فیلم‌های ایرانی که نامزد اسکار شدند

مجید مجیدی اولین کارگردان ایرانی بود که فیلمش نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

جوایز آکادمی اسکار سالانه توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به بهترین آثار صنعت سینما جهان اهدا می‌شود. این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌های اهدای جوایز در جهان و بزرگترین جایزه در زمینه سینما است.

فیلم‌هایی ایرانی بوده‌اند که توانسته‌اند به قسمت خارجی آکادمی اسکار راه پیدا کنند و جایزه اصلی را از آن خود کنند. مجید مجیدی اولین کارگردان ایرانی بود که فیلمش نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

از میان آثار راه یافته به آکادمی اسکار تا به حال دو فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار شدند. در ادامه به معرفی چند فیلم که نامزد اسکار شدند، می پردازیم.

زمانی برای مستی اسب‌ها

ایوب، که در میان قاچاقچیان مرزی ایران و عراق، در روستایی نزدیک مرز عراق زندگی می‌کند، با مرگ پدر، مجبور به مراقبت و نگهداری از سه خواهر و برادر بیمارش «مادی» است. پزشک روستا به ایوب می‌گوید که دیگر هیچ دارویی نمی‌تواند مادی را درمان کند و اگر عمل جراحی نشود تا سه یا چهار هفته دیگر می‌میرد. ایوب برای به دست آوردن هزینه عمل جراحی تلاش بیشتری خواهد کرد.

زمانی برای مستی اسب‌ها اولین فیلم بلند سینمایی بهمن قبادی است که در سال ۱۳۷۸ در یک روستای مرزی ایران و عراق و با بازی بازیگران غیر حرفه‌ای ساخته شد. این فیلم برنده دوربین طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم کن در سال ٢٠٠٠ و نامزد اسکار شد اما در نتیجه پذیرفته نشد.

نفس عمیق

نفس عمیق فیلمی به نویسندگی و کارگردانی پرویز شهبازی است. این فیلم نخستین بار در بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۱ به نمایش درآمد و تحسین منتقدان را برانگیخت. این فیلم پس از مسافر جنوب و نجوا سومین فیلم پرویز شهبازی است. این فیلم نامزد نهایی ایران برای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی سال بود. نفس عمیق برنده جایزه فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم پوسان شد.

نفس عمیق داستان سه جوان است که در نقطه عطفی از زندگیشان به یکدیگر می‌رسند و با هم این راه را می‌پیمایند. داستان در تهران اواخر دهه ۱۳۷۰ می‌گذرد.

بچه‌های آسمان

پسرکی به نام علی کفش‌های خواهرش را گم می‌کند. از آنجایی که زهرا کفش دیگری ندارد و پدر هم توانایی مالی خرید کفش نو را ندارد، قرار می‌گذارند که صبح‌ها زهرا کتانی علی را بپوشد و ظهر علی در مسیر منتظر پایان مدرسه زهرا و آمدن او می‌شود تا کتانی را از زهرا دریافت و با آن به مدرسه برود. با وجود تلاشی که زهرا برای به موقع رساندن کفش ها به علی می‌کند اما علی هر روز دیر به مدرسه می‌رسد تا اینکه در مدرسه یک مسابقه برگزار می‌شود در این مسابقه به نفر سوم یک کتانی جایزه می‌دادند.

در این باره بخوانید:

درباره مهم‌ترین کتاب کارپانتینه؛ «ردِ گم زندگی را پیدا کنید»

«هم‌گناه»؛ سریالی که با بازیگران رنگارنگ کم فروشی نمی‌کند

بهترین سریال‌های تاریخی کدامند؟

بچه‌های آسمان ساخته مجید مجیدی است و به عنوان پنج نامزد نهایی جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان در سال ۱۹۹۸ انتخاب شده بود و همچنین جایزه های معتبری از جمله جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال را به دست آورد.

بدون تاریخ بدون امضا

دکتر کاوه نریمان در زمان رانندگی با یک موتورسیکلت که خانواده‌ای سوار آن بوده تصادف می‌کند. فردای آن روز او در محل کارش در پزشکی قانونی با جسدی روبه‌رو می‌شود که او را می‌شناخته اما از روبه رو شدن با خانواده متوفی خودداری می کند.

بدون تاریخ، بدون امضا فیلمی به کارگردانی وحید جلیلوند، نویسندگی علی زرنگار و وحید جلیلوند و تهیه‌کنندگی احسان علیخانی و علی جلیلوند است. هدیه تهرانی، نوید محمدزاده، زکیه بهبهانی، مبین دوستی، علیرضا استادی، سعید داخ و امیر آقایی بازیگران این فیلم هستند.

این فیلم در شهریور ۱۳۹۷ به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۱۹ انتخاب شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha