۱۰ کویر بکر در جهان؛ روی دیگری از جذابیت طبیعت

امروزه بیش از پیش، علاقه‌مند سفر به کویر را هستیم. جالب است بدانید آسمان ستاره‌ بارانی که کویر در شب چشم‌نوازی می‌کند در هیچ‌کجای دیگر یافت نمی‌شود.

شاید شما هم اولین چیزی که با شنیدن «صحرا و کویر» به ذهنتان می‌رسد، شن و ماشه باشد؛ ولی کویرها و صحراها بیش از اینها هستند. آنها دارای پوشش گیاهیی هستند که تقریبا با هر نوع آب و هوایی سازگارند و به طبع طیف موجودات خاص خود را هم دارد. صحرا، جایی است که سالانه بارش کمتر از ۱۰ اینچ دارد. «ایرنا زندگی» در ادامه به ۱۴ زیباترین صحرای دنیا می‌پردازد.

۱. صحرای مجاوا با ۲۵ هزار مایل وسعت از نوادا، آریزونا تا اوتاه: این صحرا درختان جاشوآ دارد. مجاوا از بومیان قبیله‌ی بومیان آمریکایی که آنجا زندگی می‌کردند گرفته شده است.

۲. صحرا، بزرگ‌ترین کویر جهان با وسعت ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار: این کویر در شمال آفریقا واقع شده است.

۳. کویر سنگ‌های سیاه در نوادا: این صحرا ساختار قلیایی دارد سنگ‌های آن در روز مانند گدازه، داغ هستند.

۴. صحرای تار در پاکستان و هند: این صحرا تپه‌هایی با ارتفاع ۵۰۰ پا دارد و قرمت شن‌های آن قدمتی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار ساله دارند.

۵. صحرای نامیب یکی از قدیمی‌ترین صحراهای جهان: این صحرا به تپه‌های شنی و قرمز معروف است. نامیب در  امتداد هزارو دویست مایل ساحل آتلانتیک آفریقا است.

۶. صحرای چی‌هاهان، بزرگ‌ترین صحرای آمریکای شمالی با وسعت ۲۵۰ هزار میل: باران بیشتری در این صحرا می‌بارد که نسبت به صحراهای دیگر زمستان‌های سردتری نیز دارد.  

۷. سردترین صحرای دنیا به نام آنتارکتیک: حتی اگر سردترین منطقه در قطب جنوب باشد باز هم یک صحراست. 

۸. صحرای گابی در چین: گابی صحرای است با تخته‌ سنگ‌های رنگ رنگی. در این تخته‌ سنگ‌های فسیل بزرگ‌ترین دایناسور کشف شد و برای آموزش درباره‌ی سنگ‌ها از اینحا بازدید می‌شود.

۹. صحرای نگب، در فلسطین اشغالی: نگب بقایایی از شهرهای کهن را در خود دارد.  آودات، شهری در نبتستآن که قدمتی ۴ قرن دارد و جزو میراث جهانی از طرف یونسکو شناخته شده است. در این شهر توسط مصریان باستان از مس استفاده شده است.

۱۰. صحرای بزرگ باسین بین سیرای نوادا و کوه واساچ: در این صحرا با نام قدیمی‌ترین درخت‌های خود شناخته شده ‌است. درختانی با نام، کنارلد و کاج بیریست‌لکن.

در این‌باره بخوانید:

نگاهی به ۸ ساحل رویایی دنیا

دوستی با طبیعت را با این کارها به کودکان آموزش دهید

منبع: اینسادر

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha