۱۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 3070
کد خبر: 84286612
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سال‌های ابری داستان زندگی است

ایرنا زندگی- فضای رمان سالهای ابری همچون دیگر آثار درویشیان فضای بسیار واقعی و ملموس است.

رمان سال‌های ابری اثری درخشان از علی اشرف درویشیان است که در دو جلد به چاپ رسیده است. قهرمان داستان شریف کودکی است که در خانواده فقیر، سنتی زندگی می‌کند و داستان تا حدود چهل سالگی‌اش را روایت می‌کند. شریف فرزند نخست است و رمان از لحظه تولد فرزند سوم توسط او روایت می‌شود.

شریف با مشاهده و تجربه رنج و درد در زندگب به فردی انقلابی تبدیل می‌شود که متاثر از شخصی به نام آقا مرتضی سعی می‌کند با حکومت محمدرضا شاه پهلوی به مبارزه بپردازد. درونمایه رمان سال های ابری سیاسی است با نگاه ریزبینامه نویسنده به اوضاع اجتماعی ایران. داستان کتاب بسیار به داستان تجربی زندگی نویسنده نزدیک است و همین دلیل به اصالت واقع‌گرایی رمان اضافه می‌کند. در رمان با گذار به دوره‌ای جدید از داستان و افزایش سن راوی، زبان راوی نیز تغییر می‌کند به علاوه کاربرد زیاد و دلنشین ضرب المثل ها در این داستان از خصیصه‌های مهم زبان این اثر است.

فضای رمان سالهای ابری همچون دیگر آثار درویشیان فضای بسیار واقعی و ملموس است. یکی از فصل‌های کتاب به نام نمی‌گذرد فصلی است که قهرمان داستان درون زندان سیاسی زندانی شده است این فصل بسیار تاثیرگذار و غمگین است.

علی اشرف خالق راوی زندگی مردم

علی اشرف درویشیان داستان نویس و پژوهشگر عضو کانون نویسندگان ایران بود. درویشیان برخی از نوشته هایش را پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نام مستعار لطیف تلخستانی منتشر می‌کرد. علی‌اشرف درویشیان در ۳ شهریور سال ۱۳۲۰ در یک خانواده کارگری کُرد در محله آبشوران شهر کرمانشاه به دنیا آمد. به دلیل فقر، در سال ۱۳۳۲ به کارگری مشغول شد. او تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان خود را در کرمانشاه و در سال ۱۳۳۷ دانشسرای مقدماتی را گذراند و سپس برای معلمی به روستاهای اطراف کرمانشاه و گیلانغرب رفت.

در این باره بخوانید:

پیکر زن همچون میدان نبرد در جنگ بوسنی

مهمان ناخوانده؛ روایتی فلسفی

درباره ماری استوارت؛ زنی دو چهره

در سال ۱۳۴۵ تحصیل در رشته ادبیات فارسی را در دانشگاه تهران آغاز کرد و پس از دریافت مدرک کارشناسی، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی تربیتی ادامه داد و هم‌زمان در دانشسرای عالی تهران در رشته مشاوره و راهنمای تحصیلی به تحصیل پرداخت. سال‌های ابری، سلول ۱۸، همراه آهنگ‌های بابام، آبشوران، فصل نان، از این ولایت، از ندارد تا دارا، درشتی، شب آبستن برخی از نوشته‌های اوست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha