مروری بر کارنامه حسن پورشیرازی

پورشیرازی قرار است با سریالی طنز تا آینده‌ای نزدیک باز از صدا و سیما سر دربیاورد.

صدای حسن پورشیرازی صدای خاص خودش است. داد زدن و حرص خوردن او در بازی‌هایش هم مختص خود اوست و زمانی که شروع به حرص خوردن می‌کند و عصبانی می‌شود تماشاگر می‌تواند حتی برای سکته کردن او نگران شود. حالا پورشیرازی قرار است با سریالی طنز تا آینده‌ای نزدیک باز از صدا و سیما سر دربیاورد.

 شبکه سه قصد دارد مجموعه طنز «باخانمان» را پخش کند. این سریال ساخته جدید برزو نیک‌نژاد است که مراحل پایانی تولید را طی می‌کند. نیک‌نژاد در کارنامه کارگردانی خود دردسرهای عظیم و ساخت ایران را دارد و می‌توان گفت کارهای طنز او بد نبوده است. حسن پورشیرازی و افسانه بایگان بازیگران اصلی باخانمان هستند. به این بهانه کارهای حسن پورشیرای را مرور می‌کنیم.

کشتزارهای سپید

فیلم سینمایی کشتزارهای سپید سومین فیلم سینمایی محمد رسول‌اف است. این فیلم برای نخستین بار در بخش مسابقه پنجاه و هفتمین فستیوال بین‌المللی سن سباستین شرکت کرد و نامزد دریافت صدف طلایی این جشنواره بود اما در ایران اجازه نمایش پیدا نکرد.

داستان فیلم ما را با مردی به نام «رحمت» همراه می‌کند که وادی به وادی اشک چشم مردم را در شیشه‌ای جمع‌آوری می‌کند. تصاویر خیره‌کننده و زبان استعاری فیلم توجه منتقدان را جلب کرد. در سال ۱۳۸۸ در ششمین جشنواره فیلم دوبی، حسن پورشیرازی به‌خاطر بازی در این فیلم بهترین بازیگر شناخته شد و جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرد.

مهمان مامان

فیلم سینمایی مهمان مامان بدون شک یکی از بهترین ساخته‌های سینمای ایران است. برای خانواده‌ای فقیر مهمان سرزده، تازه عروس و داماد، از راه می رسد؛ ولی چون وضع مالی خانواده خوب نیست، همسایگان دست به دست هم می‌دهند تا آبروی صاحبخانه را حفظ کند. داریوش مهرجویی در این فیلم بی‌نقص کار کرده است و از داستان فیلم تا بازی خوب تمامی بازیگران دست به دست هم داده است که این فیلم ماندگار شود.

حسن پورشیرازی در این فیلم از جمله بازیگران خوب است که بازی‌اش بار طنز سیاه فیلم را به خوبی نشان می‌دهد. این فیلم مانند فیلم اجاره‌نشین‌ها دیگر ساخته مهرجویی، گوشه‌هایی از جامعه ایرانی و عادات و رفتار آن را با استفاده از شخصیت‌های مختلفی که شاید نماینده قشرهای مختلف جامعه ایرانی هستند، نشان می‌دهد.

قسم

فیلم قسم از بازی‌های اخیر حسن پورشیرازی است. قسم به نویسندگی و کارگردانی محسن تنابنده ساخته شده است. این فیلم درباره قتل زنی به نام رضوان است که خانواده و اقوام آن به دنبال ثابت کردن قاتل بودن همسر او، بهمن به دادگاه هستند. روال دادگاه ۵ سال به نتیجه رسیدن پرونده قتل را به تعویق انداخته و این آخرین دادگاهی است تشکیل خواهد شد و اگر قسامه انجام نشود رای به برائت داده خواهد شد همه خانواده معتقدند که قاتل است. آنها با اتوبوس خلیل برادر شوهر راضیه از گرگان به مشهد برای مراسم قسامه می‌روند. پورشیرازی نقش خلیل را بازی می‌کند.

در این باره بخوانید:

ناگهان درخت؛ منتظر موضوع خاصی نباشید

جمشیدیه؛ فیلمی سراسر شعاری

درباره تنت؛ اکشن اما پیچیده

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha