هزینه استفاده از تاکسی‌های آنلاین و شهری در روزهای همه‌گیری ویروس کرونا

از شهروندان خواسته شده است تا برای تردد به محل کار و خانه از وسایل نقلیه شخصی و تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنند.

خبرها از کم شدن شدت شیوع ویروس کووید ۱۹ در کشور می‌گوید و رئیس جمهوری نیز از شروع به کار مشاغل کم خطر در کشور خبر داده است. شروع به کار این مشاغل در همه استان‌ها از ۲۳ فروردین و در تهران از ۳۰ فروردین است. برخی از متخصصان، کارشناسان و مردم نگران بالا رفتن آمار بیماران در جریان تردد روزانه هستند، در مقابل این موضوع، پیشنهاد داده‌ شده است به جای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، از خودروهای شخصی، تاکسی‌های اینترنتی و آژانس استفاده شود.

جدا از این موضوع که پیش از این تلاش‌های بسیاری برای ایجاد فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی  در کشور انجام گرفته بود و بازگشت شرایط به قبل نمی‌تواند نتایج خوبی در حوزه ترافیک، آلودگی، محیط زیست و در کل مدیریت شهری به همراه داشته باشد، به طور حتم استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی‌های دربست بسیار هزینه‌بر خواهد بود. خوب است نگاهی به هزینه‌های حدودی روزانه و ماهانه هر شاغل برای اجرای این پیشنهاد بیندازیم.

اگر با خودروی شخصی به محل کار برویم

اگر برای کارمندی مسافت بین محل کار و خانه کوتاه (نمونه فلکه دوم صادقیه تا چهارراه کارگر) باشد، باید روزانه مسیر رفت و برگشت را چیزی در حدود ۲۰ کیلومتر رانندگی کند. با حساب اینکه خودروها در ترافیک و محیط‌های شهری میانگین در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰ لیتر سوخت مصرف می‌کنند، این خودرو روزانه ۲ لیتر و در هر ماه کاری ۲۶ روزه، چیزی در حدود ۵۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند. این شخص باید ماهانه ۷۸ هزار تومان برای بنزین با قیمت لیتری هزار و ۵۰۰ تومان هزینه کند.

با در نظر گرفتن مسافتی متوسط (نمونه فلکه دوم صادقیه تا فلکه چهارم تهرانپارس) برای یک شاغل، او باید روزانه حدود ۵۰ کیلومتر مسیر رفت و برگشت را طی کند. با حساب سوخت هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱۰ لیتر، این خودرو روزانه ۵ لیتر و در هر ماه کاری ۲۶ روزه، حدود ۱۳۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند. با توجه به سهمیه ماهانه ۶۰ لیتری هر خودرو، این شخص باید ماهانه حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه بنزین بپردازد.

برای شاغلانی که باید مسافتی بلند ( نمونه فلکه دوم صادقیه تا مرکز شهر کرج) را برای رسیدن به محل کار خود طی کنند، مسیر رفت و برگشت حدود ۱۰۰ کیلومتر در نظر گرفته شده است. با حساب سوخت هر ۱۰۰ کیلومتر، ۱۰ لیتر، این خودرو روزانه ۱۰ لیتر و در هر ماه کاری ۲۶ روزه، حدود ۲۶۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند. با توجه به سهمیه ماهانه ۶۰ لیتری هر خودرو، این شخص باید ماهانه حدود ۶۹۰ هزار تومان هزینه بنزین بپردازد.

* علاوه بر تمام این مبالغ، باید هزینه کرایه پارکینگ روزانه را نیز به آن افزود.

در ادامه بخوانید:

مصرف بنزین در روزهای خانه‌نشینی آب رفت 

اگر برای تردد از تاکسی اینترنتی استفاده کنیم

شاغلانی که مسافتی کوتاه را برای رسیدن به محل کار طی می‌کنند، روزانه برای رفت و برگشت با تاکسی‌های اینترنتی باید حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان هزینه کنند. این مبلغ در هر ماه کاری ۲۶ روزه، به چیزی در حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان می‌رسد.

اگر مسافت متوسط را برای یک شاغل در نظر بگیریم، هزینه رفت و برگشت روزانه او حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان خواهد شد. این شخص باید ماهانه حدود یک میلیون ۳۰۰ تا یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان هزینه حمل و نقل با تاکسی‌های اینترنتی را بپردازد.

حال اگر مسافتی بلند را برای یک شاغل در نظر بگیریم، او روزانه باید حدود ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان برای استفاده از تاکسی‌های اینترنتی هزینه کند. این مبلغ در هر ماه کاری ۲۶ روزه، حدودا بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کند.

* در صورتی که یکی از مقاصد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا باشد، نرخ عوارض به مبالغ فوق اضافه می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha