درس‌های کرونا (۲): بهداشت تنفسی و آنچه از آن غافل بودیم

در زمان شیوع کرونا همگی کم و بیش با بهداشت تنفسی از فضای مجازی و تلویزیون آشنا شدیم؛ اما به دلیل ناشناخته بودن ویروس و پراکندگی اطلاعات، برخی از تکنیک‌ها در ادامه‌ی مطالعات ابداع و شناخته شدند. تکنیک‌هایی که بهتر است در گوشه‌ی ذهن خود همچنان داریم و در جامعه رعایت کنیم.

رعایت بهداشت تنفسی را جدی بگیرید؛ زیرا بسیاری از آنفولانزاهای فصلی و بیماری‌هایی که قابلیت مسری بودن را دارند، از همین راه به بدن ما وارد می‌شوند و با رعایت بهداشت تنفسی می‌توانیم از ورود بسیاری از آنها جلوگیری کنیم. همانطور که گفته شد، اطلاعات پراکنده در مقاله‌های مختلف شاید در دسترس همگان قرار نگیرد به همین خاطر «ایرنا زندگی» همه‌ی موارد بهداشت تنفسی را گردآوری کرده است که در ادامه می‌خوانیم.

 ۱. در مکان‌های عمومی بلند صحبت نکنیم: پیش از تبلیغات بهداشت تنفسی، بلند صحبت نکردن را در تبلیغات فرهنگ‌سازی دیده بودیم. شاید بپرسید که بلند صبحت نکردن چه ربطی به بهداشت تنفسی دارد؟ در واقع این مورد، یافته‌ی آخرین آزمایشیاتی است که محققان ژاپنی شناختند. برای خواندن جزییات این مطلب می‌توانید اینجا کلیک کنید. بلند صحبت کردن علاوه بر ایجاد آلودگی صوتی‌، باعث پراکنده‌ شدن میکرو دراپلت‌ها می‌شود که عامل انتقال ویروس است.

۲. پوشاندن بینی و دهان: بینی و دهان از راه‎هایی است که ویروس کرونا از آنجا به بدن وارد می‌شود. پوشاندن این دو می‌تواند از ورود این ویروس به بدن جلوگیری کند و استفاده از ماسک نیز به همین منظور است. اگر در محیط بسته وارد می‌شوید و ماسک نیز ندارید از دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی یا پارچه‌ای بپوشانید.

در این‌باره بیشتر بخوانید:

‌درس های کرونا (۱)؛ چرا شست‌وشوی دست‌ها تا این اندازه مهم است؟

از خوددرمانی تا دامن زدن به شایعات؛ شناختمان از بیماری‌ها را بالاتر ببریم

۳. آداب سرفه و عطسه: سرفه و عطسه یکی از عوامل انتقال کروناویروس است. بنابراین بهتر است به هنگام عطسه و سرفه دستمال کاغذی استفاده کنیم سپس آن را در سطل زباله‌ی در دار بیندازیم. اگر دستمال کاغذی همراه خود ندارید از بالای آستین خود استفاده کنید. سپس بعد از رسیدن در خانه آن لباس را بلافاصله بشویید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha