بهترین سریال‌های تاریخی کدامند؟

ساخت فیلم‌های تاریخی جسارت زیادی از سمت نویسنده و کارگردان می‌خواهد چرا که ساخته خود را در معرض عموم قرار می‌دهد و باید آماده نقدها و قضاوت‌های منتقدان باشد.

ساخت سریال یا فیلم‌های تاریخی کار سختی است. چرا که با گذشت زمان از یک واقعه و رویداد روایت‌های گوناگونی از آنها می‌شود بی‌طرف به سمت ساخت آنها رفتن کار سختی است.

در کلامی می‌توان گفت ساخت فیلم‌های تاریخی جسارت زیادی از سمت نویسنده و کارگردان می‌خواهد چرا که ساخته خود را در معرض عموم قرار می‌دهد و باید آماده نقدها و قضاوت‌های منتقدان باشد.

سربداران

قیام سربداران که در قرن ۸ هجری در دارالمومنین سبزوار اتفاق افتاد منشأ تاثیرات بسیار زیادی بر جنبش‌های مردمی بعد از خود شد و حرکت سربداران به عنوان نماد آزادگی ثبت شد. سریالی تاریخی که در سال ۱۳۶۳ و براساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری علیه استیلای مغول بر ایران ساخته شده‌است. کارگردان این مجموعه محمدعلی نجفی است و کیهان رهگذار نویسندگی آن را بر عهده داشت.

سوسن تسلیمی، امین تارخ، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز، فیروز بهجت‌محمدی، جمشید لایق، افسانه بایگان، عنایت‌الله بخشی، عطاءالله زاهد و سعید اویسی بخشی از بازیگران این مجموعه هستند.

موسیقی متن این سریال را که‌ یکی از موسیقی‌های ماندگار است، فرهاد فخرالدینی ساخته است.

روزگار قریب

کیانوش عیاری «روزگار قریب» را ساخت وفیلمش روایتگر روزگار دکتر محمد قریب از نوابغ پزشکی ایران‌زمین و بنیانگذار پزشکی اطفال در ایران شد. مهدی هاشمی در نقش دکتر قریب بازی می‌کرد.

در این باره بخوانید:

درباره مهدی کرم‌پور؛ کارگردانی مورد عشق و غضب

پدرام شریفی ستاره آینده سینما می‌شود؟

هیچ یک از آنها باز نمی‌گردد؛ روایت دخترانی که بازنگشتند

 داستان سریال علاوه بر مرور زندگی دکتر قریب، حوادث سال‌های ۱۲۹۵ تا ۱۳۵۴ ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد. از دیگر بازیگران این سریال می‌توان به ناصر هاشمی، رضا کیانیان، مهران رجبی و صبا کمالی اشاره کرد.

در چشم باد

سریال تاریخی و زیبای «در چشم باد»، وقایع سیاسی و اجتماعی ۳ دوره از تاریخ در سال‌های ۱۳۰۰، ۱۳۲۰و ۱۳۶۰ را بررسی می‌کند که دوره اول پایان دوره قاجار و دوره پهلوی، دوره دوم جنگ دوم جهانی و دوره سوم یک دوره زمانی خاص پس از انقلاب اسلامی ایران را که دوره فتح خرمشهر است، در بر می‌گیرد.

کارگردان این سریال تاریخی مسعود جعفری‌جوزانی است. سریالی که نقدهای فراوانی نیز درمورد روایت قیام جنگلی‌ها و دیگر روایت‌های تاریخ سرزمین ایران را با خود به همراه داشت. ساخت این سریال ۵ سال طول کشید.

 «در چشم باد» قصه زندگی خانواده‌ای است که رویدادها و لحظات تلخ و شیرین زندگی‌شان از دوره قیام میرزا کوچک جنگلی تا آزادسازی خرمشهر در آن به تصویر کشیده می‌شود. قصه از زمانی آغاز می‌شود که میرزا کوچک خان جنگلی، در گیلان اعلام جمهوری می‌کند و با این اقدام دوران پر حادثه تاریخ معاصر ایران آغاز می‌شود. از جمله نکات جالب این سریال می‌توان به آهنگسازی این اثر توسط حسین علیزاده اشاره کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha