زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

زیباترین سواحل ایران در کرانه دریاهای مازندران، مکران و خلیج فارس قرار دارند و از بهترین نقاط گردشگری کشورمان به شمار می‌روند.

گروه ایرنا زندگی - سواحل دریاهای مازندران، مکران و خلیج فارس در کشور ما ظرفیت‌های گردشگری بالایی دارند. بهترین سواحل ایران در حاشیه این دریاها از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران بین گردشگران داخلی و خارجی کشور ما هستند. تنوع آب و هوای ایران در بخش‌های شمالی و جنوبی سبب پیدایش زیباترین سواحل ایران با چشم‌اندازهای متنوع طبیعی شده‌اند.

اقلیم چهار فصل کشور ما امکان سفر به بهترین سواحل ایران در ماه‌های مختلف سال را برای علاقه‌مندان به مناطق ساحلی و دریا ممکن ساخته است. از جنگل‌های سرسبز و انبوه تا سواحل صخره‌ای و شنی در گوشه و کنار کشور ما به چشم می‌خورند. بازدید از هرکدام از سواحل جنوبی یا شمالی ایران، حال و هوای خاص خود را دارد. در این مقاله به معرفی زیباترین سواحل ایران می‌پردازیم.

زیباترین سواحل شمال ایران

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

بهترین سواحل شمال ایران در کرانه دریای مازندران میان جنگل‌های انبوه و جلگه‌های سرسبز قرار گرفته‌اند. این سواحل در همه سال از گردشگران سراسر ایران میزبانی می‌کنند و از محبوب‌ترین مقاصد سفر داخلی برای ایرانیان به شمار می‌روند. دریای مازندران در جوار استان‌های گیلان، مازندران و گلستان قرار دارد و در این بخش ما به معرفی زیباترین سواحل شمال ایران در این استان‌ها می‌پردازیم.

ساحل جزیره آشوراده

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات محدود

آدرس: غرب بندر ترکمن، شبه‌جزیره میانکاله، جزیره آشوراده 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

آشوراده تنها جزیره دریای مازندران است که در فاصله کوتاهی از بندر ترکمن و میان شبه‌جزیره میانکاله قرار گرفته است. جزیره آشوراده تا گرگان در حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد و ساحل این جزیره به‌دلیل چشم‌انداز زیبا و بکر آن در طول سال مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می‌گیرد.

جزیره آشوراده یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره در جهان به شمار می‌رود و از مهم‌ترین مناطق حفاظت‌شده و پناهگاه‌ها برای حیوانات است. پیاده روی در سواحل آرام و زیبای آشوراده به‌خصوص در زمان غروب خورشید برای علاقه‌مندان به سواحل آرام بسیار لذت‌بخش خواهد بود. پرندگان مهاجر زیادی به‌خصوص در ۶ ماه دوم سال در این جزیره پناه می‌گیرند و مرغان دریایی نزدیک ساحل بر آب می‌نشینند. برای بازدید از ساحل جزیره آشوراده و سایر بخش‌های این جزیره باید نخست به بندر ترکمن بروید و به‌وسیله قایق خود را به آشوراده برسانید. 

ساحل چمخاله

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان گیلان، ۱۲ کیلومتری شرق لنگرود، ساحل چمخاله

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل چمخاله از معروف‌ترین سواحل زیبا در گیلان است که پس از بندر انزلی بیشترین گردشگر این استان را در طول سال به سوی خود جلب می‌کند. این ساحل وسعت زیادی دارد و امکانات تفریحی مناسبی برای استفاده مسافران در آن تعبیه کرده‌اند. در ساحل چمخاله مسیرهای تونلی قرمز رنگ احداث کرده‌اند که برای پیاده روی در کرانه دریا مناسب هستند و بسیاری افراد در این تونل‌ها عکاسی می‌کنند.

از امکانات موجود در ساحل چمخاله می‌توان به قایق‌رانی، پیست دوچرخه‌سواری، زمین والیبال ساحلی، موتور چهارچرخ و آلاچیق‌های اقامتی زیبا اشاره کرد. در نزدیکی این ساحل رودخانه خروشان و جنگل‌های انبوه نیز وجود دارند که علاقه‌مندان به طبیعت گردی می‌توانند زمانی را نیز به گشت‌وگذار در این مناطق اختصاص دهند. برای بازدید از ساحل چمخاله باید به شهرستان لنگرود بروید و مسیر خود را تا ۱۰ کیلومتری جاده چمخاله از این شهر ادامه دهید.

ساحل بندر انزلی

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان گیلان، ۴۰ کیلومتری شمال شرق رشت، شهر بندر انزلی، اسکله انزلی

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل بندر انزلی از زیباترین سواحل ایران به شمار می‌رود. طول کرانه دریای مازندران در این شهر به بیش از ۴۰ کیلومتر می‌رسد. اسکله ساحلی بندر انزلی از معروف‌ترین جاهای دیدنی گیلان است و چشم‌اندازی زیبا به کشتی‌های بازرگانی و ماهی‌گیری دارد. تماشای غروب خورشید در ساحل بندر انزلی گردشگران زیادی را به این ساحل جذب می‌کند.

در ساحل بندر انزلی نیز امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برای گردشگران و مسافران تعبیه کرده‌اند. آلاچیق‌های مناسب اتراق، زمین فوتبال، زمین والیبال ساحلی، قایق‌های تفریحی، جت اسکی، شاتل، موتور چهار چرخ و پاراسل از جمله امکانات این ساحل هستند. ساحل بندر انزلی در مجاورت اسکله تفریحی این شهر، بیشترین بازدید را در طول سال نسبت به کرانه‌های دیگر در بندر انزلی دارد. برای دسترسی به اسکله بندر انزلی باید به میدان ۲۳ مهر انزلی، خیابان آیت‌الله نجفی و سپس بلوار اطبا بروید. 

ساحل بندر گز

نوع ساحل: سنگی و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی

آدرس: استان گلستان، شهرستان بندر گز، ۱۷ کیلومتری شرق گلوگاه، شهر بندر گز 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

بندر گز در منتهی‌الیه شرقی دریای مازندران و نزدیکی گرگان، بندر ترکمن و مرز بین استان‌های گلستان و مازندران قرار دارد. ساحل بندر گز با اسکله چوبی و چشم‌انداز زیبا از دریای کاسپین، از دیگر سواحل زیبای شمال ایران محسوب می‌شود. خلیج گرگان و شبه‌جزیره میانکاله در شمال بندر گز قرار گرفته‌اند و این شهر و مناطق اطراف آن از پرترددترین شهرهای شمالی ایران هستند.

در بخش جنوبی ساحل بندر گز جنگل‌های انبوه با گیاهان متنوع و چشمه‌های پرآب قرار دارند که توجه علاقه‌مندان به سواحل نزدیک به جنگل را به خود جلب می‌کنند. گشت‌وگذار در ساحل بندر گز و تماشای زیبایی‌های این منطقه برای مسافران خالی از لطف نیست. از شهرهای گرگان، بندر ترکمن و بهشهر امکان دسترسی به بندر گز را خواهید داشت. 

ساحل سی سنگان

نوع ساحل: سنگی و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان مازندران، ۳۰ کیلومتری جاده نوشهر به نور، ساحل سی سنگان

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل سی سنگان در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان قرار دارد. این پارک جنگلی در ۳۵ کیلومتری جاده نوشهر به‌سمت نور قرار گرفته است و ساحل نزدیک آن از زیباترین سواحل شمال ایران است. مجاورت ساحل سی سنگان با جنگل و کوهستان چشم‌اندازی تماشایی در کرانه دریای مازندران در این نواحی به وجود آورده‌اند. گشت‌وگذار در جنگل سی سنگان و پیاده روی در ساحل نزدیک این جنگل برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی تجربه‌ای زیبا خواهد ساخت.

جنگل‌های سی سنگان محل زندگی سنجاب‌های ایرانی هستند و گونه‌های متنوع گیاهی در نزدیکی ساحل سی سنگان رشد کرده‌اند. در این ساحل امکانات تفریحی متنوعی نیز وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان قایق سواری، اسب‌سواری، شاتل، پاراسل و موتور چهارچرخ را نام برد. پس از گشت‌وگذار در ساحل و جنگل سی سنگان می‌توانید در آلاچیق‌های ساحلی اتراق یا در جنگل کمپ کنید. برای بازدید از این منطقه باید به یکی از شهرهای نور یا نوشهر بروید. 

ساحل رامسر

نوع ساحل: سنگی و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان مازندران، شهرستان رامسر، شهر رامسر 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

رامسر از زیباترین شهرهای مازندران است که از آن با نام عروس شهرهای شمال ایران یاد می‌کنند. زیباترین سواحل شمال ایران در گوشه و کنار این شهر به چشم می‌خورند که برخی شنی و برخی دیگر پوشیده از قلوه سنگ هستند. در سواحل رامسر انواع تفریحات آبی و ورزشی وجود دارند و مجموعه تله کابین این شهر نیز چشم‌اندازی تماشایی از کرانه ساحلی رامسر در مقابل چشم گردشگران نمایش می‌دهد.

ساحل خلج رامسر از معروف‌ترین سواحل این شهر است که سوئیت‌های اقامتی زیبا و متنوعی در اطراف آن وجود دارند. ساحل کتالم در چهار کیلومتری جنوب شرقی رامسر از دیگر سواحل تفریحی معروف در این ناحیه به شمار می‌رود. دیگر ساحل زیبای رامسر ساحل نقره‌ای نام دارد که پوشیده از صدف است و گردشگران زیادی این منطقه را برای اتراق و گشت‌وگذار انتخاب می‌کنند.

ساحل پارک آبی رامسر با طرح سالم سازی دریا برای آقایان و بانوان و اسکله تفریحی با امکاناتی مانند جت اسکی، پاراسل، زمین والیبال ساحلی و غیره، از پرترددترین سواحل رامسر در طول سال است. در سواحل رامسر انواع رستوران‌ها وکافه‌ها با چشم اندازهای تماشایی از دریا فعالیت می‌کنند که برای اتراق و لذت از این سواحل زیبا بسیار مناسب هستند. برای بازدید از سواحل رامسر می‌توانید به این شهر زیبا بروید و زمانی را به گشت‌وگذار در کرانه‌های زیبای رامسر اختصاص دهید. 

ساحل چپکرود

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان مازندران، شهرستان جویبار، بخش گیل‌خوران، ۳۰ کیلومتری شرق بابلسر، ساحل چپکرود 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل چپکرود مازندران یکی دیگر از سواحل زیبای شمال ایران است که در نزدیکی جویبار قرار دارد. اطراف این ساحل بوستانی زیبا با امکانات تفریحی، ورزشی و رفاهی مناسب برای گردشگران ساخته‌اند که سبب جلب مسافران زیادی در طول سال به این ناحیه می‌شود. از امکانات این مجموعه می‌توان به سالن بازی سرپوشیده، زمین فوتسال شنی، وسایل بازی کودکان، آلاچیق‌ها و اتاقک‌های تابستانه اشاره کرد. در ساحل چپکرود امکان تجربه تفریحات آبی متنوع را نیز خواهید داشت.

ساحل چپکرود از وسیع‌ترین و یک دست‌ترین سواحل ماسه‌ای دریای مازندران به شمار می‌رود. برای بازدید از بوستان ساحلی چپکرود باید از سمت خزرآباد یا جویبار به‌سمت این ساحل بروید. ساحل چپکرود دسترسی مناسبی دارد و از تمیزترین سواحل شمالی ایران نیز هست. 

ساحل چابکسر

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان گیلان، پنج کیلومتری رامسر، ساحل چابکسر

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

سواحل چابکسر از بهترین سواحل ایران در استان گیلان هستند که فاصله بسیار کوتاهی تا سواحل رامسر دارند. این سواحل نیز میان سرسبزترین جلگه‌ها و جنگل‌های شمال ایران قرار گرفته‌اند و نسبت به سواحل رامسر بکرتر هستند. چابکسر میان دریا، کوه و جنگل قرار دارد و در بازدید از سواحل آن می‌توانید زمانی را به گشت‌وگذار در جنگل‌های اطراف اختصاص دهید.

جنگل‌های کوهستانی چابکسر چشم‌اندازی بسیار زیبا از سواحل این شهر دارند. از مهم‌ترین سواحل چابکسر می‌توان به سواحل اوشیان، گل سرخ و طلایی اشاره کرد. در بخش‌هایی از این سواحل با امکانات تفریحی مناسب و اجرای طرح سالم‌سازی دریا شرایط را برای لذت از تفریحات آبی و آبتنی در دریا فراهم کرده‌اند. طول نوار ساحلی چابکسر به حدود هفت کیلومتر می‌رسد. چابکسر در مرز بین استان‌های گیلان و مازندران قرار دارد و با عبور از رامسر به این شهر زیبا خواهید رسید. 

ساحل محمودآباد

نوع ساحل: سنگی و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان مازندران، محمود آباد

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل محمود آباد از بهترین سواحل ایران در کرانه دریای مازندران است که در طول سال از مسافران زیادی پذیرایی می‌کند. در ساحل محمود آباد نیز امکانات تفریحی و اقامتی مناسبی برای گردشگران فراهم کرده‌اند. نزدیکی ساحل محمود آباد به انتهای مسیر جاده هراز سبب استقبال گردشگران زیادی از این شهر و ساحل آن می‌شود.

محمود آباد چهار پارک اصلی دارد که سه پارک بوستان‌های ساحلی هستند و در کرانه دریای مازندران قرار دارند. ساحل پارک ملت سنگچین است؛ اما دیگر سواحل این شهر ماسه‌ای هستند و دسترسی به دریا از این سواحل به‌راحتی میسر است. در سواحل محمود آباد امکانات مناسبی برای استفاده از تفریحات آبی و اتراق وجود دارند. برای بازدید از سواحل زیبای محمود آباد با توجه به مسیر خود از یکی از شهرهای آمل، نور و فریدونکنار می‌توانید به محمود آباد برسید. 

ساحل گیسوم

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان گیلان، ۴۵ کیلومتری بهشهر

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل گیسوم در مسیر جاده رشت به آستارا قرار گرفته است و برای بازدید از آن باید از میان جنگل زیبا و تماشایی گیسوم عبور کنید. این ساحل به‌دلیل مناطق بکر و طبیعی اطراف خود از محبوب‌ترین سواحل شمال ایران میان مسافران به شمار می‌رود و علاقه‌مندان به طبیعت گردی در جنگل اطراف ساحل گیسوم اتراق می‌کنند و شب را در طبیعت می‌گذرانند.

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

جنگل و ساحل گیسوم در جنوب شهرستان تالش قرار گرفته‌اند و تنها در حدود ۱۰ کیلومتر با جاده اسالم به خلخال فاصله دارند. در این ناحیه از شمال ایران ظرفیت‌های گردشگری برجسته‌ای به چشم می‌خورد و سراسر آن سرسبز و پوشیده از جنگل‌های انبوه با گیاهان متنوع و میوه‌های وحشی جنگلی است. در بازدید از ساحل گیسوم می‌توانید زمانی را به بازدید از جاذبه‌های طبیعی اطراف این گردشگاه اختصاص دهید. این ساحل امکانات متنوعی مانند پاراگلایدر، پارک بادی کودکان، قایق‌های تفریحی، جت اسکی و آلاچیق‌های اقامتی دارد. شهرهای ماسال، رضوانشهر و اسالم فاصله کوتاهی تا ساحل و جنگل گیسوم دارند. 

ساحل صدف آستارا

نوع ساحل: صدفی و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان گیلان، آستارا، هفت کیلومتری جنوب مرکز آستارا 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

آستارا از مهم‌ترین شهرهای گردشگری در گیلان است و موقعیت جغرافیایی متمایزی به‌دلیل نزدیکی به مرز ایران با جمهوری آذربایجان دارد. ساحل صدف آستارا از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آستارا و زیباترین سواحل شمال ایران است. ساحل صدف در فاصله هفت کیلومتری از مرکز آستارا در جهت جنوبی این شهر قرار دارد. این ساحل در مسیر جاده آستارا به تالش قرار گرفته است.

ساحل صدف آستارا از پاکیزه‌ترین و بکرترین سواحل ایران است. نزدیکی این ساحل به منطقه حفاظت‌شده لوندویل بر اهمیت این منطقه می‌افزاید و گردشگران زیادی در سفر به این ساحل از جنگل‌های اطراف نیز بازدید می‌کنند. ساحل صدف آستارا را صدف‌های سفید با شکل‌های زیبا پوشانده‌اند و دلیل نامگذاری این منطقه به نام ساحل صدف نیز همین است. از امکانات این ساحل می‌توان انواع تفریحات آبی و ورزشی را نام برد. در ساحل صدف امکان اتراق و کمپ کردن را نیز خواهید داشت. 

ساحل تفرجگاه نمک آبرود

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان مازندران، نمک آبرود، جنب هتل هایت

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود از معروف‌ترین پارک‌های ساحلی مازندران است که به سبب استقبال بالای مسافران از این منطقه در طول سال سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای جلب رضایت گردشگران در این منطقه انجام داده‌اند. در تفرجگاه ساحلی نمک آبرود نیز امکان استفاده از تفریحات آبی و سرگرمی‌های ورزشی دیگر را خواهید داشت.

از تفریحات ساحل نمک آبرود می‌توان به جت اسکی، قایق‌های تفریحی، شاتل، پاراسل و پاور کرافت اشاره کرد. این تفرجگاه پیست کارتینگ و موتور نیز دارد. اگر به دوچرخه سواری یا سوارکاری علاقه دارید، این ساحل امکانات مناسب برای این ورزش‌ها را در اختیار شما می‌گذارد.

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

در تفرجگاه نمک آبرود شهر بازی برای کودکان نیز تعبیه کرده‌اند. کافه و رستوران‌های ساحلی این تفرجگاه محیطی مناسب برای استراحت و صرف نوشیدنی و غذا دارند. به خاطر داشته باشید نمک آبرود از مناطق شلوغ و پرتردد در مازندران است و برای ورود به تفرجگاه ساحی این شهر، به‌خصوص در فصل شلوغ گردشگری ممکن است مدت زیادی در ترافیک بمانید. تفرجگاه ساحلی نمک آبرود در حد فاصل چالوس تا سلمان شهر قرار دارد. 

ساحل میانکاله

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات، بکر

آدرس: استان مازندران، ۱۲ کیلومتری بهشهر، تالاب میانکاله

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

تالاب میانکاله در جنوب دریای مازندران قرار دارد و فاصله کوتاه این تالاب تا دریای کاسپین منظره‌ای تماشایی بین دو عرصه آبی مقابل یکدیگر را مقابل چشم گردشگران قرار می‌دهند. غروب و طلوع خورشید در نزدیکی سواحل میانکاله و دریای مازندران بسیار تماشایی هستند و طبیعت گردان بسیاری برای ثبت تصاویر زیبا در این منطقه به این تالاب سفر می‌کنند. تالاب میانکاله از مناطق محبوب میان علاقه‌مندان به پرنده‌نگری نیز به شمار می‌رود.

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

تالاب میانکاله از مناطق حفاظت‌شده در ایران و یکی از ذخیره‌گاه‌های بین‌المللی زیست کره در فهرست یونسکو است. این منطقه ظرفیت‌های بالایی برای ماهیگیری نیز دارد. مسیر دسترسی به تالاب میانکاله از بهشهر یا بندر امیر آباد می‌گذرد. بخش‌های مختلفی از این منطقه را می‌توانید برای بازدید انتخاب کنید که در جوار دریای مازندران یا در دل منطقه حفاظت‌شده جنگلی قرار گرفته‌اند. 

زیباترین سواحل جنوبی ایران

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

سواحل جنوبی کشور ما در کرانه دریای مکران و خلیج فارس قرار گرفته‌اند. جزیره‌های ایرانی خلیج فارس با زیباترین چشم‌اندازهای ساحلی از بهترین مقاصد سفر جنوب ایران هستند. استان سیستان و بلوچستان در کرانه دریای مکران نیز ظرفیت‌های گردشگری بسیاری در خط ساحلی خود دارد. زیباترین سواحل جنوبی ایران را سواحل مرجانی، صخره‌ای و شنی تشکیل می‌دهند. در این بخش به معرفی این مناطق می‌پردازیم.

ساحل جزیره لاوان

نوع ساحل: شنی، مرجانی و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان هرمزگان، بندر مقام، جزیره لاوان 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

جزیره لاوان از بکرترین جزایر خلیج فارس است که دسترسی به آن از بندر مقام صورت می‌گیرد. سواحل جزیره لاوان را سواحل شنی، مرجانی و صخره‌ای تشکیل می‌دهند و بسیار بکر و زیبا هستند. جزیره مارو یا شیدور نیز در بخش شرقی جزیره لاوان قرار دارد و منطقه بکر و خالی از سکنه است. در حال حاضر به‌دلیل خطر نابودی اکوسیستم محیط جزیره مارو امکان بازدید از آن وجود ندارد.

ساحل جزیره لاوان چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از خلیج فارس دارند. آب و هوای مناسب و محیط امن در این سواحل امکان کمپ در طبیعت این جزیره را ممکن می‌سازند و بسیاری از گردشگران در بازدید از جزیره لاوان شب را در سواحل این جزیره می‌گذرانند. برای بازدید از جزیره لاوان باید به بندر مقام در غرب هرمزگان بروید و به‌وسیله قایق خود را به این جزیره و سواحل بکر آن برسانید. 

ساحل درک

نوع ساحل: ماسه‌ای و کویری

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، کنارک، روستای درک، ساحل درک

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل درک از زیباترین سواحل جنوب ایران در کرانه دریای مکران است که نمونه آن در دیگر سواحل کشور وجود ندارد. روستای درک منطقه‌ای کویری است و ساحل درک در محل به هم رسیدن کویر و دریا چشم‌اندازی بسیار تماشایی دارد. این ساحل تنها ساحل کویری ایران به شمار می‌رود که علاقه‌مندان به کویر و دریا را به سوی خود جلب می‌کند.

در ساحل درک تپه‌های شنی و ماسه‌ای مقابل دریا قرار گرفته‌اند و در خط ساحلی نخل‌ها به چشم می‌خورند. آسمان شب این ساحل بسیار تماشایی است. ساحل درک از تمیزترین سواحل ایران نیز هست و اثری از آلودگی هوا و آلودگی‌های شهری در این ساحل زیبا دیده نمی‌شود. با توجه به محیط بکر این روستا امکانات خاصی در ساحل درک وجود ندارد و مسافران برای کسب آرامش و لذت از محیط بکر طبیعی به تماشای این ساحل می‌روند. برای بازدید از ساحل درک باید نخست به بندر چابهار و سپس روستای زرآباد در فاصله ۱۳۵ کیلومتری غرب این بندر بروید. 

ساحل سرخ هرمز

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هرمز، ساحل سرخ هرمز 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل سرخ هرمز از زیباترین سواحل خلیج فارس است که در جزیره هرمز قرار دارد. شهرت این ساحل به‌دلیل خاک سرخ رنگ آن است و در طول سالیان اخیر گردشگران بسیاری برای بازدید از این جزیره و ساحل سرخ آن به جنوب ایران سفر کرده‌اند. ساحل سرخ هرمز میان صخره‌های بلند قرار دارد و از بالای این صخره‌ها زیباترین چشم‌انداز از خاک سرخ این منطقه و بازتاب آن در آب دریا را خواهید دید.

در جزیره هرمز انواع خاک‌ها با رنگ‌های مختلف به چشم می‌خورند و به همین دلیل از این منطقه با نام جزیره رنگین کمانی نیز یاد می‌کنند. ساحل سرخ هرمز منطقه‌ای کاملا بکر است و هیچ‌گونه امکاناتی ندارد. برای بازدید از ساحل سرخ هرمز پس از ورود به این جزیره باید سوار موتورهای مخصوص گشت‌وگذار در این جزیره شوید. اهالی جزیره هرمز شما را به بخش‌های مختلف این جزیره و ساحل سرخ آن می‌رسانند. 

ساحل شبتاب چابهار

نوع ساحل: ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، بندر تنگ 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل شبتاب چابهار از زیباترین سواحل جنوب ایران در کرانه دریای مکران است. در این ساحل گونه‌ای از موجودات ریز دریایی موسوم به پلانکتون‌ها با تابش نور آبی رنگ از خود منظره‌ای تماشایی در سواحل به وجود می‌آورند. این پدیده در برخی سواحل سایر نقاط جهان نیز اتفاق می‌افتد؛ اما در کشور ما ساحل تنگ در نزدیکی روستایی به همین نام در حوالی چابهار محل پیدایش این پلانکتون‌های دریایی است.

برای تماشای پدیده شبتاب در ساحل تنگ چابهار می‌توانید در شب‌های زمستان یا پاییز به گشت‌وگذار در ساحل تنگ بپردازید. این پدیده همیشگی نیست؛ اما در برخی شب‌ها با گذشت چند ساعت از غروب خورشید به‌یک‌باره رخ می‌دهد. در بعضی مواقع ساکنان اطراف چابهار در فصل بهار نیز درخشش آبی رنگ سواحل را دیده‌اند؛ اما بیشترین احتمال وقوع پدیده شبتاب مربوط به ۶ ماه دوم سال است. روستای تنگ در فاصله حدودی ۱۲۰ کیلومتری از غرب چابهار قرار دارد. 

ساحل جزیره هنگام

نوع ساحل: ماسه‌ای و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان هرمزگان، جزیره هنگام

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

جزیره هنگام از بکرترین مناطق جنوبی ایران در کرانه‌های خلیج فارس است و سواحل زیبای اطراف این جزیره بسیار تماشایی و بکر هستند. بخش‌های زیادی از سواحل جزیره هنگام را صخره‌های فرورفته در آب تشکیل می‌دهند؛ اما ماسه‌های نقره‌ای رنگ نیز در بخش‌هایی از نقاط ساحلی به چشم می‌خورند. ساحل نقره ای هنگام از زیباترین سواحل جنوب ایران است که در طول سال‌های اخیر گردشگران زیادی برای بازدید از این منطقه راهی جزیره هنگام شده‌اند.

در بازدید از ساحل نقره ای جزیره هنگام به یاد داشته باشید حفظ اکوسیستم محیط بسیار ضروری است. ماسه‌های نقره‌ای رنگ این منطقه تنها در سواحل خلیج فارس و در کنار یکدیگر زیبایی دارند؛ پس هرگز برای یادگاری بخشی از این خاک را برندارید. دسترسی به جزیره هنگام از شهر بندر عباس و جزیره قشم امکان‌پذیر است. 

ساحل مرجان کیش

نوع ساحل: ماسه‌ای و سنگی

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان هرمزگان، جنوب شرقی جزیره کیش 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل مرجان کیش از پرترددترین سواحل خلیج فارس در جنوب کشور ما است و گردشگران زیادی در طول سال از این ساحل زیبا بازدید می‌کنند. ساحل مرجان که به نام «ساحل حافظیه» نیز شناخته می‌شود، در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد و آلاچیق‌های مناسبی برای اتراق در محیط ساحلی این منطقه تعبیه کرده‌اند.

در ساحل مرجان کیش انواع تفریحات دریایی و زمین‌های بازی وجود دارند و علاقه‌مندان به غواصی می‌توانند تجربه‌ای متفاوت از سفر به اعماق خلیج فارس زیبا و تماشایی به دست آورند. این ساحل در مجاورت بوستانی زیبا قرار دارد و انواع مختلف صدف، مرجان و حلزون در طول آن پراکنده شده‌اند. 

ساحل جزایر ناز قشم

نوع ساحل: ماسه‌ای و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان هرمزگان، جزیره قشم، جنوب شرقی جزیره قشم

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

جزایر ناز مجموعه‌ای از صخره‌های زیبا در نزدیکی ساحل قشم هستند که بر اثر پدیده کشند آب دریا و بالا و پایین رفتن سطح آب خلیج فارس در ۲۴ ساعت شبانه روز، در نزدیکی ساحل نمایان می‌شوند. در زمان پایین رفتن آب، مسیر باریکی از ساحل به‌سمت این جزایر باز می‌شود و گردشگران می‌توانند خود را به صخره‌های جزیره ناز برسانند. برخورد آب به دیواره‌های بلند این جزیره منظره‌ای تماشایی می‌سازد.

چشم‌انداز جزایر ناز از ساحل قشم بسیار زیبا و تماشایی است و توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. جزایر ناز در بخش جنوب شرقی قشم قرار دارند و بهترین زمان برای بازدید از این جزیره پیش از غروب خورشید است. 

ساحل بریس چابهار

نوع ساحل: ماسه‌ای و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان سیستان و بلوچستان، چابهار، روستای بریس، اسکله بریس

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل بریس چابهار از زیباترین سواحل صخره‌ای در کرانه دریای مکران است. صخره بزرگ ساحل بریس از یک سو به دریا و از سوی دیگر به اسکله بریس می‌رسد. تماشای غروب و طلوع خورشید از فراز صخره‌های بریس برای گردشگران فراموش‌نشدنی خواهد بود؛ اما به خطر داشته باشید این صخره‌ها به‌دلیل مجاورت با آب دریا در طول سالیان طولانی، توخالی و فرسوده شده‌اند. زمان پیاده روی روی این صخره‌ها از کناره‌های مسیر فاصله بگیرید و تا لبه صخره‌ها پیش نروید.

در مجاورت اسکله بریس قایق‌ها و لنج‌های ماهیگیری منظره‌ای تماشایی به وجود آورده‌اند. ساحل بریس منطقه‌ای بکر و محلی است و در سال‌های اخیر گردشگران علاقه‌مند به سواحل بکر این منطقه را شناسایی کرده‌اند. این ساحل امکانات چندانی ندارد و بازدید از آن برای طبیعت گردان علاقه‌مند به سواحل بکر جذاب خواهد بود. ساحل بریس در فاصله ۶۰ کیلومتری از شرق چابهار قرار دارد. 

ساحل بنود عسلویه

نوع ساحل: صخره‌ای و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان بوشهر، ۳۰ کیلومتری بندر عسلویه، روستای بنود

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل بنود از زیباترین سواحل صخره‌ای بوشهر در نزدیکی بندر عسلویه است. محیط زیبا و تماشایی این ساحل در کرانه خلیج فارس علاقه‌مندان به کمپ در طبیعت را به سوی خود جلب می‌کند. تماشای طلوع و غروب خورشید و درخشش مهتاب در ساحل صخره‌ای بنود بسیار جذاب است. این ساحل محیطی بکر دارد و پیچ‌وخم صخره‌های آن همراه با دو غار کوچک و بزرگ برای عکاسی و ثبت تصاویر زیبا مناسب هستند.

ساحل بنود در فاصله تقریبی ۳۰ کیلومتری از جنوب شرقی عسلویه و در مجاورت روستای بنود قرار دارد. برای بازدید از این ساحل صخره‌ای زیبا می‌توانید به عسلویه یا پارسیان در هرمزگان بروید. 

ساحل کلبه هور کیش

نوع ساحل: ماسه‌ای و سنگی

امکانات رفاهی و تفریحی: کامل

آدرس: استان هرمزگان، غرب جزیره کیش 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل کلبه هور از دیگر سواحل زیبا و تماشایی در جزیره کیش است که محلی مناسب برای اتراق و گشت‌وگذار در کرانه خلیج فارس به شمار می‌رود. در ساحل کلبه هور نیز مانند بسیاری از  سواحل جزیر کیش امکان استفاده از تفریحات دریایی و غواصی در عمق خلیج فارس را خواهید داشت. در گذشته این منطقه با کلبه‌های چوبی محل استراحت ماهیگیران بود و نام کلبه هور از همان زمان به یادگار مانده است.

ساحل کلبه هور به‌دلیل محیط آرام و دنج خود گردشگران زیادی را جلب می‌کند. غاری طبیعی به عمق پنج متر در بخش جنوبی این ساحل وجود دارد که برای پیاده روی و ثبت تصاویر زیبا مناسب است. علاقه‌مندان به سوارکاری می‌توانند در این ساحل اسب کرایه کنند و مدتی را به سواری در ساحل بپردازند. کشتی یونانی به گل نشسته نیز در نزدیکی ساحل کلبه هور قرار دارد. برای بازدید از این ساحل باید به غربی‌ترین بخش ساحلی جزیره کیش بروید. 

ساحل مکسر

نوع ساحل: صخره‌ای و ماسه‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: بدون امکانات و بکر

آدرس: استان هرمزگان، جاده مقام بستانو، ۱۰ کیلومتری بندر مقام 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل مکسر از تماشایی‌ترین سواحل صخره‌ای جنوب ایران در منطقه‌ای بکر نزدیک به بندر مقام است. این ساحل زیباترین تلاقی کوهستان و دریا را مقابل چشم گردشگران به تصویر می‌کشد. ساحل مکسر از مجموعه صخره‌های فرسوده در جریان مداوم آب در طول سالیان طولانی تشکیل شده است. شکل ظاهری این صخره‌ها شبیه تندیس‌هایی تراشیده به دست مجسمه سازی ماهر هستند. شیارهای منظم و هماهنگ در تخته سنگ‌های عظیم ساحل مکسر مناظری زیبا از سواحل صخره‌ای ایجاد کرده‌اند که گردشگران را به وجد می‌آورند.

تماشای آسمان و زیبایی‌های ساحل مکسر در شب لطف دوچندان دارد و به همین دلیل بسیاری علاقه‌مندان به طبیعت گردی، شب را در این ساحل می‌گذرانند. برای بازدید از ساحل مکسر باید به بندر مقام یا شهرستان پارسیان در هرمزگان بروید و به جاده بستانو در حد فاصل این دو شهر وارد شوید. ساحل بنود، گردنه عشاق و سواحل صخره‌ای پارسیان در طول این مسیر از زیباترین سواحل خلیج فارس هستند. ساحل مکسر در نزدیکی بندر مقام قرار دارد. 

ساحل امام حسن بوشهر

نوع ساحل: ماسه‌ای و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی

آدرس: استان بوشهر، بندر امام حسن (ع)، ساحل امام حسن (ع) 

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل امام حسن (ع) در بندری به همین نام در بوشهر از قدیمی‌ترین سواحل جنوبی ایران است که سابقه طولانی در بازرگانی و گردشگری دارد. این ساحل از زیباترین سواحل خلیج فارس است و در گذشته با نام ساحل «سینیز» شناخته می‌شد. ساحل امام حسن (ع) در حد فاصل بنادر دیلم و گناوه قرار گرفته است. بنا بر نظر کارشناسان قدمت بندر و ساحل امام حسن (ع) به دوره حکومت هخامنشیان می‌رسد؛ اما در زمان حکومت ساسانیان این منطقه به اوج شکوفایی خود رسید.

برای بازدید از ساحل امام حسن (ع) می‌توانید به یکی از شهرهای بندر گناوه و بندر دیلم برود و سپس خود را به این ساحل برسانید. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در نزدیکی ساحل امام حسن (ع) می‌توان به پارک سینیز، نخلستان امام حسن (ع) و پارک ساحلی خلیج فارس اشاره کرد. 

ساحل ریشهر

نوع ساحل: ماسه‌ای و صخره‌ای

امکانات رفاهی و تفریحی: امکانات نسبی

آدرس: استان بوشهر، ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

ساحل ریشهر بوشهر از زیباترین کرانه‌های خلیج فارس در جنوب غربی کشور است. در مجاورت این ساحل بوستانی زیبا تعبیه کرده‌اند تا گردشگران با استفاده از امکانات رفاهی این پارک لحظاتی شاد و دلپذیر در این ساحل زیبا سپری  کنند. ساحل ریشهر فاصله کوتاهی تا شهر باستانی ریشهر دارد و از زیباترین جاهای دیدنی بوشهر به شمار می‌رود.

قدمت تاریخی ساحل ریشهر و امکانات مناسب اطراف آن این ساحل را به معروف‌ترین و پرترددترین ساحل بوشهر تبدیل کرده‌اند. از دیدنیهای نزدیک به ساحل ریشهر می‌توان دهکده گردشگری و بخش تاریخی شهر بوشهر را نام برد. برای بازدید از ساحل ریشهر باید به فاصله تقریبی ۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی بندر بوشهر بروید. 

بهترین زمان سفر به زیباترین سواحل ایران

زیباترین سواحل ایران برای شنا و استراحت

سواحل شمال و جنوب کشور ما به‌لحاظ اقلیمی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. آب و هوای سواحل شمال ایران در مقایسه با کرانه‌های خلیج فارس و دریای مکران معتدل‌تر است و سواحل شمالی در طول سال افزایش دمای کمتری را تجربه می‌کنند. پوشش انبوه جنگلی و کوهستانی در شمال ایران نیز سبب آب و هوای دلپذیر در بازه‌های بیشتری در سال می‌شوند. برای بازدید از زیباترین سواحل شمال ایران در هر زمانی از سال می‌توانید به کرانه‌های دریای مازندران سفر کنید. تنها در ماه‌های تیر و مرداد، گرمای هوا در سواحل دریای مازندران شدید می‌شود. دی و بهمن نیز سردترین زمان‌ها در سواحل شمالی ایران هستند.

به گزارش وب گاه کجارو، سواحل جنوبی ایران در طول فصل‌های گرم سال درجه حرارتی بالا را تجربه می‌کنند و تحمل گرما و شرجی هوا در این کرانه‌ها به‌خصوص برای افراد غیر بومی بسیار سخت می‌شود. بهترین زمان برای بازدید از زیباترین سواحل جنوبی ایران از اواسط پاییز آغاز می‌شود و تا نخستین روزهای فروردین ماه ادامه دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.