۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۳۱
کد خبرنگار: 3033
کد خبر: 83785338
۱۴ نفر

برچسب‌ها

مهم‌ترین برنامه‌های مجازی برای احیای شب‌های قدر

امسال و باوجود ویروس کرونا، بسیاری از هیئت‌ها و مساجد به افراد توصیه کرده‌اند که مراسم را به شکل مجازی دنبال کنند و حتی هشتگ‌ها زده‌اند که شب قدر در خانه می‌مانیم. چه مراسم‌هایی وجود دارد و چگونه می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم؟

شب قدر امسال متفاوت از هر سال، با نگرانی از ویروس کرونا برگزار خواهد شد. یکی از بهترین شکل‌های مناجات و به سحر رساندن این شب، شرکت در برنامه‌های مجازی است که هم حال و هوای معنوی را به بار می‌آورد و هم سلامت افراد را به خطر نمی‌اندازد. بسیاری از هیئت‌ها و مساجد به افراد توصیه کرده‌اند که مراسم را به شکل مجازی دنبال کنند و حتی هشتگ‌ها زده‌اند که شب قدر در خانه می‌مانیم. این مراسم‌ها فرصتی برای تدبر و تفکر در مفاهیم دینی است که شب‌زنده‌داری هر فرد را پرمغز و ماندنی می‌کند.

در خانه‌؛ جمعی مجازی قرآن به سر می‌گیرند

مراسم احیای آئین شب‌زنده داری به شکل مجازی؛‌ بنیاد زینب کبری

هیئت بنیاد زینب، مراسم احیای شب‌های قدر را به صورت مجازی برگزار می‌کند. پخش این مراسم از آپارات و به صورت زنده در اینستاگرام خواهد بود و در شب‌های ۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۳ آغاز خواهد شد. سخنرانان این مراسم دکتر سوگل مشایخی و دکتر ناصر مهدوی خواهند بود. این هیئت قصد دارد با هشتگ شب قدر در خانه می‌مانیم، افراد را به خانه‌نشینی در شب‌های قدر دعوت کند.

مشخصات ویژه دین و دینداری در ۵ دوره تاریخی؛ مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی

مراسم مرکز دایرة المعارف بزرگ اسلامی میزبان محمد مجتهد شبستری در روز سه‌شنبه و پنجشنبه، ۲۳ و ۲۵ اردیبهشت ماه است. آغاز این برنامه ساعت ۲۱:۳۰ است که به صورت آنلاین در اینستاگرام این مرکز پخش خواهد شد و میزبان علاقه‌مندان مباحث عمیق دینداری خواهد بود.

یکی دیگر از برنامه‌های مرتبط با شب‌های قدر این مرکز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ساعت ۲۱:۳۰ به شیوه پخش زنده اینستاگرام است که در آن مراسم میزبان دکتر احمد پاکتچی خواهد بود. موضوع سخنرانی ایشان «پیشینه روزه در ادیان بزرگ: فهم آیه ۱۸۳ از سوره بقره» است.

شب‌های مهر و ماه؛ نشست‌های گفتار و اندیشه

یکی دیگر از برنامه‌های زنده که در اینستاگرام گفتار و اندیشه پخش خواهد شد، برنامه شب‌های مهر و ماه  است. در این مراسم که در سه شب برگزار می‌شود، عبدالجبار کاکایی و سید عبدالجواد موسوی به شعرخواهی خواهند پرداخت. این مراسم ساعت ۲۲ آغاز می‌شود و به ترتیب در شب‌های ۲۳، ۲۵ و ۲۷ اردیبهشت(سه‌شنبه، پنجشنبه و شنبه) برگزار خواهد شد. سخنرانان این مراسم به ترتیب سه‌شنبه توسط دکتر محسن آرمین با عنوان «فاجعه دین قدرت‌مدار منهای اخلاق»، پنجشنبه توسط دکتر سروش دباغ با عنوان«امکان یا امتناع گفت‌وگو با خدا» و شنبه توسط دکتر مقصود فراستخواه با عنوان «بحران معنا و مسأله امید» خواهند بود.

مراسم مسجد امام صادق(ع)

این مراسم در شب های قدر با سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان از ساعت ۲۲ الی ۲۴ برگزار خواهد شد. سید مهدی میرداماد مدیحه‌سرای این مراسم خواهد بود. این مراسم همچنین از طریق مجازی قابل دسترسی است.

مراسم احیا درامامزاده صالح (ع)

این مراسم در شب‌های قدر و بدون جمعیت برگزار خواهد شدـ آغاز مراسم ساعت ۲۴ و پخش زنده از صفحه اینستاگرام نوریه خواهد بود. مناجات‌خوانی در این مراسم توسط  محمدرضا طاهری و حسین طاهری انجام خواهد شد.

نهج‌البلاغه و معضل استبداد دینی؛ انجمن اندیشه و قلم و بنیاد اندیشه و احسان توحید

برنامه سخنرانی در نیمه دوم ماه مبارک رمضان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سروش محلاتی از ۲۰ تا ۲۷ اردیبهشت هر شب از ساعت ۲۲:۱۵ برگزار می‌شود. این مراسم به صورت زنده از اینستاگرام اندیشه قلم پخش می‌شود. این مراسم فرصتی برای تأمل و تدبر در حکمت‌های نهج‌البلاغه است و به صورت مجازی قابل دسترسی زنده است.

در این زمینه بخوانید:

برنامه غذایی ایده‌آل در ماه رمضان؛ چند برنامه راحت و کاربردی

ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟

هیئت رایةالعباس (ع)

این مراسم بدون جمعیت برگزار خواهد شد. همچنین ساعت آغاز این مراسم از 24 خواهد بود و محمود کریمی در این مراسم به مناجات‌خوانی خواهد پرداخت. این برنامه به طور زنده از سایت فطرس پخش خواهد شد.

حلقه وصل

در آستانه شب‌های قدر در هر سه شب سخنرانی و مراسم احیا تدارک دیده شده است که به صورت زنده از صفحه اینستاگرام اتحاد ملت پخش خواهد شد.

برنامه اولین شب قدر، شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، با سخنرانی استاد محمد مجتهد شبستری در موضوع «دین‌شناسی از منظر مولانا» خواهد بود. این مراسم در دومین شب قدر، شب بیست و دوم، با موضوع «شب قدر، قدر انسان» میزبان سخنرانی حجت‌الاسلام مسعود ادیب خواهد بود. همچنین در آخرین شب قدر در شب ۲۳ ماه مبارک رمضان، دکتر محسن آرمین در موضوع «دعوت انبیا به روایت قرآن» به سخنرانی خواهند پرداخت. مناجات هر سه شب توسط هادی حیدری خوانده خواهد شد. این مراسم ساعت ۲۲ الی ۲۴ صورت خواهد گرفت.

پخش مراسم احیای شب‌های قدر در شبکه‌های صدا و سیما

شبکه سه سیما در احیای شب‌های قدر به «حسینیه همدانی‌ها» در تهران می‌رود. این مراسم با سخنرانی «شیخ حسین انصاریان» و انجام سایر مناسک همراه خواهد بود.

مراسم شب‌های قدر در شب های ۱۹، ۲۱ و ۲۳ رمضان از حرم امام رضا(ع) در ساعت ۲۳ از شبکه اول سیما پخش خواهد شد. سخنرانان این مراسم به ترتیب شب‌ها، آیت الله سیداحمد علم الهدی، حجت الاسلام ناصر رفیعی و حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب الله فرحزاد خواهند بود. همچنین مراسم شب‌های قدر در شبکه دو، پخش زنده حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها خواهد بود.

برنامه‌ احیای شب‌های قدر در شبکه‌های چهار و پنج به ترتیب از مسجد مقدس جمکران و حرم حضرت عبدالعظیم حسنی خواهد بود.

کربلای معلی

این مراسم در شب‌های قدر از ۲۲ تا ۲۷ اردیبهشت به مدت ۵ شب و از شبکه یک و قرآن سیما به طور زنده پخش خواهد شد. سخنران این مراسم آیت‌الله کاظم صدیقی و مدیحه‌سرایی این مراسم توسط میثم مطیعی، علی مهدوی نژاد، مجتبی رمضانی، سیدرضا نریمانی، مهدی رسولی و سعید حدادیان خواهد بود.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha