همه‌چیز درباره به‌روزرسانی جدید آیفون؛ iOS ۱۴ در راه است

اپل در کنفرانس توسعه دهندگان جهانی که به صورت مجازی برگزار شد به روزرسانی‌ها و ارتقاهای آینده که در نسخۀ iOS۱۴ اجرا خواهند شد را بررسی کرد.

به‌روزرسانی آیفون جدید دقیقاً در زمانی رونمایی می‌شود که شرکت اپل در هرسال نسخه جدید آیفون خود را رونمایی می‌کند. این رونمایی‌ها معمولاً با تغییرات زیادی همراه خواهد بود و ظاهراً باید منتظر تفاوت‌های محسوسی در این به‌روزرسانی باشیم. قرار است در نسخه جدید، صفحه‌نمایش متفاوتی را شاهد باشیم. همچنین قرار است طی سال‌های آینده آیفون قابلیت تبدیل‌شدن به مجموعه‌ای از کلیدها برای همخوانی با فنّاوری‌های جدید خودروها را داشته باشد. آیفون تمامی ارتقاهای ممکن را در نسخه ۱۴ خود جمع‌آوری کرده است و در اواخر پاییز از آن رونمایی می‌کند.

دسته‌بندی برنامه‌ها

صفحه اصلی آیفون مدت‌ها است که جای اصلی نمایش برنامه‌ها است و با ورق زدنِ صفحات مختلف می‌توان آیکون برنامه‌های مختلف را دید. اما در نسخه ۱۴ می‌توانیم صفحاتی که حاوی برنامه‌هایی هستند که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنیم را پنهان کنیم. صفحه اصلی آیفون ۱۴ به اندروید شبیه شده است، اما به‌جای اینکه برنامه‌ها در یک فضای عمودی کنار هم چیده باشند، دسته‌بندی‌شده‌اند. دسته‌بندی‌هایی مثل اجتماعی، بهره‌وری و سرگرمی. دو دسته اصلی که شبیه به دو پوشه بزرگ هستند برنامه‌های پیشنهادی و آخرین برنامه‌های نصب‌شده را نشان می‌دهد. برنامه‌های پیشنهادی با توجه میزان استفاده شما از دستگاه چیده شده است و شامل برنامه‌هایی می‌شود که ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشید و برنامه‌های اخیر برنامه‌هایی هستند که اخیراً از آن‌ها استفاده کرده‌اید و یا تازه نصب‌کرده‌اید. در نوار بالا صفحه هم امکان جست‌وجو وجود دارد.

ابزارک‌ها

تاکنون ابزارک‌های آیفون در سمت چپ صفحه اصلی آورده شده‌اند. حالا می‌توانید این ابزارک‌ها را داخل صفحۀ اصلی خود بیاورید (درست مثل اندروید) و اندازه آن‌ها را هم تنظیم کنید. این فرایند به شما کمک می‌کند که صفحه گوشی خود را شخصی‌سازی کنید و به امکانات خاص موردنیاز خود به‌سرعت دسترسی پیدا کنید.

یکی از ابزارک‌های اپل smart stack نام دارد و کارش این است که انواع ابزارک‌ها را در یک جعبه قرار می‌دهد. Smart stack  با توجه به زمان و نحوه فعالیت شما به‌صورت خودکار تغییر می‌کند و جعبه‌ابزارهای مختلفی را (که قبلاً دسته‌بندی کرده‌اید) در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مثال در هنگام صبح یک جلسه صبحگاهی که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید را به شما نشان می‌دهد، بعدازظهر ممکن است تقویم شما تغییر کند و در عصر ممکن است خلاصه‌ای از فعالیت‌های بدنی شما را به شما نشان دهد.

حالت تصویر در تصویر

اگر در حال تماشای فیلم در آیفون خود هستید اما برای پاسخ دادن به یک پیام باید به پیام‌رسانتان مراجعه کنید، این حالت به شما کمک می‌کند که بدون متوقف کردن فرایند فیلم دیدن پیام‌رسانتان را نیز بالا بیاورید درحالی‌که فیلم هم می‌بینید به پیام‌ها هم پاسخ دهید. در این حالت صفحه اصلی آیفون هر دو برنامه را با هم نشان می‌دهد. اندازه این تصاویر در کنار یکدیگر قابل تنظیم است. می‌توانید انتخاب کنید که کدام تصویر بزرگ‌تر از دیگری باشد. اگر به صفحه کامل آیفون خود در این حالت نیاز پیدا کنید می‌توانید اندازه صفحه برنامه دیگر، در کنار صفحه اصلی، را به حداقل برسانید اما همچنان صدا را داشته باشید.

در این زمینه بخوانید:

اپل و گوگل با هم به جنگ کرونا می‌روند

رونمایی از یک اپلیکیشن ردیابی ویروس کرونا در فرانسه

سیری بازسازی می‌شود

وقتی می‌خواهید از سیری یک سؤال بپرسید سیری کل صفحه شما را نمی‌گیرد. در این حالت سیری مثل یک حباب کوچک در پایین صفحه دیده می‌شود.  نسخه جدید سیری باهوش‌تر از قبلی است و در سرتاسر وب به اطلاعات دسترسی دارد و البته می‌تواند پیام‌های صوتی شما را در پیام‌رسان برایتان ارسال کند.

برنامه ترجمه

اپل با نزدیک شدنش به گوگل بنا دارد یک برنامه جدید ترجمه ارائه کند. در حال حاضر این برنامه از ۱۱ زبان پشتیبانی می‌کند و نسخه‌ای از برنامه که روی دستگاه نصب‌شده است داده‌های صوتی و متنی که ترجمه‌شده‌اند را به‌صورت خصوصی نگهداری می‌کند. اگر صفحه آیفون خود را بچرخانید و به حالت افقی درآورید این برنامه حالت مکالمه را فعال می‌کند و یک نمای جانبی تولید می‌کند به‌طوری‌که هر دو طرف مکالمه می‌توانند ترجمه را ببینند.

بهبود پیام‌رسان

برنامه پیامک‌ها تغییرات زیادی کرده است. در بروز رسانیِ جدید می‌توانید مکالمات مهم خود را (در پیام کوتاه) در بالای برنامه پین کنید؛ این قابلیت جدید به شما اجازه می‌دهد که تا نه مکالمه را پین کنید. برای پیام‌های گروهی شما تصویری حباب‌گونه از افرادی که در گروه هستند را در بالای صفحه مشاهده می‌کنید و افرادی که در یک گروه فعال‌تر از دیگران بوده‌اند بزرگ‌تر از دیگران به نظر می‌رسند. در چت‌های گروهی می‌توانید به پیام یک نفر به‌صورت جداگانه پاسخ دهید و پاسخ جداگانه شما به‌صورت یک دسته جدید از پیام‌ها ظاهر خواهد شد. همچنین مانند دیگر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانید فردی را منشن کنید.

به‌روزرسانیِ maps&carplay

طراحی مجدد نقشه‌هایی که اپل سال گذشته ارائه کرده بود در سال ۲۰۲۰  با وارد شدن سه کشور جدید همراه خواهد بود: بریتانیا، ایرلند و کانادا. اپل می‌گوید که با برندهای معتبر همکاری خواهد کرد تا راهنمایی یکپارچه برای سفر را در اپل مپ (نقشه اپل) ارائه کند. این امکانات به شما درباره مکان‌های اطراف و موقعیتی که دارید توصیه‌ها و پیشنهادهایی ارائه خواهد داد. برای مثال وقتی به یک دوربین کنترل سرعت و یا چراغ‌قرمز نزدیک می‌شوید این برنامه به شما هشدار می‌دهد. در این برنامه راهنمای دوچرخه‌سواری نیز پیش‌بینی‌شده است به‌طوری‌که ارتفاعات، تپه‌ها و پستی بلندی‌ها را نیز به شما نشان می‌دهد. راهنمای دوچرخه‌سواری فقط در نیویورک، لس‌آنجلس، سانفرانسیسکو، شانگهای و پکن در دسترس است. اما در ادامه شهرهای بیشتری را نیز پوشش خواهد داد. همچنین می‌توانید مسیر دوچرخه‌سواری را از سیری بپرسید.

اگر ماشین الکترونیک داشته باشید، اپل مسیریابی EV را به نقشه اضافه می‌کند. دما، آب‌وهوا و ارتفاعات را در نظر می‌گیرد و تخمین می‌زند که چه زمانی نیاز به استراحت دارید و ایستگاه‌هایی برای توقف در مسیر را به شما پیشنهاد می‌کند.  اگر از خدمات carplay استفاده می‌کنید می‌توانید با تلفن خود به درب خودرو ضربه بزنید و درب خودرو به‌صورت خودکار برای شما باز خواهد شد. اگر آیفون خود را گم کردید می‌توانید کلیدهای گوشی را خاموش‌کنید. حتی می‌توانید از طریق iMessage کلیدهای دیجیتال خودرو را در اختیار دیگران قرار دهید و پروفایل راننده، حداکثر سرعت و... را تنظیم کند. اولین خودرویی که از این ویژگی پشتیبانی می‌کند BMW۵۲۱ سال ۲۰۲۱ خواهد بود و احتمالاً سال‌ها زمان می‌برد تا این فناوری فراگیر شود.

App Clips

اپل می‌خواهد که پیدا کردن برنامه‌های موردنیاز شما را بر اساس جایی که قرار دارید و کاری که انجام می‌دهید برای شما راحت‌تر کند. این قابلیت از طریق app Clips ارائه خواهد شد که نسخه کم‌حجم‌تر برنامه اصلی است. برای مثال وقتی به دنبال نزدیک‌ترین رستوران دوروبر خود می‌گردید یک App clips  در پایین صفحه ظاهر می‌شود که نسخه‌ای کم‌حجم از برنامه اصلیِ یافتنِ رستوران خواهد بود که می‌توانید از آن استفاده کنید به‌جای اینکه مجبور شوید آن را نصب کنید و در آن حساب کاربری باز کنید.

چه زمانی عرضه می‌شود؟

اپل نسخه بتا iOS ۱۴ را در تاریخ ۲۴ تیر عرضه می‌کند و از نسخه کامل آن در اوایل پاییز رونمایی خواهد کرد. آیفون‌هایی که دارای نرم‌افزار iOS ۱۳ هستند می‌توانند این به‌روزرسانی را انجام دهند. یعنی آیفون ۶S، نسل اول آیفون SE و مدل‌های جدیدتر آیفون.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha