فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی را با چه ترتیبی تماشا کنیم؟

دی‌سی به‌عنوان مهم‌ترین رقیب مارول در حوزه کتاب‌های مصور از چند سال پیش آموخت که برای رقابت در دنیای سینما باید از روشی شبیه به رقیب اصلی‌اش پیروی کند. بنابراین دنیای سینمایی دی‌سی شکل گرفت اما فیلم‌های این مجموعه به اندازه رقیب قدرتمند نظم و ترتیب ندارند.

دنیای کمیک بوک‌ها یا همان کتاب‌های مصور نه تنها هر روز بزرگتر از قبل می‌شود بلکه هواداران بیشتری هم پیدا می‌کند. ساخت فیلم‌های سینمایی براساس ابرقهرمانان دوست‌داشتنی این کتاب‌ها به مهم‌ترین جریان فعلی سینمای تجاری در سراسر جهان تبدیل شده و هر سال تماشاگران بسیاری برای تماشای فیلم‌هایی مانند «انتقام‌جویان: پایان بازی» به سالن‌های سینما هجوم می‌آورند. دو بازیگر اصلی این رقابت آتشین مارول و دی‌سی هستند. دو انتشارات کتاب‌های مصور که برای ساخت فیلم‌های سینمایی براساس شخصیت‌های محبوبشان با استودیوهای سینمایی مشهور همکاری می‌کنند. مارول با مجموعه دیزنی کار می‌کند و دی‌سی شریکی بهتر از استودیوی برادران وارنر پیدا نکرده است. اگرچه مارول چند سالی زودتر از رقیب به توسعه یک دنیای سینمایی با فیلم‌ها و شخصیت‌های مرتبط اقدام کرد اما دی‌سی هم تصمیم گرفت با تکرار سیاست موفقیت‌آمیز رقیب اصلی‌اش سهم بیشتری از سینما داشته باشد.

با این حال فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی به اندازه رقیب محبوبشان منظم و دقیق نیستند. اگرچه فیلم‌های این مجموعه تلاش کردند داستان و روایت ثابت و مشخصی را دنبال کنند اما در نهایت همه چیز در آستانه نابودی قرار گرفت. بنابراین این که فیلم‌های دی‌سی را به چه ترتیبی تماشا کنید تا در آینده داستان مورد نظر استودیوی برادران وارنر را گم نکنید، اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه به بررسی فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی می‌پردازیم.

Man of Steel (مردی از جنس فولاد)

نمره منتقدان: ۵۶ از ۱۰۰

فیلم‌ها و سریال‌های متعددی درباره شخصیت محبوب سوپرمن ساخته شده اما استودیوی برادران وارنر تصمیم گرفت برای آغاز یک روایت ریشه‌ای از همه شخصیت‌های دوست‌داشتنی‌اش دوباره به این شخصیت بازگردد. بنابراین فیلم «مردی از جنس فولاد» با هنرنمایی هنری کویل در نقش سوپرمن و با کارگردانی زک اسنایدر ساخته شد. یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم کریستوفر نولان، کارگردان محبوب سه‌گانه «شوالیه تاریکی» بود. «مردی از جنس فولاد» در سال ۲۰۱۳ اکران شد و بیشتر از ۶۶۸ میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. این فیلم نخستین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی است که باید تماشا کنید. فیلمی که نه تنها روایتی دقیق و ریشه‌ای از شخصیت سوپرمن ارائه می‌دهد بلکه شرایط را برای ورود سایر شخصیت‌ها هم فراهم می‌کند.

Batman V Superman (بتمن در مقابل سوپرمن)

نمره منتقدان: ۴۴ از ۱۰۰

اگرچه فیلم «مردی از جنس فولاد» به‌عنوان یک فیلم آزمایشی برای توسعه دنیای سینمایی دی‌سی ساخته شده بود اما موفقیت این فیلم استودیوی برادران وارنر را برای ساخت فیلم‌های بعدی امیدوار کرد. «بتمن در مقابل سوپرمن» در سال ۲۰۱۶ اکران شد و یک بار دیگر زک اسنایدر را به عنوان کارگردان به دنیای فیلم‌های دی‌سی بازگرداند. با این حال منتقدان این فیلم را دوست نداشتند. «بتمن در مقابل سوپرمن» که با نام «طلوع عدالت» هم شناخته می‌شود بدون هیچ مقدمه‌ای شخصیت‌هایی مانند بتمن و واندروومن را وارد دنیای سینمایی دی‌سی کرد و بدون این‌که روایت دقیقی از داستان آن‌ها داشته باشد، داستان تازه‌ای را خلق کرد. ایده زک اسنایدر اگرچه متفاوت با رقیب مارولی بود اما چندان منطقی به نظر نمی‌رسید.

با این حال صحنه‌های درگیری بتمن و سوپرمن در فیلم به جذابیت‌های باورنکردنی آن اضافه کردند. بنابراین صحنه‌های اکشن «طلوع عدالت» به نکته مثبت اصلی آن تبدیل شدند که البته بسیاری از منتقدان و تماشاگران حتی این ویژگی مثبت را هم قبول ندارند. این فیلم که توانایی تبدیل‌شدن به یک فیلم یک میلیارد دلاری را داشت در نهایت با ۸۷۳ میلیون دلار فروش جهانی از گیشه‌ها خداحافظی کرد. «بتمن در مقابل سوپرمن» دومین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی است که باید تماشا کنید.

Suicide Squad (جوخه انتحار)

نمره منتقدان: ۴۰ از ۱۰۰

سیاست نادرست استودیوی برادران وارنر و انتشارات دی‌سی در فیلم «جوخه انتحار» هم تکرار شد. این فیلم بدون این‌که هیچ تعریف و روایتی از بسیاری از شخصیت‌های کتاب‌های دی‌سی داشته باشد، آن‌ها را وارد جریان اصلی داستان کرد و این اشتباه بزرگ به بدترین شکل ممکن به تصویر کشیده شد. این فیلم که به کارگردانی دیوید آیر ساخته شده است بازیگران محبوبی مانند ویل اسمیت، مارگو رابی و جرد لتو را در اختیار داشت اما در نهایت در رسیدن به یک روایت حتی قابل قبول هم ناامیدکننده بود. «جوخه انتحار» روایتگر داستان گروهی از شخصیت‌ها به همین نام در دنیای کمیک بوک‌های دی‌سی است.

بنابراین این فیلم هم تلاش می‌کند روایت قابل قبولی از شخصیت‌های این مجموعه داشته باشد اما به نظر می‌رسد چندان موفق نیست. با این حال «جوخه انتحار» در نهایت بیشتر از ۷۴۶ میلیون دلار فروش جهانی را کسب کرد و سومین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی است که باید تماشا کنید. به‌زودی دنباله‌ای شبیه به یک بازسازی تمام‌عیار از این فیلم ساخته می‌شود.

Wonder Woman (زن شگفت‌انگیز)

نمره منتقدان:‌ ۹۳ از ۱۰۰

«زن شگفت‌انگیز» پس از «مردی از جنس فولاد» دومین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی بود که به صورت اختصاصی به معرفی یک شخصیت می‌پرداخت. این فیلم با روایتی جذاب و داستان‌های قابل قبول به یکی از بهترین فیلم‌های دنیای سینمایی دی‌سی تبدیل شده است. اگرچه تماشاگران دنیای سینمایی دی‌سی شخصیت واندر وومن را در فیلم «بتمن در مقابل سوپرمن» دیده بودند اما فیلم اختصاصی او یک داستان بی‌نظیر داشت و به توسعه هرچه بیشتر آن هم کمک کرد. این فیلم ۸۲۱ میلیون دلار فروش جهانی به حدی موفق ظاهر شد که استودیوی برادران وارنر ساخت دنباله آن را تایید کرد. فیلم «زن شگفت‌انگیز: ۱۹۸۴» قرار بود در تابستان سال ۲۰۲۰ میلادی اکران شود اما شیوع ویروس کرونا اکران آن را به عقب انداخت.

Justice League (لیگ عدالت)

نمره منتقدان: ۴۵ از ۱۰۰

پنجمین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی یک عنوان جنجال برانگیز و در عین حال ناامیدکننده است. این فیلم که در ابتدا قرار بود توسط زک اسنایدر کارگردانی شود به دلیل مشکلات شخصی او به جاس ویدون سپرده شد و همین اتفاق دلیل تغییرات بزرگ در فیلمی بود که به اعتقاد بسیاری از تماشاگران یک فاجعه تمام‌عیار است. «لیگ عدالت» روایتگر تشکیل گروهی به همین نام در کتاب‌های مصور انتشارات دی‌سی است که سوپرمن، بتمن، فلش، واندر وومن و آکوامن از اعضای اصلی آن هستند. این فیلم فرصت بیشتری به شخصیت‌هایی مانند آکوامن و فلش داد تا خودشان را معرفی کنند اما در نهایت ایرادات بسیار زیادی داشت. داستان فیلم «لیگ عدالت» به صورت کلی چندان مشخص و واضح نیست. شاید دلیل اصلی این مشکل بزرگ تغییر کارگردان فیلم باشد. دو کارگردان که سبک و نگاه متفاوتی به شخصیت‌های دی‌سی داشتند.

«لیگ عدالت» با بودجه ۳۰۰ میلیون دلاری پرهزینه‌ترین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی تا امروز است که در نهایت ۶۵۷ میلیون دلار از سراسر جهان جمع کرد. هواداران این فیلم که از سقوط آزاد آن ناراضی بودند از استودیوی برادران وارنر درخواست کردند تا نسخه کارگردانی‌شده این فیلم توسط زک اسنایدر را منتشر کند. پس از چهار سال، شرایط فراهم به نظر می‌رسد. چراکه سرویس استریم اختصاصی برادران وارنر یعنی مجموعه اچ‌بی‌او مکس فیلم «لیگ عدالت تدوین زک اسنایدر» را در سال ۲۰۲۱ منتشر می‌کند. اگر از تماشای این فیلم حس خوبی نداشتید شاید بهتر باشد برای تدوین جدیدی از آن که سال آینده منتشر می‌شود، صبر کنید.

Aquaman (آکوامن)

نمره منتقدان: ۶۵ از ۱۰۰

سومین فیلم اختصاصی شخصیت‌های دی‌سی که ششمین این فیلم دنیای گسترش‌یافته لقب می‌گیرد به بررسی ریشه‌ای داستان شخصیت آکوامن می‌پردازد. یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کتاب‌های دی‌سی که جیسون موموآ ایفاگر نقش آن است. «آکوامن» یکی از بهترین فیلم‌های دی‌سی لقب می‌گیرد که با ترکیب یک داستان حماسی با یک روایت عاشقانه به همان نقطه اوجی می‌رسد که فیلم‌های دی‌سی نیاز دارند. این فیلم به شدت در میان هواداران کمیک بوک‌های دی‌سی محبوب شد و به نخستین و تنها فیلم دنیای سینمایی دی‌سی تا امروز تبدیل شد که از فروش جهانی یک میلیارد دلار عبور کرده است.

Shazam! (شزم!)

نمره منتقدان: ۹۰ از ۱۰۰

استودیوی برادران وارنر با موفقیت فیلم‌های «زن شگفت‌انگیز» و «آکوامن» متوجه شد تماشاگران فیلم‌های دی‌سی ترجیح می‌دهند داستان ریشه‌ای شخصیت‌های محبوبشان را تماشا کنند و این فیلم‌ها را به روایت‌های ناقصی که در فیلمی مانند «لیگ عدالت» دیده بودند، ترجیح می‌دهند. این فیلم با ۱۰۰ میلیون دلار بودجه آن‌قدر که باید مورد استقبال تماشاگران قرار نگرفت و در نهایت ۳۶۵ میلیون دلار فروخت. با این حال «شزم!» یک فیلم کمدی ابرقهرمانی است که این شخصیت محبوب کتاب‌های دی‌سی را واکاوی می‌کند و تماشای آن به عنوان هفتمین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی خالی از لطف نیست.

Birds of Prey (پرندگان شکاری)

نمره منتقدان: ۷۸ از ۱۰۰

هشتمین و جدیدترین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی مدتی پیش اکران شد. این فیلم که شخصیت محبوب هارلی کویین با هنرنمایی مارگو رابی را زیر ذره‌بین قرار داده بود از همه اشتباهات «جوخه انتحار» درس گرفته بود و می‌توانست یک شاهکار جذاب باشد. ادعایی که از نگاه تماشاگران و منتقدانی که فیلم را بررسی کرده بودند هم چندان دور از واقعیت نبود. اما مشکل اساسی «پرندگان شکاری» این است که تنها در فصل مناسبی از سال ۲۰۲۰ اکران نشد بلکه اکران آن تحت تاثیر شیوع جهانی ویروس کرونا هم قرار گرفت. این فیلم با بودجه‌ای حدود ۸۵ میلیون دلار کم‌هزینه‌ترین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی است که اندکی بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار فروخت.

در این زمینه بخوانید:

ده سریال کمدی ایرانی که هرگز فراموش نمی‌کنیم

همه چیز درباره استودیوی پیکسار: کارخانه انیمیشن‌های دوست داشتنی

بهترین فیلم‌هایی که درباره حوادث هوایی ساخته شده‌اند

آیا فیلم «جوکر» هم بخشی از دنیای سینمایی دی‌سی است؟

فیلم «جوکر» با هنرنمای واکین فینیکس سال گذشته اکران شد و یکی از محبوب‌ترین عناوین چند سال اخیر سینما لقب گرفت. اگرچه این فیلم یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دی‌سی یعنی جوکر را در برابر دوربین‌ها قرار داده اما این اتفاق به معنای ارتباط این فیلم با دنیای سینمایی دی‌سی نیست. این فیلم به صورت کاملا مستقل از دنیای سینمایی دی‌سی ساخته شده و داستان، شخصیت‌ها و روایت‌های آن به صورت کلی هیچ ارتباطی با فیلم‌هایی مانند «لیگ عدالت» و «پرندگان شکاری» ندارد. استودیوی برادران وارنر به این دلیل به ساخت این فیلم رضایت داد که تاد فیلیپس، کارگردان «جوکر»، از لزوم ساخت یک فیلم سیاسی اجتماعی براساس این فیلم صحبت کرده بود و این ایده مورد تایید مجموعه قرار گرفت.

در آینده منتظر چه فیلم‌هایی از دنیای سینمایی دی‌سی باشیم؟

دنیای سینمایی دی‌سی با پذیرش شکست‌های بزرگی که در گذشته داشته حالا در مسیر درستی حرکت می‌کند. آخرین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی در سال ۲۰۲۰ فیلم «زن شگفت‌انگیز: ۱۹۸۴» است که استودیوی برادران وارنر امیدوار است آن را پیش از پایان سال ۲۰۲۰ اکران کند اما شیوع ویروس کرونا شاید همه چیز را برای چندمین بار تحت تاثیر قرار دهد.

پس از آن نوبت به فیلم‌های «جوخه انتحار» و «بتمن» می‌رسد تا در کنار فیلم «آدام سیاه» در سال ۲۰۲۱ اکران شوند. فیلم «بتمن» با هنرنمایی رابرت پتینسون و فیلم «آدام سیاه» با هنرنمایی دواین جانسون از مهم‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۱ هم لقب می‌گیرند که البته احتمال تعویق در تاریخ اکران آن‌ها هم وجود دارد. دنیای سینمایی دی‌سی در سال ۲۰۲۲ با فیلم‌های «فلش»، «شزم! ۲» و «آکوامن ۲» دنبال می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha