کدام انیمیشن‌های ایرانی را ببینیم؟

انیمیشن ایران مدیون تلاش‌های نورالدین زرین کلک، مؤسس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران است که با مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران و هنرمندان دیگری چون فرشید مثقالی، علی اکبر صادقی و آراپیک باغداساریان همکاری می‌کرد.

ساخت انیمیشن در ایران سابقه آن چنانی ندارد و حتی از چند سال پیش که ساخت انیمیشن در در ایران رونق گرفت، این فیلم‌ها از کیفیت چندانی برخوردار نبودند. اما در همین دهه انیمیشن‌هایی ساخته شد که حتی رکورد فروش تاریخ سینما را از آن خود کردند.

انیمیشن فیلشاه علاوه بر کسب عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن سینمای ایران، نهمین فیلم پرفروش سال اکران و رکورد سی و دومین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران را از آن خود کرد.

انیمیشن ایران مدیون تلاش‌های نورالدین زرین کلک، مؤسس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران است که با مرتضی ممیز پدر گرافیک ایران و هنرمندان دیگری چون فرشید مثقالی، علی اکبر صادقی و آراپیک باغداساریان همکاری می‌کرد.

انیمیشن ایران امروزه توانسته جایگاهی بین‌المللی کسب کند. انیمیشن حفره ساخته وحید نصیریان و تولید شده توسط مرکز گسترش فیلم مستند و تجربی توانسته جایزه دوم ۱۹ امین جشنواره بین‌المللی فیلم اودینزه را در دانمارک، سال ۲۰۰۴ کسب کند.

تهران ۱۵۰۰

داستان فیلم در سال ۱۵۰۰ هجری شمسی می‌گذرد؛ زمانی که ربات‌ها در کنار مردم زندگی می‌کنند. شخصیت اصلی فیلم تهران ۱۵۰۰ پیرمردی ۱۶۰ ساله به نام اکبر آقا (با صداپیشگی مهران مدیری) است. بهرام رادان، هدیه تهرانی، محمدرضا شریفی‌نیا، گوهر خیراندیش، حبیب رضایی، مهتاب نصیرپور و حسام نواب صفوی از دیگر بازیگران این فیلم انیمیشنی هستند.«تهران ۱۵۰۰» اولین فیلم سینمایی انیمیشنی ایرانی در ژانر کمدی است. این فیلم به کارگردانی بهرام عظیمی و در سال ۱۳۹۲ ساخته شده است.

رستم و سهراب

داستان این انیمیشن به همان داستان معروف رستم و سهراب می‌پردازد. البته برخلاف داستان اصلی رستم و سهراب، در پایان این انیمیشن سهراب به دست رستم کشته نمی‌شود.انیمیشن ایرانی «رستم و سهراب» یک فیلم انیمیشنی محصول سال ۱۳۹۲ است. این انیمیشن در شهر بروجرد و توسط کیانوش دالوند ساخته شده است. انیمیشن رستم و سهراب محصول مشترک مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو انیمیشن آریا است.

فیلشاه

داستان این انیمیشن راجع به فیلی‌ست که قرار است رئیس گله باشد. اما این فیل برخلاف تصور همه بسیار دست و پا چلفتی است. این انیمیشن در اصل درباره اصحاب فیل و حمله ابرهه به خانه کعبه است که درنهایت به ولادت حضرت محمد (ص) ختم می‌شود.گروه هنرپویا و هادی محمدیان این بار با انیمیشن «فیلشاه» به سینماها آمد. انیمیشن ایرانی فیلشاه محصول سال ۱۳۹۶ است و با سرمایه‌گذاری گروه هنرپویا، بنیاد سینمایی فارابی و موسسه تصویر شهر ساخته شده است. این انیمیشن تنها انیمیشنی است که به بخش مسابقه سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر راه یافته است. انیمیشن فیلشاه در سال ۱۳۹۷ موفق شد عنوان پرفروش‌ترین انیمیشن سینمای ایران را به خود اختصاص دهد.

در این باره بخوانید:

بهترین انیمیشن‌های دوست‌داشتنی که به اندازه لیاقتشان دیده نشده‌اند

بهترین فیلم‌های کمدی که تا پایان سال ۲۰۲۰ منتشر می‌شوند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha