۱۵ دی ۱۳۹۹،‏ ۹:۲۴
کد خبرنگار: 3070
کد خبر: 84170822
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

تاثیر ماهی بر آلودگی هوا/ قیمت در بازار

با این که آمار نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از تنفس هوای آلوده در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است و چنانچه افراد ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهند این مرگ و میرها کم می‌شود اما طب سنتی بر این باور دارد که در روزهای آلودگی هوا ماهی مصرف نکنید.

ایران مخصوصا تهران روزهای آلوده‌ای را از سر می‌گذراند. چندین منطقه تهران در مرز هشدار است و هوا برای گروه‌های حساس مناسب نیست. مشکلی که سال‌ها است شهرهای بزرگ کشور با آن روبه‌رو هستند و نه تنها برای آن تدبیری اندیشیده نشده که با گذشت هر سال شاهد وضعیت بدتری بوده‌ایم.

سلامت خود را ماهی حفظ کنید

مردم نقشی در آلوده شدن هوا ندارند و در وضعیت فعلی نیز نمی‌توانند در راستای رفع آن اقدامی کنند و حل این مشکل به تصمیم‌گیری در سطوح مدیریتی کلان مربوط است. اما کاری که مردم باید انجام دهد حفظ سلامتی خود از شرایط موجود است.

پزشکان توصیه‌های بسیاری دارند که یکی از این توصیه‌ها مصرف ماهی است. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که مصرف ماهی در مناطقی که آب و هوای آلوده دارد موجب می‌شود که خطر ناشی از آلودگی بر بدن کاهش و اگر افراد حداقل ۲ بار در هفته ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهند، احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی تا ۳۶درصد کاهش پیدا کند.

جالب است با این که آمار نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از تنفس هوای آلوده در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است و چنانچه افراد ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهند این مرگ و میرها کم می‌شود اما طب سنتی بر این باور دارد که در روزهای آلودگی هوا ماهی مصرف نکنید.

ماهی سخت به دست می‌آید

حالا که ماهی می‌تواند بر کاهش اثر آلودگی هوا بر سلامت نقش داشته باشد، خوب است قیمت ماهی در بازار را مروری کنیم. ماهی همانند گوشت چند وقتی است که از سفره بسیاری کم شده است و در حالی که پزشکان می‌گویند یکی از مواد معدنی موثر در پیشگیری از آسیب در شرایط آلودگی هوا، سلنیوم است. این ماده مغذی را می توان از طریق منابع غذایی آن ماهی، گوشت قرمز، غلات، حبوبات، تخم مرغ، مرغ و سیر دریافت کرد اما قیمت ماهی هم‌چنان بالا است.

قیمت انواع ماهی 

نوع ماهی قیمت
ماهی قزل آلای بی استخوان ۸۰۰ گرم ۸۹.۰۰۰

فیله ماهی شوریده جنوب ۷۰۰ گرم

۸۵.۵۰۰
فیله ماهی تیلاپیلا چین بدون تیغ و پوست ۱۰۲.۷۰۰
فیله ماهی حلوای سیاه ۷۰۰ گرم ۱۴۵.۱۰۰

ماهی سفید دریایی شکم خالی ۷۵۰ گرم

۸۹.۵۰۰

ماهی حسون ۷۰۰ گرم ۳۹.۶۰۰
ماهی گیدر ۵۰۰ گرم ۷۳.۸۰۰
فیله ماهی سالمون نروژی بدون پوست

۱۸۹.۰۰۰

فیله ماهی قزل سالمون ایرانی ۵۰۰ گرم ۹۶.۸۰۰
فیله ماهی سی باس بدون استخوان ۵۰۰ گرم ۹۷.۹۰۰

فیله ماهی سلطان ابراهیم جنوب با پوست

۵۲.۶۰۰
فیله ماهی سنگسر شهری ۷۰۰ گرم

۷۵.۸۰۰

فیله ماهی کوتر۵۰۰ گرم

۸۶.۲۰۰

فیله ماهی سنگسر طلایی جنوب

۱۱۲.۵۰۰

فیله ماهی هیگ نیوزلندی

۲۸.۰۰۰

تیلاپیلا ۱۰۰۰ گرم

۹۲.۷۰۰

ماهی قزل آلای شکم خالی ۱۰۰۰ گرم شیلات

۸۴.۶۰۰

ماهی قزل آلای منجمد ۱۰۰۰ گرم

۴۴.۴۰۰

فیله استیک شیر ۷۰۰ گرم شیلات

۱۳۳.۴۰۰

فیله ماهی شیر خلیج فارس ۷۰۰ گرم

۹۵.۷۰۰

فیله هوکی ۷۰۰ گرم شیلات

۷۱.۲۰۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha