چرا مرورگر مایکروسافت اج کرومیوم بهترین مرورگر ویندوز است؟

برای سال‌ها این مرورگر اینترنت اکسپلورر بود که قهرمان اصلی مایکروسافت در دنیای مرورگرهای فضای مجازی بود. اما از مدتی پیش و با ظهور نسخه جدید مایکروسافت اج به نظر می‌رسد سازنده ویندوز در نهایت راهکاری را پیدا کرده تا به تنهایی میزبان مرورگران اینترنت باشد.

مرورگر اینترنت می‌تواند مهم‌ترین نرم افزار یک سیستم شخصی باشد. از حرفه‌ای‌ترین کاربران تا افرادی که تنها برای بررسی اخبار از اینترنت استفاده می‌کنند، همه آن‌ها به مرورگرهای اینترنت وابسته هستند. به معنای واقعی کلمه تفاوتی نمی‌کند که از سیستم کامپیوتری شخصی برای وبگردی استفاده می‌کنید یا به مهارت‌های تخصصی وابسته شده‌اید. در هر صورت مرورگر اینترنت یک ابزار ضروری است. مایکروسافت به‌عنوان توسعه‌دهنده اصلی سیستم عامل ویندوز برای سال‌ها به مرورگری افتخار می‌کرد که کاربران چندانی نداشت. اما با پایان کار اینترنت اکسپلورر حالا نوبت به مرورگری رسیده که جذابیت‌های ویژه‌ای دارد؛ مایکروسافت اج کرومیوم.

گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اپرا، ویوالدی و بریو از شناخته‌شده‌ترین مرورگرهای اینترنت در دنیای امروز هستند. اگرچه بخش عظیمی از بازار مرورگرهای اینترنتی در اختیار گوگل کروم قرار دارد و بسیاری از کاربران این مرورگر را به عنوان مرورگر پیش‌فرض سیستم خود انتخاب کرده‌اند اما کروم تنها مرورگری نیست که می‌توانید تجربه خوبی از تعامل با آن کسب کنید. رقابت در دنیای مرورگرهای اینترنت با ظهور نسخه جدید مرورگر اج کرومیوم، وارد سطح تازه‌ای شده و کاربران فضای مجازی با غول تازه‌نفسی مواجه شده‌اند که احتمالا بسیاری از معادلات دنیای اینترنت را به هم می‌ریزد. اما مرورگر اج کرومیوم چیست؟ این مرورگر از کجا آمده و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اج کرومیوم چیست؟

کاربران فضای اینترنت با مرورگر اینترنت اکسپلورر آشنایی دارند. مرورگر پیش‌فرض سیستم عامل ویندوز در سال‌های نه‌چندان دور که معمولا سرعت پایین و امکانات محدودی داشت. این مرورگر قدیمی و نه‌چندان جذاب آهسته آهسته به یک نرم افزار منفور تبدیل شد و مورد شوخی کاربران فضای مجازی قرار گرفت. مایکروسافت تلاش زیادی کرد تا با بروزرسانی‌های متعدد اینترنت اکسپلورر را به مرورگری مدرن و سریع تبدیل کند اما رقبای اکسپلورر همیشه از این مرورگر جلوتر بودند. بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفت به فکر توسعه یک مرورگر جدید باشد.

آن‌ها در سال ۲۰۱۵ نخستین نسخه مرورگر اج را منتشر کردند. این مرورگر در سال ۲۰۱۷ برای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌اواس هم منتشر شد و در سال ۲۰۱۹ در دسترس کاربران مک قرار گرفت. با این حال مرورگر اج هنوز هم مشکلات بسیاری داشت. در نهایت مایکروسافت تصمیم گرفت هسته اصلی این مرورگر را براساس کدهای آزاد مرورگر کروم توسعه دهد و همین باعث انتشار یک بروزرسانی بزرگ برای مرورگر اج شد. آن‌چه امروز به عنوان مرورگر اج در دسترس قرار گرفته در حقیقت نسخه کرومیوم آن است که براساس کدهای آزاد مرورگر کروم توسعه پیدا کرده و سرعت و امکانات بسیار جذابی دارد.

همین بروزرسانی بزرگ هم بسیاری از کاربران را تحت تاثیر قرار داده و حالا اج کرومیوم به دومین مرورگر محبوب کاربران فضای مجازی تبدیل شده است. براساس آخرین آمارهای رسمی، گوگل کروم انتخاب ۷۱ درصد کاربران فضای مجازی بوده و پس از آن نوبت به اج کرومیوم می‌رسد که ۸.۴۶ درصد از بازار را در اختیار دارد. نکته جالب این‌که فایرفاکس با وجود سابقه طولانی‌تر تنها ۷.۲۷ درصد از کاربران را تحت تاثیر خود قرار داده تا از آن استفاده کنند. بخشی از این موفقیت به تبدیل‌شدن مرورگر اج کرومیوم به مرورگر پیش‌فرض ویندوز بازمی‌گردد. سیاستی که به اج کرومیوم کمک کرده تا سریع‌تر، زیباتر و مجهزتر شود.

با موفقیت مرورگر مایکروسافت اج تقریبا هیچ دلیلی برای پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر که کاربران بسیار اندکی دارد، وجود ندارد. بنابراین مایکروسافت به‌صورت رسمی اعلام کرد که از تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۰ آذر ۹۹) پشتیبانی از این مرورگر قدیمی را برای همیشه به پایان می‌رساند. هم‌چنین سرویس‌های آنلاین مایکروسافت از تاریخ ‍۱۷ آگوست ۲۰۲۱ (۲۶ مرداد ۱۴۰۰) روی این مرورگر در دسترس نیستند. به عبارت دیگر، مرورگر اینترنت اکسپلورر تا کمتر از دو ماه آینده به یک مرورگر بی‌فایده و کاملا قدیمی تبدیل می‌شود. این تصمیم مایکروسافت در راستای توسعه و توجه بیشتر به اج کرومیوم اتخاذ شده تا این مرورگر مدرن را بیشتر از قبل در نزد کاربران به کار گرفته شود.

اما اینترنت اکسپلورر تنها مرورگری نیست که مایکروسافت می‌خواهد آن را برای همیشه متوقف کند. با انتشار نسخه جدید مرورگر مایکروسافت اج که براساس هسته اصلی مرورگر کروم فعالیت می‌کند، کاربران نسخه‌های کلاسیک مرورگر اج به سرعت در حال مهاجرت به این مرورگر هستند و آمارهای رسمی از محبوبیت بسیار زیاد مرورگر اج کرومیوم خبر می‌دهد. بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفته از تاریخ ۹ مارس ۲۰۲۱ (۱۹ اسفند ۹۹) پشتیبانی از نسخه کلاسیک مرورگر اج را هم متوقف کرده تا همه تمرکز تیم توسعه مرورگرهای مایکروسافت روی اج کرومیوم قرار بگیرد. این تصمیم‌های مایکروسافت تنها یک دلیل دارد؛ افزایش تمرکز روی مرورگر محبوب مایکروسافت اج کرومیوم که هر روز کاربران بسیار بیشتری را به خود جذب می‌کند.

به نظر می‌رسد مایکروسافت راه نهایی پیشرفت مرورگر جدید خودش را پیدا کرده و تصمیم دارد حساب ویژه‌ای روی اج کرومیوم باز کند. از آن‌جایی که نسخه جدید مرورگر اج برپایه کرومیوم تازه توسعه پیدا کرده امکانات جذابی مانند استفاده از افزونه‌ها روی آن جایگاه مطلوبی ندارند. با این حال اگر به دنبال یک مرورگر جدید، مدرن و باثبات هستید، مرورگر اج یک انتخاب منطقی است.

چرا باید اج کرومیوم را انتخاب کنید؟

در یک تعریف بسیار ساده و خلاصه‌شده، اج کرومیوم همان مرورگر کروم است با این تفاوت که لباس محصولات نرم‌افزاری مایکروسافت را به تن کرده تا محصول جدیدی باشد. بنابراین مرورگر جذاب نه‌تنها به جدیدترین دستاوردهای نرم‌افزاری مایکروسافت مجهز شده بلکه از هسته اصلی مرورگر کروم هم یاری می‌گیرد تا به محصولی منحصربه‌فرد تبدیل شود.

مرورگر اج کرومیوم با افزونه های گوگل کروم سازگار شده و با حساب کاربری جیمیل هماهنگ می‌شود. یکی از تفاوت‌های اصلی اج کرومیوم با گوگل کروم در آن است که موتور جستجوی این مرورگر به‌صورت پیش‌فرض روی موتور جستجوی بینگ تنظیم شده تا کاربران به استفاده از موتور جستجوی اختصاصی مایکروسافت ترغیب شوند. با این حال موتور جستجوی پیش‌فرض اج کرومیوم قابل تغییر است. در ادامه می‌توانید تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌های مایکروسافت اج کرومیوم را بررسی کنید.

در این زمینه بخوانید:

اعتیاد به گوشی را با این روش متوجه شوید

بهترین سایت‌های طراحی آنلاین دکوراسیون خانه

نشانه‌های سوختن یا خرابی مودم اینترنت را بشناسید

انتقال داده‌های سایر مرورگرها به اج کرومیوم

شرایط آن فراهم شده تا تاریخچه فعالیت، بوکمارک‌ها، رمزهای عبور ذخیره‌شده، تنظیمات و حتی‌ تب‌های باز و افزونه‌ها را از سایر مرورگرها به اج کرومیوم منتقل کنید. گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری سه مرورگری هستند که شرایط انتقال داده‌های آن‌ها به مرورگر مدرن مایکروسافت وجود دارد. برای این کار باید ابتدا بخش Settings را گشوده و سپس وارد بخش Profiles شده و در نهایت گزینه Import Browser Data را انتخاب کنید. فراموش نکنید که همه افزونه‌های گوگل کروم روی اج کرومیوم هم در دسترس هستند.

حالت تاریک

یکی از ویژگی‌هایی که بیشتر نرم افزارهای این روزهای دنیا به آن مجهز شده‌اند، حالت تاریک است. حالت تاریک به کاربران کمک می‌کند تا مضمون و رنگ نرم افزارهای خود را به رنگ مشکی تغییر دهند. این ویژگی به‌ویژه در شب‌ها که نور محیط کم‌تر می‌شود، کمک بیشتری به کاربر می‌کند. برای فعالسازی حالت تاریک باید ابتدا Settings را گشوده و سپس Appearance را انتخاب کنید. در بخش Theme گزینه Dark Mode را انتخاب کنید تا حالت تاریک روی اج کرومیوم فعال شود.

صفحه خانگی

در نگاه نخست به نظر می‌رسد صفحه خانگی مرورگر اج کرومیوم بیش از حد شلوغ است. اگر این وضعیت شلوغ را نمی‌پسندید، می‌توانید آن را برای همیشه تغییر دهید. برای این کار روی نشان چرخ‌دنده در صفحه خانگی کلیک کنید. حالا می‌توانید سه حالت متفاوت صفحه خانگی را بررسی کنید؛ Focused (صفحه نسبتا خالی و مرتب)، Inspirational (همراه با پس‌زمینه) و Informational (متمرکز روی اخبار). البته که گزینه Custom هم وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا شخصی‌سازی‌های بیشتری را ایجاد کنید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مجید بهرام بیگی AT ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
    0 0
    اتفاقاً خوب نیست تمامی فیلمها و موسیقیها که در یک سایت با اکسپلورر بود دیگر کار نمیکند