پادتن‌درمانی برای ترامپ؛ نگاهی به درمان رازآلود رئیس جمهوری آمریکا

کمی بعد از آن که خبر ابتلای دونالد ترامپ به بیماری کرونا منتشر شد، تیم پزشکی رئیس جمهوری آمریکا از شروع درمان او خبر دادند. در میان شیوه‌ها نسبتا رایج درمان بیماری کووید-۱۹، تیم پزشکی ترامپ از انتخاب یک داروی نسبتاً گمنام برای درمان او خبر دادند. دارویی که از پادتن‌های موجود در بدن بهبودیافتگان از ویورس کرونا تولید شده است.

اندکی پس از انتشار یادداشت پزشک ترامپ دربارۀ ابتلای او به کووید-۱۹ اعلام شد که ترامپ برای گذراندن دوره درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد. سپس اعلام شد که داروی REGN_COVID۲ محصول شرکت شرکت ریجنرون (Regeneron) به تیم پزشکی پیشنهاد شده است و پزشک ترامپ هم استفاده از آن را پذیرفته است. این دارو حاصل پادتن‌های تولید شده در بدن است که به کووید ۱۹ واکنش داده‌اند.

آخرین یافته‌ها در مورد اثربخشی این دارو نشان می‌دهد که استفاده از آن در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ باعث می‌شود تا این افراد حجم ویروس کمتری در بینی خود داشته باشند و علائم بیماری در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. حدود ۸ گرم از این دارو به ترامپ داده شده است که دوز بالایی محسوب می‌شود. این دارو برای بیمارانی که پادتن علیه کووید-۱۹ تولید نمی‌کنند اثربخشی مناسبی دارد. اگرچه سازمان غذا و داروی آمریکا این دارو را برای استفاده اضطراری تأیید نکرده است، اما دولت آمریکا اعلام کرده است که ۴۵۰ میلیون دلار به شرکت تولید کنندۀ این دارو کمک می‌کند تا این دارو را تولید و در اختیار عموم قرار دهند. قرار است که این شرکت حدود ۳۰۰ هزار دوز از این دارو را تولید کند. البته این دارو هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده است و بر سر استفاده از آن در موارد ضروری هم بحث وجود دارد.

شرکت ریجنرون که این دارو را تولید کرده است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعداد دوزهای محدودی از این دارو را در اختیار دارد و چند دوز آن را برای استفادۀ رئیس جمهور هدیه کرده است.

انتظار می‌رود که این پادتن به پروتئین موجود در ویروس کووید-۱۹ حمله کرده و قبل از اینکه ویروس در بدن وضعیتِ بحرانی ایجاد کند، آن را از بین ببرد. داروی شرکت ریجنرون شبیه به دارویی است که همین شرکت سال‌ها قبل برای مقابله با ابولا تولید کرد. نتایج عمل این دارو تا قبل از ترامپ روی ۲۷۵ بیمار مثبت ارزیابی شده است البته همۀ این بیماران از ترامپ جوان‌تر بوده‌اند.

در این زمینه بخوانید:

آیا همه باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند؟

تفاوت علائم آنفولانزا و کروناویروس

البته ریجنرون تنها شرکتی نیست که روی پادتن کرونا کار کرده است شرکت‌های دیگری هم هستند که روی داروی حاوی پادتن کرونا کار می‌کنند.

درمان برای رئیس جمهور، از ویتامین D تا آسپرین

علاوه بر پادتن مذکور داروهای دیگری که ترامپ مصرف کرده است عبارتند از: ویتامین D، روی، فاموتیدین، ملاتودین و آسپرین. گفته می‌شود که ویتامین D می‌تواند به کوتاه شدن دورۀ درمان بیماری کمک کند. با این همه گفته می‌شود که شرایط سنی و اضافه وزن ترامپ می‌تواند برای او خطرآفرین باشد.

یافته‌های پزشکی هنوز به طور قطعی نمی‌توانند اثر کاهش ویتامین دی بر کرونا را اثبات کنند اما استفاده از روی می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند. برخی مطالعات بر اثر فاموتیدین بر بهبود بیماری تاکید دارند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که این دارو علائم بیماری کرونا در افراد مبتلا به دیابت و چاقی را کاهش داده و به بهبود کمک کرده است.

داروهای دیگری هم در درمان بیماری ترامپ مورد استفاده قرار گفته‌اند؛ دگزامتازون و رمدسیویر. شواهد نشان می‌دهد که رمدسیویر به بهبود بیماری کمک می‌کنند. اگرچه دگزامتازون به شکل گسترده استفاده می‌شود اما رمدسیویر مجوز استفاده در مواقع اضطراری را دارد. پزشک معالج ترامپ گفته است که یک دورۀ ۵ روزه استفاده از رمدسیویر برای او تجویز کرده است تا علائم بیماری را از طریق این دارو کاهش دهد. آزمایش اثربخشی رمدسیویر روی ۶۰۰ بیمار نشان داده است که این دارو به بهبودی بیماران مبتلا به کرونا کمک می‌کند.

داروی دگزامتازون نیز به ترامپ تزریق شده است. این دارو برای کاهش التهاب است و در زمانی که التهاب ریه و نیاز به اکسیژن بالا می‌رود مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین خاطر گمانه‌زنی هایی وجود دارد که احتمالاً ترامپ از دستگاه اکسیژن نیز استفاده کرده باشد چرا که استفاده از دگزامتازون یعنی وجود التهاب در ریه. استفاده از دگزا در شرایط عادی بیماری توصیه نمی‌شود و با مشاهدۀ علائمی از پیشرفت از این دارو استفاده می‌شود.

منبع: Forbes و CNN health

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha