معرفی سریال Peaky Blinders: این گروه خشن

اگر به دنبال تماشای یک سریال تاریخی و هیجان‌انگیز هستید احتمالا پیکی بلایندرز یک انتخاب تمام‌عیار است.

سریال‌های تاریخی معمولا عناوین کسل‌کننده‌ای هستند که مخاطب خاص خود را دارند. بنابراین ساخت یک سریال تاریخی هیجان‌انگیز که همه نوع تماشاگر سینما و تلویزیون را به خود جذب کند، کار مشکلی به نظر می‌رسد. با این حال مدیران شبکه BBC Two می‌دانستند که چگونه به درستی یک سریال تاریخی دوست‌داشتنی خلق کنند. سریال پیکی بلایندرز دقیقا یک عنوان خارق‌العاده است که نمی‌تواند از مسیر بی‌نظیربودن خارج شود.

پیکی بلایندرز حالا به یک سریال مشهور و محبوب تبدیل شده و ویدیوهای کوتاهش در شبکه‌های اجتماعی همیشه دیده می‌شود. آن‌چه این سریال را محبوب کرده صرفا هنرنمایی بی‌نظیر بازیگران شناخته‌شده‌اش نیست. البته شاید هم همین باعث شده سریال پیکی بلایندرز یکی از معدود سریال‌های تاریخی لقب بگیرد که تمرکزش را چندان روی روایت‌های تاریخی قرار نمی‌دهد و بیشتر به عمق‌دادن به داستانی می‌پردازد که در پایان هر اپیزود جذاب‌تر از قبل می‌شود. اما چه چیزی باعث شده این سریال بعد از ۵ فصل که بدون هیچ نظمی منتشر شده، هنوز هم مثل روز اول دوست‌داشتنی باشد؟

داستانی براساس رویدادهای واقعی

سریال پیکی بلایندرز پیش از هر چیزی، یک سریال تاریخی است. با این حال اگر به تماشاگری که هیچ شناختی از این سریال ندارد اما همه اپیزودهایش را تماشا کرده بگوییم که این سریال براساس رویدادهای کاملا واقعی ساخته شده، بیش از حد تعجب کند. اما این یک حقیقت غیرقابل انکار به نظر می‌رسد که در سال ۱۹۱۹ و پس از پایان جنگ جهانی اول، یک گروه خانوادگی در شهر بیرمنگام انگلستان وجود داشت که لقب آن پیکی بلایندرز بود. اعضای پیکی بلایندرز بایکدیگر خویشاوند بودند و اصلیت رومانیایی داشتند. پس از آن که این خانواده موفق شد مناسبات اقتصادی خود را گسترش دهد و در دنیای سیاست به یک جایگاه قابل دفاع دست پیدا کند، آهسته آهسته به یک باند مافیایی تبدیل شد. این باند مافیایی اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ در اوج قرار قدرت قرار داشت.

اعضای پیکی بلایندرز امضای خاص خودشان را داشتند. کت و شلوارهای شیک و دست‌دوز در کنار کلاه‌ها و مدل‌ موهای مخصوص به آن‌ها کمک کرد تا در دل جامعه هویت خودشان را نمایان کنند. با این حال گروه پیکی بلایندرز تنها به دنبال موفقیت‌های اقتصادی نبود و به تبدیل‌شدن به یک وزنه سنگین در سیاست انگلیس هم فکر می‌کرد. اتفاقی که می‌توانید مسیر شکل‌گیری آن را در سریال تماشا کنید.

داستان سریال پیکی بلایندرز پس از پایان جنگ جهانی اول آغاز می‌شود؛ وقتی سه عضو خانواده از جنگ جهانی به خانه بازمی‌گردند. تام، جان و آرتور، سه برادری که پس از پایان جنگ پیش عمه‌شان زندگی می‌کنند. عمه پالی در کنار سایر اعضای خانواده پیکی بلایندرز یک باشگاه شرطبندی را مدیریت می‌کنند اما درآمد اصلی آن‌ها از خلافکاری و جنایت‌های کوچک به دست می‌آید. بنابراین سه برادر خانواده که حالا کاری برای انجام‌دادن ندارند، تصمیم می‌گیرند کسب و کار خونین خانواده را وارد دوران جدیدی کنند.

اگرچه سریال پیکی بلایندرز تمرکزش را روی شخصیت‌های اصلی‌اش قرار می‌دهد تا داستان خلافکاری‌های آن‌ها را روایت کند اما به خوبی از تاریخی‌بودن موضوع خود آگاه است. بنابراین می‌توانید اتمسفر واقعی و ناامیدکننده انگلستان پس از پایان جنگ جهانی اول را درون سریال حس کنید. رکورد اقتصادی، ویرانی‌ها و مشکلات سیاسی آن روزهای انگلیس، به زیبایی هرچه تمام‌تر در سریال به تصویر کشیده شده‌اند تا تعامل با شخصیت‌های اصلی سریال را جذاب‌تر کنند.

شخصیت‌های تاثیرگذار

آن‌چه سریال پیکی بلایندرز را از بیشتر سریال‌های مشابه خود به یک عنوان متمایز تبدیل می‌کند، شخصیت‌های دوست‌داشتنی و تاثیرگذار است. شخصیت‌پردازی مهم‌ترین اصل فیلم‌نامه سریال بوده و همین هم باعث می‌شود با عنوانی ارزشمند مواجه باشیم. عوامل سریال‌ها بارها تاکید کرده‌اند که دوست ندارند مخاطب خود را نادان تصور کنند و دوست دارند داستان کاملی برای روایت‌کردن داشته باشند. بنابراین برای رساندن داستان به اوج خود، برنامه‌ای ویژه دارند که در هر فصل متفاوت به نظر می‌رسد اما در نهایت یک طرح کلی و شگفت‌انگیز است.

کیلیان مورفی در نقش تامی شلبی، ستاره اصلی سریال است. او به خوبی نشان می‌دهد که چرا اعضای گروه پیکی بلایندرز هیچ رحم و مروتی ندارند و همین بی‌رحمی بخش عظیمی از داستان سریال را یدک می‌کشد. بی‌رحمی و خشم بی‌پایان شخصیت‌های اصلی سریال پیکی بلایندرز به فیلم‌نامه سریال کمک می‌کند تا غیرقابل‌ پیش‌بینی و تاثیرگذارتر باشد. بنابراین داستان تامی شلبی و دوستانش صرفا یک سریال تاریخی نیست و آهسته آهسته به یک حماسه مافیایی هیجان‌انگیز تبدیل می‌شود.

بازیگران توانمند وارد می‌شوند

سریال‌های تلویزیونی معمولا محلی برای درخشش ستاره‌های سینما نیستند. واقعیت این است که مسیر در تلویزیون کاملا برعکس سینما به نظر می‌رسد. یعنی بازیگرانی که درون سریال‌های تلویزیونی می‌درخشند بعدها این فرصت را پیدا می‌کنند تا به فیلم‌های سینمایی راه پیدا کنند. اما سریال پیکی بلایندرز به حدی خوش‌ساخت و تحسین‌برانگیز پیش رفت که وقتی عوامل سریال تصمیم گرفتند بازیگران شناخته‌شده‌ای به تیم اصلی داستان اضافه کنند، نگران نبودند.

اگرچه بازیگرانی مانند جو کول (در نقش جان شلبی) و آنابل واریس (در نقش گریس شلبی) با هنرنمایی در سریال پیکی پلایندرز شهرت بسیار زیادی پیدا کردند اما سریال میزبان ستاره‌های بزرگ سینما هم بوده است. تام هاردی (در نقش آلفی سلومون) و آدرین برودی (در نقش لوکا چنگرتا) در کنار سم نیل (در نقش چستر کمپل) شناخته‌شده‌ترین بازیگران سینما هستند که پیشنهاد هنرنمایی در سریال پیکی بلایندرز را پذیرفته‌اند. پس با عنوان بی‌نظیری مواجه هستیم که نه تنها داستان خارق‌العاده‌ای دارد بلکه مجموعه توانمندی از بازیگران شناخته‌شده را هم در کنار یکدیگر جمع کرده است.

یک امضای مشخص‌شده

همانطور که اعضای پیکی بلایندرز در دوران خودشان امضای ظاهری ویژه خود را داشتند، سریال پیکی بلایندرز هم امضای ویژه خودش را ثبت می‌کند. ما با سریالی هیجان‌انگیز روبرو هستیم که برای هر بخش از داستان خود مجموعه نفس‌گیری از صحنه‌های اکشن، دیالوگ‌های خونین و درگیری‌های جانانه را آماده کرده تا تماشاگرش را هرگز از تماشای بادقت سریال ناامید نکند. با این حال تعدادی از منتقدان سریال پیکی بلایندرز اعتقاد دارند از یک جایی به بعد، فیلم‌نامه قدرت بیش از حدی به شخصیت‌های اصلی‌اش می‌دهد و همین هم باعث می‌شود تماشاگری که هوشمندانه سریال را دنبال کرده به راحتی حرکت بعدی را به صورت کاملا درست پیش‌بینی کند.

اما واقعیت این است که پیکی بلایندرز این توانایی را دارد تا هر تماشاگری را جذب خود کند. تفاوتی نمی‌کند چه ژانری از دنیای تلویزیون و سینما را دوست دارید. پیکی بلایندرز با داستان‌های عاشقانه و شکست‌خورده وارد ژانر عاشقانه می‌شود و سپس با صحنه‌های اکشن باورنکردنی به دنیای اکشن راه پیدا می‌کند. درام قدرتمند سریال در همه اپیزودها خودش را نشان می‌دهد و هویت تاثیرگذار آن دوشادوش شخصیت‌های سریال حرکت می‌کند. بنابراین این تصور که پیکی بلایندرز صرفا یک موزیک ویدیوی خشن و جذاب است با امضای دقیق سریال که از فیلم‌نامه تا شخصیت‌پردازی را شامل می‎شود، زیر سوال می‌رود.

در این‌باره بخوانید:

بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ژاپن که باید تماشا کنید

۶ فیلم فلسفی که نگاه شما را به زندگی به چالش می‌کشد

بهترین فیلم‌هایی که از کتاب‌ها اقتباس شده‌اند

چرا باید سریال پیکی بلایندرز را تماشا کنیم؟

سریال پیکی بلایندرز با ایجاد استانداردهای جدید در دنیای تلوزیون به سریالی تبدیل شده که پیداکردن عناوین مشابه با آن کار دشواری به نظر می‌رسد. این سریال با ترکیب همه ویژگی‌های مثبت عناوین سینمایی و تلویزیونی به یک شاهکار بی‌بدیل تبدیل شده که واقعا قرار نیست تکراری به نظر برسد. عوامل سریال در کنار یکدیگر، تلاش کرده‌اند تا یک عنوان تازه و متفاوت را خلق کنند و نتیجه کار آن‌ها پس از ۵ فصل که در ۷ سال منتشر شده هنوز هم جذاب و خاطره‌انگیز به نظر می‌رسد. هواداران پیکی بلایندرز در شبکه‌های اجتماعی بارها از تماشای چندباره این سریال حرف زده‌اند.

بنابراین شاید سریال پیکی بلایندرز در لیست عناوینی قرار بگیرد که می‌توانید به راحتی آن را آغاز کنید اما تا وقتی آخرین اپیزودش را تماشا نکنید، از آن فاصله نمی‌گیرد. این دستاوردی است که سریال‌های تلویزیونی متعددی به آن دست پیدا نمی‌کنند. اگر به دنبال یک عنوان سرگرم‌کننده، هیجان‌انگیز، غم‌انگیز و البته اکشن هستید، سریال پیکی بلایندرز می‌تواند انتخاب ایده‌آل شما باشد. سریالی که پس از تماشای آن احتمالا به استفاده از دخانیات و کلاه‌های انگلیسی علاقه‌مند می‌شوید!

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha