل واز

جنگل لفور

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

جنگل لفور از تماشایی‌ترین مناطق ییلاقی در سوادکوه و منطقه شیرگاه است. نزدیکی این جنگل به تهران سبب جذب گردشگران زیادی به این منطقه در طول سال می‌شود. جنگل لفور را به‌دلیل پوشش متنوع گیاهی موزه‌ای طبیعی از جنگل‌های هیرکانی شمال ایران می‌دانند و آبشارهای فصلی و دائمی در این جنگل، مناظری زیبا و منحصربه‌فرد ایجاد کرده‌اند.

هفت آبشار سوادکوه از معروف‌ترین جاذبه‌های طبیعی در جنگل‌های لفور به شمار می‌روند و برای رسیدن به آن‌ها باید مسیری را درون جنگل میان درختان ازگیل، ممرز، توسکا، راش و انجیلی طی کنید. از این آبشارها با نام آبشارهای هفت‌گانه تیرکن نیز یاد می‌کنند. سد لفور نیز از دیگر جاذبه‌های این جنگل است که گردشگران زیادی اطراف آن اتراق می‌کنند.

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

جنگل لفور سوادکوه از بهترین ییلاق‌های مناسب برای گشت‌وگذار یک‌روزه برای ساکنان پایتخت است و به همین دلیل تورهای متنوعی در فصل‌های بهار و تابستان برای بازدید از این منطقه برگزار می‌شوند. اگر برای بازدید از آبشارها و جاذبه‌های طبیعی به این منطقه سفر می‌کنید ابزار و وسایل مناسب همراه خود ببرید و به خاطر داشته باشید برای بازدید از آبشارها حتما از راهنمای محلی آشنا به مسیر کمک بگیرید.

آدرس جنگل لفور: جاده فیروزکوه، شیرگاه، جاده جنگلی لفور، جنگل لفور

کلاردشت

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

کلاردشت از قدیمی‌ترین ییلاق های استان مازندران در غرب این استان است که روی تپه‌های سرسبز و خوش آب و هوای کوهستانی قرار دارد. این ییلاق تماشایی از شمال به جنگل عباس‌آباد، از شرق به شهرهای چالوس و مرزن آباد، از غرب به قزوین و الموت و از جنوب به قله تخت سلیمان می‌رسد.

اطراف ییلاق کلاردشت را کوه‌های بلند و مرتفع پوشانده‌اند و قله علم کوه با ارتفاع بیش از ۴۸۰۰ متر، کوه معروف این منطقه به شمار می‌رود. ییلاق کلاردشت محل کشف بسیاری از آثار باستانی ایران است که امروزه از این آثار در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.

در اطراف کلاردشت جاذبه‌های دیدنی زیبایی وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توان به دریاچه ولشت، جنگل‌های عباس‌آباد، دریاچه هفت خوان، آبشار آکاپل و ییلاق مازیچال اشاره کرد. دریاچه ولشت در فاصله ۲۲ کیلومتری از شمال شرقی کلاردشت قرار دارد و یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین در ایران است. علاقه‌مندان به ماهیگیری در سفر به کلاردشت می‌توانند سری به این دریاچه زیبا بزنند.

ییلاق کلاردشت از دو مسیر به کناره دریای خزر می‌رسد که یکی از آن‌ها از مرزن آباد و چالوس و دیگری از جاده جنگلی عباس‌آباد می‌گذرد. جنگل عباس‌آباد نیز از زیباترین ییلاق‌های شمال ایران است که در حدود ۴۰ کیلومتر طول دارد و از میان جنگل‌های انبوه کوهستانی می‌گذرد. در سفر به کلاردشت می‌توانید زمانی را به بازدید از این جنگل تماشایی اختصاص دهید.

آدرس ییلاق کلاردشت: جاده چالوس، شهرستان مرزن آباد، جاده کلاردشت، ییلاق کلاردشت

مرتفع‌ترین ییلاق مازندران

در بسیاری از منابع مختلف از روستای فیلبند با نام بام مازندران یاد کرده‌اند. این روستا با توجه به قرار گرفتن در دامنه‌های پر شیب ارتفاعی متغیر دارد و ارتفاع بیشترین قسمت آن به حدود ۲,۳۵۰ متر می‌رسد؛ اما برخلاف تصور بسیاری از گردشگران روستای فیلبند بلندترین روستا و ییلاق استان مازندران نیست.

روستای کلاونگا در بخش ییلاقی شهرستان نور، با ارتفاع بیش از ۲,۸۰۰ متر از سطح دریا بلندترین روستای ییلاقی مازندران است. اطراف این روستا را بلندترین قله‌های شهرستان نور پوشانده‌اند. این منطقه به‌دلیل ارتفاع زیاد، در بیشتر روزهای سال آب و هوایی خنک و سرد دارد و بارش برف در این منطقه از اواسط فصل پاییز آغاز می‌شود.

به گزارش وب گاه کجارو، اطراف روستای کلاونگا را آبشارها، چشمه سارها، رودخانه‌ها و دشت‌های سرسبز پوشانده‌اند. بهترین زمان برای سفر به این روستا از اواخر فصل بهار آغاز می‌شود و تا اواخر فصل تابستان ادامه دارد. مدت زمان فصل‌های بهار و تابستان در این منطقه درمجموع در حدود سه ماه است و در باقی روزهای سال، روستای کلاونگا آب و هوایی زمستانی دارد. مرتع و دامنه‌های اطراف این روستا در طول ماه‌های خرداد و تیر پوشیده از گیاهان معطر و گل‌های رنگارنگ می‌شوند و بهترین زمان برای سفر به این منطقه نیز همین ماه‌ها هستند.

آدرس روستای کلاونگا: شهرستان نور، بخش بلده، روستای کلاونگا 

زیباترین ییلاق‌های مازندران را بشناسید

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.