مهمانخانه ماه نو؛ فیلمی ضعیف و عجیب

کارگردانی ضعیف در فیلم «مهمانخانه ماه نو» یکی از مهم‌ترین نقطه ضعف‌های این فیلم است که باعث شده در ادامه ضعف در فیلمنامه، ضعف در شخصیت پردازی و ضعف در بازیگری شکل بگیرد.

«مهمانخانه ماه نو» فیلمی محصول مشترک میان ژاپن و ایران است و در طی روند ساخت تا اکران فیلم اتفاقاتی رخ داد که گویا همان پیچیدگی فرهنگی ژاپنی عامل آن بوده است. این فیلم در اردیبهشت سال جاری اکران آنلاین شد و زمان کوتاهی است که در پخش خانگی قرار گرفته است.

داستان ساخت فیلم

این فیلم برای اولین بار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد. تاکه فومی تسوتسویی کارگردانی ژاپنی است که ساخت این اثر را به عهده داشت. این کارگردان بعد از اینکه به ایران سفر می‌کند به رسانه‌ها خبر می‌دهد که به کشور ایران علاقمند شده و تصمیم دارد فیلمی مشترک بسازد.

تاکفومی تسوتسویی کارگردان ۶۳ ساله ژاپنی در کار خود شهرتی ندارد. یک کارگردان متوسط الحال است که برخی شاخص‌ترین اثر او را همین فیلم مهمانخانه نو می‌دانند. او که فارغ التحصیل دانشگاه توکیو زوکی است، کار خود را با تئاتر و نمایش «ماجراجویی بزرگ» آغاز می‌کند.

اتفاق عجیب دیگر که پس از اکران فیلم افتاد توئیت مهناز افشار بازیگر این این فیلم بود. او درتوییتر خود نوشته بود که از بازی در این فیلم به دلیل دخالت‌هایی که بدون اجازه او انجام شده رضایت ندارد و از مخاطبینش بابت حضور در این اثر عذرخواهی کرد!

کارگردان ژاپنی عامل اصلی ضعف فیلم

فیلم مهمانخانه ماه نو در ژانر خانوادگی و اجتماعی است. در این فیلم مهناز افشار، ماساتوشی ناگاسه، لاله مرزبان، محمدعلی شادمان به هنرمندی پرداخته‌اند. داستان این فیلم درباره نوشین مادری است که با دختر خود زندگی آرامی دارد، اما سفر مردی ژاپنی به ایران زندگی آنها را به هم می‌ریزد.

نویسندگی این فیلم سینمایی را نغمه ثمینی برعهده داشته است. ثمینی کارهای قابل دفاعی در کارنامه هنری خود دارد. نگارش فیلم و سریال های مطرحی چون «خون بازی»، «حیران»، «شهرزاد» و ... را بر عهده داشته است اما می‌توان گفت که این فیلم یکی از ضعیف‌ترین کارهای ثمینی بوده است.

ضعف کارگردانی که یکی از مهم‌ترین نقطه ضعف‌های این فیلم است باعث شده که همراه خود ضعف در فیلمنامه، ضعف در شخصیت پردازی و ضعف در بازیگری را داشته باشد. به صورت کلی بازی بازیگران این فیلم بسیار ضعیف و غیر قابل قبول است.

در این باره بخوانید:

زوربای یونانی را زندگی کنید

جاودانگی را با کوندرا درک کنیم

کارگردان این فیلم نتوانسته از بازیگران ایرانی بازی خوبی بگیرد که می‌توان آن را به علت ضعف زبانی دانست اما بازی ضعیف ماساتوشی ناگاسه بازیگر مطرح و قدیمی سینمای ژاپن در نقش تاکشی دیگر توجیه ندارد.

او در این فیلم به شدت ضعیف عمل کرده است که نشان از عدم بازی گرفتن خوب کارگردان این اثر حتی از بازیگر هم زبان خود است. ماساتوش ناگاسه تجربه بازی در فیلم های شاخصی نظیر «گناه نخستین»، «شمشیر پنهان»، «پترسون»، «درخشندگی» و ... را در کارنامه بازیگری خود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha