آموزش مسائل بهداشتی و سلامت؛ چه چیزهایی را یاد می‌گیریم؟

کم‌تر کسی بین ما وقتی از بهداشت صحبت می‌کنیم، یاد آموزش و مراقبت‌های پیش از بیماری می‌افتیم که اهمیتش بیشتر از درمان هم که نباشد، کم‌تر نیست. اگر ندانیم چه کارهایی را انجام دهیم که چاق نشویم، اگر ندانیم که سلامت مادر و نوزاد در گروی چیست، یک جای کار می‌لنگد. حالا کم‌کم بیشتر از نقش آموزش بهداشت می‌توانیم حرف بزنیم.

وقتی از بهداشت و سلامت حرف می‌زنیم، بعضی از ما فکر دکتر و درمان می‌افتیم. کم‌تر کسی بین ما وقتی از بهداشت صحبت می‌کنیم، یاد آموزش و مراقبت‌های پیش از بیماری می‌افتیم که اهمیتش بیشتر از درمان هم که نباشد، کم‌تر نیست. اگر ندانیم چه کارهایی را انجام دهیم که چاق نشویم، اگر ندانیم که سلامت مادر و نوزاد در گروی چیست، یک جای کار می‌لنگد. حالا کم‌کم بیشتر از نقش آموزش بهداشت می‌توانیم حرف بزنیم. وقتی که با یک آموزش ساده، جلوی هدر رفتن منابع اقتصادی را می‌گیریم و بسیاری از بیماری‌ها را قبل از بروز، درمان کنیم.

· آگاهی و پیشگیری از بیماری مزمن

در یک کلام اگر می‌خواهیم بهتر زندگی کنیم باید آموزش ببینیم. «بهزیستی» یعنی اگر بیماری مانند کرونا شایع شد، بتوانیم جامعه را آموزش دهیم و جلوی رشد تعداد مبتلایان را بگیریم. با آموزش می‌توانیم موجب آگاهی و پیشگیری از بیماری‌های مزمن شویم.

· سلامت مادران و نوزادان

میزان بارداری با همین اقدامات بود که کنترل شد. تا سال‌ها خانواده‌ها راهکارهای پیشگیری از بارداری را نمی‌شناختند و همچنین مادران بسیاری در هنگام تولد کودکان از بین می‌رفتند. آموزش برای بارداری تا هنگام تولد و پس از آن برای همه زنان در معرض بارداری لازم است.

همچنین به طور خلاصه آموزش بهداشت موارد زیر را کنترل و یا کیفیت آن را تضمین می‌کند:

· مصرف دخانیات و سوء مصرف مواد

· آسیب و پیشگیری از خشونت

· سلامت روانی و رفتاری

· تغذیه، ورزش و جلوگیری از چاقی

به یاد داشته باشیم: برای کودکان کتاب‌های جذابی بگیریم که به آن‌ها آموزش می‌دهد چگونه به بهداشت شخصی خودشان اهمیت بدهند و از کودکی بتوانند با آگاهی بیشتر از خود مراقبت کنند.

در این زمینه بخوانید:

رانیتیدین را کنار بگذارید؛ چه شد که این دارو ریکال شد؟

سیگار کشیدن شما را در برابر ویروس کرونا ایمن می‌کند؟

بلایی که چاقی سر اقتصاد می‌آورد

آموزش بهداشت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را هم کم می‌کند. دقیق‌تر اگر بخواهیم بگوییم، بیماری‌های قابل پیشگیری وجود دارند که اگر آموزش مناسب وجود داشته باشد، میزان ابتلا به آن‌ها بسیار کم می‌شود. به عنوان مثال برای چاقی و مصرف دخانیات سالانه میلیاردها دلار در هزینه‌های مراقبت بهداشتی در امریکا هزینه می‌شود. به این مفهوم بهره‌وری از دست رفته می‌گویند. ضرر سالانه در بهره‌وری اقتصادی به دلیل چاقی بسیار بالا تخمین زده می‌شود.

برنامه‌هایی که به منظور کمک به افراد جامعه در مقابل موضوعات گران قیمت بهداشتی وجود دارد، سلامت افراد را تقویت و سرمایه‌گذاری خوبی را فراهم می‌کند. کنترل دخانیات نیز از همین موارد است.

به کودکان چه چیزهایی را آموزش می‌دهیم؟

آموزش بهداشت به کودکان نگرش آن‌ها به سلامت را مثبت می‌کند. آموزش بهداشت در مورد سلامت جسمی، رحی، عاطفی و اجتماعی، دانش‌آموزان را به جلوگیزی از بیماری و کاهش رفتارهای پرخطر تشویق می‌کند.

بنابراین در دستور آموزش به کودکان تا دانش‌آموزان، مهارت‌هایی مانند ورزش، چکاپ منظم، خطرات استفاده از مواد مخدر، سومصرف مشروبات الکلی، چاقی، دیابت و بیماری‌های مقاربتی  قرار گرفته است. آموزش بهداشت شامل سلامت اجتماعی، روحی، جسمی و اجتماعی است.

منابع: snhu، ccch، schoolchalao

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha