پیشگیری و درمان حملات وحشت‌زدگی در خواب

حرکت منظم غیر ارادی عضلات، تپش قلب، کوتاهی نفس و عرق کردن کف دست‌ها حملات وحشت‌زدگی هستند که بر اثر فشارهای عصبی مختلف، هنگام خواب ممکن است پیش بیایند.

اگر شما هم این حملات را در خواب تجربه کردید باید بدانید که تنها نیستید و تعداد کسانی تجربه‌ی آن را دارند بسیار است. حملات وحشت‌زدگی در شب غیر معمول نیست و می‌تواند زندگی روزمره شما را مختل کنند و منجر به اضطراب مزمن در هنگام خواب شوند؛ اما مراحلی وجود دارد که می‌تواند قبل، در طول و پس از تجربه حملات شبانه به شما کمک کند که از بروز این مشکلات جلوگیری و حتی آن را درمان کنید.

حملات وحشت‌زدگی چیست؟

حمله‌های وحشت‌زدگی، احساس ناگهانی و شدید ترس یا پریشانی است. این احساسات به طور معمول افزایش می‌یابد و می‌تواند در هر زمان اتفاق بیافتد. جانل واتسون، درمانگر خانواده، می‌گوید: «حملات وحشت‌زدگی مربوط به اضطراب است». اضطراب، حدود ۴۰ میلیون بزرگسال را تحت تأثیر قرار می‌دهد که حدود ۱۸ درصد جمعیت را در بر می‌گیرد. کریستال کلارک، دانشیار روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی نورث وسترن فینبرگ، می‌گوید: «وحشت‌زدگی نشانه اضطراب است؛ اما به دلیل سرعت شروع با اضطراب عمومی متفاوت است». حدود ۳ تا ۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی در مقطعی از زندگی خود مبتلا به اختلال وحشت‌زدگی بودند و خواهند بود. وحشت‌زدگی که یک اختلال اضطرابی است با حملات مکرر ترس ناگهانی نمایان می‌شود. این حملات به طور کلی در عرض ۱۰ دقیقه شدید شده و به اوج  می‌رسند.

حملات وحشت‌زدگی شبانه

حملات که ناشی از وحشت و اضطراب هستند ممکن است در شب رخ دهند و شما را بیدار کنند. کسانی که این موقعیت را تجربه می‌کنند نگران می‌شوند. اگر این حملات به علت اضطراب و استرس باشد، آن را تشدید می‌کنید. افرادی که حملات شبانه را تجربه می‌کنند عجیب غریب نیستند. بین ۱۸ تا ۴۵ درصد از افرادی اختلال وحشت‌زدگی دارند، در شب به آن دچار می‌شوند.

کنترل و مدیریت حملات

راه‌هایی برای مدیریت حملات وحشت‌زدگی شبانه وجود دارد. کاربونل می‌گوید: «بیدار شوید و از رخت‌خواب خارج شوید. کمی آب به صورت خود بزنید و راه روید». نفس‌های عمیق بکشید و روی تنفس خود متمرکز شوید.

در این‌باره بخوانید:

۹ موردی که نباید به فرد مضطرب بگوییم

اگر دیابت داریم چطور مراقب سلامت پاهای خود باشیم؟

پیشگیری از حملات

برای پیشگیری از حملات وحشت‌زدگی در شب، از خواب خود شروع کنید. محیطی را ایجاد کنید که آرامش بخش باشد. از رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز در اتاق خواب خود استفاده نکنید. واتسون می‌گوید: «می‌توانید از یک برنامه با صداهای مختلف آرام بخش مانند صدای توفان، باران، طبیعت یا آواز پرنده‌ها استفاده کنید».

منبع: د هلثی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha