آیا فصل دوم سریال Watchmen ساخته می‌شود؟

ایرنا زندگی - سریال Watchmen یکی از بهترین و متفاوت‌ترین سریال‌های سال ۲۰۱۹ بود که از ابتدا تا پایان فصل نخست ثابت کرد عنوانی لایق احترام و ارزشمند است اما به نظر نمی‌رسد عوامل پشت صحنه آن با ادامه تولید آن برای فصل دوم موافق باشند.

وقتی که آلن مور (نویسنده کامیک‌های Watchmen) نخستین قسمت از سریالی که HBO با نویسندگی و تهیه‌کنندگی دیوید لیندلوف ساخته را تماشا کرد، اصلا خوشحال نشد. البته این که نویسنده انگلیسی تقریبا هیچ وقت از اقتباس آثارش خوشحال نشده و نیازی هم به ساخت یک عنوان سینمایی یا تلویزیونی براساس آثار ادبی‌اش نمی‌بیند. بنابراین واکنش آلن مور و این نارضایتی چندان هم عجیب نیست. اما سریال Watchmen بیش از حد با آن‌چه در کتاب‌های مصور آلن مور به تصویر کشیده شده، تفاوت دارد.

آلن مور درباره اقتباس‌های هالیوودی و سینمای تجاری آمریکا می‌گوید:

تنوعی که هالیوود به خرج می‌دهد به اعتقاد من چیزی به جز سرکوب گسترده خلاقیت نیست. به آثاری که آن‌ها می‌سازند، نگاه کنید؛ هر فیلمی اگر بازسازی فیلم دیگری نباشد براساس یک سریال قدیمی ساخته شده است.

فیلمی که زک اسنایدر به عنوان Watchmen ساخت هم با خشونت جنسی باورنکردنی به اثری عجیب و غریب تبدیل شد که نه تنها هیچ شباهتی با کتاب مصور آلن مور نداشت بلکه کمدی هم نبود. در شرایطی که زک اسنایدر تاکید داشت آن چه او ساخته یک فیلم طنز است منتقدان باور داشتند که ساخته او صرفا عنوانی طاقت‌فرساست که تلاش می‌کند کمدی باشد. بنابراین آلن مور قبول نکرد که اسم او حتی در لیست عوامل فیلم Watchmen ساخته زک اسنایدر ثبت شود.

کمیک بوک Watchmen از کجا آمد؟

در مقایسه با آثار قبلی آلن مور که به تصویر کشیده شده‌اند، این رمان Watchmen است که بیش از حد متمایز لقب می‌گیرد. داستان ساختارشکن، متفاوت، تحمل‌ناپذیر، جنجالی و متنفر از فرهنگ رایج جوامع کمیک بوک متفاوت آلن مور آن را به یکی از خاص‌ترین کتاب‌های مصور دنیا تبدیل کرده که همیشه جنجالی بوده است. این کمیک بوک دوازده جلدی که توسط انتشارات دی‌سی در سال ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ منتشر شده همیشه نمادی متفاوت از یک داستان تاریک و آخرالزمانی بوده که برای هالیوود هم باورکردنی به نظر نمی‌رسیده است.

در سال ۲۰۱۰، مجله تایم لیستی از صد رمان برتری که از سال ۱۹۲۳ منتشر شده‌اند را ارائه کرد و شاید جالب باشد که بدانید کمیک بوک‌های Watchmen تنها رمان مصور این لیست بود. بنابراین انتظارات از سریالی که براساس این رمان مصور نوشته آلن مور ساخته شده، بالا بود اما سریال در برآورده‌کردن این انتظارات ناامیدکننده ظاهر شد.

تماشای سریال جدید HBO به یک جنجال فلسفی تبدیل شد. هواداران کمیک‌های Watchmen با یکدیگر بحث می‌کردند که آیا تماشای این سریال کاری غیراخلاقی است یا نه. اوضاع مثل نگاه کردن به نقاشی‌های گرافیتی بر روی دیوارهای شهرمان است. مطرح کردن این سوال که «چرا باید سریال Watchmen را تماشا کنیم؟» خیلی عجیب نبود اما پرسیدن «چه کسانی Watchmen را تماشا می‌کنند؟» اندکی پیچیده به نظر می‌رسید.

داستان سریال Watchmen چیست؟

سریال «واچمن» با نگاه منتقدانه به سیاست‌های ایالات متحده آمریکا و بهره‌گیری از دنیای داستان‌های مصور ابرقهرمانی، به یک سریال محبوب میان منتقدان و تماشاگران تبدیل شد. این سریال که براساس داستان‌های مصور انتشارات دی‌سی (ناشر کتاب شخصیت‌هایی مانند بتمن و سوپرمن) ساخته شده، یکی از بهترین سریال‌هایی بود که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد. در ابتدا قرار نبود «واچمن» به سریال محدود تبدیل شود.

سریال محدود به سریالی گفته می‌شود که در یک فصل داستانش را به شکل کامل روایت می‌کند. بنابراین با سریال‌های درام که فیلم‌نامه‌ای نامحدود برای چندین فصل دارند، متفاوت است. اما سریال محدود با مینی سریال هم تفاوت‌هایی دارد. مینی سریال‌ها یا سریال‌های کوتاه معمولا اپیزودهای کم‌تری دارند و در پایان یک فصل، به پایان داستان می‌رسند. اما سریال‌های محدود می‌توانند طرح اصلی داستان را برای چند فصل دیگر ادامه دهند.

با این حال هنوز هیچ خبری مبتنی بر احتمال بازگشت سریال «واچمن» برای فصل دوم مطرح نشده است. این سریال که با نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی ویکتور لیندلوف (خالق سریال «گم‌شده‌ها») ساخته شده به شدت مورد توجه منتقدان قرار گرفت و در نهایت موفق شد یازده جایزه امی را تصاحب کند. برای تماشای این سریال در یک روز به اندکی تمرکز زیاد نیاز دارید و به همین دلیل می‌تواند یکی از بهترین سریال‌های خارجی برای تماشاکردن در تعطیلات نوروز هم باشد.

داستان این سریال درباره مجموعه‌ای از کارآگاه‌ها که به شکل مخفیانه فعالیت می‌کردند، دیگر نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. بنابراین مجبو می‌شوند به شکل مخفیانه به فعالیت خود ادامه دهند. اما این فعالیت نمی‌تواند حتی شبیه به روزهای سابق این کارآگاه‌ها باشد.

آیا فصل دوم سریال Watchmen ساخته می‌شود؟

سریال Watchmen یکی از بهترین و متفاوت‌ترین سریال‌های سال ۲۰۱۹ بود. با این حال ویکتور لیندلوف که نویسنده، تهیه‌کننده و خالق سریال بود، اعلام کرد برای فصل دوم علاقه‌ای به همکاری با HBO ندارد. شبکه HBO هم که ظاهرا علاقه‌ای به ساخت ادامه سریال بدون حضور لیندلوف ندارد، آن را به عنوان یک سریال محدود معرفی کرده است. اما سریال محدود دقیقا به چه سریالی گفته می‌شود؟

سریال Watchmen در مراسم امی سال ۲۰۲۰ به عنوان یک سریال محدود حاضر می‌شود، و نه یک سریال درام. اما تفاوت‌ها، فراتر از یک دسته‌بندی ساده است. سریال محدود به سریالی گفته می‌شود که در یک فصل داستانش را به شکل کامل روایت می‌کند. بنابراین با سریال‌های درام که فیلم‌نامه‌ای نامحدود برای چندین فصل دارند، متفاوت است. سریال محدود با مینی سریال هم تفاوت‌هایی دارد. مینی سریال‌ها یا سریال‌های کوتاه معمولا اپیزودهای کم‌تری دارند و در پایان یک فصل، به پایان داستان می‌رسند.

در این زمینه بخوانید:

بهترین سریال‌های خارجی که می‌توانید در تعطیلات نوروز تماشا کنید

بهترین فیلم‌های ترسناک سال را بشناسید

بهترین فیلم‌های کمدی سال را بشناسید

اما سریال‌های محدود می‌توانند طرح اصلی داستان را برای چند فصل دیگر ادامه دهند. حالا شبکه HBO این سریال را به عنوان یک سریال محدود معرفی کرده است، نباید کاملا از پخش فصل دوم آن ناامید شوید. با این حال لیندلوف تاکید کرده علاقه‌ای برای بازگشت به سریال Watchmen ندارد. اما قرارگرفتن سریال در لیست سریال‌های محدود، می‌تواند شرایط را در آینده‌ی نزدیک تغییر دهد و هواداران این سریال را به آینده امیدوار نگه دارد. البته دیمن لیندلوف نظر متفاوتی دارد.

چرا فصل دوم سریال Watchmen ساخته نمی‌شود؟

اگر شبکه HBO تصمیم بگیرد فصل دوم سریال Watchmen‌ را خلق کند احتمالا دیمن لیندلوف به عنوان شورانر و خالق فصل اول بخشی از عوامل سازنده قرار نمی‌گیرد. او در چند وقت اخیر بارها تاکید کرده اگر فصل دوم سریال این ساخته شود، برای آن بازنمی‌گردد. او درباره این تصمیم می‌گوید:

باعث افتخار من بود که بخشی از سریال Watchmen‌ بودم. این کمیک بوک‌ها میراث آلن مور و دیوید گیبونز هستند و حدود ۳۰ سال است که اهمیت ویژه‌ای دارد. فراموش نکنیم که زک اسنایدر هم اقتباس سینمایی آن را ساخته و ما هم سریال تلویزیونی آن کارگردانی کنیم. اما باید بدانید که من فرصتی پیدا کردم تا اقتباس شخصی‌ام از این کمیک بوک‌ها را خلق کنم و حالا نوبت دیگران است. من تصور می‌کنم که اشخاص دیگری باید برای روایت داستان خودشان وارد عمل شوند.

بنابراین به نظر می‌رسد که خبری از فصل دوم سریال Watchmen نیست و این سریال محبوب و البته جنجالی در پله نخست باقی می‌ماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha