فقرات بی‌ستون؛ تجربه شخصی در زندگی

نمایش «فقرات بی‌ستون» که میلاد شجره آن را کارگردانی می‌کند از جمله نمایش‌هایی است که راه اجرای خود را با تعداد محدود تماشاگر باز گذاشته است.

در روزگار کرونایی نمایش‌ها و تئاترهای کمی هست که بتوان آنها را با خیال راحت دید و مضطرب نشد که به کرونا مبتلا شده باشی. به همین دلیل برخی از کارگردانان ایده‌های مختلفی هم چون اجرا با تعداد محدود تماشاگر یا اجرای آنلاین را انتخاب کرده‌اند.

نمایش «فقرات بی‌ستون» که میلاد شجره آن را کارگردانی می‌کند از جمله نمایش‌هایی است که راه اجرای خود را با تعداد محدود تماشاگر باز گذاشته است.

فاصله از اجرای رسمی

 نمایش «فقرات بی‌ستون» پیش از این از ۱۱ تا ۱۳ تیرماه به روی صحنه رفت و در تصمیم تیم این نمایش هر هفته شنبه‌ها با تعداد محدود تماشاگر اجرا می‌رود. این تیم تصمیم گرفته است که به دلیل شکل ویژه‌ای که این اجرا دارد و شرایطی که تئاتر بعد از کرونا با آن روبرو  شده است، این اثر هفته‌ای یک اجرا داشته باشد.

این اثر شاید از تئاتر به معنای رسمی آن فاصله داشته باشد زیرا یک تجربه شخصی در زندگی کارگردان است که به اجرا تبدیل شده است. هر شب از اجرا امکان دارد که با شب دیگر متفاوت باشد و کار دچار تغییر و تحولاتی شود به همین دلیل کار با فرم معمول اجرای یک تئاتر فاصله دارد.

این نمایش درآف استودیو تولید می‌شود. داستان نمایش ویژگی اتو بیوگرافی دارد و ساختار نمایش بیشتر شبیه سولو است تا مونولوگ و در طول اجرای نمایش دیالوگ بین بازیگر نمایش و طراح صدای نمایش رد و بدل می‌شود و صدا در این نمایش نقش بسیار مهم و جدی دارد.

عوامل نمایش

میلاد شجره کارگردان نمایش «فقرات بی‌ستون» در سال‌های اخیر اجراهای موفقی نظیر گفت‌وگوی فراریان و گفت‌وگوی برجای ماندگان با بازی باران کوثری را روی صحنه برده است. او سوای فعالیت در حوره کارگردانی در زمینه مدیریت تماشاخانه موج نو نیز فعالیت داشته است.

کاوه ستاری به عنوان طراح صدا، انوشیروان آریا به عنوان طراح ویدیو، باران کوثری به عنوان طراح لباس، میلاد شجره و کاوه ستاری و انوشیروان به عنوان اجراگران و شکوه احمدی به عنوان طراح گرافیک در نمایش فقرات بی‌ستون حضور دارند .

در این باره بخوانید:

نمایش مرجان راوی قصه‌های امروزی

در غرب خبری نیست؛ مشهورترین رمان ضد جنگ جهان

Safe سریالی که شما را درگیر می‌کند

شجره درباره پذیرفتن ریسک اجرای تئاتر در شرایط پساکرونا و مشکلاتی که می‌توانند پیش رو داشته باشند، پیش از این گفته بود: «شرایط پیش رو واقعیتی است که باید با آن کنار بیاییم تا کم‌کم راه حلش را پیدا کنیم البته می‌دانم که قرار نیست وضعیت تئاتر به شرایط قبل از کرونا بازگردد. تصمیمی که برای اجرا گرفتیم یک تصمیم شخصی نبوده بلکه با مشورت با اعضای گروه انجام شده است. البته در این اجرا ما شرایط مالی را لحاظ نکرده‌ایم اما با وجود از دست دادن برخی از شرایط این یک تصمیم گروهی بود که کارمان اجرا شود.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha