۴ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۶:۰۰
کد خبرنگار: 3068
کد خبر: 83758181
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

با تماشای این فیلم‌های تاریخی به گذشته سفر کنید

خواندن کتاب‌های تاریخی شاید زمان و حوصله زیادی نیاز داشته باشد. اما تماشای فیلم‌های تاریخی یک فرصت بی‌نظیر برای لذت‌بردن از وقایع تاریخی است.

این روزها که ویروس کرونا بخش عظیمی از اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داده و پروازهای بین‌المللی به کم‌ترین میزان خود رسیده‌اند، بیشتر مردم در خانه‌هایشان هستند. ما حالا در دل روزهایی نفس می‌کشیم که قرار است بخشی از تاریخ بشریت باشند. اگر قرنطینه خانگی در آینده نزدیک به پایان برسد، سینماگران آماده می‌شوند تا فیلم‌های متعددی درباره ویروس کرونا و داستان‌های پیرامون آن بسازند. اما تا آن موقع، فرصتی فراهم است تا در این روزهای تاریخی به تماشای روایت‌های تصویری تاریخ بنشینیم.

فیلم‌های تاریخی، معمولا روایتی سینمایی از وقایع واقعی هستند. تماشای آن‌ها شاید به اندازه یک کتاب یا مقاله تاریخی اطلاعات دقیقی به همراه نداشته باشد اما یک تجربه واقعی است. با تماشای فیلم‌های تاریخی می‌توانید به گذشته سفر کنید و هم‌گام با مردم سال‌های گذشته از وقایع مهم تاریخی باخبر شوید. واقعیت این است که فیلم‌های تاریخی، یکی از محبوب‌ترین انواع فیلم‌های سینمایی برای کارگردانان هستند. بنابراین پیداکردن فیلم‌های تاریخی جذاب که داستان قدرتمندی برای روایت‌کردن داشته باشند، کار دشواری به نظر می‌رسد.

در ادامه تعدادی از بهترین فیلم‌های تاریخی را به شما معرفی می‌کنیم. فیلم‌هایی که با تماشای آن‌ها می‌توانید به گذشته سفر کنید.

Saving Private Ryan (نجات سرباز رایان)

نمره منتقدان: ۹۳ از ۱۰۰

به اعتقاد بسیاری از منتقدان سینما فیلم «نجات سرباز رایان» نه تنها یکی از بهترین فیلم‌های تاریخی سینما است بلکه یکی از بهترین فیلم‌های جنگی سینما هم لقب می‌گیرد. اگرچه داستان فیلم واقعی نیست اما نویسنده فیلم‌نامه آن با اقتباسی از داستان واقعی چهار برادری که در جنگ جهانی دوم کشته شده‌اند، داستان اصلی فیلم را نوشت. این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ، پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۹۸ شد. سی دقیقه ابتدایی فیلم «نجات سرباز رایان» از مشهورترین صحنه‌های تاریخ سینما است.

خلاصه داستان: کاپیتان جان میلر (تام هنکس) به همراه هفت سرباز دیگر ماموریت دارند تا سربازی به نام جیمز فرانسیس رایان را پیدا کنند و او را به خانه‌اش بازگردانند. جیمز سه برادر دیگر داشت که همه آن‌ها در جنگ کشته شده‌اند و براساس دستور فرمانده کل ارتش این اجازه را دارد تا به خانه بازگردد.

Lawrence of Arabia (لورنس عربستان)

نمره منتقدان: ۹۸ از ۱۰۰

توماس ادوارد لورنس یکی از نخبگان فرهنگی و نظامی بریتانیا است. او نه تنها به علم باستان‌شناسی تسلط داشت بلکه افسر نظامی و دیپلمات هم بود. این نویسنده و پژوهشگر در دوران جنگ جهانی اول به عنوان رایزن نظامی انگلستان در عربستان حضور داشت. سرزمین حجاز در آن روزها زیر سلطه عثمانی‌ها بود و از آنجا که عثمانی‌ها از متحدان آلمان بودند، دشمنی تاریکی با بریتانیایی‌ها داشتند. اما توماس ادوارد لورنس نه تنها اهداف دولت بریتانیا را در سرزمین حجاز دنبال می‌کرد بلکه به پژوهش و شناخت فرهنگ و تاریخ عربستان هم علاقه داشت. او همیشه با لباس عربی دیده می‌شد و به همین دلیل به لورنس عربی مشهور بود. فیلم «لورنس عربستان» براساس وقایع زندگی توماس ادوارد لورنس ساخته شده است.

خلاصه داستان: در دوران جنگ جهانی اول، یک افسر معمولی ارتش بریتانیا که اطلاعات زیادی راجع به سیاست و فرهنگ کشورهای خاورمیانه دارد، استخدام می‌شود تا اطلاعات بیشتری از وضعیت سیاسی سرزمین حجاز کسب کند. اما او جذب فرهنگ و آداب اعراب می‌شود و کارهایی می‌کند که دولت عثمانی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

First Man (نخستین انسان)

نمره منتقدان: ۸۶ از ۱۰۰

دیمن شزل کارگردانی است که هواداران سینما او را با عناوینی مانند «لالالند» و «شلاق» به یاد می‌آورند. اما او یک فیلم تاریخی هم در کارنامه‌اش دارد که با سایر فیلم‌های کارنامه‌اش متفاوت است. فیلم «نخستین انسان» که براساس کتاب زندگی نیل آرمسترانگ ساخته شده به روایت ماجراهای فتح کره ماه توسط آمریکایی‌ها می‌پردازد؛ رقابتی تاریخی با شوروی که در نهایت به ایالات متحده آمریکا کمک کرد تا به نخستین کشوری تبدیل شود که به ماه کره ماه سفر کرده است.

خلاصه داستان: در سال ۱۹۶۱ و در دوران جنگ سرد که آتش رقابت فضایی میان شوروی و آمریکا را به داغ‌ترین درجه ممکن رسانده بود، زندگی نیل آرمسترانگ در شرایطی حساس قرار داشت. او خلبان و فضانورد آزمایشی ناسا بود و هنگام یک پرواز آزمایشی در خارج از جو زمین دچار حادثه شد. در حالی که ناسا به شدت به آینده او امیدوار بود، دختر چهار ساله او به بیماری سرطان مبتلا شد.

Harriet (هریت)

نمره منتقدان: ۷۳ از ۱۰۰

فیلم «هریت» یکی از جدیدترین فیلم‌های تاریخی و تحسین‌شده سینما است. داستان این فیلم براساسی شخصیتی واقعی ساخته شده است. هریت تابمن، زنی برده در مری‌لند آمریکا بود. هریت در سال ۱۸۲۲ در خانواده‌ای که همه اعضای آن برده بودند به دنیا آمد. اما در سال ۱۸۴۹ موفق شد به سوی فیلادلفیا فرار کند و این فرار، مسیر زندگی او را برای همیشه تغییر داد. در این فیلم می‌توانید سقوط تفکر برده‌داری در ایالات متحده را تماشا کنید.

خلاصه داستان: هریت تابمن دختری مطیع و ترسو است که برده یکی از اربابان ثروتمند آمریکایی است. او روزی تصمیم می‌گیرد از خانه ارباب خود فرار کند. او پس از فرار به زنی رهبر و شجاع تبدیل می‌شود و برای نجات سایر برده‌ها کارهای خطرناکی انجام می‌دهد.

Schindler's List (فهرست شیندلر)

نمره منتقدان: ۹۷ از ۱۰۰

فیلم «فهرست شیندلر» براساسی کتابی به نام کشتی شیندلر ساخته شد. کتاب و فیلم، روایتگر داستان واقعی زندگی مردی به نام اسکار شیندلر هستند. او یکی از کارخانه‌داران آلمانی بود که تصمیم گرفت زندگی خودش را وقف یهودیانی کند که در دوران آلمان نازی تحت فشار حکومت وقت در سراسر اروپا آزار و اذیت‌های بسیاری را تجربه کردند. اسکار شیندلر در این مسیر ثروت خودش را از دست داد.

خلاصه داستان: یک تاجری معمولی عضو حزب نازی است و رابطه خوبی با بسیاری از مقامات رده بالای ارتش آلمان دارد. او موفق می‌شود کارخانه‌ای را با پولی که به صورت پنهانی از یهودی‌ها قرض گرفته، خریداری کند. او با یهودی‌های آلمان شریک می‌شود و تصمیم می‌گیرد برای حفظ جان آن‌ها، تعداد بیشتری از کارگران یهودی را استخدام کند.

The Elephant Man (مرد فیلی)

نمره منتقدان: ۹۲ از ۱۰۰

جوزف مریک، مرد انگلیسی بود که از بیماری نادری رنج می‌برد. او که تنها ۲۸ سال عمر کرد، یک بیماری عجیب در ناحیه صورت خود داشت که آن را به یک توده متورم و غیرقابل کنترل تبدیل می‌کرد. دیوید لینچ، کارگردان متفاوت سینمای آمریکا، فیلمی به‌یادماندنی از زندگی او ساخته است.

خلاصه داستان: جوزف به دلیل یک عارضه که از بدو تولد همراه او بوده دچار یک نوع ناهنجاری شدید در صورت خود است. او در سیرک‌ها به عنوان یک حیوان نمایشی کار می‌کند. اما دکتر تراویس جان تصمیم می‌گیرد با پرداخت پولی، جوزف را از صاحب سیرک خریداری کند. تراویس امیدوار است مرد فیل نما را درمان کند اما مشکلات بسیاری در مسیر این معالجه وجود دارد.

Outlaw King (شاه یاغی)

نمره منتقدان: ۶۱ از ۱۰۰

رابرت اول یکی از پادشاهان مهم تاریخ اسکاتلند است. او در قرن چهاردهم میلادی موفق شد ارتش قدرتمند انگلیس را از مرزهای اسکاتلند دور کند. امروز رابرت اول را به عنوان یکی از قهرمانان استقلال‌طلبی اسکاتلند می‌شناسند. او موفق شد قراردادی باورنکردنی با انگلستان منعقد کند که استقلال اسکاتلند را به رسمیت می‌شناخت. فیلم «شاه یاغی» به بررسی اتفاقات زندگی او می‌پردازد.

خلاصه داستان: رابرت اول از سال ۱۳۰۶ تا سال ۱۳۲۹ میلادی پادشاه اسکاتلند بود. او بارها از ارتش انگلستان شکست می‌خورد اما تنهای رویای زندگی‌اش کسب استقلال ابدی اسکاتلند است. او به همراه خانواده و مردم سرزمینش برای موفقیت کشورش می‌جنگد.

Enemy at the Gates (دشمنی در پشت دروازه‌های شهر)

نمره منتقدان: ۶۱ از ۱۰۰

واسیلی گریگوریویچ زایتسف یکی از ماهرترین تک تیراندازان ارتش سرخ روسیه بود. او از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ توانست بیش از ۴۰۰ نفر از نظامیان ارتش آلمان را با تیراندازی به قتل برساند. با این حال واسیلی هرگز جان خود را در جنگ‌ها از دست نداد. فیلم «دشمنی در پشت دروازه‌های شهر» براساس زندگی واقعی واسیلی گریگوریویچ ساخته شده است.

خلاصه داستان: در پاییز سال ۱۹۴۲ ارتش آلمان نازی به دروازه‌های استالینگراد می‎‌رسد و برای تصرف این شهر وارد عمل می‌شود. واسیلی زایتسف، تک تیرانداز ماهر روسی، با حمایت دولت روسیه به یک قهرمان محلی تبدیل می‌شود. او در استالینگرد با یک رقیب بزرگ روبرو است؛ سرگرد کونیگ در میان نیروهای آلمان به تیراندازی حرفه‌ای شهرت دارد. در میان آتش جنگ، زایتسف و کونیگ برای درگیری با یکدیگر وارد عمل می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha