هر خانه یک هیات؛ عزاداری محرم را آنلاین برپا کنید

پرچم عزای حسین (ع) همیشه برپاست. امسال نیز مراسم مذهبی محرم با همان شکوه و عظمت همیشگی اجرا می‌شود، امسال هر خانه یک هیات است.

همه‌گیری ویروس کرونا و خطر انتقال آن در تماس و ارتباط نزدیک و طولانی مدت با دیگر افراد، بسیاری از عزاداران محرم را مجاب کرده است تا به جای حضور فیزیکی در هیات‌ها و حسینیه‌ها، این مراسم عزا را در خانه برپا کنند. اگرچه هر ساله مراسم‌های مذهبی از طریق صدا و سیما به طور کامل پوشش داده می‌شود اما امسال عزاداران دسترسی بهتر و وسیع‌تری به این مراسم‌های مذهبی دارند. جدا از برنامه‌های صداو سیما، سامانه‌ها و سایت‌هایی نیز برپا شده‌اند تا این مراسم را به شکل آنلاین پوشش دهند. حالا عزاداران محرم می‌توانند در محیطی امن و سلامت، پرچم عزای حسین (ع) را برپا کنند. جان و روحشان را به حسین و اهل بیتش بسپارند و یادشان را از این دنیا و دغدغه‌هایی مانند حفظ سلامت که حتی ممکن است در هیات‌ها و حسینیه‌ها نیز فکر عزاداران را مشغول کند، دور کنند.

به تکیه بروید

سرویس سامانه «تکیه» یکی از برنامه‌هایی است که امسال برای پخش زنده هیات‌های عزاداری ماه محرم فعال شده است. این سامانه از سوی سازمان تبلیغات اسلامی راه‌اندازی شده است. این سامانه به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا با جست‌وجو در لیست برنامه‌ها، مراسم مورد نظر خود را تماشا کنند. آنها همچنین می‌توانند با مراجعه به بخش «پخش زنده حرم»، هر زمان از شبانه روز، مراسم‌های مذهبی در حال اجرا در حرم‌های ائمه اطهار را ملاحظه کنند. از دیگر امکانات این سامانه، پیگیری برنامه‌های آینده هر یک از هیات‌ها و حسینیه‌ها در سراسر کشور است. مخاطبان با مراجعه به سامانه می‌توانند از زمان دقیق برپایی مراسم‌های مذهبی باخبر شوند.

بخش دیگر این سامانه به هیات‌ها مربوط می‌شود. در قسمت «ثبت نام هیات»، هیات‌ها از سراسر کشور می‌توانند با وارد کردن اطلاعات دقیق برنامه‌ها، سخنران‌ها، مداحان و زمان اجرای آنها، در این سامانه عضو شوند و این امکان را فراهم کنند تا مخاطبان بتوانند در مراسم‌های مذهبی آنها به شکل آنلاین شرکت کنند.

هیات‌ها در خانه شما هستند

سایت «هیات آنلاین» نیز از دیگر پلتفرم‌هایی است که فرصتی را برای عزاداران فراهم کرده تا بتوانند مراسم‌های مذهبی را به صورت آنلاین و در خانه دنبال کنند. در بخشی از این سایت اطلاعات دقیق برنامه‌های هیات‌های بزرگ و نام آشنا منتشر شده است. بخش دیگر آن به لیست برنامه‌های در حال پخش مربوط می‌شود. شما همچنین می‌توانید، با کلیک بر روی گزینه حرم آنلاین، از پخش زنده برنامه‌های مذهبی در حرم مطهر بهره‌مند شوید.

آپارات را دنبال کنید

سایت آپارات نیز اگرچه هر ساله فیلم‌های بسیاری از مراسم‌های عزاداری منتشر می‌کرد، امسال این امکان را برای مخاطبان خود فراهم کرده است تا عزاداران در شرایط ایمن، به تماشای مراسم‌های مذهبی بپردازند. با ورود به سایت آپارات، با کلیک بر روی هشتگ محرم، وارد صفحه فعال در این روزها می‌شوید. در بخشی از صفحه، لیست کامل مراسم‌های مذهبی زنده و در حال پخش از سراسر کشور، در اختیار شما قرار می‌گیرد. بخش دیگری از این صفحه به اطلاعات دقیق درباره مراسم‌های آینده مربوط می‌شود شما در این بخش می‌توانید مراسم‌های مذهبی مورد نظر خود و زمان دقیق پش زنده آن را جست‌وجو کرده و بیابید. همچنین آرشیوی از هیات‌های بزرگ مذهبی در بخش پایین صفحه قرار دارد که امکان دسترسی به هیات‌های موردنظر را به مخاطبان می‌دهد. مراسم‌های مذهبی در حرم‌ها و اماکن متبرکه نیز به شکل مستقیم قابل تماشا هستند.

در کنار این‌ها، برنامه‌های تولیدی مذهبی متنوعی نیز در این صفحه بارگذاری شده است. «با امام حسین حرف بزن»، «کتیبه»، «از آوینی بشنو»، «ماه عزا» و بسیاری برنامه‌های مذهبی دیگر در حال حاضر در سایت آپارات قابل دسترسی است.

صدای عزا به گوش می‌رسد

امسال، سایت‌ها و برنامه‌های اینترنتی بسیاری به یاری صداو سیما آمده‌اند تا پوشش مراسم‌های محرم باشکوه‌تر از هر زمان دیگری انجام بپذیرد. ایران صدا یکی از سایت‌هایی است که مراسم‌های مذهبی را با عنوان «رادیو محرم» به صورت زنده پوشش می‌دهد. شما با مراجعه به سایت ایران صدا می‌توانید از زمان دقیق برنامه‌ها مطلع شوید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha