بهترین فیلم‌های درباره سفر در زمان که باید تماشا کنید

سفر در زمان یک بیش از حد هیجان‌انگیز است و به همان میزان برای هواداران سینما هم دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد.

وقتی حرف از سفر در زمان می‌شود، بیشتر مردم به تئوری‌های علمی فکر می‌کنند. با این حال اگر از یک هوادار فیلم‌های سینمایی درباره پدیده سفر در زمان سوال کنید، تنها چیزی که به ذهن او می‌رسد فیلم‌های بی‌نظیری است که در این ژانر هیجان‌انگیز ساخته شده‌اند. این فیلم‌های جذاب، معمولا داستان پیچیده‌ای دارند اما به همان نسبت هم خارق‌العاده و سرگرم هستند و با یک پایان باورنکردنی، برای همیشه در ذهن شما باقی می‌مانند.

در ادامه می‌توانید با بهترین فیلم‌های درباره سفر در زمان که باید تماشا کنید، آشنا شوید.

Looper (حلقه)

نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰

این روزها ریان جانسون برای کارگردانی فیلم «چاقوها بیرون» و البته «جنگ ستارگان: آخرین جدای» شناخته می‌شود. اما آغاز موفقیت‌های پیاپی او در سینما از فیلم «حلقه» در سال ۲۰۱۲ بود. او بروس ویلیس، یکی از بهترین بازیگران فیلم‌های اکشن و علمی تخیلی را استخدام کرد تا داستان بی‌نظیرش درباره زمان و سفر در این پدیده را به تصویر بکشد. سوالی که جانسون در فیلمش مطرح می‌کند، در نگاه نخست ساده و عامه‌پسندانه به نظر می‌رسد اما جوابی که او نشان می‌دهد زوایای باورنکردنی این داستان را آشکار می‌کند.

Back to the Future (بازگشت به آینده)

نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰

بیشتر فیلم‌هایی که درباره سفر در زمان ساخته می‌شوند، آن‌قدر روی داستان اصلی خود تمرکز می‌کنند که شخصیت‌های اصلی را فراموش می‌کنند. اما سه‌گانه «بازگشت به آینده» با اتمسفری کلاسیک و شخصیت‌هایی دوست‌داشتنی می‌تواند به یکی از بهترین تجربه‌های سینمایی شما تبدیل شود. این سه فیلم به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۵، ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ و توسط رابرت زمیکس کارگردانی شدند. به اعتقاد بسیاری از منتقدان، این عناوین به یادماندنی کارنامه زمیکس از مهم‌ترین مجموعه فیلم‌های علمی تخیلی تاریخ سینما هستند که بسیاری از فیلم‌های پس از خود را تحت تاثیر قرار دادند.

در فیلم «بازگشت به آینده» با پسری نوجوان به نام مارتی مک‌فلای آشنا می‌شویم. او به صورت تصادفی در زمان سفر می‌کند و از سال ۱۹۸۵ به ۱۹۵۵ منتقل می‌شود. مارتی این فرصت را پیدا می‌کند تا والدین خود را در دبیرستان ملاقات کند اما مسیر آشنایی آن‌ها را خراب می‌کند. پس از این حادثه باورنکردنی که ممکن است مسیر زندگی مارتی را برای همیشه تغییر دهد، او با دانشمند دیوانه‌ای به نام امت براون آشنا می‌شود. رابطه دوستانه‌ای میان مارتی و امت شکل می‌گیرد که در دو فیلم بعدی سه‌گانه هم تکمیل می‌شود.

در این زمینه بخوانید:

همه چیز درباره فیلم Tenet؛ جدیدترین فیلم کریستوفر نولان

معرفی سریال Peaky Blinders: این گروه خشن

Source Code (کد اصلی)

نمره منتقدان: ۹۲ از ۱۰۰

عمده‌ترین تفاوت فیلم «کد اصلی» با بیشتر فیلم‌های سفر در زمان این است که این بار با سفر شخصیت اصلی داستان مواجه نمی‌شویم. به عبارت دیگر، شخصیت اصلی فیلم با هنرنمایی جیک جیلنهال به درون کالبد افراد دیگر نفوذ پیدا می‌کند تا مانع بسیاری از رویدادهای گوناگون شود که معمولا می‌توانند به یک فاجعه بزرگ تبدیل شوند. اگر به ترکیب هیجان‌انگیز فیلم‌های اکشن و علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان علاقه دارید، «کد اصلی» می‌تواند شما را قانع کند. با این حال فراموش نکنید که این فیلم هرگز در سطح و اندازه یک اکشن تمام عیار ظاهر نمی‌شود و بیشتر تمرکزش را روی سفر در زمان قرار می‌دهد.

Inception (تلقین)

نمره منتقدان: ۸۷ از ۱۰۰

کریستوفر نولان  به زودی با فیلم مورد انتظار «انگاشته» به سینما بازمی‌گردد. البته هواداران سینما او را با سه‌گانه «شوالیه تاریکی» به یاد می‌آورند. با این حال نولان عناوین بسیاری را کارگردانی کرده که شاید «تلقین» یکی از بهترین آن‌ها باشد. تماشای «تلقین» که فیلمی پیچیده و فلسفی است، شاید کمی برای مخاطبان عام سینما دشوار به نظر می‌رسد اما فراموش نکنید کریستوفر نولان، همیشه داستان‌های پیچیده را به زیباترین حالت ممکن روایت می‌کند.او این بار همان داستان‌های جذاب و دوست‌داشتنی‌اش را به سفر درون زمان پیوند زده تا یک شاهکار ارزشمند را خلق کند.

دام کاب به عنوان یک سارق ماهر در استخراج و ربودن اطلاعات ارزشمند مورد نیاز سازمان‌های جاسوسی به یک استاد بی‌رقیب تبدیل شده است. او با شرکت‌های تجاری و چندملیتی همراهی می‌کند و هنگامی که افراد در خواب هستند، اطلاعات آن را می‌رباید. بنابراین کافی است سوژه دام کاب باشید؛ او زمانی که ذهن شما در آسیب‌پذیرترین حالت ممکن است، وارد عمل می‌شود و اسرار کلیدی آن‌ها را پیدا می‌کند.

Donnie Darko (دنی دارکو)

نمره منتقدان: ۸۷ از ۱۰۰

داستان فیلم «دنی دارکو» در سال ۱۹۸۸ در جریان است و زندگی نوجوانی به نام دانی دارکو روایت می‌کند. او که در خواب راه می‌رود و از خانه خارج می‌شود، شبی از شب‌ها با یک موجود خرگوش-انسان غول‌پیکر و زشت به نام فرانک آشنایی پیدا می‌کند. این موجود عجیب به او می‌گوید که دنیا ۲۸ روز و ۶ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۱۲ ثانیه دیگر به پایان می‌رسد. بنابراین دنی باید تصمیم‌های مهمی بگیرد.

نخستین فیلمی که فرصت درخشش را به بازیگر محبوبی مانند جیک جیلنهال داد، یکی از پیچیده‌ترین داستان‌های ممکن را در بستر داستان‌های علمی تخیلی روایت می‌کند. اگر از تماشای فیلم‌های علمی تخیلی معمولی احساس خوبی ندارید، مطمئن باشید با تماشای «دانی دارکو» می‌توانید یکی از متفاوت‌ترین فیلم‌های علمی تخیلی تاریخ سینما را تجربه کنید. این با وجود داستان گیج‌کننده‌ای که دارد، ظاهر ساده‌ای را به نمایش می‌گذارد که در حقیقت نقطه قوت اصلی فیلم است.

Interstellar (میان ستاره‌ای)

نمره منتقدان: ۷۲ از ۱۰۰

فیلم «تلقین» تنها عنوان کریستوفر نولان نیست که فرصت حضور در این فهرست را دارد. فیلم «میان ستاره‌ای» یکی دیگر از ساخته‌های نولان است که البته سنخیت بیشتری با سفر زمان دارد و می‌تواند یکی از بهترین فیلم‌ها علمی تخیلی تاریخ سینما هم نام بگیرد. در فیلم «میان ستاره‌ای» می‌توانید تلاش نولان برای روایت ویژه‌اش از سفر در زمان را پیدا کنید و بیشتر از قبل از ساخته‌های ارزشمند این کارگردان شناخته‌شده لذت ببرید.

در حقیقت «میان ستاره‌ای» نگاه جذابی به سفرهای فضایی و سریع‌تر از سرعت نور دارد و نظریه‌های پشت این دنیای هیجان‌انگیز را واکاوی می‌کند. در این فیلم همراه مردی به نام جوزف کوپر می‌شویم تا تلاش او برای پیداکردن یک سیاره قابل سکونت مانند زمین را تماشا کنیم. اما کوپر پس از مدتی این وظیفه را پیدا می‌کند تا پیامی برای دخترش در زمین ارسال کند.

Predestination (تقدیر)

نمره منتقدان: ۶۹ از ۱۰۰

آیا یک داستان کوتاه می‌تواند به یک فیلم فلسفی درباره سفر در زمان تبدیل شود؟ مایکل و پیتر اسپیریگ به عنوان کارگردانان فیلم «تقدیر» پاسخ قانع‌کننده‌ای برای این پرسش دارند. آن‌ها با فیلمی که ایتن هاک را در نقش اصلی‌اش می‌بیند، یک داستان کوتاه به نام «شما زامبی هستید» را به یکی از بهترین فیلم‌های درباره سفر در زمان تبدیل کردند. بنابراین شاید فیلم «تقدیر» یکی از معدود فیلم‌های این لیست باشد که برای درک کامل داستان آن باید بیشتر از یک بار آن را تماشا کنید.

ایتن هاک در این فیلم نقش یک مامور ویژه بدون نام را برعهده دارد که برای نهادی به نام «هیئت موقت» کار می‌کند. وظیفه این مامور بدون نام آن است که با یک ماشین زمان در زمان سفر کند و به سال‌های گوناگون قرن بیستم راه پیدا کند. وظیفه اصلی او جلوگیری از حرکات تروریستی و خطرناکی است که می‌تواند جان هر انسانی را به خطر بیا

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  3 21
  Inception یعنی سرآغاز نه تلقین
 • کاتوشیان IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
  7 6
  میان ستاره ایی بهترین فیلمیه که راجع به سفر دز زمان ساخته شده
 • علیرضا IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  23 3
  حاجی تلقین کجاش سفر در زمانه؟