۸ جنگل غرق شده جهان که نفس را حبس می‌کند

جنگل‌های غرق شده یک نادرترین دیدنی‌های جهانند که تعداد انگشت شمارشان، آنها را به خاص‌ترین مناطق بر روی کره زمین تبدیل کرده است.

هر جنگل غرق شده در سرتاسر جهان شکلی منحصر به فرد دارد که باعث می‌شود با دیگر مناطق روی زمین، تفاوت بسیار داشته باشد. زیبایی حیرت‌انگیز این جنگل‌ها چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند.

اتفاقات مختلفی ممکن است زمینه ایجاد یک جنگل زیر آب را فراهم کند. گاهی اوقات طبیعت با یک اتفاق سریع مانند لغزش زمین، شکل و شمایل خود را تغییر می‌دهد و باعث ایجاد جنگل‌های مملو از آب می‌شود. گاهی نیز جنگل‌های زیر آب توسط بشر هنگام ساخت سدها و مخازن آبی ایجاد می‌شوند. ۱۰ جنگل از جنگل‌های غرق شده را ببنیم.

۱ - دریاچه کایندی

دریاچه کایندی در کشور قزاقستان احتمالاً یکی از شناخته شده ترین جنگل‌های غرق شده در جهان است. این دریاچه در فاصله ۲ هزار متری از سطح دریا واقع شده و دارای طول ۴۰۰ متر است. در مقایسه با بسیاری از جنگل‌های مشابه، این جنگل نسبتا جدید است. این جنگل در دهه ۱۹۲۰ پس از یک زمین لرزه‌ بزرگ با ایجاد سدی طبیعی ایجاد شد. این دریاچه در ارتفاع بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فوتی از سطح دریا قرار دارد. بعد از آب شدن برف‌ها در هر بهار، پشت سد طبیعی ناشی از زمین لرزه، جنگلی از کاج‌های سر به فلک کشیده در آب‌های کریستالی و شفاف نمایان می‌شود.

۲ - دریاچه بزید

دریاچه بزید که در منطقه ترانسیلوانیا کشور رومانی واقع شده است، تاریخ غم‌انگیزی دارد. این دریاچه نه تنها یک جنگل بلکه یک روستا را در خود غرق کرده است. افسانه‌های عجیبی از این دریاچه نقل می‌شود که همگی نشات گرفته از فضای تاریک و رمزآلود دریاچه و جنگل غرق شده آن است. وقتی این دریاچه شکل گرفت، یک روستا با تمام خانه‌هایش را نیز با خود زیر آب برد. تنها بنای باقی مانده در بیرون از آب قسمت بالایی از یک کلیسا است. کلیسایی که درختان تاریک و بی‌ثمر، حیاط خلوت آن را شکل داده‌اند.

۳ - دریاچه ولتا

دریاچه ولتا در کشور غنا قرار دارد. از بین رفتن سدی که برای پشتیبانی از سد آبی آکوسومبا ساخته شده بود، به ایجاد این جنگل غرق شده کمک کرد. این دریاچه مخزنی پنهان از درختان مرده ایستاده در آب است. به دلیل کمبود سطح اکسیژن موجود در آب، چوب درختان گرمسیری در آب این دریاچه حفظ شده‌اند و شکل جنگل از بین نرفته‌است.

۴ -دریاچه پاک

دریاچه پاک در شمال غربی ایالت اورگان آمریکا قرار دارد. این دریاچه توسط جریان‌های گدازه‌ای که بیش از ۷ هزار سال پیش فعال شده‌اند، شکل گرفته است. این جریان‌ها هنگام سفت شدن، یک سد طبیعی را به وجود آورده‌اند که دریاچه پاک در آن قرار گرفته است. بستر جنگل را سطحی سفید تشکیل داده که از آثار آتشفشان به جا مانده است و درختان را در خود نگهداشته است. داستان‌ها از وجود گنج دزدان دریایی کارائیب در این رودخانه حکایت دارد.

۵ - کامپونگ پلوک

کامپونگ پلوک جنگلی از درختان حرا در کشور کامبوج است. این نوع درختان در محیط مرطوب زندگی می‌کنند و حتی شکوفا می‌شوند. این مکان یک حیات وحش واقعی از ماهیان تا پرندگان و حتی پستانداران زمینی است که جنگل حرا را خانه خود می‌دانند. در این جنگل زیر آبی حتی پرورش میگو نیز انجام می‌شود. در جزیزه قشم نیز جنگلی غرق شده از درختان حرا وجود دارد.

۶ -دریاچه پریار

دریاچه پریار یکی دیگر از مخازن مصنوعی است که در منطقه کرالا هند ایجاد شده است. هنگامی که سد برای اولین بار به اتمام رسید، بسیاری از کسانی که در اینجا زندگی می‌کردند آواره شدند، و حیات وحش نیز از بین رفت. مدت زمان زیادی طول کشید تا این مخزن به محل زندگی چندین گونه ماهی تبدیل شد و پرندگان را به این منطقه بازگرداند. آب این دریاچه چندان شفاف نیست و از این رو دیدن جنگل غرق شده چندان راحت به نظر نمی‌آید.

۷ - مخزن اداواتاکل

سد اداواتاکل یکی از مخازن ساخت دست بشر است که در سریلانکا قرار دارد. درختان بسیاری در این مخزن قرار دارند که در بالای سطح آب دیده می‌شوند و شکلی منظم و بسته بندی شده دارند. دلیل این موضوع این است که تمام این درختان پیش از ایجاد سد در این منطقه رشد کرده‌اند. اگرچه ساکنان و حیوانات این منطقه برای مدت‌ها اینجا را ترک کرده بودند اما حالا ساکنان آن در حال بازگشت هستند حتی ماهی‌ها، پرندگان و فیل‌ها نیز دوباره به مخزن اداواتاکل آمده‌اند.

۸ - دریاچه کادو

جنگل غرق شده دریاچه کادو در مرز تگزاس و لوئیزیانا کشور آمریکا، تصویر بسیاری از سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی را شکل می‌دهد. درختان سرو در این جنگل پوشش سایبانی گسترده‌ای بر آب دریاچه دارند. ریشه این درختان غرق شده در اطراف دریاچه و بالای آب رشد می‌کند و شباهت زیادی به زانو دارد. از آنجا که درختان سرو بلند در کف جنگل‌های مسطح بسیار پایدار نیستند، این ریشه‌های زانویی شکل به ثبات آنها کمک می‌کنند. دریاچه کادو خانه بسیاری از گونه‌های جانوری به ویژه انواع مارها و تمساح‌ها است. این دریاچه بزرگ‌ترین جنگل سرو جهان است که بر خلاف دریاچه‌های دیگر در این لیست، خانه درختان زنده است و رشد می‌کند.

منبع: the travel

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha