۱ تیر ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۸
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84378493
با مشارکت سایت جهان تهویه ریما | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۰ نفر

برچسب‌ها

تفاوت چیلر سانتریفیوژ و هواخنک چیست؟

چیلر، دستگاهی است که از طریق انجام یکسری فرآیند در سیکل تبرید تراکمی و جذبی، گرما را از محیط می‌گیرد و باعث خنک سازی می‌شود. انواع چیلرها به‌صورت کلی برای خنک‌سازی تجهیزات صنعتی و به عنوان تهویه مطبوع در تابستان برای ساختمان‌های مسکونی، اداری، ورزشی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند و تفاوت هایی بین چیلر سانتریفیوژ و هواخنک وجود دارد که در این متن می خوانید.

چیلر، دستگاهی است که از طریق انجام یکسری فرآیند در سیکل تبرید تراکمی و جذبی، گرما را از محیط می‌گیرد و باعث خنک سازی می‌شود. انواع چیلرها به‌صورت کلی برای خنک‌سازی تجهیزات صنعتی و به عنوان تهویه مطبوع در تابستان برای ساختمان‌های مسکونی، اداری، ورزشی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند.

چیلرها دو نوع اصلی دارند، چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی که هرکدام انواع مختلفی دارند و هر مجموعه‌ای با در نظر گرفتن فاکتورها و شرایط مختلف، مناسب‌ترین چیلر را برای مصرف خود انتخاب می‌کند. دو مدل از شاخص‌ترین‌های آن، چیلر سانتریفیوژ و چیلر هوا خنک است که هر دو از نوع چیلر تراکمی هستند. در ادامه به بررسی این دو مدل و تفاوت‌های آن‌ها پرداخته شده است.

تفاوت چیلر سانتریفیوژ و هواخنک چیست؟

چیلر سانتریفیوژ چیست؟

در چیلر سانتریفیوژ که نوعی چیلر تراکمی است، کمپرسور گریز از مرکز (سانتریفیوژ) به کار رفته و به‌طور گسترده در پروژه‌های ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود. بازده چیلر با بازده کمپرسور ارتباط مستقیم دارد، بازدهی کمپرسور سانتریفیوژ وابسته به سرعت دوران پروانه کمپرسور است؛ هرچه سرعت دوران پروانه کمپرسور بیشتر باشد، طبیعتاً بازدهی چیلر نیز بیشتر خواهد بود، اما افزایش سرعت دوران پروانه کمپرسور باعث افزایش مصرف انرژی این سیستم می‌شود. شرکت  دایکین با استفاده از تکنولوژی اینورتر، مصرف برق را به میزان چشمگیری کاهش داده است تا خریداران با خیال راحت این چیلر را برای پروژه‌های خود انتخاب کنند.

چیلر سانتریفیوژ ظرفیت بسیار بالایی دارد و برای مکان‌هایی که نیاز به ظرفیت بالای سرمایش دارند انتخاب مناسبی است، ازجمله کاربرد چیلر سانتریفیوژ می‌توان به استفاده در دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز خرید اشاره کرد

مورد ذکر شده تنها یکی از مزیت‌های این نوع چیلر است، از مزیت‌های دیگر آن می‌توان به دوام و طول عمر بالا و کم سر و صدا بودن آن‌ها اشاره کرد؛ از مزیت‌های دیگر چیلر سانتریفیوژ این است که فضای زیادی برای جایگذاری آن نیاز نیست و فضای زیادی را اشغال نمی‌کند.

چیلرهای سانتریفیوژ علیرغم عملکرد عالی، به علت سختی نصب و نبود متخصص برای انجام آن، چندان پرطرفدار نیستند، اما شرکت جهان تهویه ریما با تربیت نیروهای متخصص و کارآزموده این مشکل را برای همیشه حل کرده است.

تفاوت چیلر سانتریفیوژ و هواخنک چیست؟

چیلر هوا خنک

یکی دیگر از انواع چیلرهای تراکمی، چیلر هوا خنک است که با نام چیلر هوایی نیز شناخته می‌شود و برای سرمایش و خنک کاری تجهیزات صنعتی استفاده می‌شود.

علت نام‌گذاری این چیلر به هوا خنک به دلیل نوع کندانسور آن است که از نوع هوایی بوده و این سیستم برای خنکسازی کندانسور از آب استفاده نمی‌کند که با توجه به بحران آب، این نوع چیلر نسبت به چیلرآب خنک در این موضوع برتری دارد.

چیلر هوا خنک به علت اینکه از آب استفاده نمی‌کند، تجهیزات و لوله‌کشی‌های سبکی دارد. و در هر اقلیم و شرایطی قابل استفاده است؛ البته باید این نکته را هم ذکر کرد که چیلر هوا خنک خود انواع مختلفی دارد که با در نظر گرفتن مواردی همچون شرایط آب و هوایی آن منطقه و کاربرد انواع چیلر هوا خنک، باید مدل مناسب را انتخاب کرد.

چیلر هوا خنک، مانند چیلر سانتریفیوژ در ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی کاربرد دارد همچنین برای خنک کردن تجهیزات صنعتی مانند ماشین‌آلات خط تولید و صنایعی همچون فلزکاری، جوشکاری، بهداشت و درمان، تهیه و نگهداری مواد غذایی، داروسازی، پتروشیمی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد. شما عزیزان می‌توانید برای خرید چیلر هوا خنک دایکین که یکی از برترین‌ها در میان دیگر برندهای موجود در بازار است، برای محل کار یا ساختمان مسکونی خود با مشاورین شرکت جهان تهویه ریما که به عنوان نمایندگی رسمی کمپانی دایکین در ایران است، تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را در این خصوص دریافت کنید.

تفاوت‌های چیلر هوا خنک و چیلر سانتریفیوژ

هر دو این چیلرها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند، اما تفاوت‌های این دو نوع چیلر در چیست؟

چیلر هوا خنک به علت عدم استفاده از آب برای مناطقی که با مشکل کمبود آب درگیر هستند، انتخاب مناسب‌تری است و به صورت کلی برای انتخاب چیلر هوا خنک، منطقه جغرافیایی محدودیتی ایجاد نمی‌کند؛ از طرف دیگر چیلر سانتریفیوژ به علت حجم و ظرفیت بالای آن برای پروژه‌های بسیار بزرگ‌تر مانند استفاده در صنایع مختلف انتخاب بهتری است.

اکنون با هردو این چیلرها و با معایب و مزایای آن‌ها آشنا شدید، برای انتخاب و تشخیص اینکه کدام یک از انواع چیلر برای نیازتان مناسب‌تر است نیازمند دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم هستید؛ شرکت جهان تهویه ریما  https://jtrac.ir  عرضه کننده بهترین برندهای دنیا و تنها نماینده رسمی برند دایکین که یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین برندهای تهویه مطبوع دنیاست، با کادری مجرب به شما کمک می‌کند تا چیلر مورد نیاز خود را انتخاب کنید و سپس با مناسب‌ترین قیمت در بازار محصول موردنظر خود را خریداری نمایید.

 م. خ 

با مشارکت سایت جهان تهویه ریما | ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha