بهترین فیلم‌های درام سال را بشناسید

لذت تماشای زندگی انسان‌ها، هرگز تکراری نمی‌شود. کافی است یک کارگردان ماهر با سوژه‌ای مناسب، پشت دوربین‌ها قرار بگیرد و همه زیبایی‌های زندگی را به تصویر بکشد.

بیشتر از یک سال پیش ویروس ناشناخته‌ای در چین شیوع پیدا کرد که بسیاری از مردم دنیا آن را یک بیماری محلی محدود می‌دانستند. اما ویروس کرونا در عرض سه ماه از غرب آسیا تا اروپا و آمریکای شمالی را تصاحب کرد و بسیاری از مردم بی‌گناه را صرفا به دلیل درگیری ریه‌هایشان با این ویروس ناشناخته به کام مرگ کشاند. شیوع جهانی ویروس کرونا بیشتر مشاغل دنیا را تحت تاثیر قرار داد و یکی از آن‌ها صنعت سینما بود. بی‌گمان سالن‌های سینما یکی از بزرگترین مکان‌هایی بودند که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند و تعطیلی طولانی‌مدت آن‌ها ضررهای جبران ناپذیری به وضعیت اقتصادی‌شان وارد کرد. گزارش‌های مالی نشان می‌دهد سالن‌های سینما در بیشتر نقاط دنیا و به‌ویژه در ایالات متحده ماموریت غیرممکنی برای بازگشت به دوران رونق پیش از شیوع کرونا دارند. با این حال زندگی ادامه پیدا می‌کند.

به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعداد قابل توجهی از فیلم‌های مورد انتظار سالی که گذشت فرصت اکران را پیدا نکردند. اما این شرایط وحشتناک هم باعث نشد که هنر هفتم به درخشش خود ادامه ندهد. در سالی که گذشت، فیلم‌های درام قابل توجهی روی سرویس‌های استریم منتشر شدند که اگرچه کیفیت عناوین خیره‌کننده هر سال را نداشتند اما به هر حال عناوین محترمی به نظر می‌رسیدند.

فیلم‌های درام معمولا در جمع تماشاگرانی که صرفا به دنبال سرگرمی هستند، هواداران زیادی ندارند. اما منتقدان، همیشه فیلم‌های درام را تحسین می‌کنند و معمولا جوایز سینمایی مهم هم به این فیلم‌ها تقدیم می‌شود. درام، به ژانری از فیلم‌های سینمایی گفته می‌شود که داستان زندگی انسان‌ها در روایتی واقعی توضیح می‌دهد. تمرکز اصلی فیلم‌های درام بر روی احساسات انسانی است.

بنابراین اگر به تماشای احساسات انسان و درگیری‌های او با خودش و دیگران در چارچوب یک زندگی واقعی علاقه دارید، این فیلم‌ها که در یک سال اخیر منتشر شده‌اند را حتما در لیست تماشاکردن قرار دهید.

در ادامه می‌توانید با بهترین فیلم‌های درام سال آشنا شوید.

خداحافظ آمور | Farewell Amor

نمره منتقدان: ۱۰۰ از ۱۰۰

اکوا مسانگی در سال ۲۰۱۷ فیلم کوتاهی به نام «خداحافظ مئو آمور» ساخت که مورد توجه قرار گرفت. او پس از سه سال ایده اصلی فیلم کوتاهش را در شکل و شمایل یک فیلم بلند سینمایی بازسازی کرده که تماشای آن خالی از لطف نیست. درام او که مورد توجه منتقدان هم قرار گرفته زوایای آشکار و پنهانی از پدیده‌هایی مانند مهاجرت، خانواده، عشق و نوع‌دوستی را نمایش می‌دهد. این فیلم هم اکران محدودی در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ داشت و یکی از بهترین فیلم‌های درام سال هم به نظر می‌رسد.

خلاصه داستان: یک زن آنگولایی پس از هفده سال موفق می‌شود اقامت همسرش برای مهاجرت به ایالات متحده را اخذ کرده و او را دوباره ملاقات کند. آن‌ها که به دلیل فاصله دور برای مدت‌ها از یکدیگر به دور افتاده بودند، دوباره فرصت آن را دارند تا عشق دیرینه خود را پیدا کنند.

یک شب در میامی | One Night in Miami

نمره منتقدان: ۹۸ از ۱۰۰

ریجنا کینگ بازیگری است که هنرنمایی‌های بی‌شماری در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی داشته اما به نظر می‌رسد او می‌تواند کارگردان آینده‌داری باشد. نخستین فیلم او با نام «یک شب در میامی» به سراغ سوژه متفاوتی رفته تا داستان به‌شدت جالبی را روایت کند. منتقدان باور دارند رجینا کینگ در رسیدن به اهدافش موفق بوده و شاید همین فیلم به او کمک کند تا در آینده به کارگردان صاحب‌سبکی تبدیل شود. فیلم «یک شب در میامی» براساس نمایشنامه‌ای به همین نام ساخته شده و یکی از بهترین فیلم‌های درام سال هم لقب می‌گیرد.

خلاصه داستان: محمد علی کلی، مالکوم ایکس، سم کوک و جیم براون از چهره‌های شناخته‌شده حقوق مدنی در ایالات متحده هستند. آن‌ها در یک دیدار تخیلی با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

ناکجاآباد | Nomadland

نمره منتقدان: ۹۷ از ۱۰۰

فرانسیس مک‌درموند در سال‌های اخیر ثابت کرده که یکی از بهترین بازیگران زن سینما است و لیاقت دریافت جوایز بسیاری را دارد. او از فیلم «فارگو» تا فیلم «سه بیلبورد خارج از ایبینگ در میزوری» و حتی سریال «اولیوو کیتریج» درخشیده و حالا یک بار دیگر به دنیای هنر هفتم بازگشته تا در نقشی قرار بگیرد که بسیاری از منتقدان باور دارند از همین حالا شانس کسب اسکار را برای او به ارمغان آورده است. «ناکجاآباد» در ماه‌های گذشته هم اکران‌های محدودی را تجربه کرده و از همین حالا یکی از شانس‌های اصلی اسکار است.

خلاصه داستان: زنی که به دلیل رکورد بزرگ اقتصادی در اوایل قرن بیست و یکم بخش عظیمی از زندگی‌اش را از دست داده، سوار بر یک ون درون جاده‌ها زندگی می‌کند.

دستیار | The Assistant

نمره منتقدان: ۹۲ از ۱۰۰

یکی از بهترین فیلم‌های درام سال که متاسفانه مورد توجه تماشاگران قرار نگرفت. این فیلم که در جشنواره‌های سینمایی سال ۲۰۱۹ اکران‌های محدود را تجربه می‌کرد در آخرین روز ژانویه ۲۰۲۰ اکران شد و حالا یکی از فیلم‌های درام مورد قبول سالی که گذشت هم لقب می‌گیرد. اگرچه «دستیار» خوش‌شانس بود که اکرانش تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار نگرفت اما اکران و میزان تماشاگران فیلم امیدوارکننده نبود.

با این حال «دستیار» می‌تواند یک عنوان مستقل در روایت آزارهای جنسی باشد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

خلاصه داستان: دختری جوان در یک شرکت فیلمسازی استخدام می‌شود. او نقش منشی دفتر را برعهده دارد اما در عین حال باید در بسیاری از مسائل دیگر هم حضور پررنگی داشته باشد. به نظر می‌رسد اتفاقاتی در شرکت فیلمسازی رخ می‌دهند که احتمالا زشت و زننده باشند.

منک | Mank

نمره منتقدان: ۸۸ از ۱۰۰

دیوید فینچر کارگردان قابل و تاثیرگذاری است که بیشتر آثار کارنامه هنری او را درام‌های خیره‌کننده یا اکشن‌های متفاوت تشکیل می‌دهند. اما او در جدیدترین تجربه کارگردانی‌اش به سراغ یک درام بیوگرافی متمایز رفته که با همه ساخته‌های قبلی او تفاوت دارد. فیلم «منک» که برای سرویس استریم نتفلیکس ساخته شده و از مدتی پیش در دسترس قرار دارد. دیوید فینچر فیلم‌نامه این فیلم را براساس طرح کلی فیلم‌نامه‌ جک فینچر، پدر فقیدش، نوشته است.

«منک» در ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰ به‌صورت محدود اکران شد. بودجه این فیلم ۱۳۱ دقیقه‌ای حدود ۳۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود و یکی از شانس‌های اصلی جوایز اسکار امسال است.

خلاصه داستان: استودیوی رادیو پیکچرز به اورسن ولز، کارگردان آمریکایی، سفارش ساخت فیلم جدیدی را می‌دهد. آن‌ها هیچ محدودیتی برای اورسن ولز قائل نمی‌شوند و کارگردان درجه یک آمریکایی می‌تواند یکی از بهترین ایده‌هایش را آماده اکران کند. اورسن ولز با هرمان جاکوب منکویز تماس می‌گیرد تا نوشتن فیلم‌نامه فیلم «همشهری کین» را به او واگذار کند.

در این زمینه بخوانید:

همه فیلم‌های ابرقهرمانی که در سال ۲۰۲۰ از راه رسیدند

پرفروش‌ترین کارگردانان تاریخ سینما را بشناسید

همه چیز درباره مراسم اسکار ۲۰۲۱

کاپون | Capone

نمره منتقدان: ۴۰ از ۱۰۰

نه تنها منتقدان که تماشاگران هم نمی‌توانستند مدت زیادی صبر کنند تا اقتباسی از سال‌های پایانی زندگی آل کاپون با هنرنمایی بازیگر توانمندی مثل تام هاردی را روی پرده‌های نقره‌ای سینما تماشا کنند. اما متاسفانه شیوع ویروس کرونا همه برنامه‌ها را به هم ریخت و به همین دلیل فیلمی که قرار بود در سالن‌های سینما اکران شود در نهایت در سرویس‌های استریم نمایش پیدا کرد. اما تغییر وضعیت انتشار «کاپون» هم تاثیری روی فرم و محتوای آن نداشت. فیلم «کاپون» تقریبا دورترین مسیر ممکن برای عبور از کنار حقیقت را انتخاب کرده و علاقه‌ای هم برای نزدیک‌شدن به واقعیت ندارد.

بنابراین جدیدترین هنرنمایی تام هاردی بیشتر از آن‌که شبیه به فیلمی از روزهای پایانی زندگی آل کاپون باشد، یک روایت نصفه و نیمه و ضعیت از روزهای پایانی عمر او ارائه می‌دهد که از گریم تا فیلم‌برداری هم ضعف دارد. با این حال یکی از فیلم‌های درام جذاب سال است که بدون هیچ تردیدی ارزش یک بار تماشاکردن را دارد.

خلاصه داستان: آل کاپون، خلافکار شناخته‌شده آمریکایی، پس از یازده سال تحمل حبس در زندان آزاد شده و حالا همانند کودکی آسوده امیدوار است زندگی آرامی داشته باشد.

جهش‌یافته‌های جدید | The New Mutants

نمره منتقدان: ۳۵ از ۱۰۰

برای فیلمی مثل «جهش‌یافته‌های جدید» که ابتدا با تاخیرهای بسیار در روند تولید مواجه شد و پس از آن تاریخ اکرانش را بارها از دست داد احتمالا سال کابوس‌وارانه‌ای که گذشت بهترین سال ممکن بود برای اکران به نظر می‌رسید. نیازی به یادآوری نیست که «جهش‌یافته‌های جدید» هم در نهایت اکران جهانی را تجربه نکرد و روی سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شد. این فیلم در نهایت آخرین فیلم از فرانچایز «مردان ایکس» است و این مجموعه عظیم سینمایی که از سال ۲۰۰۰ آغاز شد را به پایان می‌رساند. با این حال به اندازه آثار قبلی اکشن و ماجراجویانه نیست.

«جهش‌یافته‌های جدید» یکی از فیلم‌های درام سال است که در محدوده فیلم‌های ابرقهرمانی هم قرار می‌گیرد.

خلاصه داستان: پنج نوجوان جهش یافته ژنتیکی که بر خلافه خواسته‌شان در یک مجمتع زندانی شده اند، به مرور به قدرت‌های خارق‌العاده‌شان پی می‌برند و سعی می‌کنند که خودشان را نجات دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha