۲۳ خرداد ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۴۰
کد خبرنگار: 3184
کد خبر: 84364607
هوم پلاس| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source
۶ نفر

برچسب‌ها

تمیز کردن ظروف استیل و رسوب کتری و سماور

سوختگی ظروف استیل و رسوب کتری و سماور قابل رفع هستند و هنگامی که ظروف استیل بسوزند و یا کتری و سماور دچار رسوب شوند با کمک گرفتن از روش هایی که در این مقاله آمده به سهولت می توانید مشکل را حل کنید.

اگر پس از یک تماس تلفنی طولانی مدت، متوجه سوختن غذا و ظرف استیل خود شده‌ باشید، با این حس آشنایی دارید؛ این حس که ظرف شما دیگر قابل تعمیر نیست و باید به سراغ خرید یک ظرف استیل جدید بروید. خب، این مقاله برای شماست. به جای آنکه ظرف استیل خود را دور بیاندازید، یکی از ترفندهای زیر را امتحان کرده و تابه خود را نجات دهید. این اتفاق در مورد کتری‌های استیل نیز به کرات رخ می‌دهد. رسوب‌زدایی از این ظروف، در ظاهر یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن است، اما با کمک گرفتن از روش‌های معرفی شده در این مقاله می‌توانید به راحتی از شر رسوب کتری و سماور خلاص شوید.

5 روش برای پاک کردن ظروف استیل سوخته

بر خلاف تصور رایج، طریقه پاک کردن ظروف استیل سوخته اصلا دشوار نیست. بسته به میزان سوختگی ظرف استیل، یک یا ترکیبی از روش‌های زیر، که مواد اولیه آن‌ها در گوشه و کنار هر آشپزخانه‌ای یافت ‏می‌شود، را استفاده کنید:

تمیز کردن ظروف استیل و رسوب کتری و سماور

1- جوش شیرین

با استفاده از مقداری جوش شیرین و آب، ظرف استیل خود را تمیز کنید. کافی است ظرف استیل را با محلول آب و جوش شیرین پر کرده، برای مدتی روی حرارت قرار داده و سپس اجازه دهید خنک شود. در صورت لزوم بگذارید محلول برای یک شب در ظرف باقی بماند. گزینه دیگر این است که با استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی یک خمیر تهیه کرده و محل سوختگی برای چند ساعت با این خمیر بپوشانید. سپس ظرف خود را به خوبی شسته و در صورت باقی ماندن رد سوختگی، این روش را تکرار کنید.

2- نوشابه

نوشابه ماده‌ای فوق‌العاده اسیدی است و به خوبی از پس تمیز کردن لکه‌های سوختگی برمی‌آید. کافی است مقداری نوشابه را در تابه ریخته، آن را به آرامی گرم کرده و سپس محل سوختگی را بخراشید.

3- لیمو و نمک

تابه استیل خود را با محلول آب لیمو و نمک پر کرده و اجازه دهید محلول برای چند دقیقه در تابه باقی بماند. سپس مقدار بیشتری نمک به محلول اضافه کرده و لکه سوختگی را بخراشید.

4- سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی، به دلیل خاصیت اسیدی خود، به خوبی از پس پاک کردن رد سوختگی از روی ظروف استیل برمی‌آید. مقداری سس گوجه فرنگی، یا گوجه خرد شده، را در تابه ریخته و برای چند دقیقه به آرامی بپزید، اما اجازه ندهید آب آن تبخیر شود. در صورت لزوم مقداری آب به سس اضافه کرده و به حرارت دادن ادامه دهید. سپس با استفاده از یک پد ساینده رد سوختگی را از بین ببرید.

5- سرکه

سرکه حاوی اسید استیک است و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای تجزیه مواد غذایی سوخته محسوب می‌شود. سرکه را با مقداری آب رقیق کرده و در ظرف استیل بریزید. درب تابه را بسته و آن برای مدتی روی حرارت قرار دهید. پس از خنک شدن محلول، به سراغ لکه سوختگی رفته و آن را پاک کنید. در صورت باقی ماندن رد سوختگی، مراحل بالا را تکرار کنید.

5 روش برای از بین بردن رسوب کتری و سماور

تمیز کردن ظروف استیل و رسوب کتری و سماور

کتری و سماور جزو وسایلی هستند که به طور منظم مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما به دلایلی مورد غفلت قرار گرفته و پس از مدتی با لایه‌های ضخیم رسوب در آن‌ها مواجه می‌شویم. در اینجا به 5 روش از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور، بدون استفاده از مواد شیمیایی و مضر، اشاره می‌کنیم:

1- سرکه سفید

کتری را به طور کامل با قسمت‌های مساوی از آب و سرکه سفید مقطر پر کنید. محلول را جوشانده و سپس کتری را از روی حرارت بردارید. اجازه دهید محلول برای 30 دقیقه در کتری باقی بماند و سپس آن را تخلیه کنید. کتری را با آب شیرین پر کرده و یکی دو بار با ظرفیت کامل بجوشانید تا مطمئن شوید که ردی از طعم سرکه باقی نمانده است.

2- آب لیمو

مخلوطی از 30 میلی لیتر آب لیموی تازه و 500 میلی لیتر آب تهیه کرده و در کتری بریزید. پیش از جوشاندن، اجازه دهید محلول برای حداقل 1 ساعت در کتری باقی بماند. سپس آن را تخلیه کرده و کتری را به خوبی بشویید.

3- جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کتری پر از آب ریخته و اجازه دهید قبل از جوشاندن، برای 15 تا 30 دقیقه در کتری باقی بماند. سپس کتری را تخلیه کرده و یکی دو بار با آب شیرین بجوشانید تا طعم جوش شیرین از بین برود. همچنین می‌توانید با استفاده از نصف فنجان جوش شیرین و چند قطره آب، یک خمیر تهیه کنید. سپس با کمک گرفتن از یک مسواک تمیز، رسوبات داخل کتری را به خمیر آغشته کرده و به خوبی بسابید.

4- نوشابه

این نوشیدنی محبوب دارای اسیدیته بالایی است و می‌تواند به اندازه ترکیب آب با لیمو یا سرکه، در از بین بردن رسوب کتری و سماور موثر باشد. کتری یا سماور خود را با نوشابه پر کرده و بجوشانید. پیش از تخیه، اجازه دهید نوشابه برای 45 دقیقه در کتری باقی مانده و به آرامی خنک شود. سپس کتری خود را به خوبی شسته و آبکشی کنید.

5- اسید سیتریک

کتری را تا نیمه با آب شیرین پر کرده و روی حرارت قرار دهید. پس از رسیدن به نقطه جوش، یک تا دو قاشق غذاخوری اسید سیتریک به آب اضافه کرده و اجازه دهید محلول برای 15 تا 20 دقیقه در کتری باقی بماند. سپس محلول را تخلیه کرده و کتری را به صورت کامل با آب شیرین پر کنید و مجددا بجوشانید. پس از تخلیه مجدد، می‌توانید از کتری بدون رسوب خود لذت ببرید.

م.خ

هوم پلاس| ایرنا مسئولیتی در خصوص محتوای این خبر یا آگهی تبلیغاتی ندارد source

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha