بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

بسیاری از فیلم‌نامه‌هایی که به فیلم‌های سینمایی تبدیل می‌شوند از یک داستان واقعی اقتباس شده‌اند و تعدادی از آن‌ها از آثار ارزشمند تاریخ سینما هستند.

اگرچه بخش عظیمی از پیشرفت و عظمت هنر سینما زمانی به دست آمد که موفق شد تخیل دور از واقعیت انسان را به تصویر بکشد اما واقعیت آن است که هنر هفتم همیشه به روایت واقعیت هم وفادار بوده است. به همین دلیل تعداد فیلم‌هایی که براساس داستان‌هایی واقعی ساخته شده‌اند، چندان هم کم نیست و در میان آن‌ها آثار ارزشمندی وجود دارند که فرصت تبدیل‌شدن به بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را هم پیدا کرده‌اند. واقعیت آن است که نوشتن یک فیلم‌نامه جذاب و بی‌بدیل براساس یک داستان واقعی بسیار دشوارتر از نگارش یک داستان کاملا منحصربه‌فرد به نظر می‌رسد.

فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته می‌شوند، لزومی به پای‌بندی به اصل داستان نمی‌بینند و در بسیاری از موارد برای سینمایی‌ترشدن، نزدیکی بیشتر به تماشاگر و روایت همزمان چند داستان تحت تاثیر تغییرات متعددی قرار می‌گیرند. حوادث باورنکردنی، شخصیت‌های تاریخی، جنگ‌های خونین و اتفاقات حماسی از جمله سوژه‌هایی هستند که در فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند به تصویر کشیده می‌شوند.

در ادامه می‌توانید با بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند، آشنا شوید. با بخش سوم معرفی فیلم‌هایی که روایتی واقعی را به تصویر می‌کشند همراه با ایرنا زندگی باشید.

Apollo 13 | آپولو ۱۳

بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

نمره منتقدان‌: ۹۶ از ۱۰۰

ناسا پیش از فتح کره ماه، بارها برای سفر به تنها قمر کره زمین تلاش کرد. یکی از تلاش‌های ناموفق سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا، پروژه‌ای بود که می‌توانید روایت سینمایی آن را در فیلم «آپولو ۱۳» تماشا کنید. این ماموریت در سال ۱۹۷۰ انجام شد و ممکن بود پایان تلخی داشته باشد. به این دلیل که سفینه سه فضانورد ناسا که برای سفر به کره ماه آماده شده بودند، پیش از رسیدن به این قمر دچار مشکلات فنی شد. این احتمال وجود داشت که سفینه آن‌ها منفجر شود. بنابراین تیم اعزامی به این ماموریت با باقی‌مانده انرژی و توانایی‌های خود به زمین بازگشت.

این فیلم با کارگردانی ران هاوارد و با هنرنمایی بازیگران شناخته‌شده‌ای مانند تام هنکس به یکی از بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان واقعی ساخته‌ شده‌اند تبدیل می‌شود و البته یکی از بهترین عناوینی است که درباره حوادث تاریخی ساخته شده و به همین دلیل خیره‌کننده به نظر می‌رسد. روایت هیجان‌انگیز، احساسی و البته واقعی سفر ناموفق آمریکایی‌ها به ماه به یک فیلم تاثیرگذار در سال ۱۹۹۵ تبدیل شد و شانس آن را پیدا کرد تا برای ۹ جایزه اسکار نامزد شود و در نهایت دو جایزه را از آن خود کند.

خلاصه داستان: سومین تلاش انسان برای فرود روی ماه چالش‌های بسیاری دارد. سه فضانورد که برای این ماموریت خطیر در نظر گرفته شده‌اند باید برای این سفر طولانی و دشوار آماده شوند.

All the President’s Men | همه مردان رییس جمهور

بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰

رسوایی واترگیت که با استعفای نیکسون، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، همراه شد یکی از مهم‌ترین حوادث سیاسی در تاریخ ایالات متحده است که همواره رنگ و بوی رسوایی را حفظ کرده و به همین دلیل هنوز هم مورد بحث قرار می‌گیرد. فیلم «همه مردان رییس جمهور» که در سال ۱۹۷۶ اکران شد یکی از بهترین فیلم‌هایی است که رسوایی سیاستمداران را به تصویر کشیده‌اند و در پردازش یک روایت متفاوت از رسوایی واترگیت هم موفق ظاهر می‌شود.

این فیلم براساس کتابی به همین نام نوشته باب وودوارد و کارل برنستین است. خبرنگارانی که نقش آن‌ها در فیلم «همه مردان رییس جمهور» به ترتیب رابرت ردفورد و داستین هافمن هستند. این فیلم براساس داستانی واقعی ساخته شده است.

خلاصه داستان: دو خبرنگار متوجه می‌شوند تحرکات عجیبی پیرامون هتلی که حزب دموکرات آمریکا در آن رویدادی برگزار می‌کند، وجود دارد. آن‌ها در ابتدا تصور می‌کنند این ورود و خروج‌ها از سوی دزدانی انجام می‌شود که می‌خواهند از سیاستمداران دزدی کنند اما پس از مدتی پی می‌برند که ماجرا پیچیده‌تر از بدترین تصورات آن‌ها است. به نظر می‌رسد رییس جمهور آمریکا تصمیم‌هایی گرفته که می‌تواند برای او گران تمام شود.

United 93 | یونایتد ۹۳

بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰

حادثه یازده سپتامبر صرفا یک حادثه هوایی نبود. این عملیات تروریستی باعث تغییر سیاست‌های ایالات متحده آمریکا شد و تاثیرات بسیاری روی فرهنگ آمریکایی‌ها داشت. علاوه بر دو هواپیمایی که به برج‌های تجارت جهانی برخورد کردند، دو هواپیمای دیگر هم توسط تروریست‌های گروه القاعده ربوده شدند. یکی از آن‌ها به ساختمان پنتاگون برخورد کرد و آخرین هواپیما پیش از برخورد به هدف نهایی‌اش از کنترل تروریست‌ها خارج شد. با این حال هواپیمای خطوط هوایی یونایتد هم سقوط کرد و همه مسافران و خدمه آن کشته شدند.

این فیلم توسط پل گرینگس ساخته شد و بازیگر مشهوری ندارد. آمریکایی‌ها استقبال قابل قبولی از فیلم داشتند و به آن کمک کردند تا با کمک بودجه ۱۵ میلیون دلاری‌اش بیشتر از ۷۶ میلیون دلار فروش داشته باشد. وقایع که فیلم «یونایتد ۹۳» از درون هواپیما به تصویر می‌کشد، براساس مکالمات تلفنی مسافران با اعضای خانواده‌شان شکل گرفته اما پایان فیلم به تخیل کارگردان بازمی‌گردد.

خلاصه داستان: تسخیر و سقوط کم‌تلفات‌ترین هواپیمای ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا سرشار از اتفاقات ریز و درشت است.

در این زمینه بخوانید:

بهترین سریال‌های تلویزیونی از نگاه انجمن فیلم آمریکا

بهترین فیلم‌های ترسناک که به اندازه لیاقتشان دیده نشده‌اند

فیلم‌های محبوب لئوناردو دی‌کاپریو را بشناسید

The Imitation Game | بازی تقلید

بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۷۳ از ۱۰۰

آلن تورینگ یکی از شناخته‌شده‌ترین دانشمندان بریتانیایی بود. او به پدر علم محاسبه نوین و هوش مصنوعی معروف است. این فیلم درباره یکی از بزرگترین کشف‌های او است و به همین دلیل نام فیلم هم از نام یکی از اولین نرم افزارها و کامپیوترهای ساخته‌شده توسط بشر نشات می‌گیرد. این نرم‌افزار که توسط آلن تورینگ ساخته شده، دردسرهای بزرگی را برای او به همراه دارد. نقش‌آفرینی بندیکت کامبریج در نقش این دانشمند شهیر به خوبی درگیری‌های روانی او را نشان می‌دهد. نیازی به یادآوری نیست که «بازی تقلید» هم براساس یک داستان واقعی ساخته شده است.

خلاصه داستان: آلن تورینگ، دانشمند بریتانیایی، روی یک نرم افزار کامپیوتری کار می‌کند. نرم افزاری که اگر ساخته شود می‌تواند بسیاری از معادلات جهانی را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد. اما رسیدن به اهدافی که تورینگ برای خودش تعیین کرده چندان هم ساده و بدون دردسر نیست.

The Pursuit of Happyness | در جستجوی خوشبختی

بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند

نمره منتقدان: ۶۷ از ۱۰۰

یکی از بهترین فیلم‌های انگیزشی تاریخ سینما که توسط گابریل موچینو کارگردانی شده که می‌تواند یکی از ارزشمندترین آثار قرن بیست و یکم باشد و به همین دلیل باید در لیست بهترین فیلم‌هایی که براساس داستان‌های واقعی ساخته شده‌اند هم قرار بگیرد. «در جستجوی خوشبختی» توسط ویل اسمیت که در نقش اصلی فیلم هم حضور دارد، تهیه‌کنندگی شد. علاوه بر ویل اسمیت فرزند او یعنی جیدن اسمیت هم در فیلم هنرنمایی می‌کند. فیلم «در جستجوی خوشبختی» براساس کتابی به همین نام نوشته کریس گاردنر ساخته شده است. کریس گاردنر یک میلیونر سیاه‌پوست است که در دهه ۱۹۸۰ میلادی روزهای سختی را پشت سر گذاشت تا در نهایت زندگی خوبی بسازد.

خلاصه داستان: کریس گاردنر زندگی معمولی‌اش را دوست ندارد. او رویای بزرگ موفقیت در بورس را در سر می‌پروراند اما همسرش این سبک زندگی را دوست ندارد. او تصمیم می‌گیرد کریس و پسرشان را ترک کند تا پیش از نابودی احتمالی زندگی‌اش، راهی برای زنده‌ماندن پیدا کند. اما کریس ناامید نمی‌شود. او به همراه پسرش آواره خیابان‌ها می‌شود تا روزها برای واردشدن در یک شرکت فعال در بازار بورس تلاش کند و شب‌ها هم جایی برای خوابیدن پیدا کند. اما این وضعیت قرار نیست همیشگی باشد. کریس برای رویایش می‌جنگد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha