این مالچ‌ها به باغچه شما جانی دوباره می‌دهند

داشتن میوه‌ها، سبزیجات و گل‌های سالم‌تر، ایده‌آل همه عاشقان گل و گیاه است. اگر در فکر بهبود باروری گل‌ها و گیاهان‌تان هستید و از رشد بی‌وقفه علف‌های هرز کلافه شدید، مالچ یک انتخاب عالی برای باغچه شماست.

مالچ‌ها موادی هستند که بر روی سطح خاک ریخته می‌شوند تا به رشد و باروری گیاهان و درختان کمک کنند. استفاده از مالچ باعث حفظ رطوبت و سلامت خاک، کاهش رشد علف‌های هرز، کاهش آفات و البته باعث هرچه زیباتر شدن باغچه شما می‌شود. مالچ یا کمپوست به طور طبیعی به وسیله‌ی کرم‌ها یا دیگر ارگانیسم‌ها با خاک ترکیب می‌شوند و زمینه حاصلخیزی خاک را فراهم می‌کنند.

انواع مالچ برای باغچه شما

مالچ‌ها دو نوع آلی و ارگانیک دارند. مالچ‌های ارگانیک شامل مواد اولیه زنده مانند برگ‌های خرد شده، پوشال، چمن‌های بریده  شده، کمپوست، تراشه‌های چوب، پوست خرد شده درخت، خاک اره، سوزن‌های کاج و حتی کاغذ است. مالچ‌های غیرآلی هم شامل پلاستیک سیاه و پارچه پشمی هستند. اگرچه هر دو نوع مالچ از رشد علف‌های هرز جلوگیری می‌کنند، اما مالچ‌های ارگانیک در هنگام تجزیه باعث بهبود خاک می‌شوند. در اینج با چند نوع مالچ آشنا می‌شویم.

تراشه‌های چوبی یا برگ‌های خرد شده

شما می‌توانید بسته‌های آمده تراشه چوب را از شرکت‌های فروش مالچ تهیه کنید یا برگ‌های خرد شده درختان را از یک گلخانه بخرید. راه کم هزینه‌تری نیز وجود دارد، به کارگاه‌های چوب سر بزنید و در صورت داشتن تراشه چوب، آن را خریداری کنید. اگر تنه درخت خشک شده‌ای در باغچه دارید، آن را به کارگاه چوب‌بری ببرید و بخواهید تا آن را خرد کند. راه دیگر آن است که برگ‌های زمین ریخته شده را جمع کنید و بعد از خشک و خرد کردن، به عنوان مالچ استفاده کند.

چمن‌های هرس شده

بریده‌های چمن یکی دیگر از مالچ‌های قابل دسترس برای باغچه شماست. اگرچه از چمن به عنوان کود طبیعی نیز می‌توان استفاده کرد اما گستردن آن بر روی سطح خاک نیز به رشد گیاه کمک بسیاری می‌کند. کافی است چمن‌های بریده شده را در باغچه خود بریزید. می‌توانید از کارگران شهرداری بخواهید که چمن‌های قطع شده توسط دستگاه چمنزنی را به شما بدهند.

در این زمینه بخوانید:

با این گیاهان، حشرات را از خانه و محیط اطراف خود دور کنید

۴ مرحله ساده برای زنده نگهداشتن گیاهان در خانه

کمپوست

کمپوست یک کود طبیعی بسیار مغذی برای خاک است اما می‌تواند یک مالچ طبیعی هم باشد. اگر باغچه بزرگی دارید و به کمپوست زیادی نیاز دارید، می‌توانید آن را از فروشگاه‌های گل و گیاه تهیه کنید. اما راه بدون هزینه نیز وجود دارد، کافی است باقی مانده میوه‌ها، سبزیجات، تفاله چای و قهوه، پوسته تخ‌مرغ و موادی از این دست را خشک و آسیب کنید و از آن کمپوستی قوی برای خاک خود استفاده کنید.

پوشال

اگر در حال کاشت یک باغچه سبزیجات هستید، آن را با پوشال یونجه یا علف‌های بریده شده بپوشانید. این کار نه تنها باعث تمیزتر و مرتب‌تر شدن باغچه شما می‌شود، بلکه این نوع مالچ رطوبت خاک را حفظ می‌کند، از رشد علف‌های هرز جلوگیری می‌کند و هنگام تجزیه آن، مواد آلی را به خاک اضافه می‌کند. به خاطر داشته باشید که اگر از علف بریده شده به عنوان مالچ استفاده می‌کنید، حتما از نوع بدون دانه و بذر استفاده کنید تا زمینه‌ساز رشد علف‌های هرز نشود. نکته دیگر اینکه از ریختن مالچ در اطراف ساقه‌های سبزیجات یا درختچه‌های میوه خودداری کنید.

منبع: good house keeping

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha