۱۶ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۹
کد خبرنگار: 2355
کد خبر: 84568190
۰ نفر

برچسب‌ها

جاذبه های طبیعی و گردشگری اسفراین

شهرستان اسفراین محل مناسبی برای جذب گردشگر، ایجاد شغل برای افراد و درآمدزایی است. شهرستان اسفراین در محدوده جنوب شرق خراسان شمالی قرار گرفته است و از جنوب شرقی به استان خراسان رضوی از غرب به شهرستان جاجرم و از شمال و شمال شرقی به شهرستان بجنورد، شیروان و فاروج محدود می شود.

موقعیت جغرافیایی اسفراین بر سر راه تجاری شرق به غرب که در سده نوزده میلادی نام (راه ابریشم) به آن دادند نقش مهمی در گردشگری، رونق اقتصادی و شکوفایی فرهنکی این منطقه داشته است.

این شهرستان با دره های زیبا و پرشکوه رویین، دهنه اجاق، سارمران و پیش قلعه، دره ییلاقی بیدواز، اردغان و آبشار زیبای ایزی و توی، ارتفاعات شاه جهان و چشمه سارهای ارتفاعات کرکزو هر ساله مهمانان و مسافران زیادی را به خود می خواند.
از جمله سوغات شهرستان اسفراین گردو، سیب، عسل، چادرشب، حوله و محصولات باغی و دامی است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری اسفراین

*روستای رویین

روستای پلکانی و گردشگری "رویین" از معروف ترین آبادی های خوش آب و هوای استان خراسان شمالی است که در شهرستان اسفراین و در یکی از دره های دامنه جنوبی رشته کوه آلاداغ قرار گرفته است. پلکانی بودن خانه های این روستا و واقع شدن در دره ای نسبتا تند در میانه ارتفاعات سر به فلک کشیده آلاداغ، زیبایی مسحورکننده ای به این روستا بخشیده است.

رویین به روستای شکوفه های سیب نیز معروف است که کوچه های پیچ در پیچ آن، بافت قدیمی خانه ها و شیب کوچه به کوچه روستا از مشخصات بارز این منطقه است که نظر هر تازه واردی را به خود جلب می کند.

صنایع دستی نظیر چادرشب بافی و پارچه بافی نیز از هنرهای رایج زنان این روستا است که دارای رونق خاصی در منطقه است.

مراسم و آیین های خاصی به مناسبت نوروز، سیزده بدر، دهه فاطمیه و دهه محرم توسط مردم این روستا برپا می شود و کشتی با چوخه ورزش محلی و بومی اهالی رویین است. "کله جوش" غذای محلی این روستا است و به عنوان غذای سنتی این منطقه شهرت یافته است.

جاذبه های طبیعی و گردشگری اسفراین

*بوستان و قلعه سالوک
بوستانهای ملی سالوک و ساریگل دو منطقه حفاظت شده بکر با جاذبه های زیاد طبیعی از جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان اسفراین هستند. این مناطق گردشگری دارای زیستگاه پرندگان و حیوانات بسیاری همچون قوچ و میش اوریال، کل و بز، گربه وحشی، پلنگ و آهو است.
این منطقه دارای گیاهان کم نظیر و کمیاب کوهی مانند گلابی و آلوچه وحشی، زرشک، قره میغ، زالزالک، ریخوک، نسترن وحشی، افرا کرکو، گز انجیر و گردو است.
از جمله جاذبه های دیدنی این شهرستان وجود برف اندیلها و یخچالهای طبیعی است که تا اوسط مردادماه نیز در خود برف دارند.

دژ قدیمی معروف به قلعه سالوک یا صعلوک، بناهای تاریخی و قدیمی در شمال منطقه حفاظت شده سالوک واقع شده است.
وجود غارهای مهم از جمله غار رختیان و غار پلنگ تخته نی در سالوک و غار پیش قلعه در پارک ملی و حفاظت شده ساریگل از مناطقی هستند که گردشگران و طبیعت دوستان را به سوی خود جذب می کنند.

*امامزاده باباقدرت
امام زاده باباقدرت در پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل در داخل یک غار به عمق حدود ۵۰ متر قرار دارد که در ابتدای ورودی غار یک سردر ساخته شده و سالانه مسافران زیادی برای زیارت به این مکان مذهبی می آیند.

جاذبه های طبیعی و گردشگری اسفراین

*شهر بلقیس

شهر باستانی "بلقیس" که کارشناسان بعد از ارگ بم آن را دومین بنای گلی ایران می دانند از دیگر جاذبه های دیدنی و آثار باستانی شهرستان اسفراین است.

این شهر که قدمت آن بنا بر آخرین گمانه زنی و کاوشهای تاریخی به دوران سلجوقی مربوط است از دو قسمت شهر و ارگ تشکیل شده که ارگ آن به مساحت ۴۸ هزار و ۶۰۰ متر مربع، ۳۶ متر طول و ۱۳۵ متر عرض دارد و در مرکز شهر قرار دارد.

ارتفاع دیوارهای ارگ این شهر ۶ تا ۹ متر و مصالح به کار رفته در بنای شهر خشت و گل چینه است.

شهر تاریخی بلقیس در مجموع ۲۹ برج به بلندای مختلف دارد که دروازه ورودی قلعه آن در گوشه شمال شرقی بنا شده است.

عرض دیوارهای این ارگ دربرخی نقاط تا پنج متر می رسیده که بنا به قولی عبور سواره نظام از روی این دیواره ها صورت می گرفته است.

سد اسفراین که بر روی رودخانه "بیدواز" در شمال شرق این شهرستان ساخته شده از دیگر دیدنی های این شهرستان خراسان شمالی است که سالانه شمار زیادی از گردشگران برای دیدن آن و استفاده از مناظر بکر و زیباییهای اطراف آن رهسپار می شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha