گوشه‌نشین در یونان از زمان شاعر آلمانی

رمان کلاسیک «گوشه نشین در یونان» از دو کتاب که حاوی ۲ دفتر است تشکیل شده و شامل سی نامه به بلارمین دوست آلمانی راوی است.

کتاب «گوشه نشین در یونان» نوشته یوهان کریستین فریدریش هولدرلین شاعر آلمانی است که محمود حدادی آن را ترجمه کرده و انتشارات نیلوفر به چاپ رسانده است.

هیپریون که در معنای لغوی و در اسطوره های یونانی معنای پدر خورشید دارد داستان مردی است که پس از سال‌های دراز به سرزمین اصلی خود یونان سفر می‌کند و در آنجا در نامه‌هایی برای دوست خود بلارمین که در افسانه‌های یونان به معنای جنگجویی با ساز و برگی زیبا است، از احساسات و جهان بینی خود درباره این سفر می‌نویسد.

 این رمان کلاسیک از دو کتاب که حاوی ۲ دفتر است تشکیل شده و شامل سی نامه به بلارمین دوست آلمانی راوی است. نامه هایی سرشار از عشق به زیبایی و دوستی و ستایش از فرهنگی بالنده که بتواند همه انسان ها و ملت‌ها را در صلح، به خویشتن خود برگرداند.

هیپریون تنها رمان شاعر اسطوره ای آلمان عصر کلاسیک، فریدریش هلدرلین است و گذشته از لحن سرود آگینش در ستایش از عشق و دوستی و آزادی، پژواکی است از جهان بینی تعالی جوی این شاعر انسان دوست، خاصه تصور او از آن جامعه ی آرمانی ای که انسان ها باید برای سعادت خود در جست و جوی آن باشند و هلدرلین تحقق آن را در احیاء مدنیت یونان باستان می دید.

درباره نویسنده

فریدریش در ۹ سالگی ناپدری مهربانش را از دست داد. مادر باورمندش می‌خواست حتما او را یک کشیش بار آورد و از ۱۴ سالگی به اجبار به مرکزی دینی در شهر توبینگن رفت. در آنجا وی با هگل و شلینگ نشست‌های کتابخوانی می‌گذاشتند و آثار انتقادی شیلر و کانت را می‌خواندند.

یوهان کریستین فریدریش هولدرلین شاعر آلمانی و از شخصیت‌های برجسته جنبش رمانتیسیسم بود. هولدرلین همچنین در تکوین ایده‌آلیسم آلمانی نقش داشت و بر اندیشه فیلسوفانی مثل هگل و شلینگ تأثیر گذاشت. گئورگ لوکاچ، معتقد است هولدرلین در سیطره درک و دریافت منتقدان فاشیست منتسب به حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان نبوده و جایگاه واقعی او در کنار هگل و در طلیعه تفکر دیالکتیکی و در نسبت با انقلاب فرانسه و سیر تحول بورژوازی است.

در این باره بخوانید:

«سه زن و یک داستان دیگر» از روبرت موزیل

گونتر گراس روایت‌گر تاریخ پایین‌دستی‌ها

در غرب خبری نیست؛ مشهورترین رمان ضد جنگ جهان

هولدرلین نقش بسیار مؤثری در شکل‌دادن به روش دیالکتیکی داشت؛ او نه فقط دوست شلینگ و هگل بود بلکه همسفر فلسفی‌شان نیز بود. در شعر هولدرلین، سرنوشت‌های فردی و اجتماعی در طلب هماهنگی تراژیکی می‌سوزند که به ندرت به دست می‌آید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha