۱۴ نکته درباره ویکی‌پدیا؛ از بزرگ‌ترین دانشنامه آنلاین تا نامگذاری یک سیارک

ویکی‌پدیا طرفداران زیادی دارد. این سازمان غیر انتفاعی به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه دانش که به صورت گروهی نوشته و یک‌جا جمع شده است، شناخته می‌شود.

ویکی پدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ دو روز پس از ثبت دامنه‌اش رسما آغاز به کار کرد. هرچند قبل از آن هم دایره‌المعارف‌هایی رایگان و آنلاین وجود داشت ولی ویکی‌پدیا کار جدیدی را شروع کرده بود. طی این بیست سال همۀ ما با ویکی‌پدیا سروکار داشته‌ایم. به مناسبت ۲۰ سالگی ویکی‌پدیا حقایقی را در مورد ویکی‌پدیا بیان می‌کنیم که شاید نشنیده باشید.

۱- آمار مقالات ویکی‌پدیا شگفت‌آور است: ۵۵ میلیون مقاله به بیش از ۳۰۰ زبان در آن وجود دارد.

۲- بیش از ۲۸۰،۰۰۰ ویراستار وجود دارد که ماهانه به ویکی پدیا کمک می‌کنند.

۳- در هر ماه ۵/۱ میلیارد دستگاه کامپیوتر در سرتاسر جهان به ویکی‌پدیا سر می‌زنند.

۴- در شهر سوبیتسه لهستان یک بنای یادبود برای ویکی‌پدیا وجود دارد. این مجسمه را مهران هاکوپیان مجسم‌ساز ارمنی طراحی کرده است که به همکاران ویکی‌پدیا ادای احترام می‌کند. این مجسمه در اکتبر ۲۰۱۴ رونمایی شد.

۵- شاید فکر کنید که اولین صفحه‌ای که در ویکی‌پدیا ایجاد شد، مربوط به یک سلبریتی یا یک فرد معروف باشد. اما در حقیقت اولین صفحه ویکی‌پدیا به فیلسوف اسکاتلندی قرن هجدهم به نام توماس رید اختصاص دارد.

۶- به گفته محققان ایتالیایی، ارتقاء صفحات ویکی‌پدیا در مورد مقاصد و شهرهای توریستی در گردشگری آن‌ها تأثیر مثبتی دارد. با افزایش اطلاعات ثبت شده در ویکی‌پدیای یک مکان تفریحی، تعداد شب‌هایی که گردشگران برای اقامت در یک شهر انتخاب می‌کنند، ۹ درصد افزایش می یابد.

۷- کلیک بر روی اولین پیوند در متن اصلی مقاله ویکی‌پدیا، و سپس تکرار مراحل مقاله های بعدی، تقریباً همیشه به مقاله‌های فلسفی ختم می‌شود. در فوریه ۲۰۱۶، این مورد در ۹۷ درصد مقالات ویکی‌پدیا صدق می‌کرد.

۸- در سال ۲۰۱۷، یک فضانورد به نام پائولو نسپولی، هنگام استفاده از ایستگاه فضایی بین المللی از جستجوی صوتی استفاده کرد تا از مقاله ویکی‌پدیا استفاده کند و محتوایی برای آن تولید کند. این اولین باری بود که در فضا محتوایی به طور خاص برای ویکی پدیا ساخته می‌شد.

۹- ویکی پدیا یکی از ۱۰ وب سایت پر بازدید در سطح جهان است، اما تنها وب سایت مهم جهان است که توسط یک سازمان غیرانتفاعی اداره می شود.

۱۰- سال گذشته تقریبا ۷ میلیون نفر با کمک مالی از ویکی پدیا حمایت کردند.

۱۱- همه ساله ، ویکی پدیا در سراسر جهان مسابقه «ویکی بناهای تاریخی را دوست دارد» ، را به عنوان بزرگ‌ترین مسابقه عکس جهان برگزار می‌کنند. بیش از ۶۰ هزار نفر شرکت کننده از بیش از ۴۰ کشور از سال ۲۰۱۰ تا کنون بیش از ۱.۷ میلیون عکس از میراث فرهنگی به ویکی‌پدیا اهدا کرده‌اند.

۱۲- هر مقاله در ویکی پدیا دارای سابقه بازبینی شفاف است. می توانید گام به گام به گذشته برگردید و ببینید چطور هر مقاله طی چه مراحلی نوشته شده و چه تغییراتی کرده است.

۱۳- ویکی‌پدیا یک سیارک به نام خود دارد. ویکی پدیا ۲۷۴۳۰۱  نام یک سیارک وستایی است که در ناحیه داخلی کمربند سیارک می چرخد. قطر آن تقریباً ۱ کیلومتر است.

۱۴- ویکی پدیا با سرعت بیش از ۹/۱ ویرایش در ثانیه که توسط ویراستاران از سراسر جهان انجام می شود، گسترش پیدا می‌کند. بنابراین، اگر خواندن شما پنج دقیقه طول می کشد، تا زمانی که به انتهای این لیست رسیده اید، ۵۷۰ ویرایش در ویکی پدیا انجام شده است.

منبع: Mashable

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha