آخرین فیلم رسول صدر عاملی در نمایش خانگی

آخرین فیلم بلند سینمایی رسول صدرعاملی؛ «سال دوم دانشکده من» که با فیلمنامه پرویز شهبازی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی ساخته شد چند روزی است که در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.

آخرین فیلم بلند سینمایی رسول صدرعاملی؛ «سال دوم دانشکده من» که با فیلمنامه پرویز شهبازی و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی ساخته شد چند روزی است که در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.

مهتاب و آوا دانشجویان سال دوم دانشکده معماری هستند که برای یک اردو دانشجویی با دانشجویان دانشکده به اصفهان می‌روند. سفری که با در کما رفتن یکی از این دو شروع می‌شود و روند داستان فیلم در تهران را تغییر پیدا می‌دهد. داستان فیلم در مورد دو دوست صمیمی دانشجو است. مهتاب در شرایط ویژه‌ای قرار می‌گیرد و پس از آن سعی می‌کند تا با علی نامزد آوا با بازی پدرام شریفی وارد رابطه‌ای عاطفی شود و همین مسئله سبب بروز مشکلاتی بین مهتاب و نامزدش با بازی بابک حمیدیان خواهد شد.

همکاری نسبتا ناموفق دو کارگردان

فیلم «سال دوم دانشکده من» با همکاری رسول صدرعاملی با پرویز شهبازی  کارگردان فیلم «دربند»، ساخته است. خبر همکاری این دو با یکدیگر، خبر مهمی در سینما بود که مخاطبان را در انتظار دیدن فیلمی خوب نگه می‌داشت. ساخت فیلمی با محوریت دختران دانشجو که پیش از این هر دو کارگردان در این موضوع تجربه‌های ساخت فیلم‌های خوبی داشته‌اند اما در نهایت این فیلم نتوانست انتظار مخاطبان را برآورده کند و آنچه بیشتر مورد تایید مخاطبان قرار گرفت، فیلمنامه خوب پرویز شهبازی بود و نقدهایی که به ساخت فیلم صدرعاملی وارد شد.

رسول صدرعاملی پیش از این‌که فیلم‌ساز باشد، روزنامه‌نگار بود. او از اولین خبرنگارهایی بود که در نوفل لوشاتو مصاحبه کرد و این مصاحبه‌ها نقش مهمی در اعتبار و جایگاهش در سینما داشتند. به‌واسطه اینکه خبرنگار روزنامه اطلاعات بود، پایش به حوزه‌های سیاسی و وقایع منتهی به انقلاب باز شد.

«هجوم» مکری در نمایش‌ خانگی؛ ژانر جنایی ایرانی

آقایی؛ بازیگری که در نقش مکمل می‌درخشد

پارسا پیروزفر؛ بی‌حاشیه‌ترین بازیگر ایرانی

عاملی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۵۹ با تهیه فیلم «خونبارش» آغاز کرد و اولین فیلمش را به عنوان کارگردان با نام «رهایی» در سال ۱۳۶۱ روی پرده سینما برد.

رسول صدرعاملی همچنین در بیستمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای ساخت فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» دریافت کرد. فیلم «دختری با کفش‌های کتانی» ساخته او نیز جوایز متعدد داخلی و خارجی را کسب کرده است.

ایده‌ایی ناب یا تکراری؟

بازیگر نقش مهتاب، سها نیاستی است و نقش آوا را فرشته ارسطویی بازی می‌کند. دو بازیگر اصلی فیلم نقش اولی هستند و برای انتخاب تیم بازیگری این فیلم از ۹۰۰ نفر تست گرفته شد که به جز بازیگران شناخته شده، ٢٢ نفر از چهره های شناخته نشده در این فیلم برای اولین بار به ایفای نقش می‌پردازند که در این میان سه نفر جزو بازیگران اصلی و مابقی در نقش‌های فرعی مقابل دوربین رفتند.

علی مصفا، پدرام شریفی، بابک حمیدیان، ویشکا آسایش، شقایق فراهانی و نیلوفر خوش خلق سایر بازیگران این فیلم هستند.

دز زمان تماشای این فیلم منتظر داستان خوبی باشید. فیلمی که مانند همه فیلم‌نامه‌های دیگر شهبازی به‌خوبی طرح مسئله می‌کند و به‌خوبی تماشاگر را به دام قصه و آدم‌هایش می‌اندازد.

برخی از منتقدان بر این باور هستند که «سال دوم دانشکده من» از لحاظ ایده با عمده‌ی آثار تولیدات سینمای ایران فرق دارد و آن را فیلمی نزدیک به «ماجرا» اثر آنتونیونی دانسته‌اند؛ قیاسی که صرفا از لحاظ ایده به صورت کلی  وارد است اما نمی‌توان شباهتی بین این دو فیلم پیدا کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha