اطراف رشت کجا بریم؟

در نزدیکی شهر رشت، جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری وجود دارند که در سفر به این منطقه، به‌هیچ‌وجه نباید دیدن آن‌ها را از دست بدهید.

گروه ایرنا زندگی - رشت، مرکز استان گیلان، یکی از زیباترین شهرهای شمالی کشور است که سفر به آن، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد.  جاهای دیدنی رشت از پارک‌های دوست‌داشتنی و سرسبز گرفته تا خانه‌های تاریخی، شما را مجذوب این شهر خواهند کرد؛ اما اگر هوس بازدید از مکان‌های بکر و به‌دور از شهر به سرتان زد به اطراف شهر رشت بروید. در نزدیکی شهر رشت، می‌توانید در یک پارک جنگلی کمپ کنید، اطراف یک دریاچه زیبا یا یک محوطه تاریخی قدم بزنید، صدای یک آبشار باشکوه را بشنوید یا در کمتر از نیم ساعت به تماشای موج‌های خروشان دریا بنشینید.

رشت، شهر باران با بهاری پر از سرسبزی و طراوت، تابستانی گرم و دلچسب، پاییزی با هوای مه‌آلود و ابری و زمستان‌هایی معتدل، یکی از بهترین مقاصدی است که می‌توان در روزهای مختلف سال به آن سفر کرد. مردم این شهر بسیار خون‌گرم، مهربان و مهمان‌نواز هستند. رشت از آن دسته شهرهایی است که اگر یک بار به آن سفر کنید، عاشق آن خواهید شد و بدون شک، باز هم به آن سفر خواهید کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا جاذبه‌های گردشگری اطراف رشت را بیشتر بشناسید. شما می‌توانید در سفرهای یک‌روزه به این مقاصد بروید و از گشت‌وگذار در آن‌ها لذت ببرید.

اطراف رشت کجا بریم؟

مکان‌های تفریحی اطراف رشت را بیشتر بشناسید:

دیدنیهای اطراف رشت در بهار

دیدنیهای اطراف رشت در تابستان

دیدنیهای اطراف رشت در پاییز

دیدنیهای اطراف رشت در زمستان

دیدنی‌های اطراف رشت در بهار

موزه میراث روستایی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۱ کیلومتر - حدود ۲۴ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آدرس: جاده فومن سراوان، پارک جنگلی سراوان 

اطراف رشت کجا بریم؟

موزه میراث روستایی گیلان، اولین موزه میراث روستایی ایران در پارک جنگلی سراوان است که تاریخ، فرهنگ، صنایع دستی، زندگی و سنت‌های گیلان را به نمایش می‌گذارد. شما با بازدید از این موزه، می‌توانید با معماری صد ساله مناطق جلگه‌ای و کوهستانی استان گیلان آشنا شوید و برای عزیزانتان سوغاتی بخرید.

پارک جنگلی سراوان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۸ کیلومتر - حدود ۲۳ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، تفریحی

آدرس: جاده فومن سراوان

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک جنگلی سراوان، با ۱۴۸۷ هکتار وسعت در قسمت غربی جاده‌ رشت تهران قرار دارد و با وجود فضایی سرسبز و جادویی، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری اطراف رشت محسوب می‌شود. سراوان، یکی از قدیمی‌ترین زمین‌های جنگلی گیلان است که پوشش گیاهی منحصربه‌فرد آن در ارتفاع ۵۰ تا ۲۵۰ متری از سطح دریا، این پارک را تبدیل به مکانی با اهمیت و ویژه کرده است. درختان ممرز، انجیلی، توسکا، کاج، سرو نقره‌ای و زربین در کنار گونه‌های جانوری مانند خرگوش، کبک، قرقاول، دارکوب، جغد جنگلی و راسو، طبیعتی بی‌نظیر از یک جنگل را به نمایش می‌گذارند.

یک مرداب کوچک نیز در پارک جنگلی سراوان وجود دارد که با چند سکوی چوبی و امکان قایق‌سواری، مکانی مناسب برای عکاسی و لذت بردن از طبیعتی بکر است.  زمین پینت‌بال، موتورهای چهار چرخ، آلاچیق، پارک مخصوص کودکان، سرویس بهداشتی، نیمکت، منقل و جاده جنگلی از دیگر امکانات تفریحی این پارک هستند.  برای ورود به پارک جنگلی سراوان، باید مبلغی پرداخت کنید. در بدو ورود، به هر گردشگر برای حفاظت از جنگل، یک کیسه زباله نیز می‌دهند که اقدامی پسندیده و جالب توجه است. شما می‌توانید در پارک جنگلی سراوان چادر بزنید و یک شب جذاب و فوق‌العاده را در فضای زیبا و بکر جنگل سپری کنید. بازدید از ضلع شرقی پارک جنگلی سراوان و باریکه‌ای از رودخانه سفید رود و سیاهرود را نیز از دست ندهید.

مرداب سبز سراوان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۸ کیلومتر - حدود ۲۳ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: جاده فومن سراوان، پارک جنگلی سراوان 

اطراف رشت کجا بریم؟

مرداب سبز سراوان، اولین جاذبه‌ای است که در بدو ورود به پارک جنگلی سراوان (ورودی دوم)، در سمت چپ، شما را به‌سمت خود می‌کشاند. این مرداب سبز، مکانی بی‌نظیر با امکان قایق‌سواری است که در نگاه اول، یک زمین پوشیده از چمن به‌نظر می‌آید.  سوار شدن بر قایق‌های قو شکل در مردابی به‌شکل یک زمین چمن و عکاسی از محیط جادویی آن، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

مرداب سراوان در طول سال‌های اخیر به‌دلیل انباشت آب راکد و رشد گیاه سبز خرفه به این شکل در آمده است.  این گیاه ریز سبز که تمام سطح آب را پوشانده است، از نظر محیط زیستی، یک گیاه مخرب به حساب می‌آید؛ زیرا با مصرف اکسیژن آب، باعث مرگ ماهی‌های موجود در آب می‌شود.

پارک جنگلی و ساحلی درنیکا

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۳ کیلومتر - حدود ۵۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: اتوبان رشت قزوین 

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک جنگلی و ساحلی درنیکا در نزدیکی امامزاده هاشم قرار دارد. این پارک با محیطی دنج و آرام، از یک طرف به رودخانه سپیدرود و از طرف دیگر به جنگل منتهی می‌شود. یک پارک کوچک برای بچه‌ها و آلاچیق از جمله امکانات این پارک هستند که برای بازدید در فصل بهار و تابستان، بسیار مناسب است.

برای رفتن به پارک درنیکا از رشت، چند کیلومتر پس از پرداخت عوارضی، به تابلوی زیرگذر «حلیمه جان» می‌رسید. از این زیرگذر به آن سمت اتوبان و به‌سمت رشت برگردید تا پس از در کردن حدود دو کیلومتر به پارک جنگلی و ساحلی درنیکا برسید.  برای ورود به این پارک جنگلی ساحلی، باید مبلغی پرداخت کنید.

سد بیجار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۴ کیلومتر - حدود یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار، شهر بیجار 

اطراف رشت کجا بریم؟

سد شهر بیجار در فاصله ۱۰ کیلومتری امامزاده هاشم در روستایی نزدیک به رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار و شهر بیجار قرار دارد. برای رسیدن به این سد زیبا و خاکی بر سر سفیدرود باید از یک جاده آسفالته و یک مسیر خاکی در حاشیه رودخانه عبور کنید که خود تجربه‌ای فوق‌العاده است. بازدید از دریاچه بزرگ پشت سد و تماشای زیبایی‌های جنگل و رودخانه در مسیر در کنار تفریحاتی چون ماهیگیری و شنا در این منطقه بکر و خلوت از آن دسته تجربه‌هایی است که به‌هیچ‌وجه نباید از آن غافل شوید.

نام اصلی این سد، سد آیت‌الله بهجت است؛ اما بیشتر مردم این سد را با نام «سد بیجار» می‌شناسند.  کار احداث سد بیجار در سال ۱۳۸۷ آغاز شد و پس از ۶ سال در سال ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید.  سد بیجار، آب شرب اکثر شهرهای گیلان مانند کوچصفهان، رشت، خشکبیجار، لشت نشا، خمام، لاهیجان، لنگرود، بندر انزلی، سیاهکل، کیاشهر، سنگر و آستانه اشرفیه را تامین می‌کند.  آب و هوا در این منطقه کوهستانی است و شما در تمام فصول سال، می‌توانید بدون نگرانی از هوای شرجی به بازدید از سد بروید.  البته توجه داشته باشید که در این مکان هیچ نوع امکانات رفاهی و تفریحی وجود ندارد و شما باید تمام خریدها و وسایل لازم خود خود را پیش از رسیدن به این سد انجام دهید.

روستای پیر بازار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۱ کیلومتر - حدود ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی

آدرس: رشت 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای پیر بازار در فاصله ۶ کیلومتری در شمال شهر رشت قرار دارد و بسیاری از افراد، آن را بخشی از خود شهر رشت می‌دانند. این روستا با بافت سنتی و بازار قدیمی و آب و هوایی دلچسب از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اطراف رشت است که برای بازدید از آن به حدود دو ساعت زمان نیاز دارید.

پیر بازار در گذشته به‌دلیل اتصال آبراه پیربازار به مرداب انزلی و غازیان انزلی، به‌عنوان اولین و پررونق‌ترین بندرتجاری دریای کاسپین در گیلان شناخته می‌شد. جالب است بدانید که اولین خط راه‌ آهن در ۲۰۰ سال قبل، این منطقه را به مرکز شهر رشت متصل کرد و این آبراه تاریخی در واقع، امکان تردد کالا از رشت به تالاب انزلی و در نهایت به اروپا را امکان‌پذیر کرده بود. مسافران اروپایی نیز در قرن نوزدهم برای رسیدن به ایران از بندر پیر بازار تردد می‌کردند. در آن زمان، بیشتر کالاهای روسی از این بندر به رشت برده می‌شد و از آنجا به قزوین، زنجان، همدان، تهران و مازندران حمل می‌شد. رفت ‌و آمد قایق‌ها به بندر پیر بازار، پس از ساخت جاده رشت به انزلی محدود شد و این منطقه،  ویژگی بندری خود را از دست داد.

روستای کچا

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۰ کیلومتر - حدود ۲۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی، آبشار

آدرس: اتوبان رشت قزوین،  دهستان سراوان

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای کچا در مسیر رشت به امامزاده هاشم قرار دارد و شما با حدود ۱۰ دقیقه رانندگی از رشت به آن می‌رسید. این روستای ساکت و به دور از همهمه در توابع بخش سنگر در دهستان سراوان، دارای یک اقامتگاه سنتی، چند کافه و رستوران سنتی، یک چشمه زیبا به نام «اورجین»  و یک آبشار شگفت‌انگیز است که در انتهای روستا قرار دارد. نکته‌ای که در این روستا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، ویلاهای فراوان و مدرنی است که ساخته شده‌اند یا در حال ساخت هستند.

شهر لشت نشا

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۰ کیلومتر - حدود ۳۴ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی، تاریخی

آدرس: رشت، بخش لشت نشا 

اطراف رشت کجا بریم؟

لشت نشا در فاصله ۳۰ دقیقه‌ای شهر رشت، با وجود بازار محلی، باغ استانداری، کاخ قطبی، مسجد جامع، رودخانه سپیدرود، رودخانه اوشمک، پل تاریخی و پارک‌ها، مکانی فوق‌العاده برای گذراندن یک روز به‌یادماندنی در نزدیکی رشت است. این شهر با دریا فاصله چندانی ندارد و به همین علت، ویلاهای بسیاری برای اقامت در این منطقه ساخته شده‌اند. مردم خون‌گرم و مهربان لشت نشا و انواع غذاهای محلی مانند جغور بغور و شیرینی‌های خوشمزه از جمله «تختی» و کلوچه لشت نشا، خاطره‌ای خوش و فراموش‌نشدنی از سفر به این منطقه برای شما رقم خواهند زد.

لشت نشا  از شمال به دریا، از جنوب به بخش کوچصفهان، از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه و از غرب به بخش خشکبیجار متصل می‌شود. در مورد وجه تسمیه این شهر، باید بگوییم که «لشت» به معنی «زمین گل حاصلخیز» و «نشا» به معنی «کشت برنج» است. جالب است بدانید که بیشتر املاک لشت نشا در زمان ناصرالدین شاه و مظفرالدین‌شاه، جزو املاک شاه بوده‌اند.

روستای لیچا

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۵ کیلومتر - حدود ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی، ماهیگیری

آدرس: رشت، بخش لشت نشا

روستای کوچک و زیبای لیچا در فاصله ۴۰ دقیقه‌ای رشت و ۱۵ دقیقه‌ای لشت نشا در امتداد رودخانه سپیدرود قرار دارد. این روستا با طبیعتی سرسبز، محصولات تازه‌ای چون هندوانه، خربزه، برنج و بادام، اهالی خون‌گرم و ماهیگیری از رودخانه سپیدرود، مکانی بی‌نظیر برای کسب یک تجربه اصیل گیلانی است.

روستای کنارسر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۳ کیلومتر - حدود ۳۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی

آدرس: رشت، بخش کوچصفهان 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای کنارسر، روستایی کوچک است که تنها ۳۰ دقیقه با رشت فاصله دارد و پس از بخش کوچصفهان واقع شده است. تماشای پارک‌ها و بافت قدیمی روستا در کنار کشاورزان و به مشام کشیدن عطر و بوی نشا در فضای آرامش‌بخش و خلوت این روستا، تجربه‌ای است که به‌هیچ‌وجه نباید آن را در سفر به رشت از دست دهید. این روستا دارای مکان اقامتی نیست و بیشتر برای یک سفر یک‌روزه توصیه می‌شود.

روستای پسیخان بالا

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۵ کیلومتر - حدود ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، روستاگردی

آدرس: رشت 

روستای پسیخان بالا، یک روستای بکر و فوق‌العاده زیبا است که در مسیر رشت به فومن واقع شده است. مسیر رسیدن به این روستا از دو طرف با شالیزارهای برنج احاطه شده است و عطر برنج، شما را مدهوش خود خواهد کرد. سد پسیخان و استخرهای ماهی در انتهای مسیر قرار دارند که بازدید از آن‌ها نیز خالی از لطف نیست، به‌خصوص اگر در زمان طلوع آفتاب خودتان را به آنجا برسانید.

بلوار ساحلی انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۴ کیلومتر - حدود ۵۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، گردشگری در شب

آدرس: انزلی 

اطراف رشت کجا بریم؟

ار ساحلی انزلی، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری بندر انزلی و بزرگ‌ترین بندر ساحلی جنوب دریای کاسپین است که در امتداد تالاب انزلی قرار دارد. این بوستان ساحلی با وسعت ۳۵۰۰ متر در سال ۱۳۰۵ ساخته شده است و دو موج شکن معروف در شمال آن، چشم‌اندازی بی‌بدیل در این منطقه ایجاد کرده‌اند.  بلوار انزلی، اولین بوستان ساحلی ایران است که به سبک اروپایی ساخته شده است. در گذشته، این بلوار محل عبور و مرور کشتی‌هایی بوده است که از روسیه تزاری به ایران می‌آمدند و درست به همین دلیل، تاثیرات اروپایی بر بلوار و بسیاری از خانه‌های این بندرگاه به وضوح قابل‌مشاهده است.

قدم زدن در بلواری وسیع که از یک طرف، چشم‌اندازی از دریا، بندرگاه و کشتی‌های در حال رفت و آمد دارد و از طرفی دیگر، محدود به درختان سرسبز می‌شود، تجربه‌ای است که هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد. بازدید از بلوار انزلی به‌خصوص در شب، یکی از بهترین فعالیت‌های گردشگری است که می‌توانید در نزدیکی رشت تجربه کنید. پیاده روی در کنار دریا، تماشای برخورد موج‌های خروشان به موج شکن و وجود ده‌ها رستوران، فضایی فوق‌العاده را در انزلی فراهم کرده‌اند که در هیچ کجای ایران، نمی‌توان آن را تجربه کرد.

حافظیه بندر انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۴ کیلومتر - حدود ۵۵ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس: انزلی

اطراف رشت کجا بریم؟

حافظیه بندر انزلی یا «محل ترنم موزیک» انزلی، بنایی در کنار بنای سفید شهرداری در بلوار ساحلی بندر انزلی است که شباهت بسیاری به حافظیه شیراز دارد. حافظیه بندر انزلی در سال ۱۳۱۱ و چهار سال قبل از ساخت حافظیه شیراز به سفارش شهرداری بندرانزلی توسط مهندسان آلمانی ساخته شد و به نظر می‌رسد که این بنا بوده که الهام‌بخش ساخت حافظیه شیراز شده است.

حافظیه بندر انزلی با مساحت ۷۶ متر مربع،  دیواره کوتاه نرده‌ای، ستون‌های بلند و بامی گنبدی شکل، یک بنا با معماری ایرانی است که در کف آن، تصویری از یک چنگ موسیقیایی با موزاییک نقش بسته است. در گذشته، کنسرت‌های موسیقی فراوانی در این بنا برگزار می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر، حافظیه بندر انزلی با تغییر کاربری به محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های کوچک صنایع دستی و نقاشی تبدیل شده است.

تالاب انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۴ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، پرنده‌نگری

آدرس: انزلی 

اطراف رشت کجا بریم؟

تالاب انزلی یکی از زیباترین و مهم‌ترین تالاب‌های آب شیرین کشور در جنوب غربی شهر بندرانزلی و دریای کاسپین است که با وجود مناظر منحصربه‌فرد و تنوع زیستی و قدمتی از ۱۵ هزار سال قبل، یکی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت گردی در اطراف رشت به شمار می‌آید.  این تالاب از غرب به آبکنار، از شرق به پیربازار، از شمال به بندرانزلی و از جنوب به صومعه سرا محدود می‌شود.

نیلوفرهای آبی، نیزارها و لاله‌های دریایی، چشم‌اندازی شگفت‌انگیز را در تالاب خلق می‌کنند که از دیدن آن سیر نخواهید شد. وسعت این تالاب،  بسته به فصل و شرایط آب و هوایی متفاوت است و در طول فصول پربارش به حدود ۱۲۰ کیلومتر مربع نیز می‌رسد.  ۱۱ رود اصلی و  ۳۰ رود فرعی و کوچک‌تر به تالاب انزلی می‌ریزند. جالب است بدانید که تالاب انزلی، مانند یک تصفیه خانه عمل می‌کند و پس از تصفیه آب این رودخانه‌ها، آب را به‌وسیله یک کانال کشتیرانی به دریای خزر  هدایت می‌کند.

قایقرانی، ماهیگیری، پرنده‌نگری و تفریحات دریایی و ورزش‌های دریایی (کایاک، کانا، جت اسکی و غیره) از جمله تفریحاتی هستند که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. بهترین زمان سفر به تالاب انزلی، برای تماشای نیلوفرهای آبی و لاله‌های مردابی،  بهار و اوایل تابستان است؛ البته باید بدانید که تالاب انزلی در فصل زمستان میزبان انواع پرنده‌های دریایی به‌ویژه قوهای سفید، غاز، اردک، مرغابی، چنگر و دیگر پرندگان مهاجر است. پس اگر به پرنده‌نگری علاقه‌مند هستید، سعی کنید که در فصل مهاجرت پرندگان به این منطقه شگفت‌انگیز بروید.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۷ کیلومتر - حدود ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، پرنده‌نگری

آدرس: انزلی

اطراف رشت کجا بریم؟

پناهگاه حیات وحش سرخانکل در محدود تالاب بین‌المللی انزلی قرار دارد و بخشی از مجموعه تالاب به شمار می‌آید. سرخانکل در بخش میانی تالاب انزلی، تنها مسیر رسیدن به نیلوفرهای آبی است. متاسفانه به همین دلیل، سرخانکل در سال‌های اخیر با آلودگی زیست محیطی بسیاری روبه‌رو بوده است؛ زیرا قایق‌های گردشگران از این مسیر عبور می‌کنند.  این منطقه از شرق مجاور به منطقه حفاظت‌شده سیاه کشیم است و از غرب در مجاورت پناهگاه حیات وحش سلکه قرار دارد. دو رودخانه هندخاله و سیاه درویشان نیز درضلع شرقی و غربی پناهگاه جریان دارند.

پناهگاه حیات وحش سرخانکل، پوشیده از گیاهان آزولا، سه کوله خیز (محل تخم‌گذاری و جوجه‌آوری پرستوهای دریایی)، لاله تالابی و نیزار است.  پرندگان مهاجر از جمله قو، غاز، چنگر و انواع مرغابی‌ها، طاووسک، یلوه و کاکایی در فصل زمستان به این پناهگاه سفر می‌کنند. این منطقه همچنین، زیستگاه ماهیان بومی مانند سوف، هشترخان، کپور، سیم، شوک (اردک ماهی) و ماهیان مهاجر از قبیل ماهی سفید، سفید کولی و سیاهکولی است.

پارک جنگلی اشپلا بندر انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۶ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: انزلی، روستای اشپلا

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک جنگلی اشپلا با وسعت پنج هکتاری، یکی از زیباترین دیدنیهای اطراف رشت در بندر انزلی است که در روستای اشپلا قرار دارد.  این روستا از شمال به تالاب انزلی، از شرق به تربه بر، از غرب به معاف و از جنوب به جیر سر بهمبر محدود می‌شود و با وجود درختان تنومندی با قدمت ۴۰۰ سال و چشم‌اندازی سرسبز، یکی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت گردی ایران به شمار می‌آید.  

پارک جنگلی بندر انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۶ کیلومتر - حدود ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: جاده رشت انزلی 

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک جنگلی بندر انزلی، مکانی سحرانگیز و زیبا در جاده رشت انزلی و ورودی شرقی شهر است که هر سال، گردشگران بسیاری را به‌سمت خود می‌کشاند.  امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری مانند آلاچیق، زمین بازی کودکان، نمایشگاه صنایع دستی در این پارک برای گردشگران فراهم شده است که در کنار چشم‌اندازهایی زیبا و بی‌بدیل، تجربه‌ای لذت‌بخش از طبیعت گردی برای شما رقم می‌زنند.

برج ساعت انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۴ کیلومتر - حدود ۵۴ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آدرس: انزلی

اطراف رشت کجا بریم؟

برج ساعت انزلی یا مناره انزلی، یکی از مکان‌های دیدنی بندر انزلی است که به دستور خسروخان گرجی حاکم گیلان در سال ۱۱۹۴ شمسی و به‌منظور دیده‌بانی از دریا ساخته شد. این برج آجری با ارتفاع ۲۸ متر، یک فانوس دریایی نیز بوده است که در گذشته، دریانوردان برای پهلو گرفتن در بندر انزلی در شب از نور آن کمک می‌گرفتند. برج ساعت در سال ۱۳۰۷ مرمت و بازسازی شد و یک ساعت آلمانی هفت کوکه در بالای آن قرار گرفت. این ساعت در سال ۱۳۶۹ با یک ساعت الکتریکی تعویض شد و در حال حاضر، یکی از زیبایی‌های بندر انزلی به شمار می‌آید.

دیلمان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۸۳ کیلومتر - دو ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: سیاهکل

اطراف رشت کجا بریم؟

دیلمان با فضایی جادویی و پر از جنگل‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها، یکی از مرتفع‌ترین ییلاق‌های استان گیلان است که با لقب «بهشت کوچک گیلان»، شناخته می‌شود. مسیر دسترسی به دیلمان با ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا از شهر لاهیجان و سیاهکل می‌گذرد. مسیری پرپیچ‌وخم به مسافت ۴۵ کیلومتر از سیاهکل، شما را به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا با قدمتی از پنج هزار سال قبل می‌رساند. آب و هوا در این منطقه کوهستانی در بیشتر روزهای سال سرد است و به همین دلیل، بهتر است در فصل تابستان به این ییلاق بروید و از آب و هوای خنک و دلچسب آن لذت ببرید.

چشم‌اندازهای سرسبز در جاده جنگلی دیلمان، اسب‌ها و دام‌های در حال چرا در کنار جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری چون آبشار لونک (در ۲۵ کیلومتری دیلمان) و دشت شقایق (۶ کیلومتری شرق دیلمان) و همچنین جاذبه‌های تاریخی مانند قلعه و برج گرماور،  کاروانسرای تی تی و آرامگاه بابا ولی، این ییلاق را تبدیل به بهشتی کرده‌اند که خاطره بازدید از آن تا سال‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند.

منطقه عمارلو رودبار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۱۰ کیلومتر - دو ساعت و ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، تاریخی

آدرس: رودبار، دهستان کلیشم 

اطراف رشت کجا بریم؟

بخش عمارلو رودبار از دهستان‌های جیرنده و کلیشم تشکیل شده است که با وجود ییلاق‌هایی با ارتفاع بیش از ۲۲۰۰ متر از سطح دریا و دشت‌هایی سرسبز، از بهترین دیدنیهای اطراف رشت به شمار می‌آیند.  روستای داماش، محل رویش گل نادر سوسن چلچراغ نیز در دهستان جیرنده عمارلو قرار دارد. این منطقه به غیر از چشم‌اندازهای طبیعی، دارای جاذبه‌های تاریخی نیز است. جالب است بدانید که تپه تاریخی عمارلو،  یکی از مهم‌ترین تپه‌های باستانی جهان است که قدمت آثار کشف شده در آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد.

روستای داماش

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۰۰ کیلومتر - دو ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: رودبار

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای زیبای داماش از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است و در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی رودبار و در ۱۰۰ کیلومتری رشت قرار گرفته است. این روستا در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا در رشته کوه البرز، دارای مناظری دیدنی و آب و هوایی فوق‌العاده است. چشمه‌های آب معدنی و نوعی گل منحصربه‌فرد به نام «سوسن چلچراغ» از جاذبه‌های گردشگری روستای ییلاقی داماش هستند. جالب است بدانید که این‌گونه نادر گل، فقط در دو منطقه از جهان می‌روید: داماش گیلان و لنکران جمهوری آذربایجان. سوسن چلچراغ،  اولین گل ثبت شده در فهرست آثار ملی است و منطقه رویش آن، جزو مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور  به شمار می‌آید.

هوا در نیمه خرداد ماه در این روستا گرم و شرجی می‌شود و همین آب و هوا، شرایط رشد سوسن چلچراغ را فراهم می‌کند. بومیان روستای داماش در نیمه خرداد ماه به مناسبت رویش مجدد این گل، جشنواره‌ای مملو از بازی‌ها و بازارچه‌های محلی برپا می‌کنند که شرکت در آن را به شما توصیه می‌کنیم. این گل از خانواده لیلیوم است و آن را با نام سوسن سفید نیز می‌شناسند. فرصت دیدن سوسن چلچراغ از نیمه خرداد ماه نا نیمه تیر ماه است.  در بازدید از روستای داماش، خرید صنایع دستی و مزه کردن غذاهای محلی از جمله سیاه قاتق یا فسنجان، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب ششلیک، کباب کوبیده، کباب برگ و کباب چنجه را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

ییلاق سلانسر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۸ کیلومتر - یک ساعت و ۳۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس:  رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

دهکده ییلاقی سلانسر،  مکانی جادویی برای راه رفتن روی ابرها است که در شهرستان رودبار در ۱۲ کیلومتری غرب شهر رستم آباد قرار دارد. مسیر دسترسی به این منطقه، بسیار آسان و پوشیده از شالیزارهای جلگه سپیدرود، چشم‌اندازهایی از کوه درفک و گندم‌زارها و مراتع سرسبز است. برای رسیدن به این ییلاق، باید از یک جاده آسفالت و در نهایت، یک جاده خاکی در منطقه جنگلی پوشیده شده از درختان راش، کاج و بلوط بگذرید. دشت‌های سرسبز این منطقه در فصل بهار،  پوشیده از شقایق‌های وحشی و گل‌های رنگارنگ می‌شوند و فرصتی مغتنم برای عکاسی و لذت بردن از طبیعتی بی‌نظیر را در اختیار شما قرار می‌دهند.

روستای کلشتر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۸۰ کیلومتر - یک ساعت و ۳۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای کلشتر با ارتفاع حدود ۵۵۰ متر از سطح دریا در سه کیلومتری شهر رودبار و در کوهپایه‌های البرز غربی قرار دارد. آب و هوای معتدل و شبه مدیترانه‌ای، این روستا را تبدیل به یکی از خوش آب و هواترین مناطق شهرستان رودبار کرده است. باغ‌های زیتون، مزارع کشت گندم و جو با سیستم سنتی، طبیعت پوشیده از درختان کاج، انار، انجیر، گردو، گیلاس و پرتقال، آبشار کلشتر و ارتفاعات آسمان سرا از جمله جاذبه‌های گردشگری این روستا هستند که مقصدی فوق‌العاده برای یک سفر یک‌روزه از رشت به شمار می‌آید.

روستای اسطلخ جان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۰ کیلومتر - یک ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای اسطلخ جان در دهستان رحمت آباد شهرستان رودبار با قدمتی از چند صد سال قبل، یکی از جاذبه‌های گردشگری اطراف رشت است. نام این روستا در گذشته «سلچان» بوده است؛ اما نام آن در طول سال‌ها به‌دلیل وجود برکه‌ها و استخرهای متعدد به «اسطلخ جان» تغییر یافت.  آب و هوای مطبوع، نزدیکی به قله درفک و چشم‌اندازهای سرسبز و زیبا، این روستا را تبدیل به یکی از مقاصد طبیعت گردی محبوب کرده است.

روستای اسطلخ جان، دارای دو بخش جلگه‌ای با آب و هوای گرم و مرطوب و کوهپایه‌ای با آب و هوایی معتدل است. برکه‌ها و استخرهای این روستا در در دل چمنزارها و مراتع سرسبز، منظره‌ای مسحور ‌کننده را خلق کرده‌اند که بی‌نهایت آرامش‌بخش است. در سفر به این منطقه روستایی، حتما سری هم به روستای «شهران» در شمال اسطلخ جان بزنید. برای رسیدن به این روستا، باید در مسیر آزادراه قزوین-رشت، پس از عبور از شهر رستم آباد، به‌سمت راست جاده نگاه کنید تا تابلوی ورودی آن را ببینید.

روستای استخرگاه رودبار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۷۵ کیلومتر - یک ساعت و ۲۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای استخرگاه از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات رودبار، یکی دیگر از روستاهای زیبا و سرسبز در نزدیکی شهر رودبار است که در دامنه کوه درفک و در قلب جنگل‌های مسحورکننده قرار دارد. سفر به این روستا در تمام فصول سال از بهار پر از شکوفه‌های درختان و تابستان سرسبز گرفته تا پاییز رنگارنگ و زمستان سحرانگیز، تجربه‌ای به‌یادماندنی است. مسیر دسترسی به روستای استخرگاه با وجود چشم‌اندازهای طبیعی، آبشار استخرگاه در دل جنگل‌های بکر و سرسبز و دو استخر طبیعی در دو ضلع شرقی و غربی روستا، این مکان را تبدیل به یکی از بهترین دیدنیهای اطراف رشت کرده‌اند.

غار دربند رشی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۷۰ کیلومتر - یک ساعت و ۳۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس:  رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

غار دربند رشی، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان رودبار است که در جنوب روستای رشی در بخش رحمت آباد و بلوکات قرار دارد. این غار باستانی در ارتفاع ۷۵۰ متری از سطح دریا، جزو آثار ملی ایران است و تنها غار شناخته‌ شده در ایران است که بقایایی از عصر پارینه‌سنگی کهن در آن وجود دارد. با بازدید از این غار، علاوه بر کسب یک تجربه هیجان‌انگیز طبیعت گردی، می‌توانید با تاریخ و گذشته رودبار نیز آشنا شوید.

غار دربند رشی از دو غار به نام‌های کویل گر (با طول ۶۰ متر) و جوکویله (با طول ۳۰ متر) تشکیل شده است. جالب است بدانید که بقایایی از استخوان‌های انسان و جانوران به‌همراه تعدادی اشیای سفالی با قدمتی از هزار سال قبل از میلاد مسیح و همچنین سنگواره‌های جانداران مختلف و ابزارهای سنگی مانند ساطور با قدمتی از دوران پارینه‌ سنگی قدیم در این غار کشف شده‌اند. کوه درفک در نزدیکی این غار قرار دارد و شما می‌توانید در یک روز با یک تیر، دو نشان بزنید تا هم از پیاده روی و تماشای طبیعت مسیر لذت ببرید و هم سری به این غار مرموز بزنید.

روستای دیورش

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۶ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار، توتکابن

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای دیورش در هفت کیلومتری بخش توتکابن، یکی از جاذبه‌های توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار است. این روستا با قدمتی از ۵۰۰ سال قبل، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیری از جمله «پل تاریخی گِل پل»،  چشمه‌ زیبای سفیدآب، غار مرموز نورچشمه، غذاها و نان‌های محلی و یک رودخانه است. شما می‌توانید در سفر به این روستا، به کوه‌های پلنگ کول و ییلاق لارنه و همچنین قله درفک نیز سر بزنید و روزی به‌یادماندنی و سرشار از آرامش در منطقه‌ای بکر را برای خود رقم بزنید.

ییلاق سی دشت رودبار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۷۴ کیلومتر - یک ساعت و ۳۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

ییلاق سی دشت یکی از مناطق خوش آب و هوای رودبار در ۳۰ کیلومتری شهر رستم آباد است که مکانی فوق‌العاده برای یک سفر یک‌روزه به شمار می‌آید. چشم‌اندازهای بکر و زیبایی در مسیر رسیدن به این ییلاق وجود دارند که فرصتی بی‌نظیر برای عکاسی یا کمپ کردن را به شما پیشنهاد می‌کنند. سی دشت در مسیر کوه درفک قرار دارد و شما می‌توانید پس از بازدید از آن به دل کوه بزنید. سفر به سی دشت در تمام فصول سال، میسر است؛ اما ما فصل بهار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. دشت‌های ییلاق در فصل بهار، پوشیده از گل‌های رنگارنگ می‌شوند و در ماه خرداد، یک جشنواره توت‌فرنگی در این منطقه برگزار می‌شود که می‌توانید در آن، توت‌فرنگی محلی تازه، ارگانیک و طبیعی بخرید.

جنگل نقله بر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۵ کیلومتر - ۴۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای نقله بر در ۴۵ کیلومتری شهر رشت، پس از شهرهای رودبار و رستم آباد قرار گرفته است. آب و هوای دلپذیر و طبیعت بکر این منطقه در کنار چشم‌اندازی زیبا از شهر رستم آباد و شالیزارهای وسیع و همچنین قله درفک، روستا و جنگل نقله بر را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری گیلان و از دیدنیهای اطراف رشت کرده‌اند.  بهترین زمان سفر به جنگل نقله بر از اوایل بهار تا اواخر پاییز است.

روستای اسکولک

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۶ کیلومتر - ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای اسکولک در بخش بلوکات رودبار قرار دارد و دارای دو مسیر دسترسی از جاده قدیم و امامزاده هاشم است.  محوطه‌های باستانی، پوشش گیاهی و آب و هوای دلپذیر از جمله جاذبه‌های این روستای زیبا هستند.  روستای اسکولک در نزدیکی روستای نقله بر، واقع شده است و شما می‌توانید در یک سفر یک‌روزه از رشت، به هر دوی این روستاها سر بزنید و روزی پر از آرامش را در طبیعت بگذرانید.

دریاچه عروس حلیمه جان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۰ کیلومتر - ۵۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار، روستای حلیمه جان

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای حلیمه جان، یکی از بکرترین روستاهای شهرستان رودبار است که یک دریاچه شگفت‌انگیز به نام دریاچه عروس در آن قرار دارد. این دریاچه جادویی، دو رنگ است؛ زیرا در صبحگاه، جلبک‌ها سطح دریاچه را می‌پوشانند و با نزدیک شدن به میانه روز، وزش باد، جلبک‌ها را کنار می‌زند و دریاچه به دو رنگ سبز و آبی در می‌آید. چشم‌اندازهای سبز اطراف دریاچه و نمایی از قله درفک، این دریاچه را تبدیل به یکی از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری اطراف رشت کرده‌اند.

سد منجیل

فاصله از مرکز شهر رشت: ۷۲ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: منجیل

اطراف رشت کجا بریم؟

سد منجیل که با نام سد سفیدرود نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری منجیل است. در پشت این سد قدیمی، دریاچه‌ای به وجود آمده است که با چشم‌اندازی زیبا از کوه‌ها و تپه‌های اطراف و همچنین نیروگاه بادی منجیل با توربین‌های بلند، محصور شده است؛ منظره‌ای که امکان ندارد مجذوب آن نشوید.

قایق‌سواری در دریاچه و رودخانه سفیدرود و عکاسی از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید در سفر به این جاذبه به آن‌ها بپردازید. برای سفر به سد منجیل بهتر است نیمه اول سال را انتخاب کنید؛ زیرا منجیل شهری بادخیز است و در فصول پاییز و زمستان، عملا امکان ایستادن در کنار سد را نخواهید داشت.

سرو هرزویل

فاصله از مرکز شهر رشت: ۸۰ کیلومتر - یک ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آثار طبیعی ثبت شده ملی ایران

آدرس:  منجیل 

اطراف رشت کجا بریم؟

سرو هرزویل در روستای هرزویل منجیل قرار دارد و شما با پیمودن تنها نیم ساعت راه از سد منجیل به این درخت باشکوه و قدیمی خواهید رسید؛ درختی که به گفته برخی، هزار سال و به گفته برخی مورخان دیگر، بیش از سه هزار سال قدمت دارد. روستای هرزویل پس از زلزله رودبار و منجیل به‌طور کل نابود شد و ساکنان آن مجبور به ساختن خانه‌های خود در موقعیتی بالاتر از هرزویل قدیمی و نزدیک به سرو غول پیکر شدند.

سرو هرزویل یکی از آثار طبیعی ثبت شده ملی ایران است و با شکوهی دلنشین، تاریخ و قدمت این منطقه را به رخ بینندگان می‌کشد.  این درخت دارای ساقه و انشعابات قائم است. انواع دیگر سرو دارای شاخه‌های افقی و عمود بر محور تنه هستند؛ در حالی که در این نوع سرو، شاخه‌ها تقریبا موازی محور تنه هستند.  این سرو قدیمی به طول ۳۰ متر در ارتفاع ۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و مسیر دسترسی به آن نیز، پر از چشم‌اندازهای سرسبز و پوشیده از چنارهای تنومند است.  

پناهگاه حیات وحش سلکه

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۶ کیلومتر - ۳۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: صومعه سرا 

اطراف رشت کجا بریم؟

پناهگاه حیات وحش سلکه با وسعت ٣۶٠ هکتار در روستای هنده خاله، یکی از تالاب‌های با ارزش استان گیلان در صومعه سرا و در جنوب بندر انزلی است که هر سال پرندگان مهاجر بسیاری به آن سفر می‌کنند. گل‌های نیلوفر آبی،  صدای پرندگان مهاجر و آبزیان پر سروصدا در حصاری از نیزارها، چشم‌اندازی بی بدیل و باورنکردنی را در این پناهگاه خلق کرده‌اند. قایق‌سواری، رستوران و کافه، مخفی‌گاه پرنده‌نگری، ‌ برج، ‌ دوربین چشمی و پیاده روی در پل‌های چوبی از جمله امکانات پناهگاه حیات وحش سلکه هستند.

تالاب سیاه کیشم

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۲ کیلومتر - ۵۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، پرنده‌نگری

آدرس: صومعه سرا 

اطراف رشت کجا بریم؟

تالاب سیاه کشیم، یکی از مناطق حفاظت‌شده استان گیلان است که در جنوب غربی تالاب انزلی و جنوبی‌ترین بخش این تالاب واقع شده است. این تالاب در حوزه شهرستان‌های بندر انزلی و صومعه‌ سرا قرار دارد و از لحاظ زمین‌شناسی قدیمی به شمار نمی‌آید؛ زیرا تنها هفت قرن از تشکیل آن گذشته است.  

تنوع گیاهی تالاب سیاه کشیم شامل لویی، نی، جگن، بارهنگ آبی، اسپرغان، آقطی، تراپا، لاله تالابی، نیلوفر آبی، سراتوفیلوم، گونه‌های کنار آبزی همچون نی، تاج‌ریزی، سرخاب کولی و گونه‌های خشکی مثل توسکا در کنار تنوع پوشش جانوری مانند قو، غاز، اردک بلوطی، اردک تاجدار، خوتکا، کله سبز، انواع حواصیل، فیلوش، انواع شکاریان شامل عقاب تالابی، لیل، دلیچه، سنقر تالابی، پرستوهای دریایی و کاکایی، این منطقه را تبدیل به مکانی ارزشمند و بسیار مهم کرده است.

جالب است بدانید که وجه تسمیه نام تالاب سیاه کشیم به حادثه‌ای مربوط می‌شود که چند سال پیش اتفاق افتاد. در این اتفاق، یک عروس یا «گیشه» در زبان محلی در هنگام حرکت از روستای اسفند به‌سمت روستای آبکنار غرق می‌شود.  کشیم نیز نام پرنده‌ای است که هر سال به این منطقه مهاجرت می‌کند. نام این تالاب نیز با توجه به شباهت بین اسم کشیم و گیشه، به «سیاه کشیم» نام‌گذاری شد.

تالاب هند خاله

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۸ کیلومتر - ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: صومعه سرا

اطراف رشت کجا بریم؟

تالاب هندخاله در دهستان هندخاله از توابع تولمات شهرستان صومعه سرا در شمال شرقی صومعه سرا واقع شده است. نام این تالاب در زبان محلی به «رودخانه بزرگ» ترجمه می‌شود. این تالاب زیبا، هر سال گردشگران بسیاری را به‌سمت این منطقه می‌کشاند. این تالاب در نزدیکی تالاب‌های سلکه، نرگستان و سیاه درویشان قرار دارد و شما می‌توانید در یک سفر یک‌روزه از رشت به دیدن همه آن‌ها بروید. تالاب هندخاله در گذشته تنها راه ارتباطی با تالاب انزلی بود و در حال حاضر، زیستگاه هزاران پرنده مهاجر است؛ بنابراین، پرنده‌نگری از فعالیت‌های رایج در این منطقه به شمار می‌آید.

تالاب سیاه درویشان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۰ کیلومتر - ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: صومعه سرا 

اطراف رشت کجا بریم؟

تالاب سیاه درویشان در منطقه سیاه درویشان از توابع تولمات شهرستان صومعه سرا واقع شده است.  این تالاب در ادامه تالاب انزلی قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از پل رودخانه در پنج کیلومتری روستای سیاه درویشان عبور کنید و سپس سوار قایق شوید.  گونه‌های مختلف پرندگان بومی و مهاجر همچون کیلار، فیلوش، خوتکای پر سفید و معمولی و لک‌لک و انواع آبزیان در این منطقه زندگی می‌کنند و به همین دلیل،  این منطقه از نظر زیست محیطی، گردشگری و اقتصادی دارای اهمیت بسیاری است.  ۱۰ رود از ۴۰ رودخانه استان گیلان با سرچشمه گرفتن از فومن و ماسال به این تالاب سرازیر می‌شوند و آب آن را تامین می‌کنند. بهترین فصل بازدید از تالاب سیاه درویشان، فصل بهار و تابستان است؛ زمانی که سطح آن، پوشیده از گل‌های زیبای مردابی می‌شود.

محوطه تاریخی هفت دغنان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۹ کیلومتر - ۵۰ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس: صومعه سرا 

اطراف رشت کجا بریم؟

شهر تاریخی هفت دغنان با قدمتی ۱۲۰۰ ساله یکی از شهرهای تاریخی ایران است. این شهر در شهرستان صومعه سرا، دهستان ضیابر و روستای بهمبر قرار دارد و به‌دلیل دور بودن از مرکز شهر، کماکان مکانی بکر و کمتر شناخته شده است. این محوطه تاریخی با ۶۰ هکتار مساحت، مکانی فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به تاریخ است. این منطقه در گذشته به «گسکر» مشهور بود و بسیاری از آثار تاریخی آن در زیر ریشه گیاهان مدفون شده‌اند.

در میان آثار باقی مانده محوطه تاریخی هفت دغنان می‌توان به بقایای سه پل خشتی روی رودخانه بهمنبر، یک حمام قدیمی، ظروف چینی، کوره‌های شیشه‌گری، آجرپزی و سفالگریمهر و همچنین مهر، انگشتر، سماور و کوزه‌های سفالی اشاره کرد که به‌همراه مردگان دفن شده بودند. این منطقه تاریخی، جزو آثار ثبت شده ملی است و بازدید از آن به‌شدت توصیه می‌شود.

ییلاق زودل سر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۷ کیلومتر - یک ساعت و ۱۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: فومن 

اطراف رشت کجا بریم؟

در مسیر «قله‌ تراشوم» در نزدیکی روستای «خانوانه» شهرستان فومن، ییلاقی زیبا با چشم‌اندازی بی‌نظیر و آب‌وهوایی مطلوب قرار دارد که به «زودل» شهرت یافته است. علت نام‌گذاری این مکان زیبا به «زودل»، به‌دلیل حضور روستای «زودل» در مسیر رسیدن به این ییلاق است. در واقع ییلاق بالاتر از روستا قرار گرفته و با بهره‌گیری از اسم روستا و قرارگیری ییلاق بالاتر از روستا (سر به‌معنای بالاتر است)، به ییلاق «زودل سر» نام‌گذاری شده است. این مکان طبیعی، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان فومن در استان گیلان است که سالانه جمع بسیاری از توریست‌ها و مسافران داخلی برای بازدید از آن، به فومن سفر می‌کنند.

منطقه‌ حفاظت ‌شده گشت رودخان و سیاه مزگی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۶ کیلومتر - ۵۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس:  فومن

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه‌ حفاظت‌شده‌ «گشت رودخان و سیاه‌مزگی، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر فومن است که با بهره‌مندی از اقلیمی مرطوب و معتدل، پوشش گیاهی بومی و جنگل های هیرکانی، مراتع ییلاقی، جلگه، رودهای متعدد خروشان و باغ‌های زیبای چای به ناحیه‌ای مناسب و مطلوب برای گردشگران و مسافران سراسر کشور تبدیل شده است. این منطقه در سال ۱۳۷۸ عنوان منطقه‌ای حفاظت ‌شده را به خود اختصاص داد. در این بخش از استان گیلان، زیستگاه گونه‌های مختلفی از جانوران از جمله قرقاول، آبیا، تشی، گورکن، سیاه‌گوش، روباه، گربه‌ جنگلی، گراز، خرس قهوه‌ای، مرال شوکا، شغال و پلنگ، است. از ویژگی‌های گردشگری در این منطقه‌ حضور دره‌های عمیق، رودهای بسیار و آبشارهای خروشان است که طبیعتی بکر و فوق‌العاده را به وجود آورده است.

دیدنیهای اطراف رشت در تابستان

چشمه آب شور لاکان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۲۰ کیلومتر -  حدود یک ساعت با احتساب پیاده روی

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رشت،  انتهای جاده رشت-لاکان، روستای بالاشیخان

اطراف رشت کجا بریم؟

چشمه آب شور لاکان در روستایی به نام «بالاشیخان» و در نزدیکی بقعه «آقا دانا پیر» در انتهای جاده رشت - لاکان قرار دارد. این چشمه خروشان در شرق روستا در دل جنگل‌های لاکان، دارای مقادیر بسیاری املاح نمک و گوگرد است و دیواره‌های آن با رسوب‌های آهکی پوشانده شده است. مردم روستا اعتقاد دارند که آب چشمه آب شور لاکان، شفابخش است و از آن برای درمان بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند.

مسیر دسترسی به چشمه آب شور لاکان کمی مشکل است و به همین دلیل، بسیاری از گردشگران به دیدن آن نمی‌روند؛ اما این چشمه، یکی از بکرترین دیدنیهای اطراف رشت است و بهتر است فرصت بازدید از آن را از دست ندهید. در مسیر رسیدن به این چشمه، در ابتدای جاده اصلی رشت- سراوان، تابلوی بقعه «آقا دانا پیر» و «روستای بالاشیخان» را می‌بینید. پس از رسیدن به روستا، بهتر است آدرس مسیر چشمه را از اهالی پرسید و با راهنمایی آن‌ها، راه خود را از میان جنگل پیدا کنید.

آبگیر فشتام

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۷ کیلومتر - حدود ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: جاده سراوان، روستای فشتام

اطراف رشت کجا بریم؟

آبگیر فشتام با ۱۸ هکتار وسعت، در مسیر جاده سراوان به‌سمت جاده سیکل ترکیبی در روستای فشتام در دهستان اسلام آباد قرار دارد. این آبگیر در فصل پاییز و زمستان کاملا پر آب است و بازدید از آن در فصل پاییز، زمانی که درختان زرد و نارنجی اطراف آن را احاطه می‌کنند، به‌شدت توصیه می‌شود. عمق این آبگیر در فصل بهار و تابستان کاهش می‌یابد؛ اما سطح آبگیر از گل‌های صورتی نیلوفر آبی پر می‌شود که در کنار درختان سبز، منظره‌ای فوق‌العاده برای عکاسی خلق می‌کنند. یکی از بهترین ماه‌ها برای بازدید از این آبگیر، تیر ماه است؛ زمانی گل‌های خوشرنگ نیلوفر، سطح آبگیر را پر می‌کنند.

منطقه ساحلی حاجی بکنده

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۲ کیلومتر - حدود ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: تفریحی، دریا، طبیعی

آدرس: بخش خشکبیجار،  دهستان حاجی بکنده

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه ساحلی حاجی بکنده از توابع بخش خشکبیجار در ۹ کیلومتری شمال شرقی خشکبیجار و در ۳۲ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. این منطقه ساحلی، مکانی بکر و جذاب برای گردشگران است که با وجود اقامتگاه‌های مناسب، ساحل شنی، ورزش‌های ساحلی و شنا، صید ماهی، تماشای صید گروهی و زمستانی و خرید ماهی تازه از ماهیگیران، شما را عاشق خود خواهد کرد.

منطقه ساحلی حاجی بکنده در دهستان حاجی بکنده در ارتفاع ۲۶ متر پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد. این دهستان، دارای دو رود به نام‌های رودخانه حاجی بکنده و رودخانه امین آباد است که فرصتی بی‌نظیر برای ماهیگیری را در اختیار شما می‌گذارند. بهترین زمان سفر به منطقه ساحلی حاجی بکنده،  اواخر ماه فروردین تا اواخر تیر ماه و همچنین فصل پاییز است.

منطقه آزاد انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۰ کیلومتر - حدود ۳۷ دقیقه

نوع جاذبه: تفریحی، دریا، خرید

آدرس: منطقه آزاد انزلی

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه آزاد انزلی یک مجموعه گردشگری کامل در ۳۰ کیلومتری شهر رشت است که با وجود چند مرکز خرید، بزرگ‌ترین آکواریوم ایران، گیم لند، بولینگ، شهربازی، پارک ساحلی، رستوران و کافی شاپ در کنار انواع تفریحات آبی ساحلی مانند پاراگلایدر، جت اسکی و قایق‌سواری، مکانی فوق‌العاده برای گذراندن یک روز زیبا در نزدیکی رشت است. فضاهایی برای پیاده روی، آلاچیق‌ها، باربیکیو و نورپردازی در شب از دیگر امکاناتی هستند که در این مجموعه به آن دسترسی خواهید داشت.

آکواریوم منطقه آزاد انزلی

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۱ کیلومتر - حدود ۳۹ دقیقه

نوع جاذبه: تفریحی، آکواریوم، خرید

آدرس: منطقه آزاد انزلی 

اطراف رشت کجا بریم؟

آکواریوم منطقه آزاد انزلی یا آکواریوم فانتستیک (Funtastic)، بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه تفریحی و گردشی در کشور است که آکواریوم و باغ خزندگان را در خود جای داده است. هشت هزار نوع ماهی در یک تونل ۴۳ متری با شیشه‌ای به ضخامت ۱۸ سانتی‌متر در این آکواریوم زندگی می‌کنند. این مجموعه یا مساحت ۱۰ هزار مریع، چهار طبقه است و علاوه بر آکواریوم، دارای شهربازی، سالن بولینگ، سینمای چندبعدی، سوئیت‌های اقامتی، بازی‌های کامپیوتری، رستوران، باغ خزندگان، گیفت شاپ، سینمای واقعیت مجازی و کافی‌شاپ است.  

زیبا کنار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۹ کیلومتر - حدود ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: تفریحی، دریا، بازار

آدرس: رشت 

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه ساحلی زیبا کنار در ۳۹ کیلومتری شهر رشت و ۴۰ کیلومتری بندر انزلی قرار دارد و از سمت شمال به دریای خزر، از شرق به کیاشهر، از جنوب به لشت نشا و از غرب به بندرانزلی منتهی می‌شود. آب و هوای این منطقه ساحلی، معتدل و مرطوب است و بسیاری از افراد، آن را با نام «نگین دریای خزر» می‌شناسند.

بازارهای محلی با عرضه ماهی، ترشیجات، سبزیجات، شیر، دوغ، ماست و نان‌های محلی،  رودخانه‌های خروشان، شالیزارهای سرسبز، ساحل تمیز، تالاب‌ها و آبگیرها و رودخانه عظیم و باشکوه سپیدرود از جاذبه‌های گردشگری منطقه ساحلی زیبا کنار هستند. این منطقه دارای یک رودخانه دیگر با طول هشت کیلومتر به نام اوشمک نیز است که مکانی مناسب برای ماهیگیری به شمار می‌آید و طبیعتی بکر و جذاب دارد.  

پارک جنگلی کیاشهر

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۹ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، دریا

آدرس: زیبا کنار

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک جنگلی کیاشهر با ۱۸ هکتار مساحت در نزدیکی زیبا کنار در داخل شهر ساحلی بندر کیاشهر قرار دارد. این پارک زیبا در مجاورت مرداب طبیعی، ساحل دریا و پل چوبی، یکی از زیباترین پارک‌های جنگلی گیلان است. قدم زدن روی پل چوبی کیاشهر بر فراز آب‌های خروشان رودخانه سپید رود و تماشای درختان توسکای ساحلی  در مجاورت جاده و مزارع برنج، از جمله تجربباتی هستند که به‌هیچ‌وجه نباید آن‌ها را از دست بدهید.

بندر کیاشهر که در گذشته با نام بندر فرحناز شناخته می‌شد، از شهرهای ساحلی استان گیلان و بخشی از شهرستان آستانه اشرفیه است. از جمله امکانات پارک جنگلی کیاشهر، می‌توان به تجهیزات رفاهی، سرویس بهداشتی، نمازخانه، مکان‌های اقامتی (کمپینگ موقت)، پارکینگ عمومی، فضاهای بازی کودکان، ساختمان بازی های رایانه‌ای، زمین ورزشی روباز، مرکز فرهنگی و سالن اجتماعات اشاره کرد.

ساحل عسگر آباد

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۸ کیلومتر - یک ساعت و ۱۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، دریا

آدرس: زیبا کنار

اطراف رشت کجا بریم؟

ساحل عسگر آباد در پنج کیلومتری شهر کیاشهر به‌سمت چمخاله قرار دارد. برای رسیدن به این ساحل زیبا باید از مسیری عبور کنید که از یک طرف، محصور به درختان تنومند جنگلی و در هم تنیده است و از سوی دیگر، پوشیده از شالیزارهای سرسبز. از امکانات این ساحل بکر می‌توان به آلاچیق‌ها اشاره کرد.

ساحل چمخاله

فاصله از مرکز شهر رشت: ۷۰ کیلومتر - یک ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: تفریحی، دریا، طبیعی

آدرس: لنگرود، چمخاله

اطراف رشت کجا بریم؟

ساحل چمخاله، یکی از بهترین سواحل استان گیلان در ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود، واقع شده است و با ساحلی ماسه‌ای، نمایی کوهستانی و چشم‌انداز مزارع زیبا، تجربه‌ای متفاوت از تماشای دریا را به شما ارائه می‌کند. از امکانات تفریحی در این ساحل، می‌توان به ویلاها و پلاژها، آلاچیق، فوتبال و والیبال ساحلی، پیاده ‌روی،  دوچرخه‌ سواری، اسب ‌سواری، موتور چهارچرخ و تفریحات آبی مانند شنا و قایق‌سواری اشاره کرد. جالب است بدانید که ساحل چمخاله، به‌عنوان دومین مکان گردشگری محبوب استان گیلان، بعد از بندر انزلی شناخته می‌شود.  

خمام

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۷ کیلومتر - حدود ۲۴ دقیقه

نوع جاذبه: شهری، خوردنی

آدرس: شهرستان خمام

اطراف رشت کجا بریم؟

شهرستان خمام، بین دو شهر رشت و بندر انزلی واقع شده است و فاصله بسیار کوتاهی تا شهر رشت دارد. در سفر به رشت، تجربه بازدید از این شهر با قدمتی از هزار سال قبل را از دست ندهید.  ساحل تفریحات دریایی جفرودبالا،  عمارت تاریخی چوکام، مرداب دهنه سر، آلاچیق درختی دهنه سر،  مرکز اکوتوریسم جیرسرباقرخاله و قصر بازی (بزرگ‌ترین شهربازی سرپوشیده در استان گیلان با امکانات رفاهی و بازی بولینگ) از جمله دیدنیهای خمام هستند.  جنگل فتاتو، بخشی از آخرین نمونه‌های باقی‌مانده جنگل های هیرکانی از نوع جلگه‌ای و از توسکاستان‌های قشلاقی حاشیه دریای خزر در شهرستان خمام است که جزو آثار ملی طبیعی ایران به شمار می‌آید.

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم گردشگری این منطقه از استان گیلان، یخ در بهشت خمام است که امکان ندارد در جای دیگری از استان گیلان یا ایران، نظیر آن را دیده باشید. یخ در بهشت خمام یا میوه یخی با طعمی بهشتی و خوشمزه، در تمام فصول سال با میوه همان فصل درست می‌شود و طعمی به‌یادماندنی دارد. پس به‌هیچ‌وجه، فرصت امتحان کردن آن را از دست ندهید.

ماسال

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۲ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: صومعه ‌سرا

اطراف رشت کجا بریم؟

ماسال، دومین شهر مرتفع گیلان در همسایگی رضوانشهر، فومن، صومعه ‌سرا، خلخال و اردبیل است. این منطقه مرتفع و بکر به شهر آبشار مشهور است و امروزه، ییلاق‌های بینظیری چون شاندرمن و اولسبلنگاه (۲۵ کیلومتری جنوب ماسال) و ییلاق‌های کوچک‌تر همچون شالما، نسا، خریدول و ییلاق سوئه چاله، از قطب‌های گردشگری این شهر به شمار می‌آیند.  

رودخانه خالکایی،  آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی اولسبلنگاه در ماسال، آبشار خون با ارتفاع بیش از ۱۵ متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع ۱۰ متر و غارهایی همچون غار باستانی خندیله پشت، غار چسلی و غار کلچال از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند که نباید از دیدن آن‌ها غافل شد. بهار و تابستان، بهترین فصول برای سفر به این منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا و قدم زدن بر فراز ابرها هستند.

ییلاق اولسبلنگاه

فاصله از مرکز شهر رشت: ۸۰ کیلومتر - دو ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: ماسال 

اطراف رشت کجا بریم؟

ییلاق اولسبلنگاه ماسال در ۲۵ کیلومتری ماسال، یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر ماسال است. اقامت در کلبه‌های چوبی، مزه کردن نان‌های سنتی و محصولات دامی تازه، گوش سپردن به صدای پرندگان و هوای مه‌آلود، از جمله تجربیاتی است که می‌توانید در این ییلاق به دست آورید. هوا در فصل تابستان در این ییلاق به‌قدری خنک است که باید در شب، بخاری روشن کنید. گذر از یک جاده پرپیچ‌وخم و در نهایت، رسیدن به بالای ابرها این ییلاق را تبدیل به مکانی خاص و منحصربه‌فرد در استان گیلان کرده است.

ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه، یکی دیگر از جاذبه‌های بکر این منطقه است. با عبور از میان کلبه‌ها و گذشتن از کنار  گله‌های گاو و گوسفند در حال چرا، به منطقه‌ای مرتفع می‌رسید؛ جایی که تمام شهر، زیر پای شما است.

شاندرمن

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۰ کیلومتر - یک ساعت و ۱۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: ماسال 

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه بکر و زیبای شاندرمن در ۱۰ کیلومتری شمال شهرستان ماسال قرار دارد و در گذشته،  محل عبور کاروان‌ها به‌سمت تالش شمالی و خلخال بوده است.  آب و هوای خنک و ییلاقی، چشم‌اندازهایی مسحورکننده و جادویی،  غار شگفت‌انگیز آویشو با صدها قندیل،  آبشار وزن و پهناورترین روستای استان گیلان به نام «سیاهمرد»، شاندرمن را تبدیل به مکانی جذاب برای طبیعت گردی کرده است. این منطقه نیز درست مانند ییلاق اولسبلنگاه، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری گیلان در نزدیکی رشت به شمار می‌آید که امکان اقامت در کلبه‌های چوبی در آن فراهم است.

منطقه ییلاقی دشت النزه

فاصله از مرکز شهر رشت: ۹۴ کیلومتر - سه ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس:  استان گیلان، ماسال، شاندرمن 

اطراف رشت کجا بریم؟

منطقه ییلاقی دشت النزه، یکی از بکرترین دیدنی های گیلان در ماسال است که در بین کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده شاندرمن قرار گرفته است. پوشش گیاهی زیبا، در خت افرایی با ۲۰۰ سال قدمت، آب و هوای مطبوع، گله اسب‌های وحشی، دام‌های در حال چرا و فضایی روستایی در این منطقه، شما را در سفری به گذشته به یاد کارتون هایدی و کوه آلپ می‌اندازد.  آبشار واشیاره، بقعه امامزاده ابراهیم و یک چشمه از جمله جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. بخشی از مسیر دسترسی به دشت النزه، جاده آسفالت و بخشی دیگر، جاده خاکی است؛ برای همین باید این مسیر را با ماشین‌های مخصوص کوهستان در کنید.

روستای سیبن 

فاصله از مرکز شهر رشت: ۹۰ کیلومتر - دو ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، ییلاق

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای سیبن، یکی از مناطق ییلاقی کمتر شناخته ‌شده استان گیلان در بخش خورگام شهرستان رودبار است. این روستا در ارتفاع ۱۴۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و نام آن به‌معنای «زیر سایه» است. این روستا با دارا بودن دشت‌هایی سرسبز و پر از گل‌های وحشی، آب و هوایی دلپذیر و طبیعتی منحصربه‌فرد، یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی در استان گیلان، به‌خصوص در فصل بهار و تابستان به حساب می‌آید. پیاده روی، کمپ کردن، تماشای طبیعت و کوهستان‌ها و آشنایی با مردم مهمان‌نواز روستا از جمله فعالیت‌هایی هستند که می‌توانید در روستای سیبن انجام دهید.

دیدنیهای اطراف رشت در پاییز

دریاچه سقالکسار

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۸ کیلومتر - حدود ۳۳ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: روستای سقالکسار 

اطراف رشت کجا بریم؟

دریاچه یا سد خاکی سقالکسار، یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌هایی است که در اطراف رشت در نزدیکی چماچاه و روستای سقالکسار قرار دارد. این دریاچه با چشم‌اندازی باورنکردنی، چشم شما را در بدو ورود به خود خیره خواهد کرد. «سقال» به‌معنای محل آب خوری و «لک» و «سار» نام دو پرنده زیبا هستند و در کل، معنی سقالکسار، «محل آبخوری بالای تپه» است.  دریاچه در میان جنگل انبوهی قرار دارد و در اطراف آن چند آلاچیق و یک کافی‌شاپ بسیار زیبا با معماری سنتی ساخته شده‌اند. ارتفاع و وسعت آب دریاچه به‌دلیل کاهش بارندگی و تبخیر آب در فصل تابستان کمتر می‌شود؛ پس بهتر است که در فصل پاییز یا بهار به این دریاچه در نیم ساعتی رشت سفر کنید.

تالاب اژدراک گیلان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۹ کیلومتر - ۳۵ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

اطراف رشت کجا بریم؟

تالاب اژدراک گیلان در نزدیکی دریاچه یا سد خاکی سقالکسار قرار دارد و به‌دلیل اینکه زیاد شناخته‌ شده نیست، فضایی دنج و آرام را برای طبیعت‌گردی در اختیار شما می‌گذارد. برای رسیدن به این تالاب از مردم روستا کمک بگیرید. اگر در یک روز بارانی به‌سمت این تالاب می‌روید، حتما چکمه یا پوتین مناسب به‌همراه داشته باشید؛ زیرا اطراف تالاب، حسابی گلی می‌شود.

جیرسرباقرخاله

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۶ کیلومتر - ۲۳ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: خمام 

اطراف رشت کجا بریم؟

مرکز اکوتوریستی جیرسرباقرخاله در فاصله ۱۸ کیلومتری از شهر رشت و در بخش خمام قرار دارد. جاذبه اصلی این مرکز، یک دشت بزرگ سرسبز است که پناهگاه حیوانات محسوب می‌شود. در این مرکز، یک رودخانه نیز قرار دارد که زیستگاه پرندگان بومی است و کایاک ‌سواران می‌توانند در آن فعالیت کنند. از دیگر جاذبه‌های این مرکز اکوتوریستی می‌توان به یک کافه رستوران چوبی و یک بنای دو طبقه با معماری سنتی اشاره کرد که محل نمایش و فروش محصولات کشاورزی و صنایع دستی است.

دریاچه بره سر گیلان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۹۰ کیلومتر - دو ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

دریاچه بره سر یا ویستان در دل جنگلی سحرآلود در منطقه خورگام رودبار و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر رودبار قرار دارد. این دریاچه بکر و زیبا با وسعتی معادل چهار هکتار در اثر زلزله مهیب رودبار به وجود آمده است؛ زلزله‌ای که روستای بره سر و ساکنان آن را در سال ۱۳۶۹ زیر خروارها خاک مدفون کرد. سکوت و آرامش دریاچه در میان صدها درخت راش به‌قدری زیبا است که بدون شک، خاطره تماشای آن برای همیشه در ذهن شما حک خواهد شد. دریاچه بره سر در ۱۰ کیلومتری روستای داماش قرار دارد و برای رسیدن به آن باید سوار ماشین‌های آفرود شوید؛ زیرا جاده و مسیر دسترسی به آن کمی مشکل است.

تپه مارلیک

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۰ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: تاریخی

آدرس: رودبار 

اطراف رشت کجا بریم؟

شهرستان رودبار یکی از مناطق باستانی ایران است که قدمت برخی از آثار کشف شده در آن به دوران پارینه‌سنگی برمی‌گردد. محوطه باستانی تپه مارلیک یا چراغعلی تپه با قدمتی از سه هزار سال قبل، یکی از جاذبه‌های تاریخی رودبار است که در شرق رودخانه سفیدرود و در دره گوهر رود واقع شده است.

 ظروف سفالی، دکمه‌های تزیینی، جام‌های چینی، شیشه‌ای، طلایی، نقره‌ای و مفرغی، مجسمه‌های برنزی و سفالی، شمشیرها و سرنیزه‌ها، پارچه و «جام مارلیک» از جمله آثار کشف شده در این منطقه هستند.

با قدم زدن در این محوطه باستانی، می‌توانید تاریخ پر رمز و راز گیلان را با تمام وجود خود حس کنید. مسیر دسترسی به تپه مارلیک نیز، مسیری لذت‌بخش و پر از چشم‌اندازهای سرسبز و زیبا است که خاطره‌ای دلنشین از سفر به این منطقه برای شما رقم می‌زند.

فومن

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۰ کیلومتر - ۴۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، تاریخی

آدرس: فومن 

اطراف رشت کجا بریم؟

شهر فومن در نزدیکی رشت و در مسیر ماسوله قرار دارد.  باغ‌ها، شالیزارها، مجسمه‌ها، درختان چنار و مناظر زیبای طبیعی در این سرزمین تاریخی با قدمتی از  ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل در کنار آب و هوایی معتدل و مطبوع، خوراکی‌های لذیذ، سوغات و صنایع دستی محلی و آثار تاریخی به جامانده از دوران باستان، فومن را تبدیل به یکی از بهترین مقاصد گردشگری در اطراف رشت کرده‌اند.

روستای فوشه

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۰ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: فومن 

اطراف رشت کجا بریم؟

یکی از مناطق دیدنی در شهرستان فومن، روستای فوشه در فاصله‌ ۲۲ کیلومتری جنوب غربی این شهرستان است که در نزدیکی «قلعه‌ رودخان» قرار دارد. محصور شدن این روستای زیبا از غرب، جنوب و جنوب غربی به مناطق کوهستانی، ارتفاعات و جنگل‌های زیبا با چشم‌اندازهای فوق‌العاده و قرارگیری آن در دامن کوه و جنگل، از ویژگی‌های ناب و دوست‌داشتنی این منطقه از شمال کشور برای بازدید و مسافرت محسوب می‌شود که سالانه میزبان علاقه‌مندان بسیاری به طبیعت و ایرانگردی است. همچنین پوشش گیاهی متنوع و حضور درختانی همچون توسکا، افرا، لرگ، راش، خرمندی و راش طبیعتی زیبا با آرامش و سرسبزی منحصربه‌فردی را برای ساکنان و بازدیدکنندگان از این منطقه به ارمغان آورده است.

غار خون فوشه

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۵ کیلومتر - دو ساعت

نوع جاذبه: طبیعی

اطراف رشت کجا بریم؟

در فاصله‌ ۱۵ کیلومتری از روستای فوشه و در نزدیکی قلعه‌ رودخان شهرستان فومن، غاری کهن با قدمتی بالغ بر سه هزار سال قرار دارد که می‌توان از آن به‌عنوان یکی از دیدنی‌ها و جاذبه‌های ارزشمند این منطقه از استان گیلان یاد کرد. این غار در در کمرکش کوه تالش و در منطقه‌ای جنگلی به نام «خون» (محل جاری شدن چشمه به زبان تالشی) قرار دارد و به‌دلیل قدمت تاریخی و زیست‌محیطی از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است. گردشگران در مسیر دسترسی به غار با جاذبه‌های بکر طبیعی و زیبایی‌های خارق‌العاده‌ای روبه‌رو می‌شوند که سختی راه و پیمودن شیب تند مسیر را به فراموشی خواهند سپرد.

قلعه رودخان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۰ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، کوهنوردی، تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس: فومن 

اطراف رشت کجا بریم؟

قلعه رودخان در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن در نزدیکی روستای رودخان، بر فراز ارتفاعات جنگلی منطقه حیدرآلات و در میان جنگلی انبوه قرار گرفته است. ارتفاع قلعه رودخان از سطح دریا بین ۶۵۵ تا ۷۱۵ متر است و این قلعه از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. این قلعه مهم تاریخی، سال‌ها مرکز حاکمان گیلان بوده است و یکی از بزرگ‌ترین و باعظمت‌ترین دژهای نظامی گیلان و ایران به شمار می‌آید. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان نسبت داده می‌شود.

برای رسیدن به قلعه رودخان باید از حدود هزار پله بالا بروید. مسیر کوهستانی رسیدن به قلعه به‌قدری زیبا است که گذشت زمان و سختی آن به چشم شما نمی‌آید. تماشای شکوه طبیعت و دژی با عظمت در قلعه رودخان، یکی از بهترین تجربیاتی است که می‌توان در استان گیلان به دست آورد.

آبشار دودوزن

فاصله از مرکز شهر رشت: ۵۲ کیلومتر - یک ساعت و ۱۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: شفت

اطراف رشت کجا بریم؟

آبشار دودوزن در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزگی، یکی از بکرترین آبشارهای استان گیلان است که از چشمه‌های ارتفاعات سیاهمزگی سرچشمه می‌گیرد و دارای طبیعتی بی‌نظیر و تماشایی است. این آبشار در فاصله ۲۴ کیلومتری از شهرستان شفت و در منطقه خرم کش قرار دارد.  پیک نیک، عکاسی، فرود از آبشار و عبور از پل چوبی در محوطه آبشار از جمله جذابیت‌های این منطقه هستند.

ماسوله

فاصله از مرکز شهر رشت: ۶۰ کیلومتر - یک ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی، کوهنوردی، تاریخی، روستاگردی

آثار ملی ایران

آدرس: فومن، ماسوله

اطراف رشت کجا بریم؟

شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر رشت و ۳۵ کیلومتری فومن قرار دارد. این شهر با قدمتی از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال قبل با وجود خانه‌های زردرنگ در پس‌زمینه سبز جنگل و کوه‌های خوش‌رنگ در دنیایی مه‌آلود، بیشتر شبیه به یک تابلو نقاشی یا کارت پستال است.  ماسوله یکی از معدود شهرهای بدون وسیله نقلیه موتوری در دنیا است که با کوچه باغ‌های باریک و پله‌پله، تردد هرگونه وسایل نقلیه را غیرممکن کرده است.  

اگر به‌دنبال فرار از شلوغی شهر هستید، به ماسوله پناه ببرید؛ شهری که هر روز صبح با آواز خروس‌ها و بوی مطبوع نان محلی آغاز می‌شود. در سفر به ماسوله گیلان طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل یک شب در این شهر اقامت داشته باشید؛ زیرا پیاده‌روی شبانه و تجربه قدم زدن در صبحگاه مه‌آلود ماسوله به‌قدری فوق‌العاده است که نباید به‌سادگی از آن غافل شوید. بازدید از موزه ها، پارک جنگلی و آبشارهای متعدد در کنار صعود به قله های متعدد از جمله جاذبه‌های گردشگری ماسوله هستند.

پارک ملی بوجاق

فاصله از مرکز شهر رشت:  ۵۰ کیلومتر - یک ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، پرنده‌نگری

آدرس: زیبا کنار

اطراف رشت کجا بریم؟

پارک ملی بوجاق، یک تالاب بین‌المللی و منطقه حفاظت‌شده است که در مجاورت رودخانه سفیدرود و در فاصله ۱۰ دقیقه‌ای زیبا کنار قرار دارد.  پارک ملی بوجاق، نخستین پارک ملی خشکی دریایی ثبت شده در کشور ایران با وسعت ۳۲۶۰ هکتار است. این پارک ملی،  زیستگاه گونه‌های مختلفی از پرنده‌ها مانند عروس غاز، فلامینگو، غاز خاکستری، پلیکان، آوست چوب پا، خوتکا، باکلان، اکراس، انواع حواصیل و پرنده‌ای به نام کله سبز است.

روستا و پارک جنگلی صفرابسته

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۲ کیلومتر - ۴۷ دقیقه

نوع جاذبه: طبیعی

آدرس: شمال شرق آستانه اشرفیه

اطراف رشت کجا بریم؟

روستای صفرابسته در بخش کیاشهر آستانه اشرفیه قرار دارد. یک پارک جنگلی به همین نام نیز در مجاورت این روستا واقع شده است که با درختان سربه‌فلک‌کشیده ارگ، صنوبر گیلان، بید، تبریز و طوس، یکی از زیباترین جنگل‌های استان گیلان به شمار می‌آید. شاخه‌های درهم تنیده این درختان، یک تونل جنگلی زیبا را خلق کرده‌اند که یکی از بهترین مکان‌های دیدنی اطراف رشت برای عکاسی به شمار می‌آید. در کنار جاده، سکوهایی برای نشستن و استراحت وجود دارند؛ اما باید بدانید که در این منطقه، خبری از آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی نیست.

پل خشتی نیاکو

فاصله از مرکز شهر رشت: ۴۰ کیلومتر - ۴۷ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس: آستانه اشرفیه

اطراف رشت کجا بریم؟

پل خشتی نیاکو یا «خشت پل»، یکی از جاذبه‌های تاریخی آستانه اشرفیه با قدمتی از قرن هشتم هجری است. این پل با ۵۰ متر طول و نزدیک ۶ متر عرض، یک پل سنگ‌فرش شده است.  پل خشتی نیاکو، جزو آثار ثبت شده ملی ایران است.

دیدنیهای اطراف رشت در زمستان

امامزاده هاشم

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۳ کیلومتر - ۳۴ دقیقه

نوع جاذبه: زیارتی

آدرس: آزادرراه رشت- قزوین 

اطراف رشت کجا بریم؟

آرامگاه امامزاده هاشم در ۳۰ کیلومتری جاده رشت قزوین، در مجاورت اتوبان بر فراز تپه‌ای صخره‌ای اما سرسبز، یکی از اماکن زیارتی استان گیلان است. با توجه به شجره نامه موجود در بقعه، گفته می‌شود که این امامزاده از نسل امام موسی کاظم است.  صحن زیبا و تزیینات داخلی خیره‌کننده این بقعه در کنار آینه‌کاری‌ها و ضریحی که به دست هنرمندان ایرانی ساخته شده‌اند، تجربه‌ای است که نباید آن را از دست بدهید.

طبیعت و تپه‌های سرسبز اطراف در اطراف بقعه،  بازارچه سنتی امامزاده هاشم در پایین‌دست بقعه و چند رستوران از دیگر جاذبه‌های امامزاده هاشم هستند. پل امام زاده هاشم نیز که در مقابل بقعه روی سفیدرود قرار دارد، این روستا را به سایر روستاهای سرسبز گیلان مانند براگور، کندلات و غیره متصل می‌کند.

کاروانسرای لات

فاصله از مرکز شهر رشت: ۳۴ کیلومتر - ۳۴ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی، تفریحی، اقامتگاه

آدرس: امامزاده هاشم 

اطراف رشت کجا بریم؟

کاروانسرای لات یا کاروانسرای شاه عباسی در ۳۵ کیلومتری جنوب رشت و چهار کیلومتری امامزاده هاشم قرار دارد. این بنا در سال ۱۲۴۶ هجری قمری به دستور منوچهر خان معتمدالدوله ساخته شده است.  کاروانسرای لات در دوران حمله روس‌ها به پادگان نظامی تبدیل شد و همین تغییر کاربری، آسیب‌های بسیاری به آن وارد کرد. البته خوشبختانه در حال حاضر، پس از تعمیرات فراوان، این کاروان‌سرا دارای یک رستوران و اقامتگاه مسافران است و قطار گردشگری گیلان مسافران را در کنار این کاروان‌سرا پیاده می‌کند تا در برنامه‌های تفریحی و فرهنگی مثل اجرای موسیقی و نمایش شرکت کنند.

پل خشتی لوشان

فاصله از مرکز شهر رشت: ۹۳ کیلومتر - یک ساعت و ۲۰ دقیقه

نوع جاذبه: تاریخی

آثار ملی ایران

آدرس: لوشان

اطراف رشت کجا بریم؟

پل خشتی لوشان با قدمتی از دوره قاجار، یکی از آثار ثبت شده ملی در شهر لوشان است که بازدید از آن را به شما توصیه می‌کنیم. این پل تاریخی برخلاف پل‌های خشتی دیگر که قوسی شکل هستند، به‌صورت پلکانی ساخته شده است و در قسمت ورودی آن، یک کتیبه وجود دارد. اگر از علاقه‌مندان به تاریخ هستید، حتما از پل خشتی لوشان دیدن کنید.

قله درفک

فاصله از مرکز شهر رشت: ۱۰۰ کیلومتر - سه ساعت

نوع جاذبه: طبیعی، کوهنوردی

آدرس: سیاهکل، دیلمان

اطراف رشت کجا بریم؟

قله درفک،  یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی کشور در جنگل‌های شیرکوه در استان گیلان است. این آتشفشان خاموش،  بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل بر بالای منطقه دیلمان،  عمارلو و خرگام قرار دارد.  صعود به قله درفک، یکی از بهترین فعالیت‌های است که می‌توان در این منطقه انجام داد؛ اما اگر به‌دنبال تماشای طبیعت و یک تجربه بدون سختی هستید، به بخش ییلاقی قله درفک بروید.

به گزارش وب گاه کجارو، سفر در تمام فصول سال به منطقه ییلاقی قله درفک، تجربه‌ای بکر و فراموش‌نشدنی است. بهاری با طراوت و پر از شکوفه، تابستانی با آب و هوایی کوهستانی و تازه، پاییزی خوش آب و رنگ و زمستانی با چشم‌اندازهای برفی، این شما هستید که تصمیم می‌گیرید در چه زمانی از سال به درفک سفر کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.