بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

استفن کینگ یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان رمان‌های ترسناک و درگیرکننده است که فیلم‌های متعددی براساس آثار او ساخته شده‌اند.

استفن ادوین کینگ که در دنیای ادبیات به استفن کینگ مشهور است، نویسنده کتاب‌های ژانر وحشت است که تعدادی از بهترین آثار تاریخ این ژانر دوست‌داشتنی نوشته و امروزه شهرتی جهانی دارد. او که ۲۱ سپتامبر ۱۹۴۷ در شهر مین ایالت پورتلند به دنیا آمد از بیست سالگی تا امروز به نگارش رمان‌های گوناگون مشغول است. نتیجه تلاش‌های او بیشتر از ۶۰ رمان و ۲۰۰ داستان کوتاه است که محبوبیتی بی‌مثال در سطح جهانی دارند. در سال‌های اخیر به دلیل محبوبیت بیشتر استفن کینگ، اقتباس‌های سینمایی متعددی براساس رمان‌های او ساخته شده که در ادامه می‌توانید با تعدادی از بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند هم آشنا شوید.

Carrie | کری

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۵ از ۱۰۰

برایان دی‌پالما با کارگردانی فیلم «ماموریت غیرممکن» شناخته می‌شود اما آثار محترم، تاثیرگذار و مهمی در کارنامه کاری او وجود دارند که «کری» یکی از آن‌ها لقب می‌گیرد. او این فیلم را براساس کتابی به همین نام نوشته استفن کینگ ساخت و با بودجه اندکی که در اختیار داشت در نهایت موفق شد عنوانی پرفروش و محبوب به هواداران ژانر ترس تقدیم کند. اگرچه بسیاری از منتقدان باور دارند «کری» بهترین فیلمی است که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده اما برایان دی‌پالما این فیلم را حتی یک عنوان ترسناک هم نمی‌داند.

شاید جالب باشد بدانید که «کری» نخستین اقتباس سینمایی از کتاب‌های استفن کینگ بود که در سال ۱۹۷۶ اکران شد. در سال ۲۰۱۳ بازسازی این فیلم به کارگردانی کیمبرلی پیرس ساخته شد که به اندازه فیلم کلاسیک مورد توجه قرار نگرفت اما در لیست بدترین اقتباس‌های سینمایی از کتاب‌های کینگ هم قرار نمی‌گرفت.

خلاصه داستان: کری دختربچه‌ای خجالتی و آرام است. او همیشه در مدرسه آزار می‌بیند و همکلاسی‌هایش او را اذیت می‌کنند. کری که معمولا واکنش خاصی به رفتار آن‌ها ندارد، متوجه می‌شود که قدرت‌های بسیار خاصی دارد و به همین دلیل تصمیم می‌گیرد که از همکلاسی‌هایش انتقام بگیرد.

1922 | ۱۹۲۲

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۱ از ۱۰۰

فیلم «۱۹۲۲» از نظر سینمایی می‌تواند بهترین و ارزشمندترین ساخته سرویس استریم نتلفیکس باشد. این فیلم براساس کتابی به همین نام نوشته استفن کینگ، رمان‌نویس مشهور عناوین ترسناک ساخته شده یکی از جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین فیلم‌های ترسناک چند سال اخیر است که در لیست بهترین عناوین اقتباس‌شده از رمان‌های استفن کینگ هم قرار می‌گیرد. فیلم «۱۹۲۲» گریبان مخاطب را حتی برای لحظه‌ای رها نمی‌کند. با سکانس‌های ترسناک و فراموش‌نشدنی این فیلم، روبه‌روشدن این فیلم با تماشاگرانش را به دشوارترین سطح ممکن می‌رساند. این فیلم یکی از نمادین‌ترین آثاری است که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند.

خلاصه داستان: ویلفرد جیمز، یک مزرعه‌دار است. این کشاورز برخلاف دیدگاه‌های همسرش، علاقه‌ای به فروش زمین کشاورزی‌اش ندارد و می‌خواهد هم‌چنان در روستا زندگی کند. ویلفرد که شدیدا به زمین کشاورزی‌اش وابسته است، متوجه می‌شود همسرش تصمیم گرفته از او طلاق بگیرد چراکه از زندگی در روستا خسته شده است. ویلفرد تصمیم‌های ترسناکی برای جلوگیری از جدایی همسرش می‌گیرد که ممکن است خونین‌تر از هر اتفاقی باشد.

The Shawshank Redemption | رستگاری در شاوشنک

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۰ از ۱۰۰

اگرچه استفن کینگ نویسنده‌ی مشهوری است که بیشتر به دلیل موفقیت رمان‌های ترسناکش به نویسنده منبع اقتباس بسیاری از فیلم‌های سینمایی لقب می‌گیرد اما داستان کوتاه «ریتا هیورس: رستگاری در شاوشنک» که توسط کینگ نوشته شده، یکی از آثار کم‌ترشناخته‌شده‌ی اوست که به یکی از فیلم‌های مشهور تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم در سال ۱۹۹۴ به سالن‌های سینما راه پیدا کرد اما در بلیت‌فروشی شکست خورد. بعدها استقبال از فیلم به حدی زیاد شد که همه رکوردهای فروش نسخه‌های فیزیکی فیلم‌ها توسط «رستگاری در شاوشنک» شکسته شد.

این فیلم به اعتقاد بسیاری از تماشاگران سینما یکی از بهترین فیلم‌های عامه‌پسند تاریخ هنر هفتم است که در لیست بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند هم قرار می‌گیرد.

خلاصه داستان: مردی به اتهام قتل همسرش راهی زندان می‌شود اما ادعا می‌کند که بی‌گناه است. بنابراین تلاش می‌کند تا از زندان فرار کند. او در زندان دوستی پیدا می‌کند که به نظر قابل اعتماد است.

Misery | میزری

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۰ از ۱۰۰

یکی دیگر از فیلم‌های بی‌نظیری که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند، فیلم «میزری» است که در سال ۱۹۹۰ اکران شد و با گذشت ۳۰ از سال اکران هنوز هم در لیست بهترین فیلم‌هایی که براساس رمان‌های تکان‌دهنده استفن کینگ ساخته شده‌اند، قرار می‌گیرد. این فیلم با کارگردانی راب رینر ساخته شد و به یکی از محبوب‌ترین عناوین سال ۱۹۹۰ تبدیل شد. جیمز کان، کتی بیتس و لورن باکال از بازیگران اصلی «میزری» هستند. استفن کینگ تایید کرده که این فیلم یکی از ده اقتباس سینمایی محبوب او است.

نقش‌آفرینی کتی بیتس در این فیلم با ستایش گسترده منتقدان روبرو شد و به همین دلیل جایزه‌ اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن در شصت و سومین دوره‌ جوایز اسکار را برنده شد. شاید جالب باشد بدانید که «میزری» تنها فیلم براساس یک رمان از استیون کینگ است که جایزه آکادمی اسکار را تصاحب کرده است.

خلاصه داستان: یک نویسنده مشهور که داستان‌های دنباله‌دار «میزری» را می‌نویسد، تصمیم می‌گیرد آخرین فصل داستان را با مرگ قهرمان داستان به پایان برساند. او که در مسیر بازگشت به خانه قرار گرفته در میانه راه تصادف می‌کند و هوشیاری‌اش را از دست می‌دهد. او در شرایطی به هوش می‌آید که پرستاری به نام آنی ویلکس را بالای سر خود می‌بیند. آنی یکی از هواداران جدی رمان‌های این نویسنده است و از او درخواست عجیبی دارد.

در این زمینه بخوانید:

بهترین انیمیشن‌های دهه ۲۰۱۰ میلادی که باید تماشا کنید

بهترین فیلم‌های اکشن دهه ۲۰۱۰ میلادی که باید تماشا کنید

بهترین فیلم‌های ترسناک دهه ۲۰۱۰ میلادی که باید تماشا کنید

The Shining | درخشش

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۸۵ از ۱۰۰

«درخشش» یکی دیگر از کتاب‌های موفق استفن کینگ است که براساس بسیاری از تجربه‌های شخصی‌ او نوشته است. استنلی کوبریک هم آن را به یک فیلم سینمایی بی‌نظیر تبدیل کرده که شاید کم‌تر فیلمی در سطح و اندازه‌ی آن دیده شود. البته این فیلم ترسناک چندان هم به داستان کتاب وفادار نیست. با این حال بسیاری از منتقدان اعتقاد دارند «درخشش» که درباره نویسنده‌ای با اختلالات روانی است، یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما است که براساس یکی از رمان‌های استفن کینگ ساخته شده است.

بخش عمده‌ای از صحنه‌های فیلم درون یک هتل رخ می‌دهد. یکی از مشهورترین حقایقی که درباره‌ی «درخشش» وجود دارد آن است که استنلی کوبریک بسیاری از لحظات فیلم را ده‌ها بار فیلم‌برداری کرده تا آن‌چه دوست دارد را ضبط کند. «درخشش» دومین فیلمی بود که براساس رمان‌های استفن کینگ ساخته شد و در محبوبیت این نویسنده هم تاثیرگذار بود. دنباله‌ این فیلم در سال ۲۰۱۹ ساخته شد که در ادامه می‌توانید آن را در لیست بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند هم پیدا کنید.

خلاصه داستان: مرد نویسنده‌ای به همراه همسر و فرزندش در هتلی اقامت می‌گزیند تا در طول فصل زمستان و در آرامش فضای هتل داستانش را به پایان برساند. اما در طول فصل زمستان به دلیل بارش برف بسیار راه‌های مواصلاتی به هتل بسته شده و به همین دلیل جک تورنس با خانواده خود در هتل گرفتار می‌شوند. فضای وهم‌آلود و تنهایی در این مکان موجب نوعی روان‌گسیختگی در جک می‌شود و دچار اختلالات روانی و عصبی شده و قصد نابودی همسر و فرزندش می‌کند.

The Green Mile | مسیر سبز

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۷۹ از ۱۰۰

«مسیر سبز» در کنار «رستگاری در شاوشنک» یکی از دو فیلم ساخته شده براساس رمان‌های استفن کینگ است که با وجود محبوبیتی که در جمع تماشاگران دارند در فصل جوایز موفق ظاهر نشده‌اند و به همین دلیل در لیست ناکام‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما هم قرار می‌گیرند. این فیلم که با بودجه‌ای ۶۰ میلیون دلاری ساخته شده بود در نهایت بیشتر از ۲۹۰ میلیون دلار در گیشه جهانی فروخت و به یکی از فیلم‌های محبوب سال ۱۹۹۹ هم تبدیل شد. تام هنکس و مایکل کلارک دانکن از بازیگران اصلی فیلم «مسیر سبز» هستند.

این فیلم برای چهار جایزه اسکار نامزد شد اما در نهایت همه آن‌ها را به رقیب اصلی‌اش یعنی فیلم «زیبای آمریکایی» واگذار کرد. در حالی که بیشتر اقتباس‌هایی که براساس رمان‌های استفن کینگ انجام شده در داستان‌هایی ترسناک و ناراحت‌کننده گرفتار هستند، فیلم «مسیر سبز» روایتی درام از تراژدیک‌ترین وقایع انسانی به همراه دارد.

خلاصه داستان: پل اجکام در سال ۱۹۳۵ در زندان مسئول گروه اعدام‌کنندگان بوده و در آنجا با یک سیاهپوست درشت‌اندام و خوش‌قلب به نام جان کافی آشنا می‌شود. جان که قدرتی خارق‌العاده دارد و به واسطه آن اجکام را از درد و بیماری رها می‌کند به قتل فجیع دو دختر متهم است. اما پل به تدریج متوجه می‌شود که نه‌تنها جان سنگدل نبوده بلکه از نیرویی عجیب و شفابخش نیز سرشار است.

Doctor Sleep | دکتر اسلیپ

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۷۷ از ۱۰۰

فیلم «درخشش» با بازی جک نیکسلون و کارگردانی استنلی کوبریک یکی از مشهورترین عناوین تاریخ سینمای ترس است که در ابتدای لیست بهترین فیلم‌های اقتباس‌شده از کتاب‌های استفن کینگ هم به آن اشاره شد. حالا نوبت به دنباله آن فیلم رسیده است. «دکتر اسلیپ» در واقع دنباله‌ی فیلم «درخشش» لقب می‌گیرد. بنابراین تماشای این فیلم مهیب و غیرقابل پیش‌بینی به هواداران استنلی کوبریک و استفن کینگ پیشنهاد می‌شود. فراموش نکنید که پیش از تماشای آن، ابتدا «درخشش» را با دقت تماشا کنید. فیلم‌نامه این فیلم براساس رمان «دکتر اسلیپ» که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، نوشته شده است.

خلاصه داستان: دنی تورنس که همچنان با کابوس‌های دوران کودکی خود درگیر است، دختر بچه‌ای را ملاقات می‌کند که قدرت‌هایی شبیه او دارد. دنی باید میان کمک‌کردن به خودش و این دختر یک مسیر را برای ادامه‌دادن انتخاب کرده و تنها یک زندگی را نجات دهد.

Pet Sematary | غبرستان حیوانات

بهترین فیلم‌هایی که براساس کتاب‌های استفن کینگ ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۵۸ از ۱۰۰

این فیلم که در سال ۲۰۱۹ اکران شد یکی از فیلم‌های جذاب ترسناک آن سال هم بود و به همین دلیل می‌تواند در لیست بهترین فیلم‌های اقتباس‌شده از کتاب‌های استفن کینگ هم قرار بگیرد. «غبرستان حیوانات» براساس رمانی به همین نام نوشته استفن کینگ ساخته شده و در حقیقت بازسازی فیلمی است که در سال ۱۹۸۹ اکران شد. اگرچه فیلم کلاسیک که در اواخر دهه ۱۹۸۰ اکران شد چندان موفق نبود اما این فیلم عملکرد بهتری داشت. این فیلم با بودجه‌ای ۲۱ میلیون دلاری بیشتر از ۱۱۳ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت که آمار بی‌نظیری برای یک فیلم ترسناک است.

خلاصه داستان: لوییس کرید به همراه خانواده‌اش به شهر جدیدی مهاجرت می‌کند. آن‌ها قبرستانی را در نزدیکی خانه‌شان پیدا می‌کنند. البته این قبرستان در دل درخت‌های جنگل پنهان شده و برای انسان‌ها نیست. چراکه در گذشته‌ای دور، افراد محله برای دفن حیوانات خانگی‌شان به این قبرستان مراجعه می‌کردند. آیا قبرستانی که نام آن به اشتباه غبرستان نوشته شده و برای حیوانات خانگی است، ترس دارد؟

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • AE ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
    0 0
    ایالت مین شهر پورتلند درسته