الزامات سفر در دوران کرونا را به یاد داشته باشید

با توجه به شرایط فعلی و بیماری کرونا تا حد ممکن باید از سفرهای غیرضروری خودداری کرد. اما برای رفتن به سفرهای ضروری و جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا، نکات بسیار مهمی وجود دارد که با رعایت این نکات می‌توانید سفری ایمن داشته و میزان ابتلا به این ویروس را کاهش دهید.

در ادامه به توضیح این نکات مهم و ایمن می‌پردازیم.

اقدامات و مراقبت‌های سفر در زمان ویروس کرونا در سه مرحله:

۱_ اقدامات قبل سفر

۲_ اقدامات حین سفر

۳_ مراقبت بعد سفر

تقسیم می‌شود.

۱_ اقدامات قبل از سفر در ایام کرونا را جدی بگیرید

قبل از شروع سفر حتما تمام وسایل مورد نیاز مانند: ماسک، دستکش، الکل، ژل ضدعفونی کننده دست و تمام مواد بهداشتی مورد نیاز را تهیه کنید. بهتر است برای هریک از اعضای خانواده یک ژل ضذعفونی کننده جدا تهیه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم از ساعت هوشمند و یا دستبندهای سلامتی که ضربان قلب و میزان سلامتی شما را مرتبا چک می‌کنند در طول سفر استفاده کنید.

اگر با وسیله نقلیه به سفر می‌روید قبل از شروع سفر حتما ایمنی خودرو را چک کنید تا احتمال آلودگی به ویروس را با کمتر مراجعه کردن به مکانیکی در حین سفر کاهش دهید. در خودرو خود پلاستیک زباله و دستمال حتما به همراه داشته باشید.

اگر قصد سفر با وسیله نقلیه را در این ایام دارید، حتما حتما لازم است در تمام طول سفر دستکش و ماسک و اسپری ضد عفونی کننده را استفاده کنید؛ بنابراین تجهیزات لازم را از قبل آماده کنید.

لازم است از توقف در رستوران‌های بین راهی و سوپر مارکت‌ها تا حد امکان دوری کنید؛ بنابراین غدا و خوراکی تا حد مورد نیاز با خود به همراه داشته باشید. در صورتیکه بیماری خاصی دارید قبل از سفر حتما به پزشک معالجتان مراجعه کنید و داروهای مورد نیاز را تهیه کنید تا در طول سفر از مراجعه به مکان‌های پرخطر درمانگاه و بیمارستان‌ها در امان باشید.

۲_ مراقبت از سلامتی خود و دیگران را در حین سفر فراموش نکنید

در حین سفر مدام به این موضوع فکر کنید که همه چیز و همه‌جا آلوده است. بنابراین تا حد امکان از حضور در مکان‌های عمومی و شلوغ دوری کنید. اگر با وسیله نقلیه به سفر رفته‌اید، سوخت گیری بنزین را در فواصل زمانی زیاد و با حجم زیاد انجام دهید.

از خرید کردن در بین راه خودداری کنید اما اگر خرید ضروری از سوپر مارکت و فروشگاه‌ها داشتید حتما حتما تمامی خریدها و کارت بانکی را ضدعفونی کنید. تا حد امکان در خصوص استفاده کردن از پول نقد دوری کنید؛ اسکناس یکی از آلوده‌ترین اقلام در زمان کرونا است.

از رفتن به رستوران بین راهی خودداری کنید اما اگر قصد رفتن به رستوران دارید، حتما از بهداشت محیط و کارکنان رستوران اطمینان یابید. از کارکنان رستوران بخواهید از ظرف‌های یک بار مصرف برای سرو غذای شما استفاده کنند. قبل از مصرف غذا حتما دست‌های خود را با دقت با آب و صابون بشورید و از خوردن غذا در فضای سرپوشیده و شلوغ دوری کنید.

اگر با وسیله نقلیه سفر می‌کنید فاصله اجتماعی خود را با سایر مسافرین حفظ کنید و برای کیف لپ تاپ و چمدان‌هایتان از کاور استفاده کنید تا به راحتی قابل شستشو باشند. تا حد امکان از مصرف خوراکی‌هایی که در وسایل نقلیه عمومی به شما می‌دهند بپرهیزید و یا قبل از مصرف حتما با الکل، بسته بندی آن را ضدعفونی کنید. 

برای محل اقامت خود حتما به مراکز رسمی و دارای مجوز مراجعه کنید و قبل از آن وضعیت بهداشتی و نظافتی هتل و کارکنان را بررسی کنید. پس از رسیدن به محل اقامت تمام وسیله‌های خود را ضدعفونی کرده و دست‌هایتان را با دقت بشورید. در صورت دیدار با آشنایان به طور جدی از روبوسی و دست دادن جلوگیری کنید.

از مراجعه به مکان‌های گردشگری و زیارتی بپرهیزید و زمان سفر خود را تا حدامکان کوتاه کنید.

پس از سفر در ایام کرونا چه اقداماتی انجام دهیم؟

پس از بازگشت به خانه و اتمام سفر تمامی لوازم و وسایل‌هایی که وارد خانه می‌شوند را ضدعفونی کنید. در حین ضدعفونی کردن مراقب باشید تا لوازم حساس مانند شارژر آیفون، گوشی‌های هوشمند و لوازم دیجیتال دچار سوختگی و از کارافتادگی نشوند.

پس از بازگشت به سفر برای حفظ سلامتی خود و عزیزان و نزذیکانتان به مدت ۱۴ روز از حضور در مهمانی‌ها و دید و بازدید از خانواد دوری کنید. در محل کار نیز فاصله اجتماعی خود را با سایر همکارانتان حفظ کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha