۱۱ خرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 744
کد خبر: 83806553
۰ نفر
تاریخچه گالوانیزه کاشان

ورق گالوانیزه به علت داشتن مقاومت بالا نسبت به عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت و خراشیدگی در صنایعی که مقاومت و استحکام حرف اول را می زنند کاربرد دارد. به طور کلی گالوانیزه از یک فلز پایه (ورق آهنی) که توسط یک لایه فلزی سطحی محافظ (فلز روی) پوشیده می گردد. این لایه سطحی همانند یک سپر فلز پایه را در برابر عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت و ساییدگی محافظت می کند.

یکی از برندهای معتبر در زمینه تولید ورق گالوانیزه در ایران مجموعه امیرکبیرکاشان است و محصول تولید شده در کارخانه ورق گالوانیزه کاشان با نام تجاری ورق گالوانیزه کاشان به بازار عرضه می گردد.

برای تولید گالوانیزه کاشان از روش غوطه وری گرم استفاده می شود. به این صورت که بعد از طی مراحل اولیه ورق فلزی در مرحله نهایی وارد یک وان حاوی فلزات داغ مانند روی می گردد، که به این روش اصطلاحا روش غوطه وری گرم می گویند.

ورق گالوانیزه به علت داشتن مقاومت بالا نسبت به عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت و خراشیدگی در صنایعی که مقاومت و استحکام حرف اول را می زنند کاربرد دارد.

به طور کلی گالوانیزه از یک فلز پایه (ورق آهنی) که توسط یک لایه فلزی سطحی محافظ (فلز روی) پوشیده می گردد. این لایه سطحی همانند یک سپر فلز پایه را در برابر عوامل محیطی مخرب مانند رطوبت و ساییدگی محافظت می کند.

فرآیند پوشش سطحی گالوانیزه کاشان

ورق گالوانیزه بعد از طی مراحل اولیه وارد مرحله پوشش سطحی می شود. این مرحله به دو روش انجام می شود.

روش نخست: از طریق روش شیمیایی غیرفعالسازی

روش دوم: از طریق روغن کاری

به طور کلی برای این مرحله یا به صورت تکی و یا از ترکیب هر دو روش بکار گرفته می شود. در شرکت گالوانیزه کاشان از متد شیمیایی کروماته برای انجام عملیات پوشش سطحی استفاده می شود و در نهایت ورق گالوانیزه تولید می گردد.

نکته: در محیط های که میزان رطوبت و فرسایش سطحی بسیار بالاست از ورق گالوانیزه بجای ورق آهن و فزات دیگر استفاده می شود.

خصوصیات عمده پوشش سطحی

در کارخانه گالوانیزه کاشان از طریق متد کروماته و به صورت دو طرفه و با حداقل مقدار فلز سطحی انجام می شود، در این مرحله پوشش فلزی (عنصر روی)  ۱۵ الی ۲۰ (میلی گرم بر مترمربع) بر روی سطح ورق پوشش داده می شود.

برای تست میزان پوشش سطح ورق از متد تست یک نقطه ای استفاده می شود. برای انجام این روش باید میزان فلز پوشش داده بر روی ورق نبابد از ۴۰ درصد کمتر باشد.

مراحل ساخت گالوانیزه کاشان

بعد از مراحل اولیه در مجتمع امیرکبیر دو مرحله گالوانیزاسیون و مرحله تکمیلی بر روی ورق فلزی اجرا می گردد.

پروسه گالوانیزاسیون:

این مرحله به صورت غیر منقطع و پیوسته صورت می پذیرد و به طور کلی بر روی ورق ها فرآیند نورد گرم اجرا می گردد.

مراحل تولید گالوانیزه:

 مرحله نخست شامل شستشو و پاکسازی ورق فلزی پایه است و در نهایت فرآیندهای نظیر اکسیدهای سطحی و احیاء، فرایندهای حرارتی و تست خواص متالوژیکی ورق انجام شده و سپس عملیات پوشش سطح از طریق غوطه ور سازی ورق در وان مواد مذاب اجرا می شود.

مرحله تکمیلی:

این مرحله بعد از تولید ورق گالوانیزه اجرا می شود، که شامل مراحلی مانند افزایش قابلیت رنگ پذیری ورق (فرآیند اکسین پس)، شیت ورق ها (استاندارد و سفارشی) و مرحله تولید ورق طرح دار می باشد.

مرحله اکسین پس : افزایش نفوذ ورق برای رنگ پذیری

مرحله صافی و کشش

مرحله پسیو: به کمک محلول های شیمیایی

مرحله شیت: جهت برش ورق ها به صورت استاندارد و سفارشی

مرحله فرمینگ: برای ایجاد مقاطع سینوسی و ذوزنقه ایی بر روی ورق (تولید سقف کاذب و سقف شیروانی)

مرحله برشکاری (شیت)

به طور کلی مرحله برشکاری به دو صورت استاندارد و سفارشی (کاملاً اتوماتیک) انجام می شود و در نهایت ورق های برش خورده وارد مرحله بسته بندی به صورت پنوماتیک می شود.

ابعاد استاندارد برای شیت های ورق گالوانیزه: ۲۰۰۰*۱۰۰۰، ۶۰۰۰*۱۰۰۰، ۲۵۰۰*۱۲۵۰ و ۶۰۰۰*۱۲۵۰ و به صورت سفارشی برای برش های عرضی، برش ورق در طول های   ۰.۵ الی ۴ متر انجام می شود.

ویژگی های ظاهری ورق گالوانیزه کاشان

انواع فرمینگ گالوانیزه کاشان

ورق گالوانیزه در سه فرم کلاف، ورق و ورق طرح دار تولید می شود.

ابعاد محصولات گالوانیزه کاشان

کلاف گالوانیزه:

دارای قطر خارجی ۱۸۲۰الی ۱۰۰۰، قطر داخلی ۶۱۰ تا ۵۰۸، عرض ۱۶۵۰ و ۶۰۰ و ضخامت ۵.۱ الی ۰.۲۵

ورق مسطح:

     دارای ۱.۲ الی ۰.۲۵ mm و عرض ۱۲۵۰ و ۶۰۰، طول ۰.۵ الی ۴ متر

ورق فرم دار

     دارای دو مقطع ذوزنقه ای و سینوسی برای ساخت انواع سقف شیروانی، دارای ضخامت ۰.۴ الی ۰.۸ و میزان عرض ورق بسته ورق ورودی و دارای طول ۱.۵ الی ۱۲ متر می باشد.

مرحله فرمینگ گالوانیزه کاشان

برای تولید ورق های فرم دار به طور عمده یا از ورق گالوانیزه و یا ورق رنگی گالوانیزه استفاده می شود، ورق های گالوانیزه وارد دستگاه های ویژه ای شده که با عبور از غلطک های فرم دار در نهایت ورق طرح دار ایجاد می گردد.

در این مرحله علاوه بر شکل دهی ورق، استحکام ورق به صورت طولی نیز افزایش می یابد. در نهایت ورق گالوانیزه به صورت ساده و یا رنگی با مقاطع ذوزنقه ای و با سینوسی با طول حداکثر ۱۲ متر برای تولید سقف شیروانی تولید می شود. طرح سینوسی نسبت به طرح ذوزنقه ای کاربرد بیشتر دارد و به دو صورت ساده و رنگی تولید می گردد.

کیفیت ورق گالوانیزه کاشان

در زمینه تولید ورق گالوانیزه کارخانجات بسیاری فعالیت دارند مانند شرکت تاراز، سمنان، شهرکرد و ... در این بین شرکت فولاد امیرکیبر کاشان با داشتن انواع محصولات با کیفیت و متنوع از نظر قدرت و نوع کاربرد به عنوان یکی از برندهای معتبر در این زمینه فعالیت دارد.

بر حسب میزان خرید ورق گالوانیزه در بازار فولاد رتبه نخست برای شرکت فولاد امیرکبیر سپس شرکت هفت الماس و در نهایت تاراز شهرکرد بیشترین مصرف را در بازار فلزات ایران دارد.

قیمت ورق گالوانیزه کاشان

به علت نوسانات ارز ورق گالوانیزه قیمت های متفاوتی در چند ماه گذشته داشته است. عوامل بسیاری بر قیمت گالوانیزه موثر می باشد، از جمله قیمت ورق فلزی پایه، وزن ورق گالوانیزه کاشان، قیمت فلز پوشش سطحی و غیره.

وب سایت فولاد ایران به عنوان نمایندگی ورق گالوانیزه کاشان، به صورت روزانه لیست آخرین قیمت محصولات شرکت گالوانیزه کاشان را اختیار خریداران گرامی قرار می دهد، جهت مشاهده و استعلام قیمت انواع محصولات ورق گالوانیزه کاشان به آدرس اینترنتی https://fooladiran.com مراجعه نمایید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha