۱۸ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۸
کد خبرنگار: 3070
کد خبر: 84029383
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

عصر جمعه؛ داستان واقعی زنان که ۱۵ سال توقیف ماند

فیلم«عصر جمعه» از نظر مسیر قانونی کار خود را شروع کرد و براساس همان فیلمنامه‌ای که تصوبب شده بود، ساخته شد اما طی این ۱۵ سال همواره با مشکلات اکران مواجه بود.

این روزها که بحث تجاوز و آزار جنسی در فضای مجازی داغ است دیدن فیلم «عصر جمعه» ساخته مونا زندی حقیقی شاید ضروری باشد. فیلمی که راوی زنان در روزگاری به قدمت تاریخ است و پس از ۱۵ سال توقیف در شهریور امسال مجوز اکران خانگی گرفت.

کارگردان کار اولی که ۱۵ سال فیلمش دیده نشد

کارگردانان بوده‌اند که با فیلم‌ها و کارهای اولشان ناپختگی و عدم انسجامی داشته که مخاطبان برای ادامه کارهایشان با آنها همراه نشده‌اند اما بر خلاف این دسته از کارگردانان مونا زندی حقیقی با فیلم اولش «عصر جمعه» نشان داد که می‌توان با او همراه شد و اطمینان کرد.

کارگردانی که با فیلم اولش می‌توانست مسیری متفاوت را طی کند اما فیلمش ۱۵ سال توقیف بود. مونا زندی حقیقی با نویسندگی فرید مصطفوی در سال ۱۳۸۴ عصر جمعه را ساخت. این فیلم سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول را در بیست و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

 اکران این فیلم پس از جشنواره فجر سال ۸۴ مجوز اکران نگرفت. این فیلم از نظر مسیر قانونی کار خود را شروع کرد و براساس همان فیلمنامه‌ای که تصوبب شده بود، ساخته شد و اگر چه برای آن پروانه نمایش صادر شد، اما طی این ۱۵ سال همواره با مشکلات اکران مواجه بود و نهایتا پس از ۱۵ سال و در شهریور ۱۳۹۹ در نمایش خانگی منتشر شد.

«عصرجمعه» داستان زنی است به نام سوگند که نقش آن را رویا نونهالی بازی می‌کند و نونهالی به درستی و خوبی توانسته است شخصیت سوگند را از آن خود کند و بازی زیبایی را به نمایش بگذارد.

تجاوز سرنوشت تلخی را برای سوگند ۱۵ ساله رقم می‌زند و حاصل آن در به دری، بی پناهی و تنهایی است. سال ها می‌گذرد، بنفشه خواهر سوگند که هانیه توسلی نقش آن را به عهده گرفته است، تصمیم می‌گیرد خواهر گمشده‌اش را پیدا کند چرا که پدرشان حالش خوب نیست و ممکن است که بمیرد. پدری که باعث فرار کردن سوگند از خانه شده بدون اینکه صحبت‌های دخترش را گوش کند.

در این باره بخوانید:

دیالوگ «من بودم و حاجی نصرت، رضا پونصد...» چگونه خلق شد؟

پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را بشناسید

قسمت آخر هم‌گناه‌ و خانواده‌ای که پایان ندارد

صدیقیان و زندی قربانی کج‌فهمی

صحنه ابتدایی فیلم با خروج رویا نونهالی از با کودکی در بغل از زندان آغاز می‌شود. کودکی که بعد نقش نوجوانی آن را مهرداد صدیقیان به زیبایی بازی می‌کند. بازی در فیلم عصر جمعه اولین تجربه بازیگری صدیقیان است. نوجوانی اندکی شرور که پایش به کانون اصلاح و تربیت هم باز شده است.   

اما تجربه اول مهرداد صدیقیان مانند مونا زندی خوشایند نبود و فیلم اولش ۱۵ سال اجازه اکران پیدا نکرد. اخیرا او به بهانه رفع توقیف فیلم سینمایی «عصر جمعه» پس از ۱۵ سال دلنوشته‌ای در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.

صدیفیان در بخشی از شکایت‌نامه‌اش نوشته بود: « همیشه افکار کهنه و بی‌منطق آرزوهای آدما رو از بین می‌برن و شاید برای همیشه آتش استعداد و توانایی آدما رو خاموش کنن... فیلم «عصر جمعه» که امروز وارد شبکه نمایش خانگی شده همون فیلمه که مدیران اون زمان اجازه پخش کردنش رو به ما جوونای با انگیزه ندادن...فیلم عوض نشده! پس چی عوض شده؟ افکار مدیران فعلی عوض شده؟ مونا زندی‌ها و مهردادهای زیادی قربانی کج فهمی شدن... منصفانه نیست..»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha