۱۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۷:۰۰
کد خبرنگار: 3070
کد خبر: 84201797
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

چای ایرانی ارزان‌تر است یا خارجی؟

در سال‌های اخیر علاقه به چای‌ ایرانی بیشتر شده است چرا که کیفیت محصول ایرانی بالاتر رفته است اما اگر مقایسه کنیم هم‌چنان چای خارجی در بین برخی از مردم محبوب‌تر است.

معدود افرادی هستند که به نوشیدنی گرم چای رغبتی ندارند و حتی کسانی که چای دوست ندارند معمولا در اقلیت هستند. چای یکی از اصلی‌ترین نوشیدنی‌های میان مردم ایران است و مسلما قیمت آن هم برایشان مهم است.

در سال‌های اخیر علاقه به چای‌ ایرانی بیشتر شده است چرا که کیفیت محصول ایرانی بالاتر رفته است و تفاوت دم کردن و طعم چای ایرانی و خارجی بهتر آموزش داده شده است اما اگر مقایسه کنیم هم‌چنان چای خارجی در بین برخی از مردم محبوب‌تر است.

تقاوت قیمت بین چای ایرانی و خارجی یکی از دلیل اصلی الویت دادن به یکی از این دو است. قیمت پایین‌تر چای خارجی به نسبت چای ایرانی در این انتخاب بی‌تاثیر نبوده است. چای خارجی ۵۰۰ گرمی در مهرماه سال گذشته ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد و در مهرماه امسال به ۷۳ هزار تومان رسید که به معنی افزایش قیمت تقریبا ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته است. سال گذشته چای هم از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی خط خورد و منبع تامین ارز آن به بازار نیما منتقل شد.

این در حالی است که در فروش چای گران فروشی اتفاق می‌افتد. قیمت جهانی هر کیلوگرم چای ۲.۵ دلار تا ۴ دلار است، اگر نرخ دلار را ۲۵ هزار تومان در نظر بگیریم قیمت چای نباید بیش از ۱۰۰ هزار تومان باشد. این در حالی است که هر کیلوگرم چای وارداتی تا ۱۲۴ هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

انواع چای  قیمت 
چای ایرانی (۴۰۰گرمی) ۹۹,۸۰۰ هزارتومان
چای خارجی (۵۰۰ گرمی) ۵۸,۰۰۰ هزار تومان
چای طعم دار(۵۰۰ گرمی) ۷۱,۸۲۰ هزار تومان
چای سفید  (بسته ۱۴ عددی) ۴۳,۰۰۰ هزار تومان
چای سبز (۲۵۰ گرم)  ۵۰,۶۰۰ هزار تومان

در این باره بخوانید:

قیمت برنج ایرانی و هندی در بازار

الزامات سفر در دوران کرونا را به یاد داشته باشید

تاثیر ماهی بر آلودگی هوا/ قیمت در بازار

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha